Kitabı mı Filmi mi?

Bir kitabın filminin de olduğunu düşünün. Hangisini seçerdiniz.

Önce kitap sonra film.Öbür türlü kitap biraz çekilmez olabiliyor.

Önce kitap sonra film. Filmi izleyip sonunu öğrenirsem okumaya üşenirim :slight_smile:

jojen gibi düşünüyorum filmini izledikten sonra kitabı okurken olayları genel itibariyle bildiğin için çok sıkılıyorsun…

Filmden bağımsız kendi kafamda canlandırabilmek için önce kitap diyorum.

Karakterleri ve olayları kendi kendime, hiçbir dış etkide kalmadan tanımlayabilmek ve yorumlayabilmek için kesinlikle önce kitabı okurum. Ama bunun bir dezavantajı var; filmden yeteri kadar zevk alamıyorsun. Önce filmi izlesen de benim için film, hiçbir şekilde kitabın duygusunu yansıtamıyor.

3.cuyu seciyorum

Bende öyle düşünüyorum. Zaten bir tek Yüzüklerin Efendisinin 1 ve 2. sini önce filmini izleyip kitabını okumuştum. Onda da tam hatırlamadığım için sorun olmadı. Onun dışında kitabı varsa, filmi izlemeden önce kitabını okurum. Filme yansıtılmayanlar ve yansıtılamayanlar vardır. Örneğin Game of Thronse’tan örnek vermek gerekirse, karakterler kendi içlerinden neler düşünüyorlar neler planlıyorlar ama dizide sadece söyledikleri ve yaptıklarını görüyoruz. Ve birçok yeri de kısaltıyorlar.

Film tek başına yeterli olmayacağı kesin ama birçok kişi bana “filmi var kitabını okuyorsun” gibi şeyler söylemişti. Dedim acaba bende mi bir yanlış var. Ama herkesin aynı düşüncede olduğunu görünce sevindim :smiley:

önce kitap sonra film ve her zaman kitabı daha çok beğenirim. bunu değiştiren bir yapımla karşılaşmadım henüz.

Kitap o kadar iyiymiş ki sinemaya uyarlanmıştır, o yüzden onun normali kitaptır zaten. Cevapta kitap.
Tam tersi durum olmayacağı için, yani sinemadan çıkıp kitap uyarlaması olmaz bu yüzden edebiyat ve sinemayı sıklıkla karşı karşıya getirmemek gerek.

üç maymun un kitabını basmışlardı :slight_smile:

İstisnalar vardır. Kaydı bozmaz…

tabiki… zaten filmini dikkatlice izlemiş olan adam neden aynı şeyleri anlatan bir kitabı okusun ki ???

Önce filme ilk ben mi oy verdim. :smiley: Ben öyle heyecana gelemem. Önce izleyip sonra okumak daha eğlenceli.

okuduğum bir kitabın filmini izlemeyi çok severim.okuduğum şeyleri ekranda görmek çok güzel geliyor bana.

önce filmi izlerim tabiki kitap daha ayrintili ve o ayrintiyi dizide goremessem zevk alamiyorum

Şu yaşıma kadar hep kitabı okuyup filmi izledim.Kitabı önce okumak hem iyi hem kötü.
İyi olmasının nedeni yaşananları kendi hayal dünyana göre şekillendiriyorsun aklında.
Kötü olmasıda tabi ki yönetmende kendi hayal dünyasına göre şekillendiriyor ve filmi izlediğin zaman hayal kırıklıklarına maruz kalabiliyorsun

Kitaptan uyarlanmış filmleri,kitabı okumadan izlemedim,izlemem.
Cevap tabii ki kitap.