Kitap Gidişatı Nasıl Olacak?

Bu başlık altında geçmiş 5 kitabın gidişatına ve işaretlerine göre kalan 2 kitapta olacağını tahmin ettiğiniz şeyleri hatta varsa aldığınız duyumları tartışabilirsiniz.

İlk benim aldığım duyumu eklerim.

GoT’un çizgi romanın yazarı olan Daniel Abraham, GRRM’in arkadaşlarından biri ve ayrıca komşusu. Yaptığı bir değişikliği (diziye göre) ona gösterir ve GRRM, eski haline getirmesini söyler.

Have you collaborated at all with George R.R. Martin in the process of adapting the novel to comics? If so, what’s the creative process there?
I’ve spoken to George a lot in the process. The biggest issues we have are continuity questions. There are things about this story that only he knows, and they aren’t all obvious. * There was one scene I had to rework because there’s a particular line of dialog – and you wouldn’t know it to look at – that’s important in the last scene of “A Dream of Spring.” - Daniel Abraham

Bahsi geçen diyalog üstü kapalı belirtilmişse de Daniel, çizgi romanı hazırlarken diziye göre bir diyalog yazıyor ve GRRM’e bunu gösterdiği zaman karşı çıkarak “Bu kısımı eski gerçek haline getir, Yaz Hayali kitabının son sahnesi için önemli.” olduğunu söyleyerek, bir foreshadowing olduğunu belirtiyor.

“Sen, bir kral ile evleneceksin ve onun kalesini yöneteceksin. Ve oğulların şövalye, prens, lord ve belki de Yüce Rahip olacak.” Ned’den Arya’ya.

1 Like

spoiler olabilir…

Özet

Kitapta JON Dirilmek ile kalmayacak. JON dirilirken Taştan ateş üfleyen canavarlar ile dirilecek Daenerysin ölümsüzler evinde gördüğü şekilde… Aeronun kış rüzgarları povunda akşam gölgesi içtiğinde gördüğü Euron değil jon. Samwell tarly kargaların ziyafetinde söylediği ‘Jon gitmişti oniks gözlü lord kar’dı karşındaki’ Aeron oniks gözlü etrafında kuru kafalar görüsü Euron değil Jon. Melisandre’nin gördüğü gibi.Kış rüzgarları Theon povunda ‘vahşi bir yumruk indi’ orada bence alev soluyan taştan canavar yere indi. Jon, Daenerys gelmeden tahta oturacak. Kitapta da Daenerys’i Jon öldürebilir. Ama bu Dizideki gibi olmayacak. Ejderhaların dansı 2 Jon ile Daenerys arasında olacak. Daenerys kaybedip ölebilir. Kitapta bence Jon-Arya çıkacak Daenerys’in Aşk ihaneti Jon olacak. Savaşın sebebi bence bu olacak.

1 Like

Bunlar kendi düşüncelerin mi yoksa kitap sızdı da oradan mı söylüyorsun neresi spoiler bunun.

Çok tatlı bir kurgu (hatta böyle olsun :slight_smile: ) ama senin hayalin sanırım. Reddit’te yazıldı ise görmek isterim

Benim kitaplardan dikkatimi çekenler. Spoiler olabilir dedim. Mezarlardan ceset çukurlarından yeni bir tanrı çıkacak diyor. Devamında…

Mezarlardan ceset çukurlarından çıkacak tanrı Ölüm Tanrısı ya da Rhollor rahiplerine göre Büyük Öteki oluyor.

Bu kesin mi yoksa tahmin mi

%100 açıklama yok. Lakin kitapta olup dizide de olup değişikliğe uğramış ve foreshadowing niteliği taşıyan bir bu var. Dizide “Lord” oldu bu cümle. Bir de kitabın ilk yarısında aramak gerekiyor cümleyi galiba… Taht foreshadowingi bu dikkat edersen. Ned niye kızına bunu desin ki? Başka bir şey varsa da tahminleri alabiliriz elbette. Benim aklıma bir bu geliyor, yabancı forumlarda da bu konuşuluyordu

Evet aslında Ned’in bunu kızına söylemesi garip. Sonuçta diyarda bir tane kral olacak kişi vardı onunla da Sansa evlenecekti. Tam foreshadowing olmalik cümle. Ben de şunu foreshadowing olarak düşünmüştüm hep.

““Kuzeyde yaşayanlar ortalıkta kral görmeye alışık değil.”
Robert kıkırdadı. “Belki de hepsi karın altına saklanmıştır. Ne kar, Ned!””

Snow soyadının ardına saklanmış bir kral.

Şu var bir de ilk kitaptan hatırladığım.

“Benim babam Lord Eddard Stark. Onu unutmayacağım. Bana kaç kılıç verirlerse versinler.”

Demir tahttan bahsediliyor gibi burda da.

10 Likes

İlkini bayağı görmüştüm ama ikinciyi sen bulduysan cidden tebrik ediyorum güzel bir detay

1 Like

Yok yok ben bulmadim o kadar dikkatli biri degilim :smile: redditte okumustum sanırım

1 Like

Evet, kral-kraliçe başlığını çevirmiştim ben de orada görüp :slight_smile: Kraliçe Arya Stark ve Kral Jon Snow

Sanırım ilk çevirdiklerimden idi. Bir çok foreshadowing var bununla ilgili.

1 Like

Dizide açıkça söylemese de kitapta da Jon babasını Ned olarak görecek.

3 Likes

Olsun bulan iyi bulmuş diyelim o zaman :smiley:

@BasbugStannis o zaten aşırı net bence, öyle olmazsa kitabı R’hllor a kurban ederim

2 Likes

Aslında bu pek doğru değil, Jon Ned’i çok sevse de kitap başlarında piç olduğu için Ned’e kızgın Benjen ile konuşmalarında bu görülüyor. Kitapta Jon eğer piç değilse Rheagar’ı da babası olarak görecektir. Annesini ile birbirlerini sevdiğini falan da öğrenirse bu gerçeği çabuk kabullenir diye düşünüyorum.

Ben hiç sanmıyorum
02020220200

1 Like

Ben kitapta Jon’un kral olacağını düşünüyorum hala ama bundan pek mutlu olacağını sanmıyorum.Aynı zamanda Tyrion’ın Jon’u manupile edip Dany’i öldürmesine neden olacağı senaryosunun kitapta da olacağına inanıyorum.

Evet bu diyalog bence de bir foreshadowing hatta Catelynle konuşurken ben bunu istememiştim ben kraliçelerin babası olmak istememiştim tarzı birşey söylüyor bunun için doğan Brandon’dı diyor bu da foreshadowing bence.Ned Arya’yla olan konuşmasında bunu söyledikten sonra Arya ona Hayır o Sansa diye cevap veriyor ama burayı görmezden geliyorsunuz bu da foreshadowing olabilir çünkü Sansa bir povun da gördüğü rüyalardan bahsediyor ve rüyaların kehanetler içerdiği bilinir diyor ve rüyasında kardeşlerine benzeyen çocuklar ile bir tane de Arya’ya benzeyen bir kız görüyor mesela bu da Jon ile evlenecek olan kişinin Sansa olabileceğini gösteren foreshadowing olabilir .
Gerçi sen yazdığın teoride bunların çoğunu söylemişsin @YeniAy_Ottoman ama bu Sansa’nın rüyası bence Arya yerine Sansa’nın Jon’un kraliçesi olacağını gösteriyor.

1 Like

Bende Jon’un taştan canavarları uyandırarak dirilmesini bekliyorum. Bu taştan ejderha meselesinden dolayı kimliğine dair şüpheler oluşacak. Bu arada duvarda Shreen’in hastalığı da uyanacak delirecek ve mecbur yakacaklar onu. Jon bu haberle beraber Stannis’e yardım ve desteğe gidecek bakacak Arya değil Jane.
Beraber Winterfell’i alacaklar. Jon’u ve ejderhasını gören kuzeyliler kapıyı açacaklar. Bu sırada Davos’ta Rickon ve Skagos’tan destekle beraber Winterfell’e gelecektir.
Jaime, Taş kalp tarafından öldürülecek ve 7. yakut o olacak yani 7 kral muhafızından biri.
Taş kalp Freyleri bir şekilde yenecek ve kuzeye doğru yola çıkacaktır. Lady Taş kalp geldiğinde Howland Reed’te Winterfell de olacak ve onla ilgili gerçeği açıklayacaktır. Stannis ve Taş kalp ilk diz çökenler olacak. Gendry bu arada meşru yapılır ama o gerekli eğitimi alana kadar Fırtına burnu yönetimi Stannis’e verilir.
Theon ve Asha Jon’a sadık ejder sürücüleri ve adamlar ile beraber Demir adalara giderler. Euron devrilir. Zaten Menzil taraglarında büyük bir yenilgi alan Euronun devrilmesi de zor olaz. Demir Adalar da Jon’a diz çöker.
Jon da Vadideki turnuvaya gidecektir. Hem vadideki turnuvada herkese yaklaşan tehlikeyi haber vermek, hem de kuzey ve duvar için yiyecek bulmaya gidecektir. Ama bakacak Sansa orada. Sansa onun da yardımı ile LF yi devirecektir. Bu arada vadi Jon’a Sansa’yı teslim etmemekte direnecek. Jon ara bulsun diye Lady Taş kalbi getirecek . Ama Vadi Jon’a güvenememektedir, Lady Taş kalp evlilik ortaya atacaktır. Ama Hiç bir lord diğer lordun kızının kralla evlenmesini istemez, ayrıca Lord Arryn’a yakın bir kızın kralla evlenmesinin uygun olacağını söylerler. Lady Taş kalb’in aklına kendi kızı Sansa gelir ve Kralın bu evlilikle Lord Arryn’la kuzen olması hoşlarına gider. Jon ve Sansa evli bulurlar birbirlerini.

Bu sırada soğuk ve kış iyice kendini gösterir. Denizler çekilir ve Öteki tehdidi artık Esos’u da tehdit etmektedir. Dahası uyanan taştan canavarlar gibi kanıt ve demir bankası adamının Braavos’a getirdiği haberlerin yayılması ile Esos’ta bu savaşa dahil olmaya Jon’a destek vermeye başlamıştır. Jon Esos’taki kölelik kurumunda rahatsızlığını dile getirir ve çözüm sunar, kabul de edilir. Sonrası yada öncesi yavaş yavaş Esos’ta ona diz çökmeye başlar.
KL de Kevin’ın ölümü şok etkisi yaratır ve Tyrell’lerden bilinir her şey. Tyrell’ler de fırsattan istifade krallıktaki tüm makamlara çökerler. İç savaş olur. Tommen ölür. Myrcella tam bu anda KL’ye gelir ve tahta çıkar. Dorn da yanlarındadır, ancak Aegon faktörü Dorn’u bölmektedir.
Tommen’ın ölümü ile KL den mahrum kalan Tyreller Aegona gidecek evlilik ve destek teklif edecektir. Aegon, Dany’yi beklediği için evliliği ret edecektir, belki de o zamana kadar evlendiğini öğrenir ve kabul eder. Ama bu sırada çoktan kuzeni Arrianne aşık olmuş olacak.
Dany, Dotrakları kazanacak bir hamle yapacaktır, sonrası Mereen’e dönüş. Mereen’e döndüğünde ejderhalarını kontrol eden Victarion onla evlenmek ister. Kabul etmez ejderhaların ilk dansı olur. Victarion, Viserion ve halktan bir çok kişi ölür bu dans sırasında. Dany Victarion’un donanmasını alarak Westeros’a doğru yola çıkar.
Bundan Dany’nin gelişi ile tam nasıl olaylar olacak bilmiyorum. Ama bir şekilde Aegon’un sahte olduğu ortaya çıkacak. Jon’la karşı karşıya gelecektir. İkisi de taht talibi ve onla evlenip tahta ortak olmak isteyecektir, Jon’un zaten evli olması da iyice işleri karıştıracaktır. Bu arada Westeroslu haneler Dany’ye değil, Jon’a diz çökmektedir.
Öteki savaşından sonra Jon artık hakkı olan tahtı almaya güneye iner. Ama önüne Dany çıkar ikinci bir dans olur Rhaegal ve Jon’un taşlaşmış canavarları hayatta kalır. Dany ve Ejderhası ölür. Jon KL ye çok kolay girer. Cersei sarayı teslim etmez ve çılgın ateşler yıkar sarayı (bu kısmı toparlayamadım :stuck_out_tongue: ama valonqar da dahil olaya )
Sonrasında Jon Karasu’nun karşı tarafına beyaz kale inşaa ettirir. Westeros’ta finalde 7 bölgenin her birinin krallık olmasını ama bir üst krala bağlı krallıklar olmasını bekliyorum. Aryada Fırtına kralı Gendry ile evlenecektir. Esos ve özgür şehirlerinde kralı olarak Jon tahta, Sansa kraliçesi olur, Ama bunla bitmez malesef. 100 yıl sonra Jon hala tahttadır, bir defa öldüğü için bir daha ölemiyordur. Gücünün zirvesindedir, ancak sevdiği herkes öldüğünden üzgündür ve tacını, tahtını hazır olduğunu düşündüğü mirasçısına bırakarak uzaklara gider. O uzaklar dizide saçma bir şekilde duvarın ötesi olarak verildi ama bilmiyorum kitapta neresi olur.

Kendi kurgum bazıları tutacak çoğunluğu tutmayacak. Ama bundan sonra her şeyin Starklardan yana dönmesini bekliyorum.

2 Likes

Stannis ve Jaime ölür ben de okurken hüngür hüngür ağlarım.

1 Like

Nasıl? Niye?

Abraham’ın sözü ve diyalog meselesine döner isek… Daniel Abraham bahsi geçen cümle ilgili söyleşisini 2011 yılında yapıyor. GoT Çizgi Roman’ın ilk bölümü 2012 yılında, 2. bölümü ise 2013 yılında yayımlanıyor. Ondan sonra da her sene bir bölüm yayımlamaya devam ediyor. Şu ana kadar 4 bölüm gördüm.

Yani bahsi geçen “dizide de var olan ama değiştirilmiş cümle” için 2012 hatta bir ihtimal 2013 yılında yayımlanmış iki çizgi romana bakmamız gerekiyor. Ben 2. olana baktım; İğne sahnesi ve Ned 2. bölümde yayımlanmış, daha fazlasını göstermedi baktığım site 25 sayfa vardı ama o konuşma da İğne sahnesinden sonra olduğu için 2. bölümde olduğu kesin. Arayacak isek buradan aramak zorundayız. :slight_smile:

Ağlama ama olacağı bu maalesef.