Karanlık!Dany Teorisi ve Göstergeleri #1:

daenerys-targaryen
house-targaryen

isin acıkcası basta yaptıgın uyarıdan sonrasını okumadım (Halen okumadım!) cunku şöyle algıladım “Ben JonSacıyım.yaptıgım analizleri bu yönde yaptım.Yorum yapacaksanız bunu bilerek yapın.yoksa gölge yapmayın” bunu demek istememis olabilirsin,ben öyle algıladım sonra alıngalık olmasın.

Okumadigim bir icerik hakkında yorum yapmam abest olur.Ben diger arkadasin yorumunu gordum ve ona cevap yazdım.sonra seher geldi,sen geldin muhabbet size döndü.eee gelmenizde gayet normal.Tartısıyoruz,fikirlerimizi söylüyoruz.Birbirimizi ikna edip ortak noktada bulusmaya calisiyoruz.bunu yapamasak bile zaman öldürüyoruz.

Anladıgīm kadarıyla benim yaptıgım tespitler ile senin tezlerin cakısmıs.Teorilerini benim ezber dedigim seyler uzerine yapmıssın ve kullandıgım dil seni rahatsız etmis.Senin paylasımını kucumsedigi mi sanmıssın.Diger arkadasa verdigim cevabı uzerine alınmıssın.Kısacası Yanlıs anlamıssın ya da ben kendimi anlatamamısım.

Senin teorin ile benim ezber dedigim seyler cakısmıs olabilir.aynı goruste olma gibi bir zorunlulugumuz yok.Benim dogrum sana gore yanlıstır,senin dogrun bana gore.Sen fikrini soylersin,ben fikrimi.ikimizde aynı diziyi izledik,sadece algılıma bicimimiz farklı.Kullandıgım dile gelirsek ;

• Dany’nin “diz çök” demesi bana göre gayet normal.Eee buna takanları gordukce (ic ses) “Kafa mı tokustursun” deyip guluyorum.Hakaret yok,kufur yok.Asagıılama yok.sadece guluyorum !

• “Köleligin ne oldugunu bilmiyorlar galiba” demisim.Kölelik,bir insanın temel hak ve özgürlüklerinin kişinin kendi rızası dısında elinden alınıp,Sahiplere verildigi bir tur mulkiyet cesididir.Eee Dany onlara secenek sunuyor"İster gidin,ister benimle kalın.karar sizin!" diyor kölelik bunun neresinde? Haa “Modern kölelik” olarak degerlendiriliyorsa bilemem o kısma girersek hepimiz şu anda köleyiz.en iyisi hic girmeyelim.

• “Dany’nin egosu normal” deyip,o evrende egosuz insan olmadıgını soylemisim.Onurlu Ned stark’tan da örnek vermisim.“Ego ile kraliceligi karistirıcak kisiler oldugunuzu” nerede soyledim ? sadece kendi dusuncemi yazdım.

• “Savas esirlerine karşi eziyetin uzerinde durulmaması gereken bir konu oldugunu” nerede soyledim ? Sadece kendi dusuncemi yazdım.

Yaptıgım tespitler icin “yapıcı bir sey görmedigim icin cevap yazdım” demisin.Bende yıkıcı bir sey gormuyorum ve bu mevzuyu daha fazla uzatmanın bir anlamı olmadıgını dusunuyorum.İyi geceler kardesim.

Kesinlikle bu yönde bir açıklama değildi; ben sadece buna karşı fanların bu teorilere sıcak bakmadığını bildiğim için onların keyfi kaçmasın diye uyardım… Umarım konularımı okursun, değindiğin şeylere ben de değindim dediğin gibi, farklı bir yorum ilgini çekebilir. Açıklama getirdiğin için teşekkürler. İyi geceler…

[önceki cevaba ekleyemediğim için flood yapıyorum]

One parallel, however, has escaped analysis: dragons as living, fire-breathing metaphors for nuclear weapons. Despite the fantasy setting, the story teaches a great deal about the inherent dangers that come with managing these game-changing agents, their propensity for accidents, the relative benefits they grant their masters, and the strain these weapons impose upon those wielding them.

In the narrative, dragons were extinct before the exiled Daenerys rearms by discovering how to hatch three dragons from ancient eggs, akin to physicists discovering how to unleash the power of the universe’s elemental forces. And much like nuclear weapons, dragons don’t have a monopoly on violence. Death and suffering occurs on a massive scale whenever conventional wars ravage the land, turning young soldiers into broken men and treating “smallfolk” as collateral damage.

But as military theorist Thomas Schelling wrote in Arms and Influence , their inherently fast-paced destruction sets nuclear weapons apart from the customary implements of war. Schelling suggested “this is a difference between nuclear weapons and bayonets. It is not in the number of people they can eventually kill but in the speed with which it can be done…” Similarly, the mass destruction that accompanies dragonfire makes them akin to heavy bombers with nuclear payloads. This is especially true when the objective is to ride your winged beast into battle, like the B-52 pilot riding a nuclear bomb in Dr. Strangelove .

Nuclear deterrence is often characterized as preventing war between two or more nuclear powers. But stabilizing concepts such as mutually assured destruction don’t exist in Martin’s world. As the only one with dragons, Daenerys sacks cities and instills terror in her adversaries. Her ancestor, Aegon the Conqueror, was sole possessor of dragons when his invasion targeted a massive stone stronghold; its castle walls melted under intense dragonfire and they now exist under a cursed legacy, like the firestorms that razed Hiroshima and Nagasaki. Those cities largely recovered, but the legacy of radiation illnesses and cancer lingers to this day.

Waltz dismissed these concerns because “in a nuclear world, to act in blatantly offensive ways is madness. Under the circumstances, how many generals would obey the commands of a madman?” One of the series’ main characters, Jaime Lannister, relieved his Mad King of command rather than carry out such orders, but it only takes one obsequious general to launch Armageddon.

Proud parents. After a century-long dragonless era, Daenerys proclaims herself a proud “mother of dragons.” Hugh Gusterson, a Bulletin columnist and author of People of the Bomb: Portraits of America’s Nuclear Complex , was struck by “the absence of metaphors of death and the superabundance of birth metaphors” in the emerging nuclear weapons culture. Secretary of State Henry Stimson informed Winston Churchill of the first nuclear test with the note, “[babies satisfactorily born](http://books.google.com/books?id=iHJRW0GI31MC&pg=PA161&lpg=PA161&dq=the+absence+of+metaphors+of+death+and+the+superabundance+of+birth+metaphors&source=bl&ots=zy8nm-w8NV&sig=-xLYEN1qRO7PWWk_-4WHeoB-5ag&hl=en&sa=X&ei=mWhyU4P_OseayAT2koG4Cw&ved=0CCkQ6AEwAA#v=onepage&q=the%20absence%20of%20metaphors%2 0of%20death%20and%20the%20superabundance%20of%20birth%20metaphors&f=false).”

Given this perspective and the nuclear parallels, her dragons emerge as a more nuanced plot device; rather than simply “cool” (or hot) creatures, they’re complex creatures that may threaten a character or the population as a whole. When the books and shows are finished, it would not be surprising for Daenerys’ dragons to meet a tragic end, like so many beloved characters in the series; the dragons could turn on their masters, Daenerys might sacrifice them in the name of peace, or the dragons could unleash unintended desolation across Westeros. Nuclear weapons and dragons may help one conquer, but they are not guarantors of peaceful rule and stability.

A nuclear war in our world would first engulf cities in fire and then usher in a generation-long nuclear winterour real-life swan song of ice and fire.

1 Like

birde özet olarak çeviri versen süper olur canım ya :slight_smile: benim gibi cahil köylülerin ihtiyacı oluyor :smiley:

1 Like

Şimdilik sadece atıyorum, sonra bulmak kolay olsun diye. Ama müsait oldukça çevireceğim merak etme… Ama aslında zaten benim konularımda anlattıklarımı uzmanların doğrulaması kısaca… İşin özü ejderhaların nükleer silah olması ve hikaye açısından tehlikesi vs ondan bahsediyor. :slight_smile:

1 Like

anladım canım teşekkürler ve emeğine sağlık :blush::clap::clap::clap:

1 Like

BAŞLIK: “Daenerys’in neden berbat bir kraliçe olacağının siyasal bilimi”
Targaryen’lar ve şahsiyetçi diktatörlükleri

Daenerys Targaryen… EN BAŞARILI KÖTÜ KARAKTER?

2 Likes