Kış Rüzgarları İle İlgili Bir Sorun

Kış Rüzgarları kitabının (eğer tek bir kitap halinde basılacaksa) yapısının nasıl olabileceği hakkında bir video. Böyle bir kitap gelecekse hikayenin düşündüğümüz yere ilerlemesi imkansız. 79 bölümünüz olsa siz nasıl dağıtırdınız? Fazla bir değişiklik yapamıyorum. Beni de hemen öldürmüş :slight_smile:

Bence yazıya etkileşim almak için video linkini koymak yerine videoda kullandığı tabloyu kullan. Uzun video ve genelde uzun videolar pek izlenmiyor.

Ben videoyu izledim ve şunu söyleyeyim, WOW’a karşı umutlarım çöktü. Ben sıralamada birkaç değişiklik yapardım. (Asha 2, Areo 2, Sam 4, Cersei 5, Jon 0, Jon’un povlarını Mel-Davos paylaşır) Ama her türlü çok sıkışıyor ve böyle olursa bazı hikayelerin hakkı verilemeyecek. Vadi, Braavos, Dorne, Hisar hikayeleri zora girecek. Umarim verimli kullanır, yoksa bu kadar bekledigimize değmeyecek. Verimli kullanma konusundaki ümidim yayinlanan povlara bakınca çöküyor. Onlarda da boş yaptıkları oldu (Sansa’da bayağı boş yapmış, en kotu yayınlanan WOW povuydu.)

Bekleyip göreceğiz demekten başka seçenek yok.

Aslında yayınlanan bölümlerin hepsi ejderhaların dansı için yazılmış olan ancak o kitap sayfa sayısı limitini aştığı için kışrüzgarlarına kalmış olan bölümler. Bunlardan daha fazlası da var ancak aynı karakterden bir veya iki bölümden fazla yayınlanırsa, kitapta gizemli kalan hikayelerin bazılarının gizemini ortadan kaldıracağı ve devamı gelmesi şart olacağı için yayınlamadı. Örneğin bran’in bir bölümü bu sebepten dolayı ejderhaların dansından kesildi ve yayınlanmadı bile.

Zannediyoum jojenpaste teorisini doğrulayacağı ve devamı aşırı merak uyandıracağı için yayınlamadı. Kitaptaki temayı tamamlayıcı bölümler veya tamamlanmasına yardım edecek olan bölümler sadece yayınlandı. Bir de ekstradan buz ve ateş savaşlarının girişi verildi. Yazar zaten o savaşları yazdığını söylemişti.

1 Beğeni

Videoyu izlemeye usenenler için videodaki tabloyu direkt koydum. Konu hortlasın, çünkü ilginç ve önemli bir konu bence.

1 Beğeni

Ben, Jon’una Cat gibi artık POV olmayacağını düşünüyorum.

Zaten kitabın çıkamama sebebi çok konu olması. Toparlayamıyor. Normal bir yazar olmadığı ve sembolizm manyağı olduğu için uğraşıp duruyor. Yaşı da var tabi, o da çok büyük etken. Stephen King ile olan konferansında şakalaşarak King’e nasıl hızlı yazdığını, ben altı ayda üç bölüm yazdım, sen üç kitap bitirdin, bunu nasıl beceriyorsun diyordu. Asıl konumuz bu değil, kitap önünde sonunda çıkar. Asıl meselemiz çeviri, baskı yaparak olabildiğince erkene çekilmeli. Ateş ve Kan’daki gibi olursa bir yıl bekleriz.

1 Beğeni

Şimdi… Her karakterin x bölgedeki olan bitene ışık tutacağı düşünülür ise pov sayısını buna göre dağıtmak gerekmez mi? Meereen’de Dany, Selmy, Vic ve Tyrion var; 4 tane POV karakteri Meereen olaylarını anlatacak ve sırf Tyrion kendi başına 8 tane mi? Yani toplamda 19-20 POV sırf Meereen sahnesi için mi? Fazla dengesiz değil mi? Bence bunları biraz sağa sola dağıtmak gerekir. Hem Meereen düğümü GRRM’i çok zorluyordu, bence en kısa kestiremeden bitirmek ister.

Jaime ve Brienne birlikte takılıyorlar; biri 4 diğeri 4, toplamda 8? Bana göre bu da çok.

Cersei haydi bir yerde anlaşılabilir, tek başına olacağı için ona biraz daha fazla gidebilir ama KL’de olan bitenler ne kadar ayrıntılı ve geniş olabilir ki? 4. ve 5. kitap dahil 12 povu oldu ama 4. kitap sırf Kral’ın Şehri ağırlıkta olduğu için bir sürü Cersei POV oldu. İlk üç kitap da taht oyunların merkezi olduğu için KL konusunda çok POV gördük. Buna karşın artık KL’den uzaklaşmamız gerektiğini düşünüyorum zira asıl hikaye Kuzey ve ötesinde. Kitabın ismi Kış Rüzgarları… Ötekilerin ayak sesleri artık duyulur hale gelmeli.

Gerçekçi olursak seri, ana kilit karakterler üzerinden ilerliyor çünkü onların hikayeleri ana hikayeyi şekillendiriyor ve daha çok merak ediliyor. Kuzey/Meereen hatta Euron olaylarına ağırlık verir diye düşünüyorum; serinin beklenen iki-üç büyük savaşı, bu yüzden Cersei POV’u taş çatlasa 4-5 tane olabilir diye düşünüyorum. Euron kısmını Aeron’un 2 tane POV’u ile anlatması mümkün mü? Hmm. GRRM savaş sahnelerinin yükünü azaltmak için genelde savaşın asıl kahramanları üstünden POV yazmamaya dikkat ediyor; ya doğrudan katılmıyorlar ya da pov sahibi değiller. Çok ender doğrudan savaşa sokuyor (Tyrion -Davos gibi). Bu yüzden evet Aeron kısmı 2 tane ve kalan kısım Sam tarafından aktarılabilir.

Theon ve Asha da birlikte olduğu için toplamda 6 tane bana fazla geliyor. Stannis tarafında çok fazla ayrıntı demek gibi geliyor, bence orada olan biteni çok göz önüne dökmeyecek GRRM. Bilhassa bu pembe mektup meselesi Stannis-Mel.-Mance tayfası işi ise… 6. kitaptaki twist bu diye düşünüyorum… Melisandre bile 4 fazla olabilir, Jon’un dirilmesi 4 POV süreceğinden şüpheliyim. Ben onun POV’unun -şimdilik- sadece Jon dirilene kadar olacağını ve ondan sonra Jon’a geçeceğini düşündüğüm için 4 bölüm ne olabilir ki Sur’da? İlk Pov muhtemelen sur’un birbirine girdiği savaş kısmını ele alır, ikinci pov da Jon’un dirilme kısmını ele alır. Taş çatlasın 3 olabilir ama 2 aklıma daha yatıyor ve dirilme meselesinin çok uzamaması gerektiğine inanıyorum, sonuçta kurdun içinde de haddinden fazla zaman geçirmemeli.

Arya için de fazla bekliyorum çünkü 4. ve 5. kitapta çok az POV’u vardı ve Braavos’ta da bazı oyunlar dönmekte ve “zaman” olarak şu an ki olayların gerisinde gelmekte, diğerlerini yakalaması ve Westeros’a dönmesi lazım, kitabın yarısında döner diye ön görüyorum (inşallah) ve ben Sur’a gidebileceğine inanıyorum çünkü GRRM’in Doğu Gözcüsünü kesinkes göstereceğini iyi kötü öğrendik denebilir (ahan da bu bilgiyi de buraya sıkıştırayım, redditte gördüm geçen); ya Çetinocak için Jon’un gidiş sahnesinde ya da Arya’nın geliş sahnesinde (yahut ikisi birden) göreceğiz.

1. kitapta ilk üç POV sıralaması; Ned, Cat ve Dany
  2. kitapta Tyrion, Arya ve Jon
  3. kitapta Arya, Jon, Tyrion
  4. kitapta Cersei, Brienne ve Sam
  5. kitapta Jon, Tyrion, Dany

En çok POV sahibi olanlar Tyrion, Jon ve Arya.

Buna göre 6. kitapta kim ne kadar POV sahibi olur, hesabını yapmada yardımcı olur sanırım. 1. ve 4. kitabı saymazsak “genel olarak” sıralama belli; Jon, Arya ve Tyrion. 4. kişi her bir kitapta farklı olduğundan öngörülmesi daha zor.

5 Beğeni

Katılıyorum. Ölmesini geçtim, muhtemelen kral olacak. Kralların povu olmaz.

Beklemeye niyetim yok, orijinalini okuyacağım. Anladığım kadarıyla idare ederim. Bekleyemem epsilonun keyfini.

Bu durum Tyrion povlarının fazlalığından kaynaklanıyor. Yoksa diğerlerinin povları fazla değil. O da GRRM Tyrion’i çok sevdiğinden.

Ama bana fazla gelmedi. Olay sadece Meereen değil çünkü. Vaes Dothrak ve Volantis de var. Hatta bir ihtimal Qarth, Pentos ve Asshai de var. Benim Kan Yüzyılı - 2 teorim tutarsa Lys, Tyrosh ve Myr bile var. Bana ideal geldi.

Sam povları var, o anlatabilir. Ben de yukarıdaki dediğini düşününce 1-2 Tyrion povunu Sam’e eklemek isterdim. Sam’in etrafında önemli olaylar dönüyor.

Düzenleme: Tamam aşağıda sen de aynısını demişsin.

Bana yeterli geldi. Buz Savasi, Winterfell’in alınışı, Stannis’in düşüşü derken bayağı olay var. Bence ideal.

İnanç entrikaları, Nymeria, Randyll Tarly, Cersei’nin intikamı, KL’nin düşüşü, Tyrelllerin olası komploları… Bence az bile.

Ben buna katılmıyorum. Kralların povu olmaz, Jon KK olacaksa povu olmamalı. Bu konuda Kaan’a katılmıyorum ben. Ben Jon’un 5 povunun 4’ünü Melisandre’ye, bir bolumunu de Davos’a veririm. O zaman Jon’un hikayesi için 8 bölüm olur ve bence yeterli, hatta az bile gelebilir.

Arya için GRRM bir novellayı dolduracak kadar demiş. Ben bir novellanın ne kadar uzun olduğunu bilmediğim için o konuda Kaan’a güvendim. Gerçi sen yazarsın, sen biliyorsundur. Bu bilgiye göre yorumunu yaparsın.

Cersei ve Dany örneği ne oluyor? Cersei seri başından beri kraliçe idi ve Dany da bir süre sonra kraliçe oldu. Jon da beş kitap sonra olacak ki aslında daha olmadı, muhtemelen tahta kitabın sonlarında geçecek (inşallah daha erken olur :stuck_out_tongue: ). Haliyle “kralın povu yok” tezine dayanarak Jon’un povu olmaz demek, doğru bir çıkarım olmuyor.

Ay ben de ebup’ını bekleyip oradan okumaya ve çeviri çıkınca almaya niyetliyim. Beklemem zor öbür türlü :smiley:

Dany’nin Vaes sahnesinin iki bölümden fazla olacağını sanmıyorum. Bahsettiğiniz özgür şehirlere tek tek uğrayacağından da şüpheliyim, Volantis dışında bir şeyle uğraşmaz Meereen sonrası diye tahmin ediyorum. Dany’nin essos sahneleri de çok uzadı, haddinden fazla hatta, artık uzatmanın manası yok.

Stannis tarafında tam olarak neler döneceğini bilmediğimden de kaynaklı biraz fazla gelmesi aslında… Olabilir, yeterli de kaçabilir. Bakalım.

Bunların hepsine Cersei gözüyle tek tek bakamayız, bu yüzden uzun uzun olaylar da beklemek çok doğru gelmiyor. Cersei için en önde gelen tehdit; mahkeme, sonrasında oğlunun naipliğini geri alma… Bakalım.

Kısa roman gibi de görebilirsiniz, romanlardan biraz daha kısa, ince oluyorlar. Net bir sayfa sayısı yok ama 20 ila 40 bin kelime arası denebilir sanırım. Ben Robot kitabı 50 bin kelimeymiş sanırım. Benim İskoç Kral romanım 44 bin kelime, A4’de 126 sayfa falan yapıyor ama bunu A5’e indirince sayfa sayısı 240 falan oluyordu. Bundan yola çıkarsak en az 200 ila 250 sayfa Arya için ayrılabilir. Bunda yazı boyutu gibi şeylerin de etkisi olacak elbette. GRRM editörüne mektubu yazdığında ilk 13 (175-200 sayfa) bölümü bitirmişti. İyi yani, baya çok POV bekliyoruz bu durumda. :smiley: Elbette POV 13 tane olacak demek değil, atıyorum 8-10 arası olur ama bölümler de uzun olur.

Kraliçe değil, kral. Robert, Stannis, Renly, Robb, Balon, Euron, Joffrey, Tommen ve Mance’den hangisinin povu var?

Volantis’ten benim şüphem yok ama diğerlerinde haklısın. Yine de eğer Essos’tan hızlı çıkacaklarsa o zaman yolları Westeros’a düşer ve Westeros povları görürüz. O zaman yine yeterli olur.

Mahkeme öncesi bir pov, mahkeme bir pov, naipligi kazanması bir pov, intikam alması bir pov, KL’nin düşüşü bir pov. Toplam 5 oldu. Benim dediklerimi hesaba katınca az bile kaldı.

Arya’nın WOW povu yaklaşık 6000 kelime. Diğerleri de o uzunlukta olursa 4-7 pov ediyor.

Bunların Cersei ve Dany’den ne özelliği olduğunu söyler misin POV sahibi olmaması açısından? Yani bir mantık, sebep? Niye yok sence?

Haklısın, iyi ablamıza 6 pov gitsin. :smiley:

Her POV’u kaç kelime onlara da bakmak gerek, bu da ortalama çıkarmak için faydalı olur ama çok gereksiz görüyorum şu an o işi. WOW povuna bakarak hesaplarsak çok doğru sonuca çıkamayabiliriz, hikayenin kendisine göre kısa ya da uzun olabiliyor ama yani 5-7 en az denebilir sonuç olarak. Dediğim gibi 13 bölüm, 13 pov demek ve 175-200 sayfa idi. GRRM 200 sayfa demişti en son bu konuyu konuştuğunda. Neyse ya, çıkınca belli olur tam sayısı, sonuç olarak bol Arya povları bizi bekliyor. Muhtemelen ağırlık Braavos’ta olacak.

Cersei ve Dany’nin etrafında pek insan yok, kendi hikayelerini kendileri anlatmaları gerekiyor. Saydığım kralların ya yanında hikayelerini anlatacak insanlar var ya da o kadar da önemli degiller. O sebeple gelenek oldu. Jon’da da bu geleneğe uyacağını düşünüyorum. Üstelik öldü de dirildi. Tam Cat’inki gibi değil ama yine de öldü. Hem yanında Melisandre var, yalnız değil. Sonra da Davos ve hatta Arya olur.

Biz onu yapana kadar WOW gelir :grinning: Gelince sayarız bölüm sayısını.

Braavos politikasıyla ilgilenip zaniyelerle takilacaksa 100 Arya povu bile okurum ama lütfen artık balık satmasın.

1 Beğeni

Kralların POV’u olmaz artık geçerli değil. Bran’in kral olacağı kesin.

1 Beğeni

O açıdan düşünmemiştim. O zaman olabilir.

Ekleme:

Hesapladım. Bu hız ile kitabı 13 yılda yazar. Ejderhaların Dansı için yazdığı bölümleri, yani yayinlanmis bölümleri hesaptan çıkarırsak 11 yıl ediyor. Bu düz matematik hesabına göre 2 yıl daha bekliyoruz :pensive: (Gerçi bu işler matematikle olmaz tabi ama madem hesap işine girdik, böyle bir sonuç çıkıyor)

Martin’in böyle bir kuralu olduğunu zannetmem😂. Hiçbir kral pov olmayw uygun değildi. Robb hariç. Onu neden pov yapmadı acaba merak ediyorum bilen vardır belki.

Uygun olmama mevzusunu sen sormadsn açayım

Tommen Joffrey… Bu ikisinin başından geçenleri anlatacak olan povlar vardı. Zaten ikisi de esasında serinin gelişimi açısından ana karakter diyebileceğimiz pozisyonda değildi. Evet kral oldular ama ipler hep başkasının elinde oldu.

Stannis ve Euron… Martin Stannis’ pov yapmama sebebini anlatması zor bir karakter olmasına bağlıyor. Muhtemelen euron da aynı şekikde kompleks karakter.

Yani şimdiye kadar karakterler ya pov karakter içib fazla ya da fazla kompleks olduklarınsan pov olamadılar.

Ama harbiden Robb neden pov olmadı???

Bu tamamen doğru değil. Dany’nin yanında Jorah vardı, sonrasında Selmy oldu. Bir ara Quentyn bile geldi. Başka bir karakter povu gayet mümkün iken tercih etmedi. Onların POV’u ile de olan bitenleri anlatabilirdi. Elbette hikaye genelini düşünür isek Dany’yi Dany ile anlatması en doğru seçenektir. Cersei için de 4. kitapta da bir noktaya kadar Jaime vardı, sonrasında başka birine gerek olurdu ama… Cersei POV’u var çünkü “ihtiyacımız” var, o kişi ile ilgili POV yoksa “ihtiyacımız” olmadığı için.

Yani bahsi geçen kralların kendi çevresinde adam olup olmaması değildi mesele… Davos, Stannis için yaratıldı ama kullanılmayabilirdi. Stannis’i dinleyebilirdik ama tercih edilmedi. Cat yerine Robb POVları da görebilirdik. Joffrey ve Tommen’in ne yaptıkları önemsiz, onlara POV gerek yok. Renly için de aynı şey geçerli. Keza Balon da öyle. Robert’ın yeme içme kadınlar ile ilgili povlarını okumak isteyeceğini de sanmıyorum. Adamın yaptığı başka bir şey yok.

Kayda değer yegane krallar Stannis, Robb ve Euron. Yazarın kafasındaki hikayeye göre karakter anlatımı seçilmesi gerekiyor. Dikkat edersen en merak edilen Varys ve LF POV’u da yok ama onları “gizemli” kılan da bu. Eğer kafalarının içine girersek bazı “planlar” o kadar sürpriz olmaz. Bilhassa Euron ve LF (hatta Varys) etkeni için konuşuyorum burada. Bazı şeyleri açık etmek zorundasın, edemezsin, etmemen daha güzeldir. Diğer yandan kralların çoğu “savaş” sahnesi ile karşımıza çıkıyor. GRRM gibi bir adam için savaş sahnesinin yazılma külfetinden kaçmak ciddi bir pratikliktir. Robb savaşlarını gördük mü? Hayır ama Cat POVlarında neler olduğuna dair şöyle özet bir şey geldi geçti. Dany’nin savaşa birebir katıldığını gördük mü? Hayır, oturdu ve birileri onun için savaştı ve sonra geldi anlattı. Lakin tamamen kaçabileceğin bir şey değil elbette ama ne kadar az savaş sahnesini birebir yazmaktan kaçınır isen o kadar da iyidir. Açıkçası Robb’un savaşlarını okumakla zaman kaybetmek de istemezdim; kendi içinde çok da önemli değil bana göre yahut Yunkai, Meereen falan; önemli olan kısımlar Karasu, Sur saldırısı, Euron’un menzile saldırısı ve Stannis’in kuzeydeki savaşı. Gelecek olan Meereen’i de unutmayalım. Bu haliyle bile çok fazla savaş var zaten :slight_smile: Bir de olabildiğince az POV ile çok hikaye anlatabilmekte mesele… Misal Davos olmasa idi Stannis’i izleseydik, Kuzey Komplosuna dair bir şey öğrenemezdik ve şu yamyamların adasını göremeyiz. Bunun için yeni pov lazım olurdu kuzeylilerden, gereksiz bir ekleme olurdu. Mevcut pov sayısı ile bile insanların kafası yeterince karışıyor oradan oraya atlayınca… Robb’a odaklansak Cat ile Renly’i ve ölümünü ve sonra Jaime ile olan konuşmasını ve yaptıklarını göremezdik, Robb povları o kadar önemli kaçmıyor dikkat edersen Cat’in yanında.

Yani adam kural çıkarmış da kral pov yazmıyor gibi izlenime kapılmanızı anlıyorum ama özel olarak böyle bir şey yok, öyle açıklaması da yok. Mesele sadece romanı yazma konusunda “teknik” bir olay, birden fazla sebebi var.

Stannis’in de söylediği gibi “Bran” da pov sahibi. Kaldı ki farz edelim ki öyle olsun, kral olunca POV sahibi olmasın. Jon’un kral olması kitap sonunda olacağını farz ediyoruz, daha tahta oturmadan niye povlarını kaldırıyorsunuz oğlanın? :smiley:

Hem serinin sonuna kadar hayatta kalacağı belli olan ana kilit beşlinin povu olmaması düşünebilir miyiz? Terlikle döverim GRRM’i. :smiley:

Doğru, zaman geçsin diye yapsak mı acep. :smiley:

Kız bir bölüm balık sattı, sonra başka işlere yöneldi. :smiley: Neyse göreceğiz inşallah, GRRM bayılıyor Arya’nın Braavos sahnelerine, sırf bunla ilgili kitap yazmak istediği biliniyor hatta wow’u bir kenara mı bıraksam bunu yazsam falan demiş 2012’de :smiley: