KartalYuvası(Eyrie)

Eyrie,Arryn Hanesinin yerleşkesidir.Eski Andal İşgalcilerinin yerleşkesiydi.Kale,1000 metrelik bir zemin üzerine kuruludur.Bu sayede hiç bir saldırı ile zapt edilemeyeceği söylenir.Kış geldiğinde Arryn’liler,dağın dibindeki ay kapısına sığınır ve burada kıştan korunurlar.

Kale
Eyrie,birbirine sıkıca kenetlenmiş olan yedi ince tepenin üstüne,beyaz bir kule içine yapılmıştır.Büyük kalelerin en küçüğüdür.Kale 500 erkek tarafından korunabilir.Kale ince,beyaz bir taştan yapılmıştır.Bazı kulelerde tanrıağaçlarının olduğu bir bahçenin varolduğu ifade edilir.Fakat zemin taşlı toprak olduğu için ağaçlar kök salamamaktadır.Kışla ve ahır,dağın içine doğru oyulmuştur.Eyrie küçük bir kale olsa da,tahıl ambarı,büyük kalelerin ki kadar büyüktür.

Arryn’lerin Büyük Salonu:Ev yemeklerinin alındığı yerdir.Mavi damarlı,beyaz mermerden yapılmış duvarları vardır.Uzun ve sade bir salondur.Salonun sonunda Arryn’lerin tahtı bulunmaktadır.Koltuk Weirwood ağacından yapılmadır.

Ay Kapısı:Büyük salonda,iki ince sütun arasında bulunan,dar ve ahşap bir kapıdır.Kapı hilal şeklinde oyulmuştur.İçeriye doğru açılır ve ağır bir bronz tarafından engellenmiştir.Eyrie’de infazlar bu kapıda yapılır.Kapı yaklaşık 600 metrelik bir uçuruma açılır ve idam edilecek kişi buradan aşağıya atılır.

Hilal Odası:Eyrie’nin resepsiyon salonu.Burada konuklar kalır ve ikramlar sunulurdu.Oda yanmıştır.

Kız Kulesi:Eyrie’nin yedi kulesinden biri.Kule üzerinde bir balkon bulunur.Buradan Vadi’nin bir kısmı ve Giant Lance görülebilir.

Gökyüzü Hücreleri:Eyrie’nin rezil zindanları.Zindanlarda sadece soğuk,gökyüzüne açık kalan dağın sarp kayalıklarına doğru bulunan raflar vardır.Soğuk ve uğultulu rüzgar yüzünden bir çok mahkum intihar eder.

Dağın Savunulması
Eyrie’ye ulaşmak için,işgalci ordu Vadi’ye giden yolu koruyan Kanlı Kapıyı aşmak zorunda kalacak daha sonra ay kapılarını aşmak zorunda kalacak ve en son dar keçi yolunu tırmanmak zorunda kalacaktır.Normal şartlar altında bunun yarım gün alacağı söylenir.Ama Arryn’lerin doğru strateji uygulaması ve üç yol kalesinden gelen saldırılar ile işgalcilerin Eyrie’yi ele geçirebilmesi çok zordur.Üç yol kalesinin ele geçirilmesi gerektiği için Eyrie’nin 3 yıl boyunca savunulabileceği söylenir.
Taş,birinci yol kalesi.Buraya giden yol ormanla çevrilidir.Muazzam bir demir kapısı vardır.
Kar,ikinci yol kalesi.Bu kale taş kalesine göre daha diktir.
Gökyüzü,üçüncü yol kalesi.

Tarih
Bir düzine ordu Kahramanlar Çağında Eyrie’ye gitmek isterlerken kanlı kapılarda öldükleri söylenir.

Efsanelere göre Kanatlı Şövalye,Ser Artys Arryn,Vadi’den ilk insanları sürdü ve Griffin Kralını öldürmek için büyük bir şahin üzerinde Giant Lance’nin üstünden uçtuğu iddaa edilir.Onun maceralarını anlatan yüzlerce hikaye vardır.

Eddard Stark ve Lord Robert Baratheon,burada Lord Jon Arryn tarafından yetiştirildiler.Kral Aerys II Targaryen çocukların Kral Şehrine gönderilmesini istediğini söylediğinde Jon Arryn buna karşı çıktı ve Krala karşı isyan başlattı.Böylece Robert İsyanı başlamış oldu.Savaş kazanıldıktan sonra Robert Baratheon,Jon Arryn’i Eli olarak seçti.Onun yokluğunda,Eyrie Vadi Yüksek lordu olarak davranan Nestor Royce tarafından yönetildi.

Eyrie’nin Vadi Üzerindeki Konumu

Not:İlk çevirim.Hatalar varsa kusura bakmayın…

Kitaptaki en sevdiğim mekanlardan biri,çok sıradışı ve ilginç bir yer.Güçlü bir lordun komutasında çok iyi yerlere gelebilir ama Lysa’nın elinde çürüyor :frowning:
Ellerine sağlık :slight_smile:

gerçektan fethi nerdeyse imkansız bir kale …
martin amca bu seride harika kaleler tasarlamış hepsi birbirinden üstün ama eyrie bende 1 numaradır

çeviri için ayrıca teşekkürler… ellerine sağlık

Westoros’un Alamut kalesi arkadaş. O dönemdeki teknolojiyle hiç bir ordu bu kaleyi ele geçiremez. Anca Ejderhalarla.

tek kelimeyle harika. yalnız avantajı aynı zamanda dezeventaj kalede kalanlarda kolay kolay inip çıkamaz

branın dedıgı gibi 10 saglam tırmanıcı verın nasıl fethederm :D:D

Bu kaleyi fethetmenin tek yolu kaleyi ablukaya alıp yiyecekleri bitip açlıktan ölmelerini bekleyerek gerçekleşir

Bu kaleyle ilgili merak ettiğim aşağıya olan ulaşım çok zor olduğu biliniyor o zaman kaleyi nasıl inşa etmişler? Onlarca malzemeyi nasıl getirmişler?

Sur nasıl inşa edilmiş ise bu da bir bakıma sır gibi bir şey ama arkasından özel bir gizem barındırdığını sanmam elbette, kurgu deyip geçeceğim anlardan biri.

İyi de Sur’un inşasında büyüler, devler, ormanın çocukları falan kullanıldığı söyleniyor. Burada bir gizem yok ki. Sadece o dar yoldan inşaat malzemelerini nasıl taşımışlar onu merak ettim. En kötü bayağı bir uğraşmışlardır. Belki de büyük bir kaya parçasıydı. Birazını oyarak kalanını da bir şekilde yapmışlardır. Mesela yiyecek, silah veya hediye edilen lüks eşyalar nasıl çıkartılıyorsa inşaat malzemeleri de o şekilde getirilmiştir.

1 Beğeni

Kendi cevabını vermişsin ne güzel işte. :smiley:

Yok hocam, kalenin yapımı çok uzun sürüyor. Zemini hazırlamak için 10 yıl uğraşıyorlar. Nehir Topraklarından mermer falan getiriyolar. Awoiafta sayfa 170 de kaleden detaylı olarak bahsediyor internet yavaş olmasa sayfaları atacaktım ama yükleyemedi bir fotoğrafı. .d