Kilit Beşli’nin Kavuşması

doğrudur ama kehanet var Başka kraliçe gelecek diye o kraliçe henüz yok. Saldırdıktan sonra alır gibi geliyor banada ama kehanetin gerçekleşmeside lazım o yüzden saldırmaz diyorum
KL ye saldırmaz diye düşünüyorum Kevin Lannesterın ölümü Tyrelle Lannester ittifakında çatlak oluşturdu ama bir dış tehdit o çatlağı kapatır birleşirler en azından Tehdit geçene kadar
Barthlara ait son yer Ejderha kayası
Targların ilk ayak bastığı yer ve son kaybettikleri yer
güç olarak KL den daha zayıftır ve stratejik olarak oraya yardımda zor gelir bence
KL karışırken Aegon ya bekleyecek bence yada dediğim gibi Ejderha kayasına saldıracak
6. kitapta zaten 4 büyük savaş varmış 5. ve 6. olur mu emin değilim kendi açımdan

Sanki saldırdığı anda alabilecekmiş gibi mesaj yazmışsın :). Ben hedefin orası olacağını söyledim ama Aegon’un Kralın Şehrini gerçekten düşürebileceğini pek sanmıyorum.

Kaynaklar kısıtlı ise zaten gayet iyi korunan(Lannister ve Tyrell ordusundan bahsediyoruz burada.) bir şehri, ha deyince alamayacağını; iyi plan yapıp, doğru zamanı beklemesi gerektiği aşikardır. Kaynak kısıtlı ise savaş bile yapılmaz mantıken. Savaşın ilk kuralı, ele geçireceğin yerin yakınlarında atlama üssü kuracaksın, başka noktaları ele geçireceksin; şehre giriş çıkışı engellemek ve kendi kaynaklarının sağlam geçişini sağlamak zorundasın. Bu yüzden ilk aşamada EK’yi ele geçirmesi en doğrusu.

Neden? Güneyden saldırabilir. Zaten daha öyle durmayacak orada. En azından bir meydan muharebesi olacak. Onu kazanırsa doğrudan kralın şehrine yürür. Ejderhakayası çok masraf. Filoyu nereden bulacaksın ne ara tekrar düşüreceksin falan. Robert Targaryen birlklerini ezdiği zaman abi önce Dragonstone’u alalım der miydi sence? Daemon Blackfyre kızılçimen savaşını kazandıktan sonra önündeki KL dururken Dragonstone’a mı saldırırdı?

Dany kendi kafasında Fatih Aegon ile paralellikler kuruyor kuramadığı ama bizim de gördüğümüz bazı paralellikler var. Hem bu sebepten hemde kralın şehrine olan yolları tutmak için Ejderha Kayası oldukça stratejik bir yer. Ejderha Kayası ilk hedefi olacaktır Dany’nin

Hocam ben Aegon’dan bahsediyorum. Dany için tabiki gayet mantıklı bir hedef ejderkayası. Ama Dany ve Jon arasındaki eşitlik ilkesini ve kralın ayağna kadar gitmesi gibi meselelerin hoş olmayacağı için başka şekilde düşebileceğini savunuyorum. Çünkü şuanda bir Kuzeyli donanması var ve bu donanmanın bir işlevi olacak. O da Dragonstone saldırısı olabilir belki. Farklı bir yol izler Jon Robb’dan. Ya da Dany önce Kuzeyde buluşur bizimkilerle oradan yürürler falan bir sürü değişik senaryo türetilebilir.

ben saldırdığı an alacağını düşünüyorum Tyreller şehirden ayrılmış olursa eğer

bende eğer bir yeri hedefleyecekse ki sanmıyorum bu yerin Ejderha kayası olabileceğini söyledim
ben kendini fırtına burnunda ilan edip ittifak destek ve kaynak toplayacağını düşünüyorum

Targaryenleri asıl devirenler üstatlardı. Şimdi tüm şehir yüce serçe nin elindeyken kolay kolay vermezler şehri. George da öyle bi şey yapmaz yapmasın bence. Kimler denedi de alamadı şehri. Zaten Aegon’un Fırtına Burnu’nu almasının şokundayım hala

üstadlar konusunda ne düşüneceğimi bilmiyorum ben açık söyleyeyim
Sept e gelince katılıyorum. Targların Septin gücünü alan, onları kontrol eden bir krallıktı ve Lannesterlar tam tersi onlar sayesinde Sept hiç olmadığı kadar güçlü, bu sebepler ile onların gitmesini istememeleri mantıklı olur. Ben bu ayrıntıyı unutmuştum teşekkürler
ama dediğim gibi ben Aegon’un bekleyeceğini düşünüyorum. Kendini Fırtına burnunda ilan edecek, Dorn ve diğer hanelerden destek toplamaya çalışacak. Henüz Dany nin evliliğini bilmediğinden evlenmeye, evlendirmeye kalkmayacaklardır ama Marteller ve Tommen ın ölümünden sonra Teyrellerden yoğun bir evlilik baskısı gelecektir bu da o na zaman kazandırdığı gibi biranda herşeyi kaybetmesi için zemin hazırlayacaktır.

Yanlışın var. Üstatlar ve septonlar aynı şey değildir. Aynı şehirde ikame ettikleri için aralarında göbek bağı olduğu kuram olarak öne sürülse de kesin değildir.

Tyrion dışında 4 kişi de büyüsel şeylere sahip fakat Tyrion da böyle bir şey yok. Belki de Tyrion un görevi bu diğer dörtlüyü bir araya getirmektir ?

Genel görüş böyle, bağı kurmak ki kehaneti buna işaret bence. fakat sıkıntılı olacak bence. Bir de alayı çocuk bunların, onları doğru şekilde yönlendirecek zeki bir yetişkine ihtiyaçları var. Tyrion bu açığı kapatıyor.

Arya ile muhatap oldu mu hatırlamıyorum da Jon ve Bran ile arası iyiydi Dany ile de kötü olsa bile illa orta nokta çıkacaktır.

Zaten Tyrion, Dany ve Jon arasındaki bağı sağlayacak kesin. Brandon ve Arya arasında ilginç bir bağ olduğuna inanıyorum ben. Ayrıca Tyrion, Denizcinin Karısı teorisi doğruysa Braavos’a gelir ve orada Arya ile de karşılaşabilir…

Bir etkileşime girmedi Arya ile ama martin ilk başlarda Arya’ya aşık etmek istemiş, Jon ile kapışsın arzusunda imiş ama bu fikir geri plana atılmışa benzese de belli olmaz. 6. kitap yayımlanan bölümde Arya’nın, elbisesini diktiği cüce, Tyrion’u canlandırıyordu. Arya’ya asılıyor ve gel beraber olalım falan diyordu. Arya da burnunu kıskaca alıp keseceğini ima ederek “bir burnun daha çıkmaz.” dedi. Tyrion’un burnun yarısı gidik biliyorsunuz. :joy:

Aslında Tyrion’ın, Arya’ya aşık olması çok güzel ve hoş bir detay olurdu ama sadece hikayeyi karıştırırdı. Tyrion, Starklara iyi davranan tek Lannister ve bu Starklar ile Tyrion’ın arasını baya bir bozardı. Ayrıca siz Jon hakkında bir kere şöyle bir şey demiştiniz;

Jon’un, Val ile flörtleşmesi, Ygritte ile sevgili olması falan onun hoşlandığı kadın tipini gösteriyor; savaşçı ve hırçın kadınlar.

Bunu Tyrion’a uyarlarsak; Tysha, Shae ve Penny. Yardıma muhtaç olan, güçsüz ve savunmasız kişiler. Shae dizide öyle olmasa da kitapta hiç saldırgan olduğunu görmüyoruz ve kendisi sadece bir fahişe. Penny ve Tysha zaten… Hatta listeye Sansa Stark’ı eklesek bile uyuyor Tyrion’ın sevdiği kadın tipi; kendinden güçsüz ve savunmaya muhtaç olan kadınlar…

Arya da bu betimlemeye hiç uymuyor…

Aslında işi cinsel saldırıya vardırmadığı, hayırı cevap olarak kabul ettiği sürece bir şey olmaz.

Bence Tyrion için Tysha yeterince iyi bir aşk ve trajedi (sonuçlanma değil karaktere etkisi olarak). Bu yüzden ben aşk olsun istemiyorum Arya için de olsa olsa en fazla Gendry başkası aklıma gelmiyor.

Aslında bunu Tywin de kabul etmezdi çünkü Arya varislikte son sırada. Gerçi Tyrion o zaman resmi varis, Starklar düşünmezdi herhalde ama…

Evet, haklısın. Tyrion’un kadın tipi çok farklı. Zaten ben de genelde o bahsettiğim sahneyi eski fikrinle bir el sallama olarak düşündüm veyahut belki bizi yemlemek istemiştir, adam trol çünkü. :joy:

Alp haklı, Tyhsa onun için yeterli ve zaten bu haliyle bile yeterince karışık bir aşk hayatı var. :slight_smile: