Karasu savaşıyla ilgili

geçende emeviler ve abbasiler dönemi dersindeyken bişey farkettim.emevilerin son istanbul kuşatması ve karasu savaşı aynı.

emeviler istanbulu karadan ve denizden kuşatıyor.donanmaları yunan ateşiyle yok oluyor.sonra bizans bulgarlarla anlaşma yapıyor ve emevilere saldırıyor.sonra emeviler de kaçıyor.karasuyla birebir aynı neredeyse.

neyse bu da böyle bi bilgiydi :slight_smile:

Evet. Ben de keşfetmiştim bunu.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Tarihte o kadar çok savaş oldu ki buna benzer en az 100 savaş daha vardır.

Olsun adam düşünüp bi bağ kurup benzetmiş, üşenmemiş yazmış o yeter bence. :slight_smile:

Konuyu açtığı için eleştirmedim tek bir örnek yoktur diye düşündüm. :smiley:

ama wildfire , arkadan bizansın müttefiğinin gelmesi falan bu kadar tesedüf olamaz :smiley:

Bence İstanbul kuşatmasına da çok benziyor. Ne bileyim boğaza zincir çekilmesi, Grejuva ateşi ,surların güçlendirmesi

zaten kral topraklari istanbula cok beziyor. surlarla cevrili olmasi, deniz kenarinda olusu falan. hatta baelor septi bildigin ayasofya :stuck_out_tongue:

GT-S5670 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

her istanbul kuşatması biraz benziyor.zaten haliçteki zincir ve grejuva temel savunmaları.

ama bu kuşatmada arkadan bulgarlar falan geliyor ya.o yuzden yazdım :slight_smile:

1. viyana kusatmasında son surda düsmek üzereyken, askerler artık sehre girmeye hazırlanıyomus.polonyalılar devreye giriyor.süvari saldırısıyla bizimkileri yeniyorlar.bende bu savaı lotr iki kuleye benzetiyorum.

Evet bunlar daha çok benziyormuş grrm kesin bunlardan esinlendi var ya :smiley:

İstanbulu sadece denizden kuşatmışlardı.

hayir karadan da kusatilmisti.

GT-S5670 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Öyle bi şanları yok

karadan da kuşatıyorlar.hem de gayet büyük bi orduyla.ama hastalıktan falan baya kırılıyorlar.ama istanbulu almak için deniz gücü şart.yani sana bu yüzden sadece denizmiş gibi gelebilir