Kemikler ve Büyük Kum Denizi Hakkında Bilgiler

• Vaes Dothrak’ın ötesinde yüksek, disli ve tehditkar görünen dağlar vardır. Söylentilere göre Lomas Yolgezer o dağları gördüğünde dünyanın sonuna geldiğine karar vermiştir.

Bones

• Dothrakiler bunun doğru olmadığını bilirler çünkü bazıları batıya göç ederken bu dağlardan geçtiklerini hatirliyorlardi. Bu geçişin nedeni bilinmez fakat zorlu geçtiği bilinir. Bu dağlarda birçok canlının kemiklerine rastlanilir. Dağların adı buradan gelir: Kemikler.

• Bilinen dünyanın en yüksek siradaglaridir. Titreyen Deniz’den Yeşim Denizi’ne kadar uzanır.

• Bu dağlar yaşanması imkansız görülse de Dothrakilerin Beyaz Dağlar dediği karla kaplı zirvelerde bir zamanlar Jhogwin adı verilen, Westeros devlerinin iki katı büyüklükte olan taş devleri yaşamıştır. Bundan bir yıl önce ortadan kaybolmuşlar ve geriye sadece devasa kemikleri kalmistir.

• Qarth’tan Qohor’a bilgeler “Kemiklere bin yol gelir ama sadece üç tanesi çıkar” derler. Kemikler aşılmaz görünse de bir sürü patika bulunur. Ve henüz keşfedilmemiş kadim basamaklar ve gizli geçitler de vardır. Ama çoğu tuzakli, tehlikeli veya çıkışı yoktur.

• Ordular, kervanlar ve yalnız gezenlerin sadece uc muazzam geçidi kullanması tavsiye edilir: Çelik Yolu, Taş Yolu, Kum Yolu.

• Ismini gördüğü bir çok savaştan alan Çelik Yolu ve Taş Yolu eski Yinishar harabelerinde eski Ipek Yolu ile birleşerek tırmanışa geçer.

The-Stone-Road

• Bunların güneyindeki Kum Yolu (su az olduğu için Kuru Kemikler olarak anılır) Qarth’ı pazar şehri Tiqui’ye bağlar.
    (Tiqui kulağa gezmeye değer bir yer gibi geliyor.)

The-Sand-Road

• Sık kullanılan gecitlerde bile Kemikleri aşmak zor iştir. Güvenli geçiş oldukça maliyetlidir. Çünkü gecitlerde Muazzam Hyrkoon’un Mirası’nın son kalıntıları, üç kudretli kale kent bulunur.

• Yılanlar Şehri Bayasabhad geçmeye niyetlenen herkesten ücret talep eder. Taş Yolu savunduğu dağların altına oyulan taş kent Samyriana’nın altından geçer.

• Kuzeydeki savaşçılar; kara bazalt, demir ve sarı kemikten yapılma surlariyla Kayakayanaya şehrine gelen kervanlara Çelik Yolu üzerinden eşlik ederler.

The-Steel-Road

• Bu Kayakayanaya, Samyriana ve Bayasabhad’ın dağ savascilarinin tamami bu şehri yöneten Büyük Babalar’ın yürümeyi öğrenmeden ara binmeyi öğrenen ve çocukken çeşitli silahlarda uzmanlaşan kızlarından oluşur. Lomas tüm dünyada bu kadınlardan daha vahşi savaşçılar olmadığını iddia eder.

• Onların erkek kardeşlerinin %99’u hadim edilip katip, rahip, alim, çiftçi, aşçı ve zanaatkarlara dönüşür. En iri, en güçlü ve en yakisikli erkekler ise üreyip zamanı geldiğinde Büyük Babalara dönüşürler.

• Bu üç şehir ilk başta Hyrkoon’un Mirası’nın batı kıyısını korumak için oluşturulmuş garnizonlarken Hyrkoon’un güç kaybedip yok olurken, oradaki goller kuruyup bereketli topraklar çöle dönerken serpilip şehirlere dönüştüler.

• Şu an Hyrkoon’ın kalbinin bulunduğu yerde harabe kale ve kasabalariyla Büyük Kum Denizi bulunur. Bu denizin güney kismi o kadar sicaktir ki deniz suyunun kaynayıp buharlastigi iddia edilir.

• Bu denizin ötesinde doğu medeniyetlerinin en eskisi ve en muazzami bulunur: Kadim, Görkemli, Altın Yi Ti İmparatorluğu.

//Buz ve Ateşin Dünyası sayfa 299-300 kaynak olarak kullanılmıştır.

6 Likes

Ben bu bilinen dünyanın ilk oluşumunu da öğrenmek isterdim, nasıl bu hale geldi, sıradağlar nasıl oluştu mesela. Çok ilgi çekici geliyor bana bu tür olaylar.
Bunun gibi seride çok fazla geçmeyen yerleri Martin yan dizi şeklinde tanıtsa çok iyi olmaz mı ya. :face_with_raised_eyebrow:

Bunu çok fazla kişi istiyor ama muhtemelen olmayacak :frowning:

1 Like