Kış Rüzgarları 'Buz Savaşı'

Bu videoda konuşacak bir şey Yok bence daha çok durumları anlatmış haftasonu part 2 gelebilir

Videoda en çok Stannis’in mükemmel stratejisini bekliyordum ama kaan(geek teori) 2.kısma saklamış.
1.kısmıda güzel ama bu videoyu daha iyi anlayabilmek için büyük kuzey komplosu videolarını önceden izlemek gerekiyor.

Videoyu henüz izlemedim ama bu sefer ikinci videoda hangi vatandaşı kim çıkaracak merak ediyorum. Yok aslında Daenerys Ned’in piçiymiş(aslında bu teorinin Dany fanlarının vereceği tepkiyi görmek için tutmasını istiyorum :smiling_imp:) , yok Mance aslında Rhaegarmış. En son aslında yüce rahip Howland Reed diyerek aştı kendini birde video sonunda bazı uçuk teoriler var ama girmiyorum onlara falan dedi. Howland Reed yüce serçe muhabbeti eğer uçuk değilse daha uçuğu nedir bilemiyorum hayal gücüm yetmiyor.

O adam başlıkları falan uçuk yapsa da mantıklı şeylere değiniyor dany ned videosunda iyi şeylere değinmişti

Bence de öyle mesela Baelish-Harrenhal teorisi en sevdiğim Baelish teorisidir. Ama şu aslında buymuş tarzı teorileri fazla abartıyor bence .s

Westeros a diz çöktürme falan diyordu ondan bahsediuorsan harbi iyi teori ve gerçekten planı oysa mükemmel teori

45 dk önce yeni video geldi

Reed meselesi doğru çıkarsa huaaa olurum. :smiley: Elbet çok fazla ihtimal vermesem de Reed gibi kısa güdük bir adam olması ve açık seçik Cersei’yi manüpile etmesi ve numaralarını yememesi dikkate değer bir şey ama İnanç konusunda bu kadar bilgi sahibi olup bir iki senede her şeyi ele geçirme ihtimalini düşük buluyorum. Yalnız Yüce Rahip’in de Cersei ve tayfasına karşıt olduğunu daha doğrusu kraliyet ile güç yarışında olduğunu düşünüyorum; yıllardır İnanç’ın kılıç gücünü diriltmek isteyen bir güruh olduğuna inanıyorum, şimdiki serçe de şimdiki liderleri ve başarmış görünüyor. Varys’ın yardımları varsa şaşmam.

Kan Savaşı kısmı benim en sevdiğimdir; mantıklı gelmişti. Bir tek GRRM krakenleri büyük ihtimal görmeyiz diye açıklama yapması düşündürücü kısımdı ama GRRM bu, bu sene çıkacak kitap demesine rağmen kaç senedir çıkmıyor, bu lafını da yemiş olabilir.

İlk kısımda gerçekten çok bir şey yok; sadece Jon’un savaş vb. taktiklerde sandığımdan daha iyi olduğunu anlamama sebep olan bir alıntısını gördüm; 3500 dağ kabilesini ve Glover’ın desteğini almasını Jon sağladı. Genelde Sur savunması ve bireysel savaşlar dışında pek savaş konusunda etkin göremediğimiz için bu kısmına dikkat etmemişim.

İkinci kısımda Freyleri su altına atacağı ve Kan Savaşı benzeri bir parallik içerdiğini söylemiş, mantıklı, doğrusu savaş taktiğinden çok anlamam ama mevcut şartlarda da olağanüstü bir yardım almadığı sürece başka türlü kazanma şansı da var görünmüyor.

(2. kısım eklendi.)

Jon Stannis e kuzeyli adamların Tanrılarına hakaret edilmesine izin vermeyeceğini söylemişti ama o büvet ağacı nasıl yakılacak ?

Bak ben bu kısmı unuttum. :joy: Doğru, bunu yaparsa onları kaybeder ama belki o an bunu umursamaz ve bu da mücadele sonrası onları kaybetmesine neden olur? Yani yazarın olmasını istediği şeydir? Bunun dışında bir sürü ağaç var, illa orayı da yakmak gerekmez. Gölün başına odun yığ, yak; Freyler de illa yine o tarafa doğru yönelecek; illa ortasında olmasına gerek yok ama GRRM ağacı oraya koymuş ise belki gerçekten onu yaktırmayı düşünüyordur;.

Aynen yoksa ağacı oraya koyması saçma

Son bölümü de ekledim.

Genel olarak fikrimi belirtmem gerekirse; taktikler benim kafama yattı, bu şekilde gerçekleşmesi mümkün görünüyor. Yine de ‘süpriz’ faktörünü unutmamak da lazım. Bu seride sürekli planlar yapılıyor ama bozuluyor, Stannis savaşı umduğu gibi sonlandıramayabilir. Taktiklerin hepsinin süpriz faktör olmadan tamamlanması göz önüne alınarak “Stannis, Kışyarı’nı kesinlikle alacak.” şeklinde bir ön kabul ile hareket edilmiş.

Bir de bir sorum var; Roose Bolton’un Harrenhall’ün ele geçirilmesiyle ilgili söyledikleri; Kanlı Oyuncular ile çok önceden gerçekten anlaşıp, kuzeylileri içeri o mu gönderdi? Ben bunu hatırlayamadım zira.

Kanlı oyuncular ile bir ara anlaştı ancak Kuzeylilerin özellikle gönderildiğini ben de hatırlamıyorum.

Bana o kısmı biraz salladı gibime geldi. O kısma yeniden bir ara bakayım… Çünkü Arya ve Jaqwn kurtardı onları ama Kanlı Oyuncuların taraf değiştireceğini kurtardıktan sonra söylemişti Jaqen, belki son gelişmeler yüzünden belki de çok önceden bildiği için, bilemedim.

Lakin şöyle bir soru sorarım; madem taraf değiştireceklerini biliyordu, Jaqen neden bunu en başta söylemedi Arya’ya; yani kurtulacaktı o zaman onlar da ama bana hiç de öyle hususi gönderilmiş gibi gelmedi, Roose bile sordu kim kurtardı bunları vs. diye.

Doğrusu nedense bana tamamen çok afedersin çipliğine gibi geliyor. Jaqen de insan sonuçta. Öyle bir ölüm hakkı diye yakışıklı ölüm meleği modunda dolaş sonra senin ismini verince ama hile yaaa .s .s de. İşte adam da madem öyle fırsat bu fırsat dedi muhtemelen. Biraz daha plot twist kasacak olursak küçük kız izlese görürdü ama görmedi. Gene de bu adam ölüm hakkını boşa harcamasını istemedi evet şimdi kim ölsün diye karşısına çıkabilir.

Zaten Jaqen dikkat edersen tekliften sonra direkt girişiyor. Belki işin gelincik çorbası kısmını Jaqen ayarladı ya da komploya bizzat dahil oldu. Ancak bu çok organize bir iş. Arada kale vaadi falan var. Yani söylet söylemez plan yapması için telepati güçleri falan olması lazım.

Sürpriz faktörü seride genelde planlanan şeyler için oluyor. Yani bize anlatılan. Şöyle şöyle bir planımız var denen şeyler çok nadir gerçekleşir. Ancak bize anlatılmayanlar sadece tak diye gerçekleşir. Kışyarı düştü diye duyarız biz, sonrasında şöyle şöyle oldu diye anlatılır.

Ben açıkçası ikna oldum. Sahte mektup olayını da güzelce açıklıyor. Ancak Stannis Kışyarını alsa bile orada tutunamaz bence, başka engeller çıkar, yani çıkması lazım buyur kral sen ol diye Jon’a kimse beleş Krallık vermez.

Stannis’e verirler mi yani?

Ovv laf yanlış yere gitmiş. Yani nasıl Jon’un Krallık yolundaki engeli Robb sayesinde aşılmışsa aynı şey Stannis için de geçerli. Kuzey’in Jon’a kalması için Stannis’in devreden çıkması lazım. Stannis Jon’a gel kral ol demeyecek.

Anladım. İşte bu yüzden Stannis’in Kışyarı’nı almada tek başına başarılı olamayacağını düşünüyorum. Ya kaybeder ya da Jon kendi kuvvetleri ile yetişir. Nitekim kuzeylilerin de en başından beri Stannis’e diz çökme niyeti yok.

Winterfall’i alsa bile Kuzey çok geniş bir bölge. Orada tutunamayabilir. Andallar gelene kadar diz çökmemiş bir Dreadfort gerçeği var.