Kış Rüzgarları "Arya Stark" ve "Braavos"

braavos
asoiaf
kış-rüzgarları
arya-stark

Üç ay önce açılmış ama daha önceden GRRM’in Braavos haritasını geliştirdiğini duymuştum. Reddit forumundan çeviriyorum.

George, 2005’ten önce AFFC’yi (4.kitap) yazarken Braavos haritasında çalışmaya başladı. (Merhamet bölümü, ADWD’den (5.kitap) ayrılmadan ve Merhamet’i taşımadan önce bu kitapta yer almayı mı düşünüyordu?) George daha fazla kitap yazdığında, Braavos haritası değişmeye ve evrimleşmeye başladı ve Jonathan Roberts’ı yeni bir Braavos haritası (“Buz ve Ateş Toprakları” kitabı için) oluşturmak için kiraladı ve şunu doğruladı:

“Kış Rüzgarları bölümünü aldım ki bu çok güzeldi. Size bir fikir vereyim, bu 2012’de idi. 2012’de Kış Rüzgarları’nın bitmiş bölümleriydi. Daha fazlasını söylemeyeceğim. Braavos haritasının belirli parçaları doğrudan Kış Rüzgarları ile ilgili.”

Ckram her şeyi bir araya getirip, yeni haritayı burada analiz ederek harika bir iş çıkardı: Secrets of Braavos by Jonathan Roberts - General (ASoIaF) - A Forum of Ice and Fire - A Song of Ice and Fire & Game of Thrones

• Aslında, Roberts, TLOIAF’taki Braavos haritasının, birinin Arya’nın rotalarını tam olarak izleyebilmesi gerektiği ve “altından geçtiği köprülere kadar” doğru olduğunu söyledi. Ayrıca, bu haritanın “içinde en özel yeni malzemeye sahip olduğunu” reddit’de belirtti.
  • Öyle ise neden Winterfell, Meereen ve Eskişehir yerine Braavos ile ilgili bu kadar ayrıntılı bir haritaya sahibiz? Bir sonraki kitapta gerçekten büyük bir şey olmak üzere olmasa da çok ayrıntılı bir Braavos haritasına sahibiz.
  • Jonathan’ın resmi sitesinde “evet, buna dikkatlice bakın - burada kitaplarda görünmeyen yerler var … henüz.”

Ckram burada vurgulanan 10 adsız bina tespit etti.

Birkaç gün önce Jonathan’a düpedüz soru soruldu:

S: Jon, Braavos haritanız hakkında bir sorum var. Size Kış Rüzgarlarının ‘bölümlerini’ gönderdiğinizi söylediniz. Ancak, TLOIAF hakkındaki bir Google Talk videosunda, sabit sürücünüzdeki ‘Arya I’ kitabında yalnızca bir bölümünü gösterdiniz. Sadece en azından birden fazla WOW bölümü aldığınızı açıklığa kavuşturabiliyorsanız, spoiler veya herhangi bir şey istemiyorum. Şimdiden teşekkürler.

C: Aslında tüm Arya bölümleri. Sadece bir tane değil.

• Onayladığı bir diğer değişiklik ise George tarafından talep edilen Sealord Sarayı’na eklenen yeşil adacıktı.

Bu yeni değişikliklerin Arya’nın Rüzgarlar bölümlerine etkisi olacağından, bu yerin onun POV’da olacağını güvenle söyleyebiliriz. Belki de Braavos’da Dany, çocukluğunun ilk yıllarını limon ağacı ve kırmızı kapısıyla geçirdiği yer doğrulanır? Sealord Sarayı mı? George, Arya’yı seçkin bir halk kesimine girebileceği bir konuma nasıl sokar? Muhtemelen Adalet Sarayı ya da Hakikat Salonu gibi başka yerleri de görmek mümkün mü?

Yeni Sealord seçimleri ve çekilen bıçaklar göreceğiz belki de? Hem de Braavos’un dünyadan gizlenmeyi bıraktığı günü kutladıkları Unmasking kutlamalarında? Belki de Arya da aynı şeyi yapıp, gizlenmekten vazgeçecektir?

Eklenmesi gereken son önemli nokta.

• Jonathan, yeni oluşturulan haritasının etkilenmesine yardımcı olacakları için George’un Braavos ile ilgili Arya’nın yazdığı tüm bölümleri gönderdi. Ancak, George’un Jonathan’a gönderdiklerinden sonra yeni WoW Arya bölümleri yazmaya devam ettiğini de biliyoruz. (George daha sonra Şili’deki bir soru-cevap bölümünde Arya bölümleri yazdığını doğruladı) Bundan Arya’nın artık Braavos’ta olmadığı ve Batıdiyar’a döndüğünü çıkartabilir miyiz?

(Bu arada büyük görselde Braavos haritası ararken-bulamadım- bunu buldum. Hoşunuza gider diye düşündüm. http://quartermaester.info/ )

Buraya metinde olmayan (hazır başlık Arya ve Kış Rüzgarları iken) bir iki bilgi de ekleyeyim.

• GRRM, (sanırım 5. kitap öncesi) 5 yıllık bir atlama yaparak Arya’nın yaşını büyütmeyi istemişti ama diğer karakterlerin onun ergenliğe girmesini bekleyemeceğini fark edince bundan vazgeçip, “12 yaşında dünyayı fethetmesi gerekiyorsa, öyle olsun.” demiştir.
  • Daha sonraki söyleşilerinde de Arya’nın 6. kitapta “çiçek açacağını” söylemiş.
  • Bir de galiba yayımladığı Mercy(Merhamet) POV da açılış POV olabilir. (çok kesin değil.) Haliyle Arya’nın ilk POV’u.

Evet, fikirleriniz nedir? Şahsen Arya’nın çok uzatılmadan Batıdiyar’a dönmesi gerektiği görüşündeydim ve bunu hem umuyor hem de hikaye, kafamdaki gibi ilerleyecek ise zaten bunun en geç kitabın yarısına gelindiğince olması gerektiğini düşünüyordum. GRRM’in Braavos POVlarının hepsini göndermesi sonrası (yıl 2013 bunu söylediğinde) Arya yazmaya devam etmesi, bize ister istemez bu çıkarıma sürüklüyor.

Diğer yandan Arya’nın “ergenlik” ve “çiçek açması” meselesi üzerinde bu kadar takılması da dikkate değer bir başka ayrıntı ki Mercy POV’unu okuyan herkes kızın baya baya bu yönden uçuş yaşadığını görebilir. Arya’nın tabiri caiz ise evlilik yaşına gelmesi (bu evrende çiçek açan evlilik yaşına gelmiş kabul ediliyor.) ileride oynayacağı ne tür bir rol için hazırlık ki?

Diğer yandan acaba Arya, Deniz Lordu seçimleri ile ilgili neye bulaşacak(bu konuda bir kuram var) ve gerçekten de Dany’nin çocukken yaşadığı yer DenirLordu Sarayında bir yer olabilir mi? Eklenen yeşil adacık vs. bir ihtimal limon yahut limona benzer bir ağacın büyümesine elverişli bir ortam sunabilir.

Demir Bank temsilici Jon’a biraz çıtlatmıştı seçimler olacağı ile ilgili ki yorumlarda okumuştum; adam Jon’a “kış neredeyse üzerimizde, kanallarda kar/buz vardı” diyerek havaların soğukluğuna dikkat çekerken Mercy pov’da kanallarda buz kar vs. yoktu, aksine yeşil suya vs. betimleme yapılmıştı. Acaba onun Sur’a gelişi ile Arya’nın bu POV’u arasındaki zaman dilimi konusunda bize fikir mi veriyor? Bu POV sırasında temsilci hala Braavos’ta mıydı ki? Sonuçta bu POV dahil olmak üzere bir iki bölümü 5. kitaba ait idi aslında.

3 Likes
Kraliçe Arya Stark ve Kral Jon Snow

Öncelikle konu için teşekkürler:

Kişisel olarak ben Braavos’u Batıdiyardan çok daha ilgi çekici buluyorum. Görünüşe göre George da benimle aynı fikirde. Arya’nın Braavos maceralarını bir kitap yapma fikri bile varmış. Keşke böyle bir şey yapmış olsaydı. Demir bankası, Denizlord’u Yüzsüz adamları, pahalı metresleri ile sisli ve çok gizemli bir şehir.

Yani Denizlordu kendi limonlarını yetiştiriyor olabilir demek bu.

Arya’nın Braavosta yapacağı gireceği çok fazla alan var benim için başlıca yerlerden biri dünyanın en pahalı metresi Siyah İncinin yanı, ondan eğitim alması çok muhtemel. POV’larında ona çok yoğunlaşıyor.

Bir diğer mekan Braavos demir bankası olabilir. Arya’nın matematikte iyi olması buraya kolayca uyum sağlamasına yardımcı olabilir. ve biz de bu bankada neler dönüyor okuyabiliriz.

Arya Denizlordu seçimlerini bize aktarabilir veya yeni denizlordu çoktan seçilmiş ve Fm onu bilgi akışı sağlasın diye Denzilordu sarayına hizmetçi kılığında sokmuş olabilir.

Ben bu kadar hikaye bulduysam kim bilir George neler buldu da Braavos içinde ukde olarak kaldı.

Ay bunu buraya da yazacağım

Mavi kış gülleri kışın çiçek açar :smiley:

Benim teorim Arya’nın Raff’ı baştan çıkaraark öldürdüğünü öğrenen Nazik Adam onu bu işi doğru yapması için Siyah İnciye yönlendireceği yukarıda da bahsettiğim gibi. Tıpkı körlük eğitimi gibi ceza gibi görünen bir eğitim şekli

İlk kitapta deniz lordunun (eski) değişik hayvanlara ne kadar meraklı olduğu söylenmişti. Belki bitkilere de meraklı ve tıpkı hayvanları getirttiği gibi fidan ve gübreler getirtilmiş olması yüksek bir ihtimal. Kış yarı gibi seralar kurulmuş da olabilir ama bu biraz uçuk kalır Dany bu ayrıntıyı hatırlardı.

Umarım o maskeli festivale katılır ki katılacağından eminim :smiley:

Gerçekten mi? Harika olurdu! GRRM, bu evrende yaşasaydı zaten Braavos’ta yaşamak istermiş, niye şaşırmadık acaba? :smiley:

Şüphelerim var aslında çünkü Braavos’un havası, limon yetiştirmeye uygun değil. En iyi ihtimal ile Antalya gibi bir iklimin olması gerek ki bizim bura paso sıcak, olmadı ılık; güneşli ve arada yağmurlu. Braavos ise bunun tam tersi. Lakin belki bir ihtimal “limona benzer” bir meyve ağacı, dedim çünkü yutturabilirsin bunu okuyucuya; Dany buraları zar zor hatırlıyor ve doğal olarak ağacı “sarı” olmasından kaynaklı, limona benzetmiş olabilir, diyebiliriz.

Siyah İnci meselesine ben de denk geldim, Deniz Lordu sarayına bu şekilde de girebilir aslında, sormuş ya “nasıl sokabilir seçkinlerin yerine?” diye… Bir fahişe her yere girebilir. Bu kadınlar da kendine zaten çıraklar alan tipler. Yani iki olay aynı anda kolayca gerçekleşir, zaten illa ki gizli bir kimliğe ihtiyacı var.

Komik aslında bu FM, asoiaf’ın 007’leri gibiler. :smiley:

Yalnız bence FM çoktan oralara kendi yetişkin adamlarını sokmuştur, Arya’nın olayı başka bir şey olabilir. :slight_smile:

ehehehhehehehe :joy:

Aslında gerçekten nispeten kış olduğu bir döneme giriyor Braavos, tesadüfe bak diyeceğim de hiç inanmam tesadüflere. :stuck_out_tongue:

Bunun için ergenliğe girmesine gerek yok, zaten çırak olarak alınan kızların illa çiçek açması beklenmiyor… Eğitimi alırlar, vakti gelince piyasaya çıkarlar. Arya’nın böyle bir durumda sadece gözlem yapması, dinlemesi ve izleyerek öğrenmesi gerekiyor.

Kimliğini gizleyen ve aslında maskelerle gezen biri için ne kadar garip bir festival. :smiley:

2 Likes

Öncelikle bu konuya bu kadar az kişinin yorum yapması şaşırtıcı. Konu biraz underrated kalmış. @YeniAy_Ottoman “bir ara” okuyacağımı söyledim ve o “bir ara” geldi.

Ben pek üstünde durulmayan ancak önemli olduğunu düşündüğüm bir alıntıyla konuya başlamak istiyorum.

Fakat Demir Bankası, diğer bütün bankaların toplamından daha zengin ve daha
nüfuzluydu. Prensler küçük bankalara olan borçlarını ödemeyi ihmal ettiklerinde,
bankacılar karılarını ve çocuklarını köleliğe satar ve kendi damarlarını açarlardı.
Prensler Demir Bankası’na olan borçlarını ödemediklerinde, yeni prensler hiç
yoktan ortaya çıkar ve eski prenslerin tahtlarını alırlardı.
Tıpkı zavallı tombul Tommen’ın öğrenmek üzere olabileceği
gibi. Lannisterlar, Kral Robert’ın borçlarını ödemeyi reddetmek için iyi sebeplere
sahiplerdi şüphesiz, ama bu yine de aptallıktı. Eğer Stannis anlaşma şartlarını
kabul etmeyecek kadar kibirli olmasaydı, Braavoslular ona dilediği kadar altın ve
gümüş verirlerdi; bir düzine paralı asker birliği satın almaya, yüzlerce lorda
rüşvet vermeye, ordunun cebini dolu, karnını tok, sırtını pek, elini silahlı tutmaya
yetecek kadar sikke. Eğer Stannis, Kışyarı’nın duvarlarının dibinde ölü
yatmıyorsa, Demir Taht’ı kazanmış olabilir. Jon, Melisandre’nin, ateşlerin içinde
ne gördüğünü merak etti.

Şimdi bizim bildiğimiz şey şu ki, Stannis ile bir anlaşma imzalandı. Ama Stannis sağlam kaya değil. Çok büyük bir ihtimalle Kuzey’den sağ çıkamayacak.

Prensler Demir Bankası’na olan borçlarını ödemediklerinde, yeni prensler hiç yoktan ortaya çıkar ve eski prenslerin tahtlarını alırlardı.Tıpkı zavallı tombul Tommen’ın öğrenmek üzere olabileceği gibi.

Kalın kısım kitapta eğik yazıyla yazılmış.

Şimdi varmaya çalıştığım noktanın ne olduğunu anlamışsındır sanırım. Demir bankası Stannis ölünce Jon’un adaylığı için aktif bir şekilde çalışabilirler. Biliyorsun ben Jon’un gerçek kimliği konusunda diziden daha farklı bir olay örgüsü olacağını düşünmekteyim.

3 Likes
  1. kitap içeriği hakkında “bilgi” olduğu için, bana da biraz garip geldi doğrusu. Belki ismi “tartışma” başlığı havası veriyor diye, yanılgıya düşmüş olabilirler. :smiley: Şu sıralar Arya-Sansa isimleri biraz iğreti geliyor olabilir millete. :smiley:

“yeni prens” kastı, aile üyesi ama atıyorum sürgüne gönderilmiş olanların yahut gitmek zorunda olanların “taht hakkı” için geri dönmeleri (demir bankasının desteğiyle) mi yoksa birden bire prens peydah olması mı? İlki sanırım? Gerçi Demir Taht için çok fark etmez diye tahmin ediyorum.

Arya’nın Tatlı Raff’ı öldürmesini hatırlıyorsun; bu olayın, Demir Banka ve Lannister arasında krize sebep olacağını düşünenler var hatta bazıları, ciddi ciddi Arya’nın Yüzsüzlerin emriyle, bu işi bilerek yaptığını dahi söylüyor.

Bu konuda öyle yahut böyle haklılar ise o zaman Braavos’ta ciddi ciddi manyak şeyler dönecek, biz de keyifle okuyacağız. :stuck_out_tongue:

Stannis ve Tommen meselesi zaten ortada… Ölecekler. Stannis nasıl ölecek bilmek zor değil ama Tommen? Yüzsüzler mi devreye sokulur yoksa Cersei’nin salaklığının kurbanı mı olur? Gerçi temelde yine Cersei’nin salaklığının sonucu olacak ama bir ihtimal Demir Bankası dışı bir salaklık mı olur yani, demek istedim. Sırada Myrcella varken, sırf Tommen’ın öldürülmesi manasız olabileceğinden belki 2.

Demir Banka, Jon’un kimliğini duyarsa maddi olarak desteklemek isteyebilir elbette, hazır bir temsilci birebir kendisi ile de tanışmışken…

Jon’un “kimliği” meselesi %100 diziden farklı olacak elbette. :smiley:

Buradan benim anladığım şey ülkeyi yönetenlere rakip olabilecek olan potansiyel adaylara finasman sağlanması, eğer ortada değillerse ortaya çıkarılmasına yardımcı olunmasıdır.

Daha önceden Ekşi Sözlükte Bigboned’ın bu konuyla ilgili yazdığı bir teori vardı. Buna göre aslında Yüzsüzler Arya’dan geçmişini tamamen silmesini istemiyor. Ancak Arya’nın öldürmek istediği insanlar bir şekilde Yüzsüz adamların listesinde olduğu için Arya’yı kullanmak istiyorlar. Yani Arya Revenge! Nidalarıyla Westeros’a intikam için gittiğinde kendi yolunu çizmekle beraber tam olarak Yüzsüzlerin istediği şeyleri yapacak.

Tommen ismine takılma pek. Tommen, Myrcella, Cersei… Artık orada kim oturuyorsa. Burada önemli olan şey bu taht meselesinde Braavos’un önemli rol oynayacağı ve demir tahtın sahiplerinin zor günleri beklediği.

Ama senin sunduğun bakış açısından olaylara yaklaşacak olursak Tommen’in ölümü çok ciddi kargaşaya sebep olur. Hatta şu 3 kraliçenin savaşı bu olaydan sonra başlayabilir bile. Daha önce Discord’da Tyrell hanesinin taht için bu kadar istekli olma sebeplerinin zayıf köklere dayanan bir aile olması ve yeni düzenin düşmanları tarafından yükseltilmiş ve sonuna kadar onlar için savaşmış oldukları için kendilerini yeni düzende sağlama almak ve bunu da kraliyet ailesine girerek yapmaya çalışabildiklerini söylemiştim. Ancak tahta Myrcella’nın geçmesi demek Tyrell ailesinin en büyük düşmanlarının demir tahta oturması demek. Ancak Tyrell’lar Kevan’ın da ölümüyle başkenti ele geçirdiler. Tommen ölecek olursa Martellara buyursunlar efendim gelsinler çekmezler bence. Şu yıllar önce yapılan Harrenhal konseyini baz alıp kadın kısmına yönetmek düşmez diyerek başka bir adayı öne çıkarabilirler. Şimdi alternatif bir isim yok ama paraşütle gelen Aegon’u hatırlayacak olursak pek çok aday çıkabilir. Aegon demişken Marg’ı bu kez de ona yamamaya çalışıp onlarla müttefik olabilirler bile. Ters köşe gibi ters köşe olur. Mantığa aykırı olmayan ama beklenenin aksi bir durum. Hatta Mace ile Randyll’ın arası bu yüzden açılır belki. Randyll Aegon hakkında fake falan diyordu. Gerçi Mace de farklı bir şey söylemiyor ama Mace tamamen yanar döner bir tip. Çıkarı gördüğü müddetçe Zenci birisi Targaryen’im diye çıksın ne kadar da babanız Aerys’e benziyorsunuz der :joy:. Tüm bunlar olurken, Marg ile Myrcella yerken birbirini Kaya Leydisi de boş durmaz… Tabi bu sadece bir olasılık. 3 kraliçe savaşının bence Tommen ölmeden gerçekleşmesi daha olası sanki. Alternatif bir düşünce.

Ya ben işi

İşte ben de böyle anladım da bir ihtimal çakma prensler de mi ortaya çıkartıyorlar ki acep dedim ama şöyle düşününce Jon, bu meseleyi Westeros değil Essos olaylarına bakarak yorumladı; oradaki prenslik meselesi de biliyorsun ki hanedanlık şekilde değil. Yine de temel mantık aynı olur; kim varsa tahtı ele alabilecek, alayını destekle. :stuck_out_tongue:

Aynı mantıklı Jon değil de (ben 7. kitaptan önce öğrenileceğini sanmıyorum çünkü) Aegon ve hata Dany bile desteklenebilir, Lannisterlara karşı, ejderha olmaları sorun olmaz muhtemelen; hele ki Dany… Ejderha karşıtı ama elbette Braavos özünde -bana göre- tamamen ejderha karşıtı bir rol çizdiği ve baya baya Ötekiler- Büyük Öteki ile ilişkili biri yer olduğu için “ayıya dayı” misali entrikalı bir destek çakmak yahut bir bakarsın hiç alakasız (anammmmmmm Edric Storm???) birini de destekleyebilirler.

Listedeki yegane işlerine yarayacak isim; Cersei. Kalanı çöp. Raff meselesi ise -doğru olduğunu farz edersek- tesadüfi bir şans oluyor aslında. Hem listesinde olsun yahut olmasın; Yüzsüzler “öldür” dese, öldürecek. Bir de bir iddia var; Yüzsüzlerin tanıdıkları kimseyi öldüremeyeceklerine dair… Dikkat edersen Arya ilk geldiği zaman gemidekilerin hepsi isimlerini öğretti ve hatırlayacağından da emin oldu. Buna çok mühim vermişlerdi, aksine isimlerini söylememek daha güvenli olabilir diye düşünüyordum ama sonra bu iddiayı görünce mantıklı geldi. Bu yüzden “isimler” Yüzsüz olarak eğitilen biri için iyi bir şey olmayabilir onlar açısından.

Olabilir elbette, gayet mantıklı bir açıklama olmuş.

Tommen sonrası Targaryen taraflarına geçmeleri kaçınılmaz bir şey bence çiçeklerin. Marg’ı herkese yamadıklarına göre ona da yamarlar elbette. 7 kocalı Hürmüz’e döndü zaten. :smiley:

3 Kraliçenin Savaşı ancak ve ancak Tommen ölmeden gerçekleşmesi gerekir ki Marg da kraliçe olarak dahil olabilirsin, yoksa “koca yok, kraliçe tacı da yok” olayı… Öküz ölünce ortaklık biter, ortada yavru öküz yoksa eğer.

Aslında ona yakın olabilir. Essos’da günümüzdeki anlamıyla Demokrasi yok. Gene soylu ve güçlü aileler katılabiliyor seçimlere. O çağda en fazla o kadar olabilir zaten. Bunun dışında sıfırdan yükselen tüccarlar da etkin olabiliyordur belki ama bir nobility de var.

Hiç yoktan ortaya çıkan prens düşüncesine Jon iyi oturuyor ama. Hatta en iyi oturan Jon. Gerçekten durup dururken ortaya çıkmış olacak. Jon’un kimliği meselesinde Braavos’un ciddi yardımı dokunabilir.

Aegon değil de Dany destekleyebilir Braavos. Zaten Braavos köleliğe karşı ve köleliği kaldırmakla kafayı bozmuş bir kraliçe varken tepmez böyle bir fırsatı.

Aslında az önce Tyrell’lar yeni bir aday bulabilir belki derken bir ihtimal aklımdan geçmişti Edrick reyiz :D. Ama sonra yarı Florent olduğunu hatırlayıp caydım bu fikirden.

Olaya liste olarak bakma sadece. Freyler de listede yoktu ama Arya köklerine kibrit suyu döktü. Bu kız inanılmaz derecede düşman Lannisterlara.

Ya işte Marg Aegon’un karısı olarak dahil olur belki savaşa ha ben Ashford teorisinden yola çıkarak Sansa ihtimali üzerinden gidiyorum ama aslında Tommen’in ölümü sonrası Aegon daha çiçek ihtimal sanki :smiley:

Bu “soyluluk” meselesi bence tamamen “altın” meselesi… Yani ne kadar paran var, o kadar güçlüsün ve etkilisin. Sonuçta bu soylu geçinen ailelerin köklerine gitsen dediğim bir başlangıç ile karşılaşırsın, kimse soylu yaratılmaz :smiley:

Aslında “peydah olmuş” cümlesine en iyi “Aegon” uyuyor, şu an. Elbette bir de Dany etkeni var.

Şu an Jon, Demir Banka için bir şey ifade eden biri değil. Braavos parasını istiyor… Taht, parayı vermeyi bırak üstüne daha fazlasını talep etmek için adam gönderiyor ama gönderilen adamlardan biri büyük ihtimalle “Mercy isminde bir Braavoslu aktris kıza tecavüz edip, öldürmekle ve ortadan kaybolmakla” suçlanarak, Braavos gelenek ve yasalarına hakaret ettiği gerekçesi ile “olumsuz” bir iş anlaşması göreceğiz. Taht parayı yine vermeyecek ama bakacak ki Aegon diye bir prens, kendini kral ilan etmiş ve tahtını almak için Altın Mürettebatı yanına çekmiş. Bir tane de ejderha kraliçe var, geliyor… Jon ifşa olana kadar bu ikisi zaten Batıda hareket geçti/geçecek; Braavos 7. kitabı bekler mi harekete geçmek için? Şüpheliyim.

Hem Jon’un kimliğinin desteklenmesi meselesinde elin Braavoslusunun nasıl faydası dokunur?

Ne olmuş yarı bilmem ne ise? Tyrell’in karısı da Hightower diye hatırlıyorum ve bu haneye sevgi beslediğini hiç sanmam. Yine de zaten Edric olmaz, piç olduğu için…

Lakin bir ihtimal Demir Banka, “biz ejderha sevmeyüz” derlerse Edric desteklenebilir. Aslında düşünürsek biraz; piç de olsa Baratheon olduğu için, Batı halkların gözünde Targaryenlerden daha meşru ve kabul edilebilir, gelecektir. Fırtına Toprakları zaten oğlanı tanıyor ve seviyor da… Bu oğlan şimdi Özgür şehirlerden birinde idi sanırım? İlla geri dönecek, dönmeyecek mi? Nasıl dönecek? Ne rolle? Ne için var bu oğlan? GRRM illa bir şey için kullanacak.

Frey ne ilgisi var şimdi? Diziyi sokma araya. Lannisterlara kim düşman değil ki? :smiley: Kaldı ki onlara düşman biri gerekmez istediklerini yapması için, sonuçta Yüzsüz isen kimi öldürmeni istiyorlarsa öldüreceksin yahut çırak olsan da…

O kuram doğru ise Aegon, Sansa “ihtimali” yüksek ama bu, zaten evlilik olacak demek değil, kurama göre o leydi kimseyle evlenemediği gibi cenabet gibi de bir şey… adayların her birine bir şey oluyor. Sansa da benzer durumda ise gidici kimi seçiyorsa. Marg. meselesi için de “evlilik” şart değil, “ortada talep” olur. Hem Targ diye ortada gezmiyor mu? Oğlan 2 tane alırım hatta 3 tane alırım da diyebilir. :smiley:

Köklere gitsen herkes köylü falandır orası ayrı. Ortaçağ mantığında Nobility kavramı nasıl işliyor bilmiyorum ama bir yerde eski ailelere kalıtsal bir bağlılık aranıyor ve biraz da birkaç neslin geçmesi bekleniyor.

Doğru Aegon da uyuyor ama onu finanse edenle Braavos düşmanları bence :smiley:

1. Kitabı biz 10 yıl bekleyeceğiz ama Westerosda 6 7 ay fark olacak muhtemelen 6 ve 7 arasında :smiley:

Medya. Gerçeğin yayılmasını finanse ederler belki. Gerekli belgeleri ortaya çıkartırlar, propaganda yaptırırlar vesaire vesaire.

Çünkü Florentler Tyrelların Baltonları gibi bir şey.

Bir ihtimal. Ama çok küçük bir ihtimal. Çünkü Westeros’da piçler adam yerine konulmuyor. Bahsi, ihtimali bile geçmiyor. Ha gene de biraz adam toplayabilir isterse. Ama diğer adaylara göre zayıf olacaktır. Braavos da zayıf kayayı desteklemez bence.

Bigboned’un arya ile ilgili yazısını oku. Sadece Lannister düşmanı değil mesele. Arya’nın kendi tarzlarına uyan birisi olması da etken.

Ve marg ikinci kez aday kapmış olur Sansa’dan :joy:

Geldiim :smiley:

Öncelikle Braavos ile ilgili kafama takılan ilginç bilgileri buraya bir doldurayım. Başlangıçta Mercy POV’unda görüp nereye ait olduğu konusunda kafayı yediğimiz anahtar mevzusu var. Bir kaç hafta sonra Braavos 'un anahtar ile ilgili önemli bir konumu dikkatimi çekti Keyholders.
Yani anahtarcılar veya anahtar taşıyıcılar. Kim bu anahtar taşıyıcılar?

Braavos demir bank’ın yetkilileri. Demir bank’ın yöneticilerini seçen bu topluluk, SeaLord seçimlerinde de aktif rol alıyorlar. Bankanın kurucuları olan 23 kişiye ait anahtarlar nesilden nesile torunlarına aktarılmış durumda. Banka seçimleri için gizli oturumlar düzenliyorlar.

Anahtar taşıyıcılar Braavos’un Lordları gibi bir şey bu durumda kendi içlerinde bir tür demokrasiyi benimsemişler.
Arya’nın görevi bu anahtarlardan birini ele geçirip veya değiştirip gerçek anahtarı FM’ye vermek olabilir mi? O toplantılarda nelerdöndüğü yeni Lord’un seçiminde oyların kimden yana kullanılacağı benzeri bilgilere ulaşabilmek için? Neden olmasın

Şimdi, 5. kitapta okuduğumuz üzere Deniz lordu seçimi yaklaşıyor. Biz bunu göreceğimizden çok eminiz. Benim sorum burada. Neden? Bunun hikayeye katkısı ne olacak Arya’nın hikayesinde bu seçimlere bu kadar yoğunlaşmasının nedeni ne? Yeni Deniz Lordu bize ne sunabilir? Bütün bunlar başta bir dolgu malzemesi iken kendi başına bir hikaye oluşturmuş olabilir mi?

Şimdi Braavos’u seviyorum diye dolanıyordum ama hiç gidip de Vikiden okumak aklıma gelmemişti. Sağ olsun Duygu çevirip paylaştığında bir okuyayım dedim ve gördüğüm bir şey garibime gitti.

Aegon’un Fethi sırasında, bir düzine Braavos savaş gemisi, Targaryenlara karşı savaşta Dağ ve Vadi Krallığı’na yardım etti[28]. Fetihten kısa bir süre sonra, Kral Aegon’un talimatı sonucu, Kuzey bir Braavos filosu kiraladı ve Üç Kız Kardeş’e gitti; filoyu gören Kraliçe Marla Sunderland, tahtından feragat etti ve Üç Kız Kardeş, Targaryenlara bağlılık yemini eden kardeşi Steffon Sunderland’e verildi

Braavos yakın tarihinde Westerosta bir savaşa dahil olmuş. Aynısı tekrar gerçekleşecek olabilir mi?

Ben Braavos’un oyuna dahil olacağını düşünüyorum. Sorguladığım şey Arya tam olarak bu olayın neresinde?

Siyah inci soruna gelince :laughing:

Yani benim için çok açık aslında farklı bir Arya okumaktan keyif alırım. Eskiden korkunç gördüğü zorlandığı ve denemekten vazgeçtiği şeyleri yapmaya çabalaması çok hoşuma gider. :smiley:

Kim misal? Diğer Özgür Şehirler mi? Neye dayandırarak söyledin?

Tommen o zamana ölür, yerine ablası geçer bu durumda; 3 kraliçe savaşı sonrası olur her şey.

Böyle olabilir ama bu, Edric desteklememek için bir bahane olmaz. Annesi zaten oğlanı kaile almıyor ki alsaydı, annesinin yanında olurdu. Özgür şehirlerden birinde takılıyordu sanırım şu an.

:smiley:

Biraz öyle olur, evet. :smiley:

Öyle böyle kafayı yemek değil ama geçen seneden beri düşünüyordum ama çok üzerinde de durmadım yalan yok çünkü tünelin sonunda ışık yoktu. :smiley: Ağırlıkta FM evinin alt seviyelerine giden odalarla ilgili olabilir, diye düşündük geçtik.

Doğrusu “anahtar taşıyıcıları” daha olası bir olay ki Mercy POV’un gidişatı da sanki oraya gidecek gibime geliyor.

FM’lerin Deniz Lordu seçimleriyle ilgilenmeleri çok olası çünkü başlarına geçecek kişi, Braavos’un politik ve ekonomik eylemlerine de hüküm verecek kişi olacak. Eğer bu kişi, FM’nin emellerine aykırı şeyler yapacak kişi ise bu kişi/lerin başa geçmelerini istemezler.

Elbette FM’nin amacı nedir? sorusunu sormak da gerekiyor ama karanlık dehlizlere dalmış oluruz. Ben genel olarak yine Westeros’ta olanlarla bağlantılı şeyler diyorum, bilhassa onların Büyük Öteki’ye taptıklarından neredeyse emin olduğum için amaçları iyi kötü tahmin edilebilir. R’hllor rahipleri de son savaş için Batıya gelirse FM gibi, şaşmam aslında. :smiley:

Braavos’un yakın sayılacak bir zamanda Targaryenlere karşı Westeros’ta savaşa katılması, bize Braavos’un “ejderha nefretini” gösteriyor aslında. Her ne kadar fetih sonrası Aegon, bildiğimiz kadarıyla- doğu ile hiç ilgilenmese de bu nefretin yok olacağını sanmıyorum. (Ömer, bu yüzden herhangi bir Targaryen’a desteklerini unutabiliriz belki :smiley: )

Arya’nın rolü?

Mantıken daha “çırak” olan birinin, bu kadar büyük bir meselede oyuna dahil edilmesi benim sorgulayacağım bir şey. Olay sadece “anahtar” temini ile ilgili ise tamam, çıraklar için uygun bir vazife olabilir ama iş, bu seçimlere katılmak için Denir Lordu sarayına kadar gitmek olacak ise bunu düşünmem gerekiyor.

Arya gibi biri orada ne yapabilir? FM’nin amacı dediğim şey ise bu durumda uygun olmayan adayların haklanması için onu gönderebilirler. Aslında garip bir şekilde Arya’nın Braavos’taki macerasını hayal ederken tam da Denir Lordu’nu öldürdüğünü-kevaşe çırağı rolüne girerek lordu ayartıp falan- hayal etmişimdir. Yoksa GRRM de mi benle aynı fikirde? :smiley:

Anahtar hala Arya’da olduğuna göre, hemen gidip vermemiş(onlara ait bir anahtarsa) ise gerçekten de saraya girecek olduğu için olabilir.

Siyah İnci ve Arya meselesi… Bilmiyorum, hemen hemen herkes bu konuda hemfikir görünüyor, bu biraz da temenni gibi haliyle temenninin altında yatanı sorguluyorum. :joy:

Erkeksi bir kızın çekici ve erkek ayartan sirene dönüşmesini aslında ben de isterim, çirkin ördek yavrusu; siyah kuğu misali. :smiley: :smiley: :smiley:

1 Like

Deniz Lordu Sarayının görünümü.

Sealords-Palace

1 Like

Bak orada “yeşil” bir alan ve “kırmızı çatılı” bir ev de var. Elbette bir sürü ağaç. Gerçi hala “limon” için uygunsuz bir havaya sahip Braavos ama “limona benzer” bir meyve ile işi kurtarabilir GRRM. Sanırım Dany ve Viserys burada kaldılar.

Limon sadece bir Martin hatası değil bence. Yani Renly’nin gözleri meselesinden farklı bir durum var çünkü Kış Rüzgarlarındaki Arya povlarında “limon ne arar la Braavos’da” muhabbeti geçiyor. Yani böyle bir hata yapsa Cafer bez getir gibisinden pek bu konuya girmemesi lazım.

Belki “Dany aslında Westeros’da büyüdü” meselesini ele alan uçuk teoriler değil belki ama başka bir şey çıkabilir buradan. Belki ileride etkin olacak bir büyücü falandır ya da bir sürü ihtimal.

Dany sarayda büyüse haberdar olurdu bence

Evet, “limon” meselesi geçiyordu ama doğrusu ben de Dorne’da falan kaldıkları fikrine aşina idim ama adam, sonuçta “hata yaptım” deyince aksini iddia etmek de ne bileyim… Yani Dorne olsa ne olur misal? Braavos olsa ne olur? Gerçi Braavos’un ejderhalara karşı tutumu ortada iken iki ejderhayı yanında tutması biraz garip bir eylem olarak görünüyor.

Bu arada “ne büyücüsü”? O kısmı anlamadım.

@alpaltu saray değil, o sarayın bahçesine bak; kırmızı çatılı vs. bir ev gibi bir şey var orada; yeşil alan falan.

Evet farkındayım da ben sanmıyorum öyle beş parasız dany nasıl saray bahçesinde yaşasın. Şu detay var Braavos Valyria’dan kaçanlar tarafından kurulmuş bir yer niye Valyiralı bir kızı ve abisini böyle korusunlar ki ? Korumuyorlar dersen de o bahçede öyle herkesi yaşatacaklarını düşünmüyorum açıkçası.

Bu konuda kesin konuşmamak lazım bence. Sebep sonuç ilişkisini incelemek lazım.

Braavos ejderhaları neden sevmiyor?

Bir zamanlar Valyria kendilerini köle yaptı diye.
Ama o “bir zamanlar” çok geride kaldı. Targaryenler ise köleliğe göz kırpmayı bir kenara bırak, köleliğe kültürel olarak karşı olan Westeros kültürünü tümüyle benimseyen bir aile. Hatta ,(her ne kadar Demirdoğumlular dış milletlere karşı istediklerini yapsalar da) “tuz karılığı” gibi kölelikvari uygulamaları kaldıran, bir kölelik olmasa da efendinin isteği ile saçma bir durumda kalınmak zorunda olmasıyla köleliği anımsatan ilk gece hakkını kaldırmış bir aile. Ha Braavosluların içlerinde her çeşit insan vardır. Elbette Valyria geçmişinden dolayı Targaryenlerin T’sine bile tahammül edemeyen ön yargılı ve örümcek kafalı insanlar vardır. Ama bu tüm Braavos’un Lanet olsun Targaryenlere modunda olduğunu, gireni olduğu gibi öldürdüklerini göstermez. Hatta geçmişte annesi Targaryen olan ve ejderha kullanan bir Valeryon kızıyla Braavos başkanının ailesinden biriyle bir nişan durumu vardı. Ha sonra kız Daemonla evlendi(nişan nasıl bozuldu hatırlamıyorum tek hatırladığım gereksiz sebep yüzündendi :smiley:

Bunun dışında Ekşi Sözlükte sürgün Targaryenlerin Deniz Lorduyla anlaşmalı olduğu(Martell nişanı onların aracılığı ile olmuş), ancak seçimlerden sonra deniz lordu gidince ve yeni gelen lord bu işlere pek sıcak bakmayınca Viserys ve Dany’nin topukladığını söyleyen bir Bigboned yazısı vardı. Gerçi bunu daha önce de gündeme getirmiş ve siz kaynak??? Deyince bulamamış şey gibi ortada kalmıştım :D. Ama sallayarak yazmaz o belki bir yerlerden direkt bu şekilde yazmasa da bir işareti, güçlü bir göndermesi vardır :smiley:

Neyse ben bir şekilde Valyrialıların savaşa dahil olacağını düşünüyorum. Geçmişte Özgür Şehirlerin Westeros savaşlarına müdahil olmuşlukları olmuş. Şimdiyse köleliği geldiği yerde kaldıran bir kraliçe varken ve ellerine köleliği ebediyen yok etmek için fırsat geçmişken sessiz kalmazlar. Zaten bahsi geçen köle savaşı da Westerosla çok dolaylı yoldan alakalı paragraf başında Westeros desem de.

Ömer açıklamış aslında, bu tür sebeplerle de olabilir. Yani tüm mesele Deniz Lordu’nun takip ettiği politika meselesi.

@Symmachus Bahsi geçen “nişan” meselesi dışında genel manada Braavos’u sürekli ejderha karşıtı söylem içinde görüyoruz. Jon ile konuşan Demir Banka elçisinin sözlerine bakar isek “çok zaman önce idi, unuttuk gitti.” denilen bir durum yok ortada. Bazı “yaralar” çok derin iz bırakır, bilhassa “korku” ile harmanlandığı zaman. Bence Braavos da tam olarak bu durumda. Braavos’un Fatih’e karşı desteklediği bir krallık vardı(Nehirova mıydı,Vadi miydi hatırlayamadım şimdi) ve sonra ne oldu ise İyi Kral dönemi idi galiba, ayrıntıdan gene emin olmasam da Deniz Lordu, Targaryenleri “FM” ile tehdit etmişti. Yani “kölelik karşıtı” bir toplumda varlıklarını sürdürmeleri, yönetmeleri bence Braavos için çok da umurlarında olan bir şey değil. Onların tüm meselesi “ateş” nefreti ve onu temsil eden herkes.

Lakin söylediğin gibi “ılıman” politika izleyen Deniz Lordları olmuş gibi. Belirttiğin gibi “çeşit çeşit insan var.” aralarında. İki kardeşi bir süre himaye etmek arzusu, o dönemin Deniz Lordunun arzuladığı şey olabilir ama sonrasının değil.

Deniz Lordu’nun Braavos’un iç-dış politikalarına karar veren liderliği olduğunu göz önüne aldığımızda da aslında FM’nin neden Deniz Lordu seçimlerine bu kadar “ilgi” duyabilme ihtimali olduğunu düşünebiliyoruz. GRRM’in söylediği gibi FM, “dinsel” bir örgüt ve “inanç” bazlı hareket eden bir insan topluluğunu da inandıkları şeyler yönlendirir. Gerçi bir dini olsun olmasın her insanı yönlendiren şey “kendi inanç” kıstaslarıdır, neyse.

Yani FM, Yeni Deniz Lordunun “kendi” arzu ettiği politikada olmasını isteyebilir ve misal seçilme olasılığı yüksek olan kişi, arzu ettikleri kişi olmayabilir; bilhassa Şafak Savaşı yaklaşırken; buz ve ateşin savaşı. Biliyorsun bu adamların “buz” tarafında olduğunu düşünüyorum, buna çok fazla işaret var bence.