Kibar Feyzo VS Korkusuz Korkak

Can sıkıntısından olsa gerek böyle bir başlık açma gereği duydum.Af buyrun.Öncelikle her iki filmide çok severim.Kibar Feyzo,dev kadrosu ve politik göndermeleri ile bir baş yapıttır.Korkusuz Korkak (Bombacı Mülayim) ise için de politik göndermeler barındarsa da “Imf mi oldunuz lann develer?” ve daha mütevazi bir kadroya sahip olsada baştan sona abdürt mizah şahesedir.Natuk Baytan ekolunun en iyi filmidir.ben oyumu Korkusuz Korkak’tan yana kullanıyorum çünkü absurt mizah anlayisini daha cok seviyorum.Siz bir seçim yapsanız hangi filmi seçerdiniz ?

images

2 Beğeni

Benim seçimim Kibar Feyzo’dan yana. Müthiş bir Anadolu hicvidir, üstüne eser tanımıyorum. Derebeylik sistemi mizah üzerinden çok zekice eleştiriliyor. İlyas Salman’ın canlandırdığı karakter ise güçlünün yanında olmayı seçen, sınıf farkını daha da körükleyen bir yandaş. Çok manidar ve ileri görüşlü, isabetli bir tipleme bence :d

Bir de Feyzo’nun İstanbul’da bir düğüne şahit olması ve damada gelini kaç paraya aldığını sorması var… Adam ise mal mı bu kardeşim ne parası diye cevap veriyor. Anadolu’nun en cahil, en saçma tüm geleneklerine ufaktan bir çarpıp geçme var. Gülüyorsun ama aynı zamanda da düzenine çomak sokayım be tc diyorsun. Çok takdir ettiğim bir film.

2 Beğeni

Yazdıklarının alayına katılıyorum lakin benim Korkusuz Korkak filmi ile alaka ufak bir anım var.musadenle anlatayım ;
Bizim barmen arkadas vardı.Adı Çoşkun.Işleri pek sallamazdı.bir gun lobideyken otel sahibiyle yani patronla agiz dalasina girdigini gordum.Bar deskinin ustunde sinek pislikleri vardi.Patron atarlandi,“burayi temizlemiyor musunuz?” diye sordu.Çoşkun’un verdigi cevap bombaci Mulayim’in kulagini cinlatti “Sineklerin kıçına don bağlayamam ya efendim.” yarım saat sonra işten atıldı.

2 Beğeni

at, avrat, coşkun bundan sonra benim için. yasama, yürütme ve coşkun hatta. müthiş biriymiş, varlığına sağlık.

1 Beğeni

Komedi zor iştir.Insanları güldürmek gerçektende zordur.Absurt komedi dahada zordur.Izleyecinin “Haaa s… lann böyle şey mi olur.saçmalığa gell.” demeleri epey olasıdır.Natuk Baytan filmleri istisnadır.Ve Türkiye yi geçtim,Dünya da örnekleri oldukça azdır.Mesela Korkusuz Korkak filmindeki bu sahne :

Öldürmekle yükümlü olduğu adamı evine alan,başına su torbası koyan,anne şefkatiyle tatlı tatlı nasihatlar bulunan ;

• Kendine iyi bak kardeş.
  • ilaçlarını ihmal etme.
  • Cereyanda durma.
  • Trafige dikkat.
  • Fazla kilo al.

Prensip sahibi merhametli bir katil görüyoruz.(Gaddar Kerim) ustelik bunlarin hepsini ciddi bir surat ifadesiyle yapiyor ! ve bizler durumun sacmaligina istinaden “Hadi len” demek yerine, katıla katıla guluyoruz.Gercekten de buyuk basari.Dünya sinemasında örnegi yok.

1 Beğeni

Natuk Baytan zaten kim ne derse desin, gerek kurgu açısından, gerek kamera açısından en iyi Yeşilçam yönetmenidir. Ne yazık ki çok bilinmez. Erken öldü rahmetli.

1 Beğeni

Natuk Baytan’ı tercih ederim. Kendisi Türkiye’deki en iyi komedi filmlerinin pek çoğunda ismi bulunan kişi . Günümüzde onun kadar iyi absürt komedi çeken var mı bilmiyorum. Kendisinden sonra Kemal Sunal onunla yaptığı kadar iyi komedi filmleri çekmemiştir. Yavaşça drama kaymıştır zaten.

1 Beğeni