Kış Rüzgarlarında Yaklaşan İhanetler

Reddit başlıklarında eski bir söyleşiden (bu sıralar eski söyleşileri gündeme getirme haftası sanırım) parça gördüm. Aslında forumda da daha önce konusu geçmişti, yani biliyorsunuzdur ama yine de şu sıralar yapacak daha iyi işim olmadığından… başlayalım.

We have more deaths, and we have more betrayals . We have more marriages. EW Interview, TWOW Tease: 26 June 2014

1. kitapta daha çok ölüm ve evlilikle beraber daha çok İHANETLER göreceğimizi ifade etmiş GRRM. Zaten 6. kitabın oldukça karanlık bir havaya sahip olacağını söylemişti, bu yüzden şaşırmıyoruz. Size göre bu ihanetler neler olacak? Kimler, kimlere ihanet edecek ve olası etkileri ne olacak?

İlk ben başlıyorum.

Kuzey’de İhanet

Kafadan Bolton hanesine ihanet ile başlamak mümkün çünkü zaten Kuzey Komplosunun temellerinde truva atı etkisi var. Stannis zaten Karstark tarafından ihanete uğradığını öğrendi ama erken öğrendiği için bir etki olmadı ama Roose, muhtemelen Dustin ve diğerleri tarafından fena tongaya düşürüleceği için ilk ihanetin buradan geleceğini düşünmek güç değil. Hoş ben Stannis’in hala ihanet etkisinden kurtulduğuna inanmıyorum çünkü Stannis’in kuzeyliler tarafından maşa olarak kullanıldığı gerçeği de ortada, Bolton savaşından sağ çıkarsa nanik çekeceklerdir. Shireen’in öleceğini bildiğimiz için de buradan da bir ihanet geleceğini düşünüyorum; ya Melisandre ya da şu Kraliçenin Adamları denen tayfa tarafından hatta Yamalı Yüz’ü de unutmayalım.

Bolton’a ihanetin etkisi onun yok oluşu ve Starkların dönüşü olacak zaten ve Stannis’e yapılanlar da onun yok oluşu olacağına şüphe yok. Özetle Kuzeyde ne oluyorsa Starklara yarayacak.

Kral’ın Şehrin’de İhanet

Cersei’nin yakınında olup da tüm planlarını Doran’a anlatan biri ya da birileri var, bunlar başlı başına ihanetler zinciri oluşturuyor ve bir ihtimal Tommen’ın ölümüne giden zincirleme etkiyi yaratmış olabilirler de. Yüce Serçe tarafından da Cersei’ye bastırılacağı için (Doran’un yeğenlerinin oyunlarını da eklersek) çok pis entrikalar ve ihanetler döneceğini ön görüyoruz ama Cersei’den de bir karşı saldırı beklememek akılsızlık olurdu ama şimdilik çok yalnız ve güçsüz göründüğü için kimleri kendi tarafına çekip, saldırabilir pek bilemiyorum.

Bana göre en başat etki Tommen’ın ölmesi olacaktır. Elbette bu da Cersei’nin kişiliğinin dönüşümüne ve kehanet yüzünden daha paranoyak ve korkulu olması ve saçma şeyler yapması hatta çok tehlikeli şeyler yapmasının önünü açan bir zincirleme etkiye sebep olabilir. Ben hala KL’nin patlatılması meselesinde bu hatunun parmağı olacağını düşünüyorum, en azından 1. adayım hala kendisi.

Meereen’de İhanet

Dany’e birilerin ihanet ettiği aşikar zaten ama bunlar kim? En başta Yeşil Fazilet denen ihtiyarın Harpiya olduğuna inandığım için ondan gelecektir ve kocasının da ucundan bile olsa bir ihanet içinde olduğunu öğrenmek şaşırtmayacaktır ki zaten Dany’nin "evlilik"ten özgür kalması için adamın ölmesi gerekir, bunun için de ihanet etmesi güzel bir bahane olacaktır. Kimse kaile almıyor ama Missendei bir ara Dany’e gece vakti alttan kazma sesleri falan geldiğini duyduğunu söylemişti de rüya görüyorsun demişlerdi, bir daha da konu işlenmedi… belki cidden kızın altını kazıyorlardı?

Daario da var şüphesiz ama o konu biraz beklemede gibi, neden? Aslında kişilik yapısı yüzünden en başat ihanetin ondan gelmesini bekliyoruz ama o kadar fırsatı varken (evlendiğinde bile) ihanet etmeyip, rehin olmayı kabul etmiş bir adamın şu saatten sonra ihanet etmesini beklemek için çok mantıklı bir gerekçe göremiyorum. Ben Plumm, Dany’yi kaybeden taraf olarak gördüğü için taraf değiştirdi ama Daario bunu yapmayıp, yanında kaldı. Belki ondan bir ihanet gelebilir ama bu Westeros’a gelene kadar olmayacak sanırım. Zaten kendisi cidden Euron ise onu Meereen’de bir daha göremeyebiliriz de.

Jorah’tan da ileride bir ihanet bekleyebiliriz aslında ama o da Westeros’a gelmeden önce olmaz, bir sebep yok. Bu konuda işaretleri merak edenler için: Jorah Mormont’un İkinci İhaneti

Tyrion zaten en başta 2. Oğullar ile Kaya için anlaşma yaptı ama o da ancak Westeros’a gelince bir ihanet gerçekleştirebilir. Buna karşın Meereen’deyken ihanet tohumları ekebilir de…

Dany’nin uyarı kehanetlerinin ilk aşaması olabilir ve bu da onun karakterinin daha karanlık bir yola girmesi, insanlara karşı daha güvensiz olması ve bir ihtimal dönerken Volantis’e öpücük vermesiyle sonuçlanacak bir öfke krizine dönüşebilir, bilmiyorum.

Size göre yaklaşan ihanetler ne?

Roose buradan ihanet geleceği ihtimalini asla geri plana atmıyor ve sürekli tetikte. Nasıl o adamı kandırmayi başaracaklar merak ediyorum. Bunu basaracaklari belli ama nasıl olacağını kafamda oturtamiyorum. Adam cin gibi, kitaptaki en korkunç karakterlerden biri.

Ejderhaları öldürmek için mi?

Tyrion zaten zengin adam, kral ve rahip arasında kalan paralı asker. Herkese teker teker oynayacak. Tyrion’dan bu saatten sonra kimseye gerçek anlamda sadakat göstermesini beklememek lazım. Jaime’ye bile acıyamayabilir. Tyrion onca zaman diyara acıdı ve onların iyiliği için çalıştı ama yine de diyar için İblis olmaya devam etti. Tyrion bunun kinine sahip, kan istiyor. Daenerys’e ihanet edecektir, direkt olarak sırtını dönerek değil de bilinçli yanlış tavsiyeleriyle. Tıpkı Aegon’a yaptığı gibi…

1 Beğeni

Roose’un şuanki silahlı gücü kendi askerleri dışında Frey’lerdi. Frey’lerin ölümüyle kendi sonu yakın olacak. Benim daha önce iddia ettiğim, Maege Mormont’un güneyden getireceği, Robett Glover’ın doğudan getireceği ve bana göre Stark’ların soyunun devamı olacak olan Rickon’un Skagos’tan getireceği ordunun yanında Jon’un Yabanılları da gelecek ve Roose yok olacak.

İhanet meselesinde Nehirova ihanetini buraya eklemeliyiz. Nehirova Yeditelli Tom tarafından ihanete uğrayıp tekrar Tully’lere geçecek. Frey’lerin yok olması burada devam edecek. Tezim bu en azından.

Menzil’de ihanet bekliyorum. Ve Tabiki Vadi. Royce’un ve tüm gücünün Sansa’nın yanında olacağını düşünüyorum. Şimdilik aklıma gelen bunlar

1 Beğeni

Skagoslulardan Starklara hayır geleceğini sanmıyorum. Bu insanlar sıradan Kuzeyli sancaktarları değiller. Starklarla araları hiç iyi olmamakla birlikte Roose Bolton gibi bir adamın bile korkunç bulabileceği eylemler yapan insanlar bunlar. Hatırlamak için Skagos Hakkında Bilgiler yazıma bakabilirsin.

Bunlara ek olarak bir de Freylerin iç ihanetleri de olacak. Soy ağacı çok karıştı ve bir iç savaş çıkma ihtimali de bayağı yüksek.

Bence Rowan ve Tarly’den ihanet gelecek, Redwyne’dan gelmeyecek. Diğer haneler hakkında fikrim yok. Hightower Hanesi Alerie yolu ile Tyrelller ile kan bağı var ama Leyton kulenin tepesinde neler çeviriyor bilmiyoruz. Aegon’u desteklemenin torunlarını desteklemekten daha önemli olacağını düşündüren şeyler bulabilir. Ama normal şartlarda Tyrelllere sadık kalmaları beklenir.

1 Beğeni

Rickon’un Oraya kaçması belki bazı şeyleri değiştirir. Bunu ancak bir sonraki kitapta görebiliriz. Ama ben Rickon’un orduyla geleceğini düşünüyorum.

2 Beğeni

Onun ihanet beklentisi ağırlıkta Manderly tarafından ama diğerlerine de güvenmese de Dustin’den gelir en büyük kazık diye düşünüyorum çünkü onun Stark düşmanlığına güveniyor.

Sanmam, orası için olsa duymazdı zaten, Dany’nin odasının altı. Dany'nin Altını mı Kazıyorlar?

Katılıyorum, zaten Dans 2 ve göz rengi bağlantısını biliyorsun…

Yalnız unuttum eklemeyi, tinfoil de görebilirsiniz ama Tyrion da Penny’den ihanet görebilir. Penny'nin Tyrion'dan İstediği

Mormont güneyden hangi orduyu getiriyor? Glover da doğudan hangisini? Skagos, Starklar için Bolton 2 gibi bir şey, neden ordu versinler?

Ah evet, Frey ihaneti. Duygu’nun kuramı doğru çıkarsa Jaime’den bir ihanet beklemek gerekiyor Freylere, onları içeri sokması gibi şeyler…

Doğru, bu da var.

1 Beğeni

Maege Mormont Şuan Bozsu Gözcüsü’nde. Belki Boğaz’dan bir ordu çıkarabilir, düşükte olsa. Glover’ın getireceği ordu Manderly’nin kurduğu ordu

Stannis’e olacak ihanetler 5. Kitaptan başlamıştı 6. Kitapta bu ihanetler durmaz bence. Karstarklar devamında tüm kuzey ve sur stannis’e ihanet edicek gibi duruyor.

Anladım ama onlar genelde bataklıkta savaşabilen tipler, eline kılıç alıp savaşanlardan değiller, bu yüzden Robb’a adam göndermediler dikkat edersen zira onların yegane vazifesi o bölgeyi koruma, orman dansçısı onlar :slight_smile:

Manderly ordusu zaten -bir kısmı- oğlu ile Stannis üstüne yürümüyor mu? He gelir illa onlar da şüphesiz, doğru. Savaşabilecek ne kadar adam varsa toplarlar ama yabani adadan adam beklemem. Güney savaşlarında Kuzeyin tavrı neyse kuzey savaşlarında da onların tavrı genelde aynı olmuş ve Bolton gibi fırsat bulunca isyan etmiş, güvenilmezler. Yine de bakalım, belli olmaz… Yabanıllar da düşmandı sonuçta ama Jon kendi tarafına çekti.

1 Beğeni

Stannis ve aegon davaları özellikle bir yerden sonra belli paralellikler göstermeye başladı

1. Pek de umut yokken yola çıktılar ama sonra belli rastlantılar sonucu iddialarını kuvvetlendirdiler (dağ klanları stannis’e katıldı, o kadar büyük destek olmasa da ufak ufak fırtına lordları aegon safına geçmeye başladı)
  2. akbaba tüneği ve yanılmıyorsam derinorman kalesi idi çok benzer yöntemlere çok az kayıplarla alındılar
    3)İkisi de indikleri bölgenin kalbini almaya çalışıyorlar (King’s Landing ve Winterfell)

bu paralellik bence sürecek ve ikisi de buraları alacaklar ama sonrası ne olur bilemem

Bunu niye yazdım: Stannis alacak bence winterfell’i, aksi çok manasız geliyor. Bir kere şu an en büyük kuzeyli Ordu (dağ klanları) doğru dürüst adları bile geçmiyorken hikayeye eklemlendiler.
Ayrıca Jaime kadar olmasa da Stannis de bir karakter dönüşümü geçirdi:
“Eğer el’im olmasaydı hiç gelmeyebilirdim. Lord Seaworth alt tabaka doğumlu bir adamdır. Benim tek düşünebildiğim kendi haklarımken, bana görevimi hatırlattı. Arabayı atın önüne bağladığımı söyledi. Krallığı kurtarmak için tahtı kazanmaya çalışıyordum, tahtı kazanmak için krallığı kurtarmam gerekirken”

hem faal en büyük kuzeyli ordu hem de bir karakter dönüşümü öncü orduyu yenip sonra patates olmaya harcanmaz bence

Kuzeyliler’in ihaneti kısmına gelirsek; evet kuzey ve stannis farklı politikalar güdüyor ama burda niye illa ihanet olsun yav. kitapların sonunda kuzeyin Stark çocukları üzerinden yeniden ihya olacağı da kesin ve ben de kuzey komplosuna inanan biriyim. Kuzeyli komplosunun temel ayakları neler? Boltonları indirmek ve bir stark’ı başa geçirmek. Biri stannis diğeri de el’i sayesinde gerçekleşecek. E kuzey bunu yapan birinin niye totoşuna tekme koysun direkt, ki böyle bir ihanet süreci yüzünden beli doğrultamadı adamlar şimdi başkasına mı yapacaklar bir benzerini?

Bir de kuzeylilerin stannis’i maşa olarak kullandığı iddiası bence biraz anakronik. Sonunda kuzey’in kazanacağına dayanıyor ki bu yanlış değil ama kitaplarda henüz böyle bir durum yok. Şu an büyük bir kısmı işgal altında olan, kış gelmiş ve ordusu dağılmış bir bölge kuzey, stannis’ten yararlandıkları açık ama mevcut durumda onu ‘maşa’ olarak kullanabilecek bir durumda değiller

Yanımda kitap olmadığı için Stannis alıntısını instagramdaki awoiaftr hesabından aldım. Kaynak göstermeyi unuttum başta