Kış Rüzgarları Değişen Taslak

Ejderhaların Dansı çıkmadan çok önce, serinin 6. Kitabı olan Kış Rüzgarları kitabının, 2007 yılında bir tanıtımı yayınlanmış.

Tanıtım şu şekilde:

Kış sonunda geldi ve hiç kimse tekrar gideceğini söyleyemez. Duvar yıkıldı ve ölüler ordusu güneye doğru ilerlemekte.
Yedi Krallığın insanları onları koruması için kraliçelerine döndüler. Fakat Daenerys Targaryen ondan önce Robert Baratheon’un öğrendiği bir gerçekle yüzleşmekte. Tahtı ele geçirmek ve tahta oturmak farklı şeyler.
Ötekileri yenmeyi ummadan önce parçalanmış diyarı tekrar birleştirmeli, Kurt ve Aslan birlikte avlanmak zorunda. Üstatlar ve yeşilgörenler birlikte çalışmalı, tüm kan davasını bir kenara bırakmalı ve düşmanlar bir araya gelmelidir.
Kış Rüzgarları, Dany’nin yeni kazandığı krallığını kurtarmak için verdiği mücadeleyi anlatıyor, bilinen dünyanın ötesindeki buz ve ateşin kalbine iki umutsuz yolculuk ve yaşamın dengesiyle birlikte Kışyarı’ndaki son iklimsel savaş.

Evet, tanıtım bu şekilde bu yazının Ejderhalarla Danstan önce yazılması ve 5. kitabın yazılırken konunun biraz değiştiği malum. Devreye Aegon girdi ve Dany yukarıda yazılan tökezlemelere benzer deneyimleri Mereen’de çoktan yaşadı.

Duvarın yıkılmasının ardından tahta oturan ve diyar halkının korunmak için gideceği yeni kişi Aegon olabilir mi? İlgimi çeken diğer noktalar, duvar yıkılıyor ve büyük savaş görünüşe göre Winterfell’de veriliyor.

Link 'i böyle bırakıyorum.

2 Beğeni

Bu bahsi geçen sayfanın resmi bir açıklama olduğundan nasıl eminiz? Misal ben Google Kitaplıkta kitap tanıtımı açamaz mıyım? Benzer siteler var çünkü.

Niye şüphe ile yaklaştım, anlatayım. Şimdi 3. kitabın durumuna bakar isek 6. kitapta Dany’nin gelmiş ve de üstüne tüm krallığı kazanmış ve Duvar’ın yıkılmış olmasını beklemek mümkün değil. Yani bunu yapabilmesi için en başta Essos macerası bu kadar uzamaması. En geç 3. kitapta Westeros’a gelmiş, savaşmaya başlamış; Stark-Lannister ve diğer hanelere karşı mücadele vermiş ve bir şekilde kazanmış olması ve 7 Krallığın Kraliçesi olarak tahta çıkmış olması gerekir.

Dört ve beşinci kitap zaten tek bir kitap idi; yani seri 7 değil 6 kitaptı ama GRRM, haddinden fazla yazınca ikiye böldüler. Haliyle Jon’un da en geç 2. kitapta Sur ötesine çıkması, o macerayı yaşaması; Lord Kumandan olması; Arya meselesini yaşaması ve sonra öldürülmesi gerekiyordu ki o sırada da dirilmesi, Kışyarı’nı geri alması ve Dany karşılaşması gibi şeyler olması lazım. Jaime-Cersei-Tyrion ve Arya’nın hatta Bran’ın hikayelerine; Robb’un hikayelerine vs. hiç değinmiyorum bile.

Yani mantıken imkansız bir şey bu. Bu yüzden bahsi geçen yerdeki bu yazı, sen ben gibi birinin yazıp eklediği bir şey olmalı. Yayınevi, daha kitap yazılmadan böyle bir şey yazıp yayımlayamaz zaten, hangi kitaba yapmış bunu önceden ki? Yani 5. kitap bile çıkmadan hem de. :slight_smile: Dahası GRRM biliyor sonuçta ne olup olmayacağını; ana olayları biliyor, onların hangi kitaplarda olacağını biliyor, çıkıp da bunu yazıp çizip onaylamaz.

Bir de bence bu hikaye daha çok dizi hikayesi gibi duruyor. Kötü buz zombi yaratıklar geliyor, yaşayan insanlar bir lider altında buluşup savaşa başlıyor ve kazanmaya çalışıyor; birlik olsunlar diye uğraşılıyor vs. Asoiaf’a benzemiyor.

EKLEME: Evet, uygulamaya baktım, gidip ekleme yapabiliyorsun bu siteye, diğer sitelerde olduğu gibi. Yani hiçbir resmiyeti yok.

1 Beğeni

İngiliz bir yayınevi yapmış görünüyor. ‘‘HarperCollins Publishers Limited’’ yayınevi bu seriyi şuan yayınlamıyor ama o zamanlar yayınlıyor olabilir bilgim yok. GRRM’in tek bir kitabının hakları ellerinde. Neden böyle bir tanıtım yayınlamışlar bir fikrim yok açıkçası.

Bende daha önce yayınlanmamış bir kitabın tanıtımının yayınlandığını görmedim tabii. Daha doğrusu araştırmadım bile :slight_smile:

Evet diziye benziyor açıkçası biraz da sorun burada 2007 yılında yazılmış bir şey ana hatlarıyla diziyle benzerlik gösteriyor. Son savaşın Kışyarın’da olması Jon’un dizide üstlendiği rolü Dany üstlenmiş gibi duruyor.

Aynen, seri tamamen Dany odaklı görünüyor burada. Bu bile başlı başına asoiafa aykırı. Diğer karakterler niye yazılmamış misal? 3. kitap sonunda Dany, Meeren’de kalıyor ama daha hiçbir şey yaşamadan lak diye Batı’ya gelmiş ve üstüne ele geçirmiş ve bununla yetinmemiş, diyarı koruma derdine düşmüş çünkü ötekiler geliyor. Kurt Aslan birlikte avlanmalı? Yani Dany’nin İşgalcinin köpekleriyle tüm derdi birmiş, şimdi onları birlikte çalışmaya mı ikna ediyor? Dahası üstatlar da yeşil görenlere inanmaya başlamış, görmüş de birlikte çalışmak gerekiyor falan? Hayran kurgusu gibi bir şey olmuş :grin::grin::grin:

1 Beğeni

Bunun sadece bir tanıtım olduğunu unutmamak gerekiyor. Eğer Martin editörlerine bu kitabın konusunu böyle anlattıysa bile o köprünün altından çok sular aktı.

Anlıyorum ama taslak bile olamaz, bunu demek istiyorum çünkü ne dedin? 5. kitap dahi yayımlandan yazılmış bu tanıtım.

4 ve 5 zaten bir bütün olarak yazıldığı için hikaye gidişatı gayet açık ve net bir şekilde ortada. Yani Dany’nin 3. kitap sonunda Meeren’de kalma kararı alması sonrası 5.kitapta sanki böyle bir karar almamış gibi Batı’ya gelmiş olması ve üstüne tek bir kitapta tüm krallığı ele geçirmiş bir şekilde bitirmesi mümkün değil. Hayır, 4. ve 5. kitabı sıfırdan yeniden yazması da gerekiyor değiştirdi fikrini diyelim… İstesen de yapamazsın. :slight_smile: Uydurma o girdi sitedeki, başka bir açıklaması olamaz.

Şimdi tam olarak bütün yazıldı diyemeyiz 4. ve 5. bir yazılmış olsaydı 6 yıl arayla sürmezdi piyasaya gene değişikliğe gitmiş ki uzun sürede ancak toparlamış.Başta planı 5. Kitapta Mereen defterini kapatıp Westeros’a yelken kırması pek ala olabilir imkansız bir durum söz konusu değil benim açımdan.

Dany’nin hikayesi genel anlamda buymuş aslında zirveye yerleşip ardından çakılmak.

Doğru, arada öyle bir süre vardı ama aynı zamanda 4. kitap tamamen Batıdiyar odaklı idi; KL’de olanlar ve kitap sonunda Dany, Essos, Tyrion ve Jon’a da 5. kitapta geleceklerini söyleyen bir yazı eklemişti Martin. Yani yine değiştirme imkanı yok. Tyrion neden gitti ki o zaman? Ne ara buluştu etti de döndü? Dany ne ara ele geçirdi? Jon ve Sam’e hatta Sansa’ya ne oldu?

Dany’nin zirveye çıkıp çakılacağı aşikar aslında. Bu 7. kitapta olur ancak; KL’yi ele geçirir, tahta oturur ama Dans’taki gibi işte :wink: Kraliçe geldi kısa bir süre oturdu ama sonra kaybetti, öldürüldü. Ancak böyle. O şekilde bile Diyar parça parça idi; taraflara bölünmüştü zaten. Kraliçe biraz geldim oturdum benim artık kafasında idi o an yoksa kabul görüldüğünden değil.

1 Beğeni