Kitabım için bölüm denemesi 1 : Taşyumruk

Bölüm: 1. Bölüm - Silahlar ve Silahşörler
Kısım: ZEKA
"İşte orada" diye düşündü Vollis, "Taşyumruk, bir şarkıcı buradan bahsetmişti, yoksa bir rahip miydi?"
Üç gündür yürüyordu, sadece yürüyordu, normalde bir hana oturur ya da bir köyde, bir nehrin kenarında dinlenirdi. Ama burası Dev Mezarlığıydı, ya da Dev Mezarlık, artık karıştırıyordu, Yilhan Krallığı’nın ve büyük ihtimalle tüm Vodrag gezegeninin gördüğü en büyük savaş alanı. Dev Mezarlığına ismini veren etraftaki dev kayalar, taşlar ve yaşarkenkinden fazla savaş görmüş ölü bedenler. Taşyumruk alanın ortasını belirtiyordu, taştan yapılmış dev bir pullu eldivene benziyordu. Bazıları Taşyumruk’un sadece sıradan bir yapı olduğunu söylerdi, dur komutu veren dev elin alanın ortasını belirttiğini, bazıları da yumruğun yerin altındaki taşlaşmış bir devin eli olduğunu anlatırdı, böyle demişti rahip. "Yoksa şarkıcı mıydı?"
Durdu ve mataralarından birini çıkardı, içinde su olanı, şarap değil. "Burada sarhoş olmak istemem, insanların içinde sarhoş olmaktan daha beter tek şey insansızlıkta sarhoş olmaktır."
Taşyumruk arkasında kalmıştı, gerçekten gösterişliydi. Şarkıcı rahibin anlattığına göre, “Düşündüm de bir süvari de olabilir” Yilhan Kralı Vogorn Taşyumruk’u kazdırmak istemişti, etrafını kazmak ve altındakileri görmek, hiçliği ya da bahsedilen taş devi ancak kraliyet konseyi buna engel olmuştu, ne kadar aptalca gözükse de hikayeler doğru olabilirdi ve taştan bir devi uyandırmak hikayelerden daha aptalca olurdu. “Hele bu büyüklükte bir yumruğu varsa” diye düşünerek son kez yumruğa baktı, bir kale kadar büyüktü yumruk ve konsey bu yüzden eski kitaplara bakmış, devin olabileceği büyüklüğü hesaplamış ve yumruğun şekline göre eğer gerçekten bir dev varsa bedeninin bulunacağı çapı hesaplamıştı, o yüzden bu alan artık bir savaş alanıydı sadece, düz, üzerine hiçbir şey inşa edilmemiş bir arazi. “Dev mezarlığı” diye düşündü Vollis, “Doğrusu dev mezarlığı olmalı.”

Çok çok sevdim.
Kısa olmasının dışında her şey çok güzel. (Aslında kısa olması daha iyi hemencecik okunuyor)
Devamını merakla bekliyorum.

Bölüm denemesi demişsin devamı gelmeyecek sanırım.
Direk mekanı tanıtmak biraz ne biliyim iyi bir fikir gibi değil bence.
Önce mekanda geçen bir olayı anlattıktan sonra mekanı tanıtsan daha iyi olurmuş diyorum.
Aşırı kısa olmuş bu şekilde.

Kısa olması bencede güzel olmuş. Neden çünkü okurken bilgisayar karşısında ister istemez gözler ağrıyor. Bir yerde kesmeyi de doğru bulmuyorum.

Bölüm için bundan önce birkaç bölüm ile geçmişi ve yaşananları anlatsan fena olmazdı. Ne bileyim ne işi var vs. Mesela ara ara bu böyle olur vb. gibi cümleler kurarsan daha güzel olur.

Çok fazla bu işlerden anlamam ama benim de ilk izlemim olumlu, hoşuma gitti :smiley:
Özellikle Lord Snow’un söylediklerini dikkate al, yalandan samimiyet yapmaz, diyeceğini der.Ayrıca bu işlerden anlayan birçok arkadaş var burada.Fikir alışverişinde bulun, daha iyi şeyler çıkar senden :smiley:

Vollis Zeka silahının silahşörü olarak anılıyor ve gezgin bir bilge, amacı kızıl kitap denilen bir kitabı bulmak o yüzden her bölümde farklı bir yeri geziyor, diğer karakterlerle etkileşime geçene kadar uzak diyarları okuyucuya tanıtıyor ve ana karakterler için de çok önemli

sende ışık görüyorum.devam et :smiley:

Kitapta Vollis 5, 6 bölüm boyunca farklı bir yerde ve ancak kitabın ortalarında amacı anlaşılıyor, asıl hikaye ile ilgisi yok ama serinin kendisi ile ilgisi büyük, şöyle anlatayım, aSoIaF olarak düşün mesela, 5 kralın savaşında önemsiz gibi düşün ama batıdiyar için çok önemli gibi

He öyleyse farklı.
Devamını paylaşacak mısın bizimle?
Yoksa kendime mi saklıyorsun?

başlangıç için umut vaadedici bi çalışma olmuş.o adamın kafasında karar veremediği rahip veya şarkıcıyı o şekilde bağlaman güzel olmuş yani düz bi anlatımdansa böyle mizahi yaklaşımlar yapman genel olarak okuyucuyu kitapta tutar.devamı gelir inş. .p

Eğer sürekli olarak kafanda bu kitapla ilgili fikir varsa benimde sana bir önerim var. Kitabın başında Vollis bir yere gitsin. Gittiği yerde belli başlı karakterle olaylar yaşasın ve orayı anlatsın. Kitabın sonunda is yine Vollis sahneye çıksın ve çıkıss. Artık çıkıss senin hayal gücün. Biraz uzun olur ama bir yerden sonra saçmalamazsan gider bence.

Hmmm.Güzel yazmıssın bravo :slight_smile:

Gayet başarılı Edwin tek kusurun öyle bi yerde kesmişsin ki tadına doyamamak oldu o kusurun da telafisi basit zira: devamını bi an önce getirmek. :slight_smile:

Bilader guzel olmus ins. devamı gelir yada onceside olur :slight_smile:

Vollis’in bölümleri her zaman az ve kısa, kısım karakteri olduğu zaman tabi, kitabın ilerilerinde çok önemli bir karakter oluyor ve ana karakterlerle tartışmaları çok güzel, bir tane karakter var mesela soru yağmuruna tutuyor adamı, aa aslında o bölümü yazabilirim bak ama anlaşılması için iki karakterin durumunu bilmek lazım

Beğendim devamını bekliyoruz :slight_smile: konuyu ileride dağıtmaya başla birkaç karaktere genişlesin :smiley:

hacı sen nettin öyle maşallah . devamını bekliyoruz …

ileride kitap olarak basmayı düşünüyorsun herhalde.

ne kadar yazdın(syf olarak)?

Vollis asıl konunun içinde bile değil :smiley: yani daenerys gibi bir şey, batıdiyar’ın, asıl konuların dışında ama ilerde çok önemli olacak ve şu an yaşadıkları da önemli, asıl amacı da ana diyarın dışını tanıtmak, şimdi fark ettim de daenerys ile aynı işleve sahip bir karakterim var :smiley:

Yazı olarak kağıda geçirdiğim binlerce sayfa var ama 50 kere tekrar yazmaya başlamaktan, 3 gün önce yine baştan başladım ve şu an 2 sayfa yazılı ama kurguladığım hikaye, sadece ilk kitap olarak 1000 sayfayı aşar.

Devamını paylaşmayı düşünüyorum ama kitabımın konusunu, tıpkı bu bölüm gibi, belli etmeyen bir bölüm olarak. Ne istersiniz tam, yeni bir karakter mi yoksa Vollis’e devam mı?

Devamını getir bence biraz daha aynı karakterden git.

Boş olduğum bir gün, kafamın da dolu olduğu bir gün oturup Vollis’in hikayesinin başlangıcını yazacam buraya, öncesini soruyor çünkü bazıları ve devamını da yazacam tabi :smiley: bu bölüm bi 6. bölüm falan galiba, kitap ana karakterlerden biri 10 yaşındayken başlıyor ve Vollis’in yolculuğu da öyle, bahsettiğim karakterle aynı ortamda bulunana kadar 12 yıl geçiyor