Kış Geliyor "Mercy POV" (İnceleme)

Evet, bir Arya başlığı daha. Yapacak bir şey yok, iflah olmaz bir Arya hastasıyım. :smiley:

ASOIAF youtuberlarını takip edenler arasında Preston Jacobs ünlüdür, kuramları bana göre çoğu zaman uçuk olsa da güzel ayrıntılar yakalayan biri. 6. kitap POVları hakkında birkaç senedir incelemeler yapıyor, en son Arya’ya geçmiş.

Aslında bu başlığı açmayacaktım ama çok hoş ayrıntılar gördüm, buraya kısa özet geçebileceğimi düşündüm İngilizce bilmeyenler için. Demir Banka, Stannis ve Cersei başlığını ilk bölümden öğrendiğim “zaman” ayrıntısı ile açmıştım. Arya Stark Bölümü (Çeviri) - The Winds of Winter başlığından da önce okuyup sonra karşılaştırma yapabilirsiniz.

Dediğim gibi sadece kısa özet, ilgimi çeken ayrıntılar… Çeviri olmayacak.

1. BÖLÜM

Bildiğiniz üzere Nazik Adam, eğitimi için Arya’yı bir tiyatro topluluğuna göndermiştir, yeni ve güzel bir yüz ile beraber. Arya, bu kızın isminin Mercedene (Mercy) olmasına karar verdi (Yine Kışyarı’ndan tanıdığı birinin isminin kısaltılması). Bu isimler, Arya Stark’ın unutmak istemediği geçmişinden parçalar aslında. Mercy ayrıca Sandor’dan öğrendiği “merhamet lütufu” olayına da bir gönderme gibi duruyor.

“Merhamet lütufu” seride çok vurgulanan bir şey. Sandor, merhamet-ölümü istemesi ama Arya’nın bunu ona vermemesi; kitabın başlangıcında yavru kurtların merhamet için öldürülmesi; Joffrey’in Ned’in öldürülmesi şeklini “merhamet” olarak tabir etmesi; Bran’ın merhamet için (sakat kalacağına) öldürülmesinin iyi olacağı yahut Jon’un Yabanılların hasta ve yaşlıları merhamet için öldürdüğünü öğrenmesi gibi bir çok örnek var elimizde, yani “merhamet” kelimesi cinayeti örtbas eden bir kelime. Arya, ölümü bir hediye olarak gören bir tarikatta eğitim görüyor; merhamet…

Arya, kurt rüyası ile uyanıyor; kan, koşan sürü, izleyen ağaç… Jaime POVlarında Nymeria’nın sürüsünün Lannister askerleri çevresinde dolandığını ve zaman zaman saldırdığını görüyoruz hatta Jaime avın insanlar mı hayvanlar mı olduğunu sorguluyor. (Özetle Nymeria, gömüyor alayına fırsat buldukça) Arya’nın uyumadan önce ölüm duasını yaptığını unutmayın. Warglamak iki yönlü çalışıyor; deri değiştiren hayvanın bilincine bağlı olduğu kadar hayvan da deri değiştirenin bilincine bağlı. Bu da bize Nymeria’nın neden Lannister askerlerine saldırdığını gösteriyor. Dahası bu bize ilginç bir ayrıntı sunuyor; Jaime, (nedendir hala merak ederim) Payne’i KL’den çıkartıp, Nymeria’nın dehşet saçtığı topraklara getiriyor, Jaime şu an kayıplarda ama bu adam hala Lannister askerleriyle beraber ve Nymeria bunlara saldırıyor. Arya’nın açılış POV’unu hatırlar isek “nefes nefese” uyanmış, av kokusu almış bir şekilde koşturuyordu ki havada da ağır bir kan kokusu vardı.Yani sürünün bir saldırı gerçekleştirmiş olduğuna dair açılışta işaretler var. Payne ölenler arasında olabilir yahut öldüğünü okuyacağız, bu şekilde duadan bir isim daha silinecek.

Mercedene ismi Meryem annenin İspanyolca María de las Mercedes ismine benzer bir şekilde telaffuz ediliyor ki manası Mary of Mercy (Mary’nin Merhameti); simgesel olarak bunu bakire Meryem’in hayat vermesi olarak yorumlayabiliriz. Arya’nın ismini buna uyarlar isek bakire Arya olarak ölüm merhameti veriyor. Mercedene, Mercy. (İlginç gelmişti bana)

Mercy, bölümünde gökyüzünde dolunay vardı. Bu, zaman konusunda yardımcı oluyor; 5. kitabın kapanış povundan bir ay sonrasına denk geliyor Mercy POV. (Stannis, Demir Banka başlığında ayrıntısı var). Muhtemelen Jon’un Hayalet’i ve diğer kurtları gördüğü dolunaylı rüya ile paralel ilerliyor, Arya’nın kurt rüyası. Jon’un rüyasında da dolunay vardı. BR, rüya boyunca Kuzgun’la Jon’u izliyor ve ağaç aracılığı ile Arya’yı izliyor? Yahut başkası Arya’yı izliyor, kimdir bu bilmiyoruz.

Bran, Yaz’ın içinde her geçen gün daha fazla zaman geçirmeye başlamıştı, bu da Jojen’ın “yapmaması” konusunda uyardığı bir şeydi çünkü kurdun hakimiyeti ele geçirmesinden endişe ediyordu. Arya’nın Braavos’a gelişinden sonra kurt rüyaları daha sıklaşıyor ve Mercy POV’da görüyoruz ki daha uzun süre içinde vakit geçirmeye başlamış çünkü “sabah ışığı uyandırsın diye, panjuru açık bırakmıştı” diye bir ayrıntıya rağmen saat, 4 olmuş. Arya ya gece yarsı ya da biraz daha geç saatte uyumuş olsa bile akşama doğru 4’de kadar uyuması Nymeria’nın içinde çok fazla zaman geçirmeye başladığını, günün çoğunu uyku ile geçirdiğini gösteriyor çünkü Mercy’yi “dakik olmayan” biri olarak betimliyor, demek ki sürekli bu kurt rüyası yüzünden gitmesi gereken yere gecikiyor.

2. BÖLÜM

Aslında bu bölümde çok ilgimi çeken bir şey yok. Arya’nın tuzlu soğuk su ile banyo yapmasını ve saçını tıraş etmesini falan bir çeşit Hristiyan baptist meselesine benzetmiş. Aslında Dany’nin ilk ejderha rüyalarında birinde de ateşle baptist edilmesine benzer bir sahnesi vardı ve saçları yanarak yeniden ateşin içinden doğarak baptist olmuştu diye yorumlamak mümkündür. Arya’nın kimliğinden arınması için eşyaları suya attığı sahne, yeniden doğuş için bir çeşit ön hazırlık olarak kabul edilebilir. Elbet bunların hepsi tamamen simgesel yorumlamalar ama GRRM kafasına uygun şeyler ki kendisi Katolik kültürle büyüdüğü için etkilenmesi kaçınılmaz görünüyor. (Kadın karakterlerin bazılarının saçlarının kazındığı gerçeğini unutmayalım; Dany, Cersei, Pia ve Arya) Aslında İslam, Budizm gibi bir çok dinde de kafa tıraş etme meselesi vardır, muhtemelen temel mantık burada benzer Arya’nın kafasının tıraşlı gezmesinde ki Jon’un kılıcı verdiği sahnede “tıraş” muhabbeti, bu olaya gönderme bile olabilir.

Arya’nın oyuncu pelerininde sakladığı eşyalar hakkında da bir şey demiş ama öyle farklı bir yorumu yok, kılıç için muhtemelen İğne değildir, falan demiş sadece. Aslında ben iğne sanmıştım, bunun sebebi de “ince” diye betimleme kaldığı için aklımda ama ne çeviride ne de ingilizce de “ince” betimlemesi yok, demek ki sıradan bir kılıç ama saklayabildiğine göre küçük bir kılıç olsa gerek.

Kıyafetler üzerinde durmuş biraz; Izambo’nun kıyafetlerini alıp sokaklarda dolaşmasından hoşlanmadığından ve Arya’nın yıpranmış, sıradan kıyafet giymesine vurgu yaparak Wendeyn’nin Izambo’yu memnun ettiğinde istediği kıyafeti aldığını hatırlatmış ve Arya’nın erkeklerin cinsellik söz konusunda olduğunda ne kadar zayıf yaratıklar olduğunu öğrenmiş durumda ki Raff’ı da bu şekilde baştan çıkarıp, öldürüyordu. Mercy POV’un bir çok yönünde “cinsellik” ve “baştan çıkarma” meselesi konusunda bilgiler var; Izambo dışında Geçit’e giderken limanda onu görenlerin selam verip, ona seslenmesi ve Arya’nın anladığı halde anlamamış gibi yapıp “yeterince paraları olursa, Geçit’te beklediklerini” söyleyerek ilerlemesi gibi ayrıntılar var… Muhtemelen bu durum Arya karakterinin gelişiminde önemli bir yer tutacak; sadece kılıç vb. yeteneklere sahip olup geliştirmesi değil ayrıca kadınların erkeklerin üzerindeki “cinsel” gücü de öğreniyor. Boşa değildir herhalde.

3. BÖLÜM

Braavos kediler için çok uygun bir şehirdi ve şehrin her yerinde dolanırlardı, özellikle de geceleri. Sisin içindeyken bütün kediler gridir diye düşündü Merhamet. Sisin içindeyken bütün insanlar katildir.

Bu alıntı üstünde durmuş. Pate/Jaqen-Sam/Braavos POVları arasında biraz benzerliklere dikkat çekmiş. Bilhassa Pate. Misal Pate, (Mercy pov gibi) gece sisinde Jaqen ile buluşuyor ve üstat pelerinleri de oyuncu pelerinleri gibi birden fazla gizi ceplere sahiptir ve Pate, bunlardan birinde Arya gibi “demir bir anahtar” gizlemiştir. Jaqen’ın Arya’nın “zehirli para” numarasının(Çirkin Küçük Kız POV) aynısını Pate’e yaptığı sahne de var.

Bu söz, eski bir deyişmiş sanırım; “karanlıkta her kedi gridir.” şeklindeymiş. Söz, özünde cinsel bir gönderme imiş; karanlıkta çirkin kadın da güzel kadın gibi, yani karanlıkta herkes aynıdır(çünkü göremezsin), şeklinde bir manaya sahip ki benzer göndermeleri Brienne hatta Dany suikastı konuşmasında LF’den de duyduk.

Diğer söz “tüm insanlar karanlıkta katildir” ise çok daha eskiye giden bir felsefi tartışma; kişisel çıkar ve adalet duygusu ile ilgili. Karanlıkta bir insan, kişisel çıkarı için istediğini yapabilir çünkü karanlıkta kimse kimsenin ne yaptığını göremez ama aynı zamanda içinde vicdanı olan, adalet duygusu olan bir insan ise bunu yapmaz. Plato’nun Cumhuriyet’inde bu konu tartışılmış; insanlara görünmezlik veren bir yüzük üstünden ki aynı motifi LOTR’de güç yüzüğünde görüyoruz. Onu takan da görünmez oluyor.

Arya’nın bu yoğun sis yüzünden kimsenin kimseyi göremediğinden bahsetmesine dikkat çekmiş; bu durumda Arya’yı izleyen biri varsa o da onu ve yaptıklarını göremeyecek. Rüyasını hatırlar iseniz biri onu izliyordu ve eğer Braavos’a gelişini hatırlar iseniz FM kapısının onu izlediğini düşünüyordu ve arkadaş, birileri “izleniyormuş” gibi hissettiğinde aslında gerçekten izlendiğine vurgu yapmış; cam mum vb. bir şey. Misal Sam, Hisar’a geldiğinde birinin onu izlediğini hissediyordu ve doğru idi; Marwyn, cam mumla onu izliyordu. Pate de benzer bir hisse kapılmıştı ve Jaqen onu izliyordu; Arya şu an tamamen “görünmez” Aynı bahsettiğimiz yüzük mecazı gibi. Kimse onu görmeden, istediğini yapabilir. En azından o böyle düşünebilir.

Tiyatro topluluğunun mesken edindiği yere vurgu yapmış; Dış Liman ve Mor Liman arasında kalan, alt ve üst sınıfın karıştığı/karışabileceği bir yere sahnelerini kurmuşlar. Kapı olarak anılan bu yerin tarihi muamma ve azıcık dikkat çekici. Bir zamanlar “ambar” olan bu yer, bir sebeple yanmış ve her geçen gün biraz daha suya batıyor, yani bir zaman sonra tamamen suya gömülecek. Yangının sebebi söylenmedi; kaza yahut kasıtlı mı ve kim/ler yapmış bilmiyoruz. Braavos ve Kapı, sular üstüne kurulmuş bir yer ve dahası burası sisli, nemli bir bölge. Böyle bir yerde yangın başlatmak zor olsa gerek? Izambo ise gelmiş burayı kiralamış. Temelde ucuz bir yer olsa da temeli hiç sağlam değil ve tiyatro yüzünden bir sürü insanın her gece buraya dolduğunu unutmayın. Olası bir kaza kaçınılmaz gibi görünüyor. Kıyafetleri küflü(muhtemelen bu su ve nem yüzünden) ve yılan balıkları ile haşır neşir dolanıyorlar, bu kadar kötü bir yer aslında ve buraya salonu inşa etmek de ciddi bir yatırım/para demek… Neresinden bakarsanız bakın kötü bir yatırım aslında, her ne kadar burası ilgi çekip, para kazanmaya başlasa da çünkü dediğim gibi temelleri hiç sağlam değil ve her saniye batıyor; üstüne her gece bu kadar insan toplanıyor… Ya Izambo kasıtlı olarak burada böyle bir şey istiyor (olayı FM meselesine bağlamış. Yani adamın, FM’nin hizmetinde olmasından yola çıkmış ama FM, burada böyle bir kaza gerçekleşmesini niye istesin ki?) ya da adam büyük riskler alan bir kumarbaz ki uzun vadede buraya harcadığı parayı kazanamayacağını iddia etmiş, bu yüzden kısa vadede başka bir amaç olsa diye düşünmüş ve FM ile ilgili bir şey olabileceğini ifade etmiş ama elbet kitaplarda gözümüze takılan bir işaret falan yok.

O gece sergilenecek oyunun ismi “Kanlı El” ve Tyrion oyunun yıldızı. Kanlı el yazısı ile beraber el aynı şekilde çizilmiş ve gariptir Arya bunu “Güzel bir el” diye betimliyor. Bu ne amaçla olabilir, emin değilim ama belki Tyrion’un iyi bir El, iyi biri olmasına gönderme olabilir… Daha önce kalfalık sınavı için öldürdüğü adamın eli için de “zalim” demişti. Bu kızın el ile ilgili bir takıntısı var (aklıma Jon’un yanmış eline bakıp, bu el ile Arya’nın saçını okşadığını hatırlayıp şimdi bu elin çirkin olduğunu, söylemesi de geldi.). Aslında GRRM’in kadınların saçını kazımak, erkeklerin de elleri ile ilgili bir şey yapmak (bilhassa kesmek) ile ilgili bir olayı var. Neyse. Bu arada sanırım Arya, burada muhtemelen Shae karakterini oynuyor.

Bu arada Preston güzel bir ayrıntı vermiş kanlı el ile ilgili; Büvet ağacının yapraklarının/dallarının da “Kanlı El” betimlemesi yapıldığını söylemiş. Sanırım Cat POV’da idi, net hatırımda değil. Yani Kanlı El’e güzel el vurgusu iki manalı olabilir; ev ve tyrion. (Bu arada üç videoda da Bran-Arya paralelliğine değinmiş, onları yazmadım ama gerçekten iki kardeşin yaşanmışlıklarında ayna misali benzerlikler olması bu şekilde, ilginç. Arya’nın Kapı’ya varışı ile Bran’ın mağaraya varışı benzer şekilde betimlenmiş.) Misal bu paralellikleri saymış ve mağaranın Bran için dönüşüm yeri olduğunu Kapı’nın da Arya için dönüşüm sahnesi, yeri olabileceğini ve buranın isminin “Kapı” olmasının sebebinin de buna vurgu olabileceğini söylemiş. Mercy isminin manası konusunda düşünürsek de eh, olabilir.

“Hava çok karanlıktı. Uyumuşum.” Izembaro kendisini ilk defa Oyuncular’ın Kral’ı olarak adlandırdığında herkes bunun altında kötü bir anlam aramıştı. Kubbe ve Mavi Fener’deki rakiplerine karşı bir hareket olarak düşünmüşlerdi. Ancak son zamanlarda Izembaro bu unvanını fazla ciddiye almaya başlamıştı. “Sadece kral rolünü oynayacak,” demişti Marro gözlerini yuvarlayarak. “Oyunda kral olmazsa sahneye de çıkmayacak.”

Izambo’nun bu olayını Diyar’daki krallara/kraliçelere gönderme olabileceğini düşünüyor. Cersei, Stannis, Dany vs… bunlar kral/kraliçe olmaktan daha azı ile yetinmeyecek ve asla bundan vazgeçmek için geri adım atmayacak kişiler. Izambo da lakabını fazla ciddiye alıyor ve “kral olmaz isem, asla sahneye çıkmam” diyerek, buna gönderme yapıyor GRRM. Oynanan oyunun bizim şu an okuduğumuz hikaye olduğunu düşünür isek, yorum gayet yerinde ve doğru bence.

Oyunda Joff ve Robert’ı oynayan iki kral var ve Izambo Robert. Ölmeden önce “demonik bir domuz ile dövüşüyor” Türkçe çeviride demonik eklenmemiş ama İngilizcesinde yazıyor ki bu ilginç bir nokta çünkü Robert, ölmeden önce tek gözüne bıçak saplayıp “piç” diye bağrıyordu. Robert’ın ölümünde büyü olduğuna dair söylentiler falan bile çıkmış, Cersei “warg mıyım ben, dönüşüp öldürdüm” gibisinden bir şeyler söylemişti hatta Ned, domuzu eski ilahların gönderip göndermediğini düşünüyordu. Son kitapta da Sur ötesinden gelen devasa bir domuza binen deri değiştiren vardı. Özetle domuzun, BR tarafından kontrol edilip Robert’ı öldürdüğüne dair göndermeler/işaretler olduğunu düşünüyor ki kafama yattı.

Oyunun yazarı, Braavos’un en gaddar yazarı (GRRM bence bu :smiley: ) Phario Forel ki Braavos’un en iyi kılıcı olan Syrio Forel’in akrabası mı acaba diye, düşünmeden edemiyoruz.

4. BÖLÜM

Daha önceki bölümlerde de belirtmişti ama ekleme gereği duymamıştım, şimdi küçük bir dipçe olarak eklemek istiyorum. Bir önceki bölümde bu oyuncuların sahneledikleri oyunun “asoiaf hikayesi” olduğunu belirtmiştim; Şakşakçı, Arya’ya “iğne” öğretmeye çalışan rahibe; Daena da sürekli Arya’ya tavsiyeler vs. veren Sansa rolünde/konumunda. (Daena’nın rolü belirtilmemiş aslında ama Tyrion’un olayı anlatıldığı için Sansa rolüne en uygun kız o imiş.)

Izambo’nun “şişman” olarak betimlenmesine takılarak acaba Arya’nın, zaman zaman gelen, Şişman Adam ismini verdiği FM olup olmayacağını sorgulamış. Haşin gözleri ve sarı dişleri, kanca burnu vardı ama Izambo’nun şişkoluğu dışında bir şey bilmiyoruz. Belki kitap çıkınca belli olur. Lakin ben sanmıyorum, Izambo tam olarak Izambo.

Bobono’un Tyrion’u oynamasının ironik bir kısmı var çünkü 4. kitapta biri Cersei’ye Braavos’ta bir oyuncu topluluğunda cüce gördüğünden bahsediyor ve Tyrion olabileceğini ifade ediyor ki muhtemelen bu kişi Bobono.

Bir diğer ayrıntı ise Türkçe çevirisinde hata olduğu için gözümüzden kaçmış (ki metni üst limit yüzünden düzeltemedim) Harry ve zaniyeler dışında ANAHTAR TAŞIYICILARI’nın da olması. Arya’nın POV başlarında bir tane demir anahtara sahip olduğu ve bu konudaki kuramları unutmayın. Muhtemelen şu anlaşma meselesi için Harry’nin yanındalar.

Izambo’nun alıntı yaptığı oyundaki söz "“Beni hayal kırıklığına uğratanların sonu iyi olmaz,” Valyria ile olan sırasında Rhoynar Prensi Garin’e aitmiş. Bilmeyenler için savaşı kaybetti ve esir edilerek Chroyane şehrine getirildi, burada onları lanetlediği gece sular yükseldi, sel oldu ve ondan sonra da gri pul hastalığı ortaya çıktı, bir iddiaya göre de Valyria felaketinin sebebi bu prensin laneti. Kefenli Lord olarak etrafta dolandığı iddia ediliyor.

Sonrasında herkesin “Mercy” diye onu çağırması, etrafta Mercy seslerinin yükselmesinin iki anlamlı olduğunu düşünmüş; hem Arya’nın büründüğü karakter hem de diğer manası olan “ölüm”.

Bobonu’nun durmadan fırlayan takma aletinin de Tyrion’un dizginleyemediği cinsel güdülerine gönderme olarak yorumlamış, mümkün. Tyrion da Meereen POV’unda bunu düşünmüştü ki “ayna sahneler” burada da kendini gösteriyor. Tyrion’un 6. kitap POV’unda Penny onun zırhını giydiriyordu ve Tyrion bir an onu Shae gibi görüyordu(ki Yeşil Çatal’da gerçekten zırhını giydirdi) ve elbette bu bahsettiğim şeyi düşünüyordu. Arya da Shae karakterini oynuyor ve Tyrion’u oynayan cüceye kıyafet vs. konusunda yardım ediyor ki cüce, sürekli olarak Arya’yı (daha doğrusu Mercy’i) cinsel olarak arzuladığını ifade ediyordu. Bence hoş paralellikler. Elbette Penny’nin doğası hakkında sorgulamış bu benzer sahneler; Shae/Mercy’nin oynadığı Shae vs. sinsi ve oyuncular/oyunculukla geçen bir ilişki yumağı iken Penny’nin de bir oyuncu olması ve Shae karakteriyle bu kadar benzer sahneler kurulması vs. düşündürüyor. Penny’in Tyrion’un yanında, savaşta olma sebepleri bilinmiyor.

5. BÖLÜM

Preston, Kanlı El oyununun yazımının bir ay gibi kısa bir sürede olduğunu düşünüyor çünkü gelen elçi onuruna bu sahne oynanıyor (ki demek ki gelmeden önce de haberi doğal olarak gönderilmiş) ki Lannister propagandası olduğu için de elçinin hoşuna gideceği düşünülüyor. Bir ay içinde oyun yazılmış ve sahne alıştırmaları yapılmış ki kısa süresi yüzünden çok kaliteli olmasa gerek diyor. Sahnedeki konuşmalardan birinin yine Tyrion’un Meereen savaş sahnesi ile paralel bir noktasına dikkat çekmiş. “Yedi Yüzlü Tanrı beni kandırdı. Babam saf altından yapıldı. O altın kız ve erkek kardeşlerimi yaptı…” Tyrion, savaş sırasında altın bir zırh giyiyordu ki bu şekilde babası ile neredeyse ikiz olabileceğine dair şaka yapmıştı.

Daha önce forumda bahsi geçmişti aslında ama olsun ekleyim; Arya’nın Tyrion’u oynayan cücenin burnunu sıkıp “yeni burnun çıkmaz” tehdidi ile burnunu keseceğini ima etmesi ve Tyrion’un gerçekten burnunun kesik olması gibi paralelliğe değinmiş. Bu karakter Shae’ye tecavüz edip öldürecek… Bu da Shae’nin mahkemede “bana tecavüz etti” iddiası ve sonra onu öldürmesi üzerine bir gönderme… Bir de Tyrion’un ejderha kemiklerinin orada Thysa meselesinin itirafı var ve Arya’nın ejderha kemikleri arasında Varys konuşmasını hatırlatıyor (burada sadece ek bilgi olarak vermiş).

Son olarak da Arya’dan istene birkaç görev üzerinde durup konuyu bitirmiş. Arya’nın hem eğitimde olup hem de işaretlenmiş birini öldürme vazifesinin verilmiş olma ihtimali varsa bunun için bu kısımlar sayılmış olabilir diyor.

Izembaro tekrar onu arıyordu. Bu sefer de mızrağını bulamamıştı. Merhamet mızrağı buldu, Büyük Brusco’nun domuz kostümü giymesine yardım etti ve sahte bıçakları kontrol edip gerçekleriyle değiştirilmediğinden emin oldu.(Birisi Kubbe’de bunu yapmış ve oyuncu bu yüzden ölmüştü.) Ardından Leydi Stork’a şarap doldurdu. Her oyundan önce biraz şarap içmekten hoşlanırdı. Etrafından gelen “Merhamet, Merhamet, Merhamet,” diye bağıran sesler kesildikten sonra içeriye bakmaya fırsatı oldu.

Mızrak, şarap zehirlenip bu kişilerin ölümüne neden olabilir; sahte bıçakları gerçeği ile değiştirip Brusco’nun ölümüne neden olabilir…

6. BÖLÜM

Çok önemli ayrıntılar var, diyemem aslında. Belki Braavos’un haneleri, ilişkileri ve sosyal sınıfları tanımak açısından bilgilendirici denebilir; tiyatroda altı tane önemli sayılacak (bir tanesi çok önemli; Prestayn) Braavos soylu hanesi ve koruma olarak da Braavos’un 3. kılıcı olarak bilinen biri var. Daena toplamda 5 anahtar taşıyıcının tiyatroda olduğunu söylüyor. Bütün bu adamların Westeros elçisi yüzünden burada olduğu aşikar, bir yandan eğlenip bir yandan iş konuşma derdinde olsalar gerekir ama Deniz Lordu seçimleri yaklaşıyor(adam ha öldü ha ölecek), bu da sebeplerden biri olabilir.

Dikkat çeken kısım Daena’nın Bessaro’nun babası için anlattığı hikaye; babası oğlundan daha şişmandır ve Hakikat Salonuna çağrıldığında “oy vermek için” mavnası batmıştır. Bunu şişman olduğu için diye açıklayıp güler ama muhtemelen burada bir suikast girişimi söz konusu oldu çünkü mavna sağlam, büyük ve güçlü; şişko biri bindi diye batmaz. En azından sahibine göre inşa edildiğine şüphe yok. Kaza eseri battığı için işin arkasından FM olduğunu düşünebiliriz.

Bir de 4. kitapta Arya POVlarında sık sık Siyah İnci’nin görünmesi yahut bahsedilmesinin sebebini merak edip, sorgulamış. Hikayedeki rolü ne olacak? şeklinde. İlk ve son Siyah İnci’nin isim benzerliğinin bir şekilde kader benzerliğini de sebep olup olmayacağını sormuş ama hikaye kurgusu pek oraya gitmiyor ama Siyah İnci konusunda bir fikrimiz vardı. Arya Stark ve Zaniyelik

7. Bölüm

Bu bölümde çok ilgi çekici bir şey yoktu, sadece Limon Ağacı ve İklim meselesine dikkat çekilmiş tekrar. Seri boyunca birkaç kez limon ağacının Dorne’da yetiştiğine dair bilgiler edinmiştik, videoya göre tam olarak Dorne’un olduğu enlemde büyüyor; Köle Körfezini de içine alan bir enlem… Braavos’un hava şartları limon için uygun değil, zaten pek ağaçların büyüdüğü bir toprak alan da var denemez. Yani Dany’nin hatırladığı yeri Braavos değil; Dorne ve onun enleminde yer alan Köle Körfezi içerisinde bulunan şehirlerden biri olsa gerek. (bununla ilgili başlık açarız)

Diğer nokta da “kraliçenin” para almadan dönerse onu öldüreceği yönünde. Pekala, Cersei bir şekilde naip olmaya geri dönmüş ve böyle şeylerde söz hakkı varmış gibi görünüyor.

Şimdilik bu kadar, söylenenlerden anladığım kadarıyla kulağa takılan ilgimi çeken ayrıntıları ekledim. Bu haliyle bile uzun oldu aslında, iyi ki hepsini çevirmedim. Yeni videolar ekledikçe güncellerim.

  • :wolf: Arya Stark Tarikatı Üyesi :dagger:

  • :wolf: Arya Stark Abartı Timi Üyesi :dagger:

7 Beğeni

Tanrı korusunu boylu boyunca koşarken, kıyısında büvet ağacının büyüdüğü gölden geçmemek için uzun yolu tercih etti. Büvet ağacı onu korkutuyordu. Ağaçların gözleri ve kana bulanmış gibi görünen elleri olmamalıydı.

Taht Oyunları Bran POV’u. Bence iki kardeş arasındaki paralellikler bir başlık altında toplanmayı hakediyo.

Braavos’ta ağaç yok ki. Sadece FM’nin kapısında büvet ağacı var. Sadece kapıdan giriş çıkışlara bakmak da çok iyi bir gozlem olmaz. Nehir Toprakları’nda bunu muhtemelen yapıyordu, zaten ormanda takılıyordu Arya o zamanlar. Ama şimdi…

Güzel ve önemli detay.

Kardeşler arasında deridegistirenlik seviyesine sadece ikisi çıktı. Ve derdegistirme kurallarını da bildiğimiz kadarıyla bu ikisi çiğnedi. (Jon’un cignedigine dair bir şey hatırlamıyorum, Robb’u bilmemiz imkansız, Sansa’nın zaten kurdu bile yok) Bu iki kardeşin benzerlikleri bununla sınırlı kalmasına rağmen bu kadar benzetme yapılıyorsa Arya’nin “deridegistirme” yetenekleri bayağı büyük etki yaratacak.

Bu Forel Hanesi de ne meraklı Westeros’a.

En sevdiğim teorilerdendir bu. Hatta sanırım BR ile ilgili öğrendiğim ilk teoriydi. Benim için yeri ayrıdır.

Evet, bence de gerekli aslında. Benzer-ayna sahneler var gerçekten. Haliyle ister istemez düşündürüyor, “neden?” diye. Ben Arya’nın karakter gelişimi olarak Dany ile benzerliklerinin malum sebeple olduğunu düşündüm ama Arya’nın Bran ile ayna sahneler yaşamasının sebebini bilemiyorum, bir şey olduğu aşikar.

Nymeria içinde iken…

Rüyaları haricinde.Kalbindeki ulumayı durdurmak için derin bir nefes aldı. Gördüğü rüyayı daha net hatırlamaya çalıştı ama çoğu çoktan yok olup gitmişti bile. Rüyasındaki kanı ve gökyüzündeki dolunayı hatırladı. Bir de koşarken onu izleyen bir ağaç vardı.

Arya daha fazla kurtlaşacak, kontrolünü yitirmeye mi başlayacak biraz diye düşünmüyor değilim. Kan Çocuğu, kurt çocuğu…ölüm kokusu senden geliyor.

Doğru, Bran dışında bir tek Arya, kurdu dışında bir şey wargladı. Jon hala kurduyla bağı olan biri sadece, başka hayvan warglamadı ama aslında her ward bir deri değiştirendir özünde, her deri değiştiren warg değil. Yani Jon da deri değiştiren ama başkası ile haşır neşir olmadı daha, olur mu bilmem de ama bir tek Jon, kendi kurdu dışında diğer tüm kurtlarla bağlantı kurup, neler yapabildiğini gördü; Bran bile sadece kendi kurdunu görebiliyor, diğerlerine ulaşamıyor şimdilik. Sanırım her birinin kendine has bazı özellikleri var.

Ben gibi bazı okuyucular, Hayalet’in sürüdeki alfa erkeği olduğunu düşünür, misal Nymeria yavru iken onun peşinden gitme eğiliminde idi ve en miniği olmasına rağmen tüm kurtlardan daha hızlı bir şekilde büyüdü; bulunduklarında da diğer kurtların gözleri kapalı iken bir tek onun açık idi ve Bran bunun sebebini merak ediyordu. Bu düşünce doğru ise Alfa erkeğinin tüm kurtları görmesi falan mümkün olabilir. Hayalet, Yaz’ın Sur ötesinde bir yerde olduğunu biliyordu, Jon içinde olduğu için o da biliyor elbette. Nymeria’yı biliyor, ne yaptığını biliyor(insan yemesine kadar) ve Tüylü köpeği de biliyor. Hepsini. Alfa’nın genelde her biri ile bağı ve bir kontrol seviyesi olması beklenir. Belki dedim bu yüzden.

Yani “hane” herhalde, diye düşünüyoruz ister istemez yahut sadece soy isim benzerliği deyip geçeceğiz ama asoiaf kültürü düşünülürse pek sanmam, genelde hanelere mensuplar aynı soy isme sahip. Syrio’nun Jaqen olduğu doğru ise belki Arya bu şekilde öğrenebilir, hele bir de seçimlere katılacak ise Braavos’taki… Anlarız gibi 6. kitapta inşallah. :smiley:

Evet, sanırım benim de ilk duyduğum kuram idi ve baya sevmiştim. Bu doğru ise BR’nin bir çok şeye parmak atıp, fırsat kolladığı da kesinleşmiş olur herhalde. Aslında ironik de çünkü BR, zamanında isyancılara karşı acımasız idi ve yok etme politikası vardı; Robert de bir isyancı olduğu için BR tarafından öldürülmesini komik buluyorum. Elbet bir Targın elinde olduğu gerçeğini de unutmayalım.

O zaman gözlemleri eksik ve yetersiz.

Ben bundan mutlu olurum. “İyi” kabul edilen karakterlerin "kötü"ye kayması (göreceli olarak) hoşuma giden hikayelerden. Ben karakterlerin destekçilerinin bile “burada bunu yapmasaydı keşke” dedigi karakterleri okumaktan daha çok zevk alıyorum.

Lütfen yaşansın bu, lütfen. Gidip yine boş boş balık satmasın. Gitsin oy sayicilarin orada takılsın, adaylardan birinin yanında kadeh taşıyıcılığı yapsın. (Arya-Tywin ilişkisi gibi) Sağdan soldan duymasın, kendi görsün.

Arya’nın sezgileri kuvvetli. Nym’in içindeyken bile bunu anlayabilir. Arya’nın yolculuğunu düşünürsek sezgilerinin kuvvetli olması normal bir şey. Ki kız insanların onu izlediğini hep farkeden biri olmuştur. Böyle olmazsa zaten çoktan ya tecavüze uğramış olurdu ya da yan kesiciler hallederdi Arya’yı. Onların kendisi izlediğini anlıyor.(hatta neden izlediklerini bile anlayabiliyor) erken davranıyor ve onu yakalayamıyorlar.

At the top she found a set of carved wooden doors twelve feet high. The left-hand door was made of weirwood pale as bone, the right of gleaming ebony. In their center was a carved moon face; ebony on the weirwood side, weirwood on the ebony. The look of it reminded her somehow of the heart tree in the godswood at Winterfell. The doors are watching me , she thought.

Bunları saymasak bile neden gözlemleri yetersiz olsun ki? Kurtların da sezgileri var ve Nymeria sürü lideri sonuçta.

Beni yanlış anlamışsın. Ben Brynden’dan bahsettim. Sadece Nymeria’nin içindeyken Arya’yı izliyorsa yeterince izleyemiyor. Arya’nın uyanıkken ne yaptığından pek haberdar olamaz.

1 Beğeni

Okul bende kafa yapıyor. :sweat_smile:

İzleyen kişinin kim olduğunu bilmediğimiz için bilemiyoruz artık ne şartlarda yapıyor bunu. Braavos’un çok yoğun bir sisle kaplanıp, kimsenin kimsenin göremediği hale gelmesi de onu orada izleme olasılığı olan birine karşı görünmez yaptığından bahsetmişti videoda. Aslında hiç kimse olmasa bile FM, Arya’yı izliyor olsa gerek. Boş boş salıp, kontrolsüz göndermemişlerdir herhalde ama Raff olayında gözünden kaçırmaları mümkün o hava durumunda.
Aslında izleyen kişinin Arya’yı değil de Nymeria’yı izlediğini fark eden bir ben miyim? Sonuçta kurdun sürüsü takip ediliyordu, her ne kadar Arya içinde olsa da. Çok ayrıntı yok, kötü… Arya içinde diye sürüyü izliyor da olabilir.

Arya yahut diğerleri bir Mary Sue değil sonuçta, hepsi kendi çapında hatalı ama ne yalan Arya yahut Jon’un Ramsey yahut Tywin gibi böyle çok ağır, kötü şeyler yapmasını da istemem. :smiley:

Lakin sana katılıyorum; iyi başlayanların böyle karanlıklaşma hikayesini ben de seviyorum, bu yüzden Jon ve Arya’nın daha sert, karanlık olma ihtimali, işareti hoşuma gidiyor.

Lakin Sandor gibi çok karanlık birinin daha aydınlık hale gelmeye başlaması gibi hikayeleri de çok seviyorum.

GRRM gitmeden önce yaptırır inşallah. Yani sonuçta seçimlerden bahsediliyor, anahtar kapmış bir tane; kutlama da geliyor… Dany zaten ha geldi geliyor… Essos defteri tamamen kapanmadan önce Braavos hakkında daha fazlasını öğrenmek gerekiyor.

Olur öyle takma kafana. Ben de farklı değilim pek.

Brynden sadece ağaçlardan yani Nymeria’yi izleyebilir. Cam mum kullanan kişiler muhtemelen yıldızlardan yararlanıyor. Senin de dediğin gibi sisten göremez. FM de sadece Braavos ile sınırlı kalır. Kim olursa olsun tam anlamıyla göremez.

Bu sebeple Dany’nin son iki kitap hikayesini merakla bekliyorum. Hep iyi kızı oynadı, artık ejderhanın vakti geldi.

1 Beğeni

4. BÖLÜM

Daha önceki bölümlerde de belirtmişti ama ekleme gereği duymamıştım, şimdi küçük bir dipçe olarak eklemek istiyorum. Bir önceki bölümde bu oyuncuların sahneledikleri oyunun “asoiaf hikayesi” olduğunu belirtmiştim; Şakşakçı, Arya’ya “iğne” öğretmeye çalışan rahibe; Daena da sürekli Arya’ya tavsiyeler vs. veren Sansa rolünde/konumunda. (Daena’nın rolü belirtilmemiş aslında ama Tyrion’un olayı anlatıldığı için Sansa rolüne en uygun kız o imiş.)

Izambo’nun “şişman” olarak betimlenmesine takılarak acaba Arya’nın, zaman zaman gelen, Şişman Adam ismini verdiği FM olup olmayacağını sorgulamış. Haşin gözleri ve sarı dişleri, kanca burnu vardı ama Izambo’nun şişkoluğu dışında bir şey bilmiyoruz. Belki kitap çıkınca belli olur. Lakin ben sanmıyorum, Izambo tam olarak Izambo.

Bobono’un Tyrion’u oynamasının ironik bir kısmı var çünkü 4. kitapta biri Cersei’ye Braavos’ta bir oyuncu topluluğunda cüce gördüğünden bahsediyor ve Tyrion olabileceğini ifade ediyor ki muhtemelen bu kişi Bobono.

Bir diğer ayrıntı ise Türkçe çevirisinde hata olduğu için gözümüzden kaçmış (ki metni üst limit yüzünden düzeltemedim) Harry ve zaniyeler dışında ANAHTAR TAŞIYICILARI’nın da olması. Arya’nın POV başlarında bir tane demir anahtara sahip olduğu ve bu konudaki kuramları unutmayın. Muhtemelen şu anlaşma meselesi için Harry’nin yanındalar.

Izambo’nun alıntı yaptığı oyundaki söz "“Beni hayal kırıklığına uğratanların sonu iyi olmaz,” Valyria ile olan sırasında Rhoynar Prensi Garin’e aitmiş. Bilmeyenler için savaşı kaybetti ve esir edilerek Chroyane şehrine getirildi, burada onları lanetlediği gece sular yükseldi, sel oldu ve ondan sonra da gri pul hastalığı ortaya çıktı, bir iddiaya göre de Valyria felaketinin sebebi bu prensin laneti. Kefenli Lord olarak etrafta dolandığı iddia ediliyor.

Sonrasında herkesin “Mercy” diye onu çağırması, etrafta Mercy seslerinin yükselmesinin iki anlamlı olduğunu düşünmüş; hem Arya’nın büründüğü karakter hem de diğer manası olan “ölüm”.

Bobonu’nun durmadan fırlayan takma aletinin de Tyrion’un dizginleyemediği cinsel güdülerine gönderme olarak yorumlamış, mümkün. Tyrion da Meereen POV’unda bunu düşünmüştü ki “ayna sahneler” burada da kendini gösteriyor. Tyrion’un 6. kitap POV’unda Penny onun zırhını giydiriyordu ve Tyrion bir an onu Shae gibi görüyordu(ki Yeşil Çatal’da gerçekten zırhını giydirdi) ve elbette bu bahsettiğim şeyi düşünüyordu. Arya da Shae karakterini oynuyor ve Tyrion’u oynayan cüceye kıyafet vs. konusunda yardım ediyor ki cüce, sürekli olarak Arya’yı (daha doğrusu Mercy’i) cinsel olarak arzuladığını ifade ediyordu. Bence hoş paralellikler. Elbette Penny’nin doğası hakkında sorgulamış bu benzer sahneler; Shae/Mercy’nin oynadığı Shae vs. sinsi ve oyuncular/oyunculukla geçen bir ilişki yumağı iken Penny’nin de bir oyuncu olması ve Shae karakteriyle bu kadar benzer sahneler kurulması vs. düşündürüyor. Penny’in Tyrion’un yanında, savaşta olma sebepleri bilinmiyor.

1 Beğeni

5. BÖLÜM

Preston, Kanlı El oyununun yazımının bir ay gibi kısa bir sürede olduğunu düşünüyor çünkü gelen elçi onuruna bu sahne oynanıyor (ki demek ki gelmeden önce de haberi doğal olarak gönderilmiş) ki Lannister propagandası olduğu için de elçinin hoşuna gideceği düşünülüyor. Bir ay içinde oyun yazılmış ve sahne alıştırmaları yapılmış ki kısa süresi yüzünden çok kaliteli olmasa gerek diyor. Sahnedeki konuşmalardan birinin yine Tyrion’un Meereen savaş sahnesi ile paralel bir noktasına dikkat çekmiş. “Yedi Yüzlü Tanrı beni kandırdı. Babam saf altından yapıldı. O altın kız ve erkek kardeşlerimi yaptı…” Tyrion, savaş sırasında altın bir zırh giyiyordu ki bu şekilde babası ile neredeyse ikiz olabileceğine dair şaka yapmıştı.

Daha önce forumda bahsi geçmişti aslında ama olsun ekleyim; Arya’nın Tyrion’u oynayan cücenin burnunu sıkıp “yeni burnun çıkmaz” tehdidi ile burnunu keseceğini ima etmesi ve Tyrion’un gerçekten burnunun kesik olması gibi paralelliğe değinmiş. Bu karakter Shae’ye tecavüz edip öldürecek… Bu da Shae’nin mahkemede “bana tecavüz etti” iddiası ve sonra onu öldürmesi üzerine bir gönderme… Bir de Tyrion’un ejderha kemiklerinin orada Thysa meselesinin itirafı var ve Arya’nın ejderha kemikleri arasında Varys konuşmasını hatırlatıyor (burada sadece ek bilgi olarak vermiş).

Son olarak da Arya’dan istene birkaç görev üzerinde durup konuyu bitirmiş. Arya’nın hem eğitimde olup hem de işaretlenmiş birini öldürme vazifesinin verilmiş olma ihtimali varsa bunun için bu kısımlar sayılmış olabilir diyor.

Izembaro tekrar onu arıyordu. Bu sefer de mızrağını bulamamıştı. Merhamet mızrağı buldu, Büyük Brusco’nun domuz kostümü giymesine yardım etti ve sahte bıçakları kontrol edip gerçekleriyle değiştirilmediğinden emin oldu.(Birisi Kubbe’de bunu yapmış ve oyuncu bu yüzden ölmüştü.) Ardından Leydi Stork’a şarap doldurdu. Her oyundan önce biraz şarap içmekten hoşlanırdı. Etrafından gelen “Merhamet, Merhamet, Merhamet,” diye bağıran sesler kesildikten sonra içeriye bakmaya fırsatı oldu.

Mızrak, şarap zehirlenip bu kişilerin ölümüne neden olabilir; sahte bıçakları gerçeği ile değiştirip Brusco’nun ölümüne neden olabilir…

(Oldukça fazla Tyrion göndermesi olması dikkatimi çekiyor.)

1 Beğeni

6. BÖLÜM

Çok önemli ayrıntılar var, diyemem aslında. Belki Braavos’un haneleri, ilişkileri ve sosyal sınıfları tanımak açısından bilgilendirici denebilir; tiyatroda altı tane önemli sayılacak (bir tanesi çok önemli; Prestayn) Braavos soylu hanesi ve koruma olarak da Braavos’un 3. kılıcı olarak bilinen biri var. Daena toplamda 5 anahtar taşıyıcının tiyatroda olduğunu söylüyor. Bütün bu adamların Westeros elçisi yüzünden burada olduğu aşikar, bir yandan eğlenip bir yandan iş konuşma derdinde olsalar gerekir ama Deniz Lordu seçimleri yaklaşıyor(adam ha öldü ha ölecek), bu da sebeplerden biri olabilir.

Dikkat çeken kısım Daena’nın Bessaro’nun babası için anlattığı hikaye; babası oğlundan daha şişmandır ve Hakikat Salonuna çağrıldığında “oy vermek için” mavnası batmıştır. Bunu şişman olduğu için diye açıklayıp güler ama muhtemelen burada bir suikast girişimi söz konusu oldu çünkü mavna sağlam, büyük ve güçlü; şişko biri bindi diye batmaz. En azından sahibine göre inşa edildiğine şüphe yok. Kaza eseri battığı için işin arkasından FM olduğunu düşünebiliriz.

Bir de 4. kitapta Arya POVlarında sık sık Siyah İnci’nin görünmesi yahut bahsedilmesinin sebebini merak edip, sorgulamış. Hikayedeki rolü ne olacak? şeklinde. İlk ve son Siyah İnci’nin isim benzerliğinin bir şekilde kader benzerliğini de sebep olup olmayacağını sormuş ama hikaye kurgusu pek oraya gitmiyor ama Siyah İnci konusunda bir fikrimiz vardı. Arya Stark ve Zaniyelik

Asıl ilgimi çeken nokta, izleyeyim videoyu.

Westeroslu elçi kısmına katılmıyorum, sonuçta elçilerin işi banka ile ve Demir Bankası dünyanın neredeyse her yerine kredi veriyor.

Seçimler daha olası. Tiyatro izliyoruz ayağına entrika karıştırıyor olabilirler. İki tane hanenin ittifakı sallantıdaymış mesela. Onlar gösteride beraber takılıyordu.

Bir tanesi Reyaan, diğerleri belirtilmedi. Şu şişko adam.

Mevzuya Fransız kalmamak için:
Braavoslu Haneler
Braavoslu Haneler - 2

1 Beğeni

Bu povda gerçekleşen olayların aslında Faceless Men kontrolünde olduğu teorisi vardı PJ’nin. Ona da değinmiş.

Tatlı Raff cinayeti mi lordları katılımı mı?

Cinayetten bahsediyordum.

1 Beğeni

Elçi meselesi “gelen konuğu eğlendirmek, eşlik etmek, diplomasi ilişki” açısından yaptığım bir yorumdu. Sonuçta ülkene bir elçi gelmiş, yanına bir tane zaniye koyup göndermezsin, ülkenin ileri gelen haneleri de onun yanında eşlikçilik yapar. Bu tarz eğlence anlarında arada ufak tefek şeyler de konuşursun ama asıl konuşması gereken kişiler Demir Banka’nın üyeleri veya Deniz Lordu olacağından burada ciddi ve önemli bir konuşma beklemek doğru değil. Lakin bunun dışında “seçimler” meselesi daha baskın bir konu olsa gerek. Bu kadar önemli kişinin elçi vasıtası ile bir araya gelip konuşması çok dikkat çekmez.

İngilizce aslında Daena 5 tane anahtar taşıyıcısı saydım, diyor. Toplamda 6 haneye mensup insan var orada, bir tanesi -yanlış anlamadıysam- Braavos’un 3. kılıcı ve diğerleri de Reyaan gibi tipler. Kılıç, muhtemelen oraya “koruma” için gelmiştir.

O kısmı eklemedim çünkü çok kafama yatmadı, ne yalan. Belki doğrudur ama ikna olacağım kadar sağlam bir şey öne sürmemiş. Misal Arya’nın Kanalların Kedisi iken tanıdığı o adamların, onu tanıyacağını ve FM’ye çalıştıkları için Arya’yı denetlemeye geldiğini söylüyor çünkü Arya kendi yüzünü takıyor, bilirler diyor ama orada yanılıyor; Arya, kendi yüzünü giymiyor, başka bir yüz takıyor yani tanıyamazlar.

Bir tane boyacı adamın Lommy’i anımsattığını vs. vs. söylüyor; Sİyah İnci’ye dikkat çeken Daena ile Tatlı Rafff’ı görmesi sağlanmış, bağlantı kuruyor ve böylece Arya duygusallaşacak falan diye… Olabilir ama bence Raff’ı görünce Lommy’nin aklına gelmesi için “anımsatıcı” etkenlere ihtiyacı yok. Arya düşmanlarına karşı oldukça kindar ve unutmuyor; her gün isimlerini saydığı gibi neden eklediğini de hatırlıyor.

7. Bölüm

Bu bölümde çok ilgi çekici bir şey yoktu, sadece Limon Ağacı ve İklim meselesine dikkat çekilmiş tekrar. Seri boyunca birkaç kez limon ağacının Dorne’da yetiştiğine dair bilgiler edinmiştik, videoya göre tam olarak Dorne’un olduğu enlemde büyüyor; Köle Körfezini de içine alan bir enlem… Braavos’un hava şartları limon için uygun değil, zaten pek ağaçların büyüdüğü bir toprak alan da var denemez. Yani Dany’nin hatırladığı yeri Braavos değil; Dorne ve onun enleminde yer alan Köle Körfezi içerisinde bulunan şehirlerden biri olsa gerek. (bununla ilgili başlık açarız)

Diğer nokta da “kraliçenin” para almadan dönerse onu öldüreceği yönünde. Pekala, Cersei bir şekilde naip olmaya geri dönmüş ve böyle şeylerde söz hakkı varmış gibi görünüyor.

Su Bahçeleri iddiamı devam ettiriyorum. Kanıt olarak da Kargaların Ziyafeti Muhafızların Kumandanı (Areo Hotah) bölümünü gösteriyorum.