Kış Rüzgarları "Arya Stark" ve "Braavos"

braavos
asoiaf
kış-rüzgarları
arya-stark

Genel olarak bu bakış açısını doğru bulmuyorum. Yani bu durum İzmir’e giden birisinin, oradan biriyle konuştuğunda Türkler Cumurbaşkanından nefret ediyor demesi gibi bir şey ya da Doğu Anadolu’ya gittiğinde Türkiye Atatürk’ü sevmez demesi gibi. Şimdiye kadar öyle birkaç örnek olmuş olabilir(senin söylediğin bankacı dışında bir örneği de hatırlamıyorum ya neyse) ama bu kadar ufak şeylerden genelleme yapılmaz. O Jon’a giden Demir doğumlu kimdir, kimlerdendir, MBP(Milliyetçi Braavos Partisi) üyesi midir bilmiyorum. Bence bir memurun fikrindense devlet liderleri arası yapılan bir nişan daha belirleyici.

Elbette Braavos tamamen unutmuştur da demiyorum. Sadece çeşitli farklı görüşlere sahip insanlar vardır ama yobazlık derecesinde genel bir karşıtlık yoktur.

Bunlar illa kölelik karşıtlığıyla açıklanabilecek şeyler değiller.

1. Kimse bir devletin büyümesini, güçlenmesini istemez. Eğer Durrandonlar canavar geyikler bulup diyarı fethetmeye kalksalardı da böyle bir şey yapabilirlerdi. Hakeza sonrasında Kızkardeşler isyanı bastırılmaya çalışılırken Braavos’dan gemi kiralanmış. Üstelik bahsettiğin dönemde Targaryenler daha yeni. Henüz sınanmamışlar. Nasıl bir düzen kuracakları belli değil.

2. FM yollamakla neden tehdit ettiler bilmiyorum, ama durup dururken olmadığı kesin :D.

Söylediğinden daha fazla da olabileceğini düşünüyorum ben.

Bu sözü “nişan” konusu için de söyleyebiliriz, biliyorsun. Bir nişan olayı gündeme geldi diye, Braavos genel olarak olan biteni unutmuştur, denemez. Bu tek olaydan binlerce yıllık geçmişi sildiklerini, arada tek tük kaldıklarını iddia edemezsin.

Kaldı ki ASOIAF evrenini konuşuyoruz. GRRM isminde bir yazarın yazdığı bu evrende, yazar olarak her bir bölgeye, şehre özel bir “anlam” ve “amaç” verdiği düşüncesi ile yola çıkarsak Braavos, ejderha karşıtlığı ile öne çıkan ve büyük ihtimal ile Valyria Kıyametine neden olmuş FM’ye ev sahipliği yapan; alayı Valyria’dan kaçan kölelerden oluşmuş bir şehir devleti. Bu şehir ki “para” gücünü kullanarak gücüne güç katmış ve Westeros’ta bile iyi kötü bir ağırlığı etkisi var. Yani Braavos, ejderha karşıtı olması için eklenmiş bir şehir, diğer şehirlerden böyle bir şey duydun mu? Hayır. Bu, “evden kaçan piç çocuk” benzetmeli şehre özel bir durum.

Binlerce yıllık “kin” ve “korkuyu” son birkaç yüzyılda kaybettiklerini düşünemezsin. Bir insanın travmasını aşması bile koca bir ömür alıyor hatta bazen aşamıyor; bir topluluktan bahsediyoruz bir de. Sosyolojik olarak sürekli “ejderha karşıtı” söylemlerin olduğu bir nesil aktarım ve politikasından sonra bunun arkasının kesilmesi için bir “mihenk” taşı olması lazım ama GRRM’in bize sunduğu kaynaklardan buna dair bir işaret yok. Özetle Braavos, en başından beri ejderha karşıtı bir konumda ortaya çıktı ve devam etmiş iken AKSİNİ gösteren bir işaret, delil, kaynak olmadan “nişan” meselesini kullanıp “genelleyerek” aşmışlardır bunu, üç beş kişi dışında kimsede yoktur bu düşünce tarzı, diyemezsin.

Ayrıca Valyria kökenlileri doğal “düşman” kabul etmelerini de “yobazlık” olarak göremezsin. Ortada “ırkçı” bir söylemden bahsetmiyoruz. Her birini “devlet” olarak kabul edersen “devlet politikası” olarak “çıkar” çatışmasına girdiğin ve de üstüne geçmişte ciddi yaralar açmış bir devlete karşı “doğal düşmanlık” beslemektir bu.

Elbette Braavos’un “ejderha” kanına körü körüne düşmanlık beslediğini de düşünmüyorum. Aksi yönde deliller zaten var. Rasyonel yaklaştıklarını düşünüyorum ama bu, “doğal düşman” meselesini ortadan kaldırmıyor.

Braavos kölelik karşıtı + Dany kölelik karşıtı = Braavos, Targaryenleri destekler (yahut Dany terine Targaryen ekleyelim) düşüncesi düz bir mantık olsa da geçerli bir mantık olduğunu kabullenmem gerek. Akla yatkın olan da bu görünüyor ama işte Braavos politikalar konusunda çok “karanlık” bir bölge; amaçları nedir, niyetleri nedir? bu gibi sorulara karşı elimizde cevap yok. FM gibi “muammalar.” Görünen bir şey var ama bundan daha derin ve fazlası olduğunu biliyoruz ama karanlık olduğu için göremiyoruz. Sözde kendini açığa çıkarmış bir şehir ama aslında hala açığa çıkmamış… Lakin inşallah 6. kitapta bolcana bu yönde bilgi edineceğiz gibime geliyor.

Braavos’ta sarayda kalmış olabilirler Demir Banka’ya Westeros’un yüklü miktarda borcu var ve Robert’ta borç ödemek yerine savaş çıkarmayı tercih edebilecek bir kral. Deniz Lordu ilerde çıkabilecek olan savaşta onların hak iddaalarını kullanabilirdi.

“Genel olarak olanı biteni unutmuştur” demiyorum ama “mantıksal” olarak bakıldığında olması gerekenleri söylüyorum. Gene Martin kendilerine özgü kültürel birtakım özelliklerinden dolayı Braavosluları kinci tasarlamış olabilir orasını bilemem. Ama benim tek dediğim şey “Braavosluların ejderlere bakış açısı malum” şeklinde kesin bir genellemenin yapılamayacağı. Bu yönde 2 tane bakış açısı var, birisi maaşlı memur düşüncesi öbürü ise devlet büyükleri arasındaki nişan.

Neden bu amaç Ejder karşıtlığı oluyor? Benim gördüğüm Braavos amacı kölelik karşıtlığı. Ejder değil. Sömürgeciliğin, pisliğin dini, dili, ırkı, insanı, hayvanı olmaz. Zira geçmişinden dolayı bir millete karşı ön yargı duyuyorsan ondan pek de farklı değilsin demektir.

İlla bir mihenk taşı olmasına gerek yok. Zaman diye bir kavram var. 300 yıl gayet yeterli bir süre. Yetersiz dersen bunu neye dayanarak söylediğni merak etmekteyim doğrusu. Ama şu var, Braavos’da seçim var. Sen nişan meselesini küçümsüyorsun ama seç,m olması demek bir kralın istediği haltı yiyememesi anlamına gelmektedir. Yani “ejderle evlenmek” büyük bir şey. Düşünsene Valeryon kızının ejderiyle denizaslanı lordunun karısı oalrak Braavos’a geldiğini? Senin dediğin gibi olsa ufak bir azınlık hariç byük bir ön yargı olsaydı böyle bir durumda siyasi kariyerine elveda demek zorunda kalırdı. Yani bir hizim oalrak etkili olabilecek kadar varlar bence.

Allah aşkına ben bunu nerede söyledim? Benim tek söylediğim şey Braavos’da çeşitli görüşlere sahip insanlar olduğu ve bir kısmının da ejderlere olumlu baktığı. Yani Braavos Ejder sempatisi noktasında İslam’ın ilk ortaya çıktığı Mekke gibi değildir ancak Demokratları bir taraf cumhuriyetçileri bir taraf olarak alırsak şimdiki Amerika gibidir. Ha daha azı olabilir belki %20’lere kadar bile düşebilir ama benim söylediğim ve koyduğum ölçüt “bir hizip olarak etkili olabilecek bir orandır” Az önce de dediğim gibi.

Yobazlıktır. Çünkü sen şuankilere, atalarının yaptıklarına bakarak düşmanlık ediyorsun. Hem de 300 yıl boyunca tek bir olumsuz harekete girişmemelerine rağmen kölelik gibi. Ha biraz temkinli olursun orası ayrı konu. Ne de olsa kanlarında var delilik. Biraz hmmm diye yaklaşırsın. Ama “Ejderha mı? Uzak tut uzak tut!! En iyi ejder ölü ejderdir” kafasında oldukalrını da zannetmiyorum :slight_smile:

Devletlerin ebedi düşmanı ya dostu yoktur ama bu geyiği bir kenara bırakırsak sanırım çıkarların en fazla çatıştığı devleti doğal düşman olarak görülebilir. Yani ortada devam eden bir çıkar çatışması olması lazım. Braavos ve Targaryenler ne zaman çatışmış? Hatta çatışmayı bırak kendisini Neo Valyria ilan eden Volantis’e karşı savaşmış Aegon, dağıtmış oraları.

Bence FM biraz daha evrensel bir yönü olan bir dine sahip. Tüm dinler aynı şeyi ister falan olayı biraz daha evrensel yapıyor. Hepimiz aslında aynı Tanrıya inanıyoruz falan. Tabi “ölüm” temasından dolayı orada biraz olumsuz bir hava var ama aslında kölelik, ateş wightları, buz wightları, Valyria köleliliğinin aslında ateş wightı olması, wightlığın bir çeşit kölelik olması, akgezen wightları falan bu bağlantılardan yola çıkarak uzun gece karşısındaki konumları bence gayet net ve doalyısıyla uzun gecenin doğal düşmanlarını destekleyeceklerdir.