Karasu Savaşı - Battle of the Blackwater

#1

UYARI: Game Of Thrones’un ikinci sezonu ve önümüzdeki bölümler hakkında aşırı derecede spoiler içerir.

Çeviri için Bia ve Rhaegar Targaryen’e teşekkürler.

Blogda yayınlandı.

**

Game Of Thrones’un ikinci sezonunda belki de en çok konuşulacak olaylardan biri olan “Karasu Savaşı” hakkında ayrıntılı bir çeviri hazırladık. Yazının devamında Karasu Savaşı ve Karasu Savaşı’ndan önceki dönem hakkında yapılmış ayrıntılı bir incelemeyi okuyabilirsiniz. (Olaylar kitap serisine göre sıralıdır.)

Savaştan Önce

Ejderha Kayası

Stannis Baratheon, kralın çocuklarının gerçek soyu hakkında şüphe besleyene ve çocukların Kraliçe Cersei Lannister ile kardeşi Ser Jaime arasındaki ensest ilişkiden doğduklarını öğrenene kadar Kral Robert’ın Küçük Konseyinin önde gelen üyelerinden biriydi. Daha sonra şüphelerini, toplayabildiği kadar kanıtları ve Robert’ın sayısız piç çocuklarının formunu Robert’ın en eski ve en güvendiği arkadaşlarından biri olan Kralın Sağ Kolu, Lord Arryn’e götürerek Lannister’ların ihanetine ikna ettirmeyi umdu. Lord Arryn şüpheli bir şekilde kısa süre sonra öldüğünde, Stannis iktidar yeri olan Ejderha Kayası’na kaçtı. Ardından Stannis, toplayabildiği kadar askeri müttefikle beraber Ejderha Kayası’na bağlılık yemini etmiş hanelerle limanı ve çevresindeki denizleri kapattı. Askeri kuvvetlerini genişletmek için paralı askerler ve Özgür Şehirler’in korsanlarını kiraladı. Bir ada beyliğinin lordu ve eski Gemilerin Başı olarak Stannis’in deniz donanması oldukça dikkate değer ve önemliydi fakat kayanın seyrek nüfusu ve Ejderha Kayası’nı çevreleyen volkanik adalar onu Lannisterlarla mücadelede açıkça riske atarak güçsüz bıraktı.

Robert öldükten sonra, Stannis Yedi Krallık çapında dağıttığı mektuplar aracılığıyla Joffrey’in kardeşlerin ensest bir ilişkisinin meyvesinin olduğunu, Robert’ın en büyük hayatta olan kardeşi olduğunu ve haklı olarak tahtı talep ettiğini ileri sürdü. Asillerin aşkına dair ne bir kanıt ne de destekçi bulamadığından dolayı iddiası meyhane dedikodusundan daha ileri gitmeden bitti.

Renly ile Savaş

Stannis’in iddiasını kanatlarında taşıyan kuzgunlar daha geri dönmeden, en genç kardeşi Renly, Kral Şehri’nden ayrılarak Lord Tyrell’in kardeşiyle evlendiği ve kendisinin tahtta hakkı olduğunu öne sürdüğü yer olan Yüksek Bahçe’ye at sürdü. Stannis için bu bariz bir ihanetti. Dahası, Stannis Fırtına Adaları’nın Renly’le birlikte olduğu bilgisini alınca çileden çıktı. Ama bu gerçeğe rağmen Stannis, Baratheon Hanedanı’nın en büyük oğlu olarak, Hanedanının atalarına ait yeri sadakatle sahip çıkmalıydı. Böylesine bir ihanetin geçip gitmesine izin vermek istemeyen Stannis sonunda savaşı Kral Şehri için değil, Fırtına Burnu için Ejderha Kayası’ndan başlattı.

Savaş Başlıyor

Başlangıç

Stannis’in ordusu hızla Kral Şehrine ilerledi. Fırtına Adaları’nın gücüyle pekişmiş olan Kral Stannis komutasında Kral Şehri’nin altın pelerinlilerine karşı neredeyse yirmi bin şövalye ve başıboş atlı erkek vardı.
Aynı anda Tyrion Lannister Kral Şehri’nin savunmasını güçlendirdi, gözetim şehirlerini iki katına çıkardı, şehir duvarları dışındaki binaları yaktı, Karasu Nehri’nin kapatmasını sağlayacak bir zincir oluşturdu. Bunların yanı sıra güçlü ateşlerle(wildfire) yüklü gemileri hazırlattı. Tyrion ayrıca dağ klanını, Kral Korusu’ndaki Stannis yandaşlarının canına okumak için gönderdi.

Stannis’in ordusu, Tyrion’un dağ klanı ve Kral Korusu’ndaki avcılar tarafından günlerce rahatsız edilmelerine ve yerlerini belli etmek için ormanı yakmalarına rağmen, filo (Stannis’in filosu & deniz donanması) kayboldu ve Karasu Körfezi’ne ulaşamadı. Stannis’in filosu Karasu Körfezi’ndeki Merling Kayası’nı geçtiğinde, Stannis karadaki askerlerin yönetimini üstlendi ve Stannis’in “Gazap”ındaki gemi mutfağını yöneten Sör Imry Florent’e filonun komutasını verdi.

Nehirdeki Savaş

Sör Imryn Florent komutasındaki filo tüm gücüyle Karasu Nehri ne doğru yola çıktı. Kral Şehri’nin onlarla mücadele umudunun olmaması düşüncesinden dolayı , Sör Imryn hiçbir izci göndermedi ve dikkatsizce saldırdı. Ayrıca geride sadece Salladhor Saan ve onun paralı askerlerini bıraktı. Filo her biri 20 gemiden oluşan 10 savaş hatından oluşuyordu. İlk iki hat kraliyet filosunu yok ederken kalanlar da şehre asker çıkartacaklardı.

Imry’nin dikkat eksikliği, kraliyet filosu bir tuzağıyla felakete dönüştü. Stannis’in filosu Joffrey’inkiyle karşılaşınca patlamaya hazır çılgın ateş(wildfire) yüklü ambar gemisi patladı ve Stannis’in filosunu yakmaya başladı. Su üzerinde bile yanabilen çılgın ateşin alevleri Stannis’in filosunu bir anda ateş toplarına çevirdi. Kaçmaya çalışan gemiler ise tüm filo nehrin içine girdiği anda kaldırılan zincere sıkıştı.

Yanan çılgınateş Joffrey’in filosunun tamamını, Stannis’in kininse büyük kısmını yaktı. Ancak Stannis’in filosundan bazı gemiler nehrin yukarsına kaçmayı başardı ve şehir kıyısına adam çıkartmaya başladı. Ayrıca zincirin yanına biriken gemi parçaları bir köprü oluşturdu ve bu köprüden Stannis’in ordusu geçmeye başladı.

Kral Şehrine Saldırı

Şehir 6.000 altın pelerinli , 300 kadar paralı asker ve çevre kalelerden gelen şövalyeler tarfından korunuyordu. Kralın Sağ Kolu olarak görev yapan Tyrion Lannister şehrin savunulmasında görevliydi.
Saldırılardan korunmak için Tyrion birkaç şövalyenin yönetimindeki askerleri görevlendirdi. Bu askerler, düşman kıyıya çıkar çıkmaz onları geri püskürtmekle görevliydi ve başlarında Kral Muhafızlarından Sandor Clegane ve Balon Swann vardı. Ancak gittikçe şiddetlenen savaş ve dehşet verici kayıplar yüzünden savunmada aksaklıklar meydana geldi. Ayrıca yayılan çılgınateş Sandor’un savaştan kaçmasına sebep oldu. Askerlerin sur dışına çıkmayı reddetmesi üzerine Tyrion savunmayı kendi üstlendi ve birlikleri arkasına alarak dışarı çıktı.
Çamur Kapısı’na getirilen şahmerdan yok edildikten sonra Tyrion ve birlikler gemi parçalarından kurulmuş köprüyü geçmeye çalışan Stannis’in birlikleriyle mücadeleye girdi. Ancak tam o sırada köprü çöktü ve Tyrion suya düştü. Kral Muhafızı Mandon Moore tarafından yapılan suikastten son anda kurtulan Tyrion bilincini kaybetti.
Tyrion’un öldüğü haberi ve Joffrey’in Kızıl Kale’ye çekilmesinden sonra şehri savunan birlikler silahlarını bırakıp kaçmaya başladı ve kaçarken de kumandanları Sör Jacelyn Bywater’ı öldürdüler. O an şehir için savaş kaybolmuş gibi gözüküyordu.

Tywin’in Gelişi

Stannis’in ordusun büyük bir kısmının hala Karasu’nun karşısında olmasına rağmen zafer avuçlarındaydı. Ancak bu durum ani bir olayla tam tersine döndü. Tywin Lannister, Tyrell ordusu ile birlikte Stannis’in arkasından saldırdı. Stannis’in bundan hiçbir haberinin olmamasının nedeni, Tyrion’un vahşilerinin Stannis’in tüm gözcülerini ve ileri kollarını etkisiz hale getirmesiydi. Tywin’in saldırdığı an birçok sancaktar taraf değiştirdi ve teslim oldu. Stannis son anda 2000 sadık adamla gemilere binerek kaçmayı başardı.

#2

Bizim Tyrion Lannistera üzüldüm bilincini kaybediyormuş :sad:

#3

korkma bişe olmuyo çirkindi daha da çirkinleşcek tabii dizide değiştirirlerse yüzünü

#4

melisandre gelmedi ondan kaybetti stannis…

#5

Savaştan önce kısmı kitapla çelişiyor bence, Stannis Ned Stark’ın bir adamıyla gönderdiği mektuptan öğreniyor Ensest ilişkiyi ve ve Ejderha Kayasının kralı, Robert ona hediye ediyor orayı diye hatırlıyorum.

#6

hayır ilk öğrenen o ve jon a söylüyo ayrıca orayı o asla istemedi fethetmekle görevliydi ve fethetti ama orda kalmak istemiyodu ama robert onu orda biraktı ve renly i fırtına lordu yaptı bu yüzden ikisinede kızgın

#7

Merakla bekliyoruz yine entrika dolu bir bölüm daha geliyor.

#8

bekleyin daha king in the north gelecek diğer sezonlarda diye umuyorum

#9

abi dizide en az 100bin adamı var burda 20bin adamı var acaba nasıl olucak savaş

#10

100 Bin adam Tyrell ve Baratheon (Renly) ordusunun birleşimi.
Tyrell’lar 70.000 Kişilik askere sahipti 30.00 Kişi bazı kişilerinde kaçtığını vb düşünürsek yinede iyi bir sayı.

#11

Tyrelller’in ordusundan sadece 40.000 kişi gitti Kral Şehri’ne. Geri kalanı olumsuz bir ihtimale karşı Yüksekbahçe’ye döndü.