Karanlık!Dany Teorisi ve Göstergeleri #3:

dizi
daenerys-targaryen
house-targaryen
#1

Karanlık!Dany (+ Politik!Jon) Teorisi ve Göstergeleri #3:

Dark!Dany#1: Karanlık!Dany Teorisi ve Göstergeleri #1:

Dark!Dany#2: Karanlık!Dany Teorisi Göstergeleri #2:

Dark!Dany#4: Karanlık!Dany (+ Politik!Jon***) Teorisi ve Göstergeleri #4:

Dark!Dany#5: Karanlık!Dany (Küllerin Kraliçesi) Teorisi ve Göstergeleri #5:

Kaynak ana yazı: ( Daenerys Targaryen Is Actually a Villain in ‘Game of Thrones’ | FANDOM ) (Kaynak ana yazının yanında bu yazıyı daha etkili hale getirecek başka konu ve örneklere de yer vereceğim.)

Daenerys GoT’un en iyi ve en sevilen karakterlerinden. Serideki en büyük karakter gelişiminden geçen karakterlerden biri. Ayrıca fantastik hikaye türünde maalesef fazla göremediğimiz iyi yazılmış güçlü kadın karakterlerin de en iyi örneklerinden biri. Tartışmasız büyük bir güce sahip ejderhalar üzerindeki hakimiyeti nefes kesici ve kesinlikle gelecekteki fantastik türdeki eserleri de büyük ölçüde etkileyecek bir karakter.

Ama tüm bunlara rağmen, Dany de dizideki kötü adamlardan biri. (Kaynak yazıda “villian” ifadesi kullanılmış bunu da “kötü adam/kadın” diye çevirmem gerekiyor ama Dany’in aslında kötü biri olduğunu anlatmak istemiyor daha çok tehlikeli olduğundan ve barındırdığı tehditlerden söz ettiği için “tehdit taşıyan karakter” diye algılamamız daha doğru olabilir. )

Dizide, O’na kötü adam statüsü kazandıran öne çıkan üç element şunlar:

  • Dany’in düşmanlarını alt etmek için sık sık gereksiz boyutta şiddete başvurması
  • O’nu egoist ve kibirli biri haline gelmesine sebep olan Targaryen olmanın getirdiği ayrıcalıklar
  • Westeros’taki sıradan halka yardım için verdiği sözler ile dizide şu ana dek göstermiş olduğu asıl davranışları ve etkileşimleri arasındaki bariz riyakarlık.

A) Daenerys’in Şiddeti
Ordu ve güç kazanmak adına Dany, birçok kültür ve halkı yok etti ve sakat bıraktı. Bunun en çarpıcı ve gereksiz örneğini Meereen’de kontrolü ele geçirdikten sonra gösterdi. Bu şehrin ve yönetici sınıfının zenginliği ve gücü, köle ticaretinden geliyordu ve bu kişiler ölçülemez boyutta acı ve ızdıraptan sorumluydular. Dany, şehrin kontrolünü ele geçirmede ve kendini yönetici yapmada haklıydı.
Ama adalet arayışında fazla ileri gitti. Meereen Kuşatması zaferinden sonra, Dany, kendisini korkutmak için öldürülen 163 köle çocuğun intikamını almak için 163 eski köle efendisini çarmıha gerdi. Bizler izleyici olarak bu toplu işkencenin Dany’in perspektifinde tam olarak haklı görüldüğünü anlayabiliyoruz ama ayrıca bunun korkunç ve sonuçta akılsızca bir karar olduğunu da görebiliyoruz. O’nun bu aşırı uçtaki kararı, Harpy’nin Oğulları’nın Dany ile bir gerilla savaşına girmesine ilham oldu ve bu da iki taraf için de yüzlerce ölüme sebebiyet verdi.
Daha da önemlisi, bu türden bir aşırı şiddet ve intikam, babası Deli Kral’ın da yapacağı türden bir hareketti. Dizideki anlatılan zamandan önceki dönemde biliyoruz ki Dany’nin babası Westeros’u bir tiran gibi yönetiyordu. Her türlü suçu mümkün olan en zalim yollarla cezalandırıyordu ve şüpheye yer bırakmayacak şekilde bir “kötü adam”dı. Dany’nin, Meereen’deki eski yönetici sınıfa karşı gerçekleştirdiği bu ihtiyatsız kıyımı, onun da babasının ayak izlerini takip edebileceğinin sinyalini verdi.

(Görsel kaynak: https://ward–runa.tumblr.com/post/182603979410/aerys-targaryen-daenerys-targaryen )

58 45

B) Daenerys’in Ayrıcalıkları:
Birçok unvana nail olan Daenerys Targaryen, Demir Taht için çıktığı yolculukta, Targaryen olarak doğmanın getirdiğin ayrıcalıklarla birçok başarı elde etti. Dany’nin ordusunun en etkileyici ve kudretli gücü oluşturan ejderhalar, kendisine Khal Drago ile olan evliliği için düğün hediyesi olarak verilmişti. Dothraki’nin gözlerinde onu tanrısal birine dönüştüren ateşe dayanıklılık sırf onun Targaryen kalıtımının bir sonucuydu. Jorah Mormont ve Daario Naharis gibi birçok güçlü müttefik kazanmasında onun iktidar gücü içine doğmuş olması ve çekici bir kadın olmasının büyük payı vardı.
Dany ve çevresindekiler Dany’i, sadece O’nun, diğerlerini yönetme hakkına sahip olduğu konusunda ikna ettiler. Bu da onu GoT’un birçok egoist kötü adamlarından biri haline gelmesine sebep oldu.

targ3

  • Dany hiçbir zaman yönetmek hususundaki hakkını sorgulamıyor ya da en azından insanların büyük bir çoğunluğunun, O’nun bu güç arayışı olmadan daha iyi durumda olacağını üzerinde düşünmüyor.
    Yendiği kişilerden bağlılık bekliyor ve bu bağlılığı göstermeyenleri öldürüyor, Randyll ve Dickon Tarly’i diz çökmeyi reddettiklerinde canlı canlı yakmasında açıkça görüldüğü gibi. Bu açıkça zalimlikti (D&D, Dany’nin bunu yaparken içsel bir muharebe yaşamamasını Sansa’nın Littlefinger’ı ölüme mahkum etmesindeki rahatsızlığı ile karşılaştırıyor) ve hatta “Beyond The Wall” bölümünde, Tyrion tarafından da (D&D, Tyrion ve Dany’nin yaklaşımlarını etik açıdan değerlendirmemizi ve izleyicilerin de vicdanen bir karar vermesini istediklerini söylüyor) Tarly’lerin diz çökmeyi reddetmesi sorununun ele alınmasında düşünmeden hareket etmiş olması hususunda tekdir edildi (azarlandı) (Varys ve Tyrion arasındaki konuşma ile Stannis ile ilgili başka bir konuşma arasındaki paralelliğe bakalım). Bu da Dany’nin, insanlar için en iyisini yapmaktan ziyade çevresindekilerin saygı ve bağlılığını hakkettiği inancına dayanarak kararlar vermesinin bir diğer örneğiydi.

sansavsdany3thatwasalie

• Ayrıca unutmayalım ki Targaryenler kendilerini üstün insanlar/ yarı tanrılar (TargARYEN-> ARYAN- ARİ ırk, GRRM, nazilerden nefret ediyor unutmayalım.) olarak görüyorlar, Dany de onlardan farklı değil. Ejderhaların nasıl onları özel yaptığından ve onlar olmadan ne kadar sıradan olduklarından bahsediyor. (-Bunu anlattığı kişi de ölümden döndükten sonra insanların ona Tanrı gözüyle bakmasını istemeyen Jon… gerçekten de birbirleri için yaratılmış hala-yeğen :slight_smile: )

targ1 targ2

extraordinary

Bu kendine ilişkin çarpık bakış açısı ve tüm bu kötücül eylemleri yaparken kendini haklı görmesine izin veren dünya, onun hikayedeki kötü adamlardan olduğunun bir işareti.

C) Daenerys’in Riyakarlığı:
Dany’nin asıl amacı, nesillerdir sıradan halka acı ve ızdıraba sebep olan asil hanelerinin bu uğurda birbiriyle savaştığı ve entrikalar kurduğu “çarkı kırmak”. En azından amacının bu olduğunu söylüyor. Ama gerçekte; gücü eline geçirdiğinde bunun yerine nasıl bir yönetim sistemi getireceğine ilişkin ya da bu yeni sistemi nasıl devam ettireceğine ilişkin bir fikri olmadığını itiraf ediyor. Bu da Dany’in karakter derinliği ve motivasyonu için kullanılan şeylerden çoğunun boş söylemlerden fazlası olmadığını gösteriyor.
Öncesinde, Dany, gerçekten sıradan halkı düşünüyor gibiydi. Onların iyiliğini azıcık bile düşünmeyen yöneticilerin sebep olduğu ızdıraplardan kurtarmak için aşırı yollara başvuracağını iddia etmişti. Ama şimdi anlaşılıyor ki bu o kadar da doğru değildi.
Dany, kraliçe olmak istemesindeki tek sebep; kendisini diğer herkesten daha iyi olarak görmesi ve tahtı en çok kendisinin hak ettiğine inanıyor olması. Bunu, başkasıyla gerçekleştirdiği her etkileşimde iletişime, onu diğer kişinin üstünde bir statüye yükselten ünvanlar silsilesi ile başlamasından görebiliyoruz.
Daenerys, binlerce sıradan insanı, onlar için daha iyi bir dünya kurmak amacıyla kendisi için savaşmaya ikna etti. Ama hakikatte bu insanlara bir yönetici olarak nasıl yardım edeceğine ilişkin hiçbir fikirde bulunmadı ve bunun yerine güç kazanmaya odaklandı. Bu onun amacı uğruna savaşıp ölenlere karşı bir kötülük ve ihanet. Bu da onu riyakar bir kötü adam yapar.

kermitdany

• Dany’nin kendi içinde düştüğü riyakarlığıda unutmayalım… Hizdahr ile olan konuşmasında Hizdahr, Dany’nin nasıl kendi amaç ve görüşlerinin diğerlerinden üstün tuttuğunu göstermeye çalışmıştı. Hizdahr, şehrin kültürü gereği insanların dövüşüp galip gelmesinde savaşçıların onur kazandığını söylerken Dany bu kültüre tepeden bakıyor. Hizdahr da, Dany’nin de kendi amaçlarını gerçekleştirirken binlerce insanın öleceğinden bahsediyor ama Dany bu ölümün iyi bir amaç uğruna olacağını söylüyor. Bunun üzerine şu konuşma geçiyor:
(Görsel kaynak: https://arin-arryn.tumblr.com/tagged/hizdahr-zo-loraq)

Hizdahr: Bu dövüşen adamlar da iyi bir amaç uğruna öldüklerine inanıyor.
Dany: Başkalarının amaçları uğruna ölüyorlar
Hizdahr: Yani senin amaçların doğru ama onların ki yanlış? Onlar kendileri için doğru olanı bilmiyorlar ama sen biliyorsun öyle mi?

Nasıl ki Hizdahr dövüş çukurlarının varlığını kültürleri ile aklamaya çalışıyorsa, daha sonra Dany de kendi düşüncesiz şiddetini bunun gerekli olduğu söylerek aklamaya çalışıyor:

greatness

• Dany, sıradan insanlar için bu savaşı verdiğini söylüyor ama aldığı yenilgiden sonra gözü dönünce nasıl gıda maddelerini yaktığını da unutmayalım. Ayrıca, Dany ‘nin stratejisi işe yaramıyor ve açıkça yeniliyor. Jaime ve Cersei tarafından alt ediliyor. Cersei, Casterly Rock’ı feda ederek, Dany’in az sayıdaki müttefiklerini saf dışı ediyorlar (Bu arada Dany, müttefiklerini kurtarmak için daha sonra bir hamlede de bulunmuyor unutmayalım… yani artık işine yaramıyorlar onun için). Stratejik olarak yenilmesinin ardından Dany hınçla ejderhasını gıda taşıyan konvoyun üzerine salıyor. Bu askerler savaşmak için orada değil aslında, gıda taşıyorlar ve Dany bir anda üstlerinden ateş yağdırıyor. (Daha önceki sezonlarda Lannister askerlerini izlemiştik… Dizi, bize onların da insan olduğunu hatırlatmak istedi ve onların canlı canlı yanması sırasında vicdanen pek de rahat etmememiz gerektiğini anlatmak istedi- Ed Sheeren de yandı mı ya?- ) Kış geldi ve her türlü gıdaya ihtiyaç varken, hırstan gözü döndüğü için bu sınırlı gıdayı da kaybediyor. Yani o uğruna savaştığını söylediği sıradan halkın emeği ve gıdası yanıp kül oluyor.

37

burningfood

• Bir diğer riyakarlık örneği ise Westeros’a geldiğinde söyledikleri ile Dar Deniz’in karşı tarafında söyledikleri birbiriyle çelişiyor. Dothraki’yi evleri yakıp yıkmak, düşmanlarını öldürmek vaatleri ile kendine bağlarken, Westeros askerlerine bunları yapmak için gelmediğini söylüyor… Halbuki az önce, gıda taşıyan askerleri gafil avlayıp gıda konvoyları ile beraber yakmıştı.
(2. görsel kaynak: https://ofthemyscra.tumblr.com/post/164207126351/you-were-saying )

55 08 12

*** Tüm bu kötücül özellikler, onu basit bir kahraman olmaktansa çok daha etkileyici ve ilgi çekici bir karakter haline getiriyor. Böylesine karmaşık bir karakter olması, O’na bu kurgu evrenindeki en iyi villian ve kadın karakter olarak yerini sağlamlaştırırken, onu çeşitli analiz ve tartışmaya değer bir karakter haline getiriyor.


Bonus:

Game of Thrones tek bir kötü adamın olduğu bir evren değil… unutmayalım…

horseman1-crop !
horseman2-crop

( Görsel kaynak: empiregalaxy.tumblr.com )

Devamında görüşmek üzere…

Dark!Dany#1: Karanlık!Dany Teorisi ve Göstergeleri #1:

Dark!Dany#2: Karanlık!Dany Teorisi Göstergeleri #2:

Dark!Dany#4: Karanlık!Dany (+ Politik!Jon***) Teorisi ve Göstergeleri #4:

Dark!Dany#5: Karanlık!Dany (Küllerin Kraliçesi) Teorisi ve Göstergeleri #5:

2 Likes
Karanlık!Dany (+ Politik!Jon) Teorisi ve Göstergeleri #4:
Karanlık!Dany (Küllerin Kraliçesi) Teorisi ve Göstergeleri #5:
Karanlık!Dany Teorisi ve Göstergeleri #1:
8. Sezon 5. Bölüm “Çanlar” Yorumlarınız
Daenerys ve Sansa : FOILS
8. Sezon 4. Bölüm ‘Son Stark’lar’ Yorumlarınız
Dany Neden Yaktı ? Gözden kaçan( 8x5)
Daenerys Taht İçin Jon'un Düşmanı Olur Mu ?
Karanlık!Dany Teorisi Göstergeleri #2:
#2

eline sağlık yine çok güzel ve dizi bazlı bir teori olmuş :clap::clap:

2 Likes
#3

Anladığım kadarıyla temel argümanları bi kaç başlıkta incelersek ;

1-’‘gıda konvoyunu yaktı’’,

2-’‘ama gıda konvoyunu yakmamalıydı’’,

3-’‘gıda konvoyu yakılır mı ya ?’’

4-’‘gıda konvoyu yetimlere yemek taşıyordu ama’’

5-’‘gıda konvoyu nimet taşıyor, böyle zalimlik eski ve yeni tanrılara göre günah’’

6-’‘gıda konvoyu bu ya boru mu ?’’

Evet, Dany karanlık gri bir karakter, yere düşen ekmek kırıntılarına da ayağıyla basıyor. Nimete saygısı yok.

7 Likes
#4

Açıkça temel argümanların üç başlıkta incelendiği yazıyor… Sanırım bir daha okursan diğerleri hakkında da fikir sahibi olabilirsin… Yorum için teşekkürler…

#5

Emeğine sağlık, güzel bir yazı olmuş. Sadece diziyi izleyip geçerken Dany’nin yaptığı pek çok şey ve altında yatan nedenler veya sebep olabileceği felaketler pek sorgulanmıyor maalesef. Üzerinde düşünüp irdelemek gerekiyor. Serinin başından beri Dany’ye bir türlü ısınamamamın sebebi de bu yazıda geçen göstergelerdi. Düzenli bir şekilde açıklaman iyi olmuş.

3 Likes
#6

Çok teşekkür ederim :slight_smile: Bu konuları yazma amacım da kesinlike bu. Beğenmene inan çok sevindim… :slight_smile:

1 Like
#7

[Önceki cevaba ekleyemediğim için flood yapıyorum.]

https://tembusu.nus.edu.sg/treehouse/2017/08/daenerys-should-not-the-queen-of-the-seven-kingdoms/

BAŞLIK: Daenerys Yedi Krallığın Kraliçesi Olmamalı.

So it was a rude shock to me when the recent season pivoted away from the gritty realism that has made the franchise so successful. I was particularly shocked at Daenerys’ abdication of her moral high ground. Although she occupies one-half of the book series’ title (“A Song of Ice and Fire”), she is no longer the great emancipator of Slaver’s Bay after landing on her ancestral home of Dragonstone. Her interactions with Westerosis this season says otherwise. She has a single message to Varys, to Jon, and her defeated enemies – bend the knee to me as semi-slave feudal subjects, or I will burn you alive. So much for her giving herself the title of “breaker of chains”.

She may try to soothe her ego by saying she is the breaker of chains, but she has segregated her right to rule between her subject peoples in a way not too different from a Holy Roman Emperor. Over the peoples of Slaver’s Bay, she rules by the consent of the governed. If they wanted to leave, they are free to leave. Over the Dothraki horde, she rules because she has triumphed over her fellow Khals. She is their rulers not by consent, but because she inherited their subjecthood by murdering all other rival Khals. Over the peoples of Westeros stuck in feudal bondage, she explicitly makes it known that she rules by inherited right. None of her subjects could be considered “citizens” in any sense of the word.

Daenerys is merely the most hypocritical amongst all other pretenders to the Iron Throne. She does not treat her subjects well because it is the right thing to do, but because she 1) emancipated them from being slaves to becoming her serfs, 2) killed all of her rivals who could claim the mantle of Khal, 3) deserves loyalty because her ancestor subjugated every one on the Westeros into feudal bondage by right of conquest. She is, truly, the apogee of all that’s wrong with feudalism. Whenever faced with a subject from the Westeros, loyalty and obedience are preconditions to the privilege of being the subjects under the “breaker of chains”. Even the lowborn Lannister and Tarly infantrymen, who are most likely conscripts, are given the ultimatum to submit or die.

2 Likes