Kitap Hakkında (GRRM)

Kitap yayın tarihini vermek isterdim ama maalesef. :slight_smile:

GRRM’in bir söyleşisinden notlar, twitter’da yayınlanmış. Kitap ile ilgili iki bilgi var.

İlki;
1

İkincisi;

1. bilgi baya ilginç. Tahmin ediyorum ki akla ilk gelen kişi Stannis olacaktır. İng bilmeyenler için; dizide ölmüş karakterlerin bazıları kitapta hiçbir zaman ölmeyecekmiş. GRRM gibi karakter katili bir adamdan duymayı beklemeyeceğimiz bir bilgi. :smiley:

Sizce kim olabilir bunlar? Dizi ve kitapta olup da dizide ölmüş ama kitapta ölmeyecek olan kimler olabilir? Aklıma gelenleri yazayım.

1. Stannis
  2. Kum Yılanları
  3. Barristan Selmy
  4. Doran Martell
  5. Eleria Sand.
  6. Rickon Stark
  7. Tommen Barth/Lannister_
  8. Myrcella Barth/Lannister_
  9. Trystane Martell
  10. Shireen Baratheon_?
  11. Selyse Florent
  12. Walder Frey_
  13. Pyp
  14. Grenn
  15. Karabalık

Aklıma gelenler bunlar, siz de ekleyebilirsiniz. Şimdi Cersei’nin bebelerini kafadan liste dışı bırakıyorum zira onların öleceğinden %100 eminiz. Walder’ın da öleceğine kesin gözüyle bakabiliriz belki sanırım, ölmezse içimizin yağı erimez çünkü. :smiley:

Stannis’in kızı da kesin ölecek gibisinden açıklama yapmıştı sanırım D&D’ler?

Pyp ve Grenn ölmeyebilir. Bu karakterler ölse çok fazla etkiye sahip olan bir olay olmayacağı gibi eğer yaşayacak olurlarsa ileride Jon’un yanında sağlam bir yer kaptıkları güzel bir karakter gelişimi hikayesi izleyebiliriz. Mesela Grenn’i Kral muhafızı olarak görmeyi çok isterim nereden nereye. Zaten Samwell’in öyle bir rüyası vardı. Yani rüyasında üstünde gece nöbetçisi elbisesi yoktu, tüm arkadaşlarıyla babasının kalesinde kutlama yapıyordu falan.

Rickon Stark bence ölmeyebilir. Şu açıdan bakmak lazım, böyle nereye gideceği tam belli olmayan ve seri içinde de çok kilit olmayan karakterler hem kurgu açısından hem de cast ve diğer şeyler açısından bir yük. Yani bir kenara bıraksan da olmuyor bu kez izleyiciler bir Rickon vardı ne oldu ona diye dalga geçiyor. Öldürmek daha kesin çözüm. Ayrıca dizide Jon’un Robb’un varisi olma durumları da geçmedi asla ve dizide Rickon olsa Jon gaspçı bir şey olacaktı birnevi(gerçi Sansa var ama kim önemser Sansayı). Yani Rickon’un ölmesi Jon’a yol açtı ama kitap için böyle bir şey lazım değil şuanda Jon Robb’un varisi konumunda. Elbette Robb kardeşinin öldüğünü düşünerek Jon’u meşru yaptı ama sonuçta meşru. Zaten mektupta Rickon’dan bahseden yok. Yazar Rickon’u gerçekten Stark soyunu devam ettirmesi için eklemiş olabilir.

Açıkçası Stannis’i hiç ölmeyecek olarak düşünemiyorum ben. En fazla hepimizi şaşırtıp tahta oturabilir. Ancak gene de fake Azor Ahai’nin seri sonunu görmesi teknik olarak pek çok sorun doğurur. Yani karakterlerin yaşaması ya da ölmesi meselesine hikayenin artık aşağı yukarı tahmin edilen gidişatı içinde bakmak lazım. Hangi karakterin yaşaması seriyi nasıl bir noktaya sokar ya da ölmesi? Her ne kadar Robb’a üzülsek de aslında Robb’un ölmesi gerçekte Jon’un önünü kuzeyde fazlasıyla açan bir gelişme oldu. Benzeri biçimde Joffrey’in ölümü artık erişkinliğe iyice yaklaşan ve muhtemelen bir yerden sonra kararları kendisi verecek bir kral figürü yerine çocuk olan ve her hanenin çekişmesine ciddi olanak sağlanacak başka bir karaktere yer açtı. Viserys’in ölümü Dany’nin üzerindeki ölü toprağının ortadan kalkmasına yol açtı vs. Şimdi şunu sormak lazım, seride Kuzey bir şekilde Jon’a kalacak, Dany güneyden gelecek ve bir şekilde birleşip ak gezenlere karşı savaşacaklar. Şimdi Stannis bunun neresinde? Yaşaması ne gibi sonuçlar doğuracak? Fake Azor Ahai’nin son savaş geldiğindeki katkısı ne olacak? Bu sorulara sağlıklı cevaplar verilemediği müddetçe Stannisle ilgili beklentiye girmek doğru değil.

Barristan Selmy bana ölecek gibi geliyor. O yılanlar diyarında öyle bir adam fazla dayanamaz.

Kum Yilanlari. Hepsi hayatta kalmaz belki ama hepsi ölmez de, zaten kitapta çok daha fazla Kum Yilani var. Tyene disinda gerisi pek umrumda degil.

Trystane ölmez.

Pyp ve Grenn ölmeyebilirler.

Gerisi gidici gibi geliyor.
Tommen ve Myrcella’yi listeye bile almamak gerek, kehanet var sonuçta.
Barristan’in Meereen savasinda ölecegini düsünüyorum.
Rickon Stark dizidekine benzer bir son yasayacak bence. GRRM’nin onu bir araç olarak kullanacagini tahmin ediyorum.
Stannis ölür, Kuzey’den sag çikamaz. Shireen de ölür. Selyse ise, sonunda dizideki gibi intihar edecegini düsünüyorum.
Doran Martell hastaliktan ölebilir. Keske ölmese.
Ellaria… Bu konuda kararsizim aslinda.
Walder Frey ise, onun sonu Leydi Taskalp’in (Catelyn) elinde olacak gibi.

Adam bırakmamışsınız. Ama ölmeyebilir dedikleriniz bence gereksiz karakterler. Yani GRRM bu karakterler üzerinden kimileri belki de ölmez kitabı bekleyin! diyorsa popülizm kasmış demektir bence.

Gerçi hak da yemeyelim Trystene ileride önemli bir karakter haline gelebilr. Ama nişanlısı/karısı ölecek olursa o da sağ kalmaz bence.

Martel ve Starklardan bir kayıp olacağını düşünmüyorum.Stannis savaşın sonunda ölebilir bence.Walder Frey Allah’ın emri zaten o kesin ölecek.Barristan westerosa dönerken yaşlılıktan duygusal bir biçimde gider.Baratheonlardan Stannis dışında bir kayıp olmayabilir bence.

Cidden Ha herkesi öldürdün, kim kaldı listeden geriye? :joy:

Selmy ölebilir, çok yaşlandı artık ama batıdiyarı görür o.

Rickon hayatta kalır gibime geliyor çünkü 6 yaşındaki bir çocuğun savaş veya entrika işlerinde nasıl katkısı olabilir ki? Ben hep onun Stark soyunun devamlılığı için kullanılacağını düşündüm ama belli de olmaz gibi.

Doran ölmeyebilir, hastalık fena ama yine de bizi şaşırtabilir, ölsün istemem aslen. :slight_smile: oğlu da ölmez herhalde

Pyp ve Grenn yaşayıp Jon’un yakın korumaları vs. olsun çok isterdim ama bilemiyoruz elbet.

Kalan ölür zaten, Stannis’in hikayeye çok katkısı olamaz artık, kuzeyden sağ çıkamaz hep bunu söylemişimdir.

Kendimi Martin’in yerine koydum :smile:

Selmy konusunda umarim sen hakli çikarsin. Dany Westeros’a demir attiginda, yaninda Barristan olsun istiyorum.

Rickon… :confused:
Bence o Skaggoslular tarafindan Boltonlara satilacak. Bir “teorim” vardi bu konuda, hatirlarsin belki.

Doran için zaten kesin konusmadim, ölebilir dedim sadece. Bilemiyorum, Dorne’u yöneten kisi konusunda degisim olacak gibi geldi hep bana, öyle bir izlenim edindim. Ya Arianne, ya da Trystane babalarinin yerini alacaklar gibi geliyor öyle ya da böyle. Sahsen, çok sevdigim bir karakter olmasa da, Arianne basa geçsin isterim. Feministligim tuttu :smile: Tüm bunlar bence Aegon-Dany olaylari ile birlikte netlesir.

Pyp ve Grenn’in ben de hayatta kalabileceklerini düsünüyorum.
Dizide bu ikilinin ölümüne çok üzülmüstüm, özellikle de Grenn’in ölümüne, çok etkileyiciydi.
Kitapta da ölsünler istemem.

Stannis konusunda ayni seyi söylüyoruz :grin: Kuzeyden sag çikamaz.

Rickon teorini söyler misin

Dizide Baelish de öldü belki o ölmez ama ölür gibi

GRRM’in iyi bir örnek mi yoksa kötü bir örnek mi olduğunu yeni yazarlara bilemiyorum okuyucu açısından. Ölen karakterlerin her biri okuyucuda yara açıyor malum. :grin:

Rickon, bir görüşün vardı evet ama ayrıntıları unuttum canım. Başlık açmış mıydın? İstersen onu bir gönder bana yahut bir bir başlık aç yoksa. :slight_smile: Adalılar sevmiyor Starkları diye bir yaygın görüş var da bu gerçekte neye dayanıyor? Sadece zapt edilmesi çok zor insanlar diye biliyorum; sanırım kaç zaman önce Barth Stark mıydı bunların isyanını bastıran ne, öldürüldü hatta. Çok geçmiş bir zaman değil aslında 2. Daeron zamanında olmuş isyan. Yine de ortada bir ‘nefret’ görmüyorum ve bu tipler genel olarak diğer kuzeylilerden uzak ve bir nevi özerk bir hayat yaşıyor; yanyamlık ve ilk gece hakkını hala yaşatıyorlar misal. Yani ne olmuş buralarda çok kaile almışa benzemiyorlar, savaşa bile dahil olmadılar; Bolton bile ilgilenmiyor bunlarla. Bu yüzden oğlanı yakaladıklarını farz etsek bile ne karşılığında Bolton’a satacak? Bağımsızlık? Zaten bağımsız şu an, Starklar gitti, Bolton’un bunları elinde tutabilecek güçten yoksun ve zaten kaile aldığını da sanmıyorum. Hem ulukurt olmadan onun kim olduğunu anlayabilirler mi? Osha bir yabanıl, oğlanı kendi çocuğu fiği gösterebilir, zaten tip olarak kızıl ve mavi gözlü, Starka benzemiyor bile. 3 -4 yaşındaydı oraya gittiğinde muhtemelen, haliyle zaten üstüne vahşi ve bir ihtimal eski dili bile konuşmayı öğrenmiş bir çocuk bulabiliriz. Hem Davos oraya gitti, çoktan satılmışsa gitmesi manasız bir hikaye olur. Tam satış sırasında oraya giderse Bolton eline geçmeden kurtarmak için oradadır, bu durumda yine ellerine geçmez bence.

Arianne zaten veliaht, bu yüzden illa o geçer eğer ileride ölmez ise ama ölmez, herkesi öldürme alışkanlığına girmek istemiyorum ama sonunçta GRRM bu, ister istemez tüm karakterler ölüme eşit derecede yakın diyoruz ama açıklamaya göre bazıları değil. :grin:

Birkaç sene evvel görmüştüm. Pyp’ı yarasaya benzetiyorlar ve Sir Whent’e denk geliyor(prensin arkadaşı olan) ve Grenn’e de öküz mü ne diyorlardı, o da Sir Hightower’a. Bir Dayne eksik. :blush:

Selmy’nin dizide öldürülmesi sebebi olarak oyuncunun maaşına zam istemesi gösterilmişti. Haliyle bende en azından Şafak Savaşına kadar hayatta kalır gibi izlenim edindim.

@alpaltu Evet. LF de vardı ama onu öleceğine dair işaretler var seride. :slight_smile:

Skagos Rickon u dediğin gibi verirse eline hiçbir şey geçmez bence orada çok daha sert bir çocuk olarak görebiliriz şuan kaç yaşındaydı Rickon 5-6 falan var mıydı

Acaba Baelish in ölümü nasıl olur böyle düz bir ölüm olmamalı bir anlamı olmalı bence ve son anda yine yaptı yapacağını dedirtmeli bence

O teorini ben de savunmuştum(doğru hatırlıyorsam) zamanında ama Ramsay’a postalanması kesin öleceği anlamına da gelmez. Hatta Theon bu kuzeylilerin burada olmasının tek sebebi Farya demişti. Yani Rickpn’u aldığı zaman çevredekilerin ihanet edip Rickon’u kaçıracağı ağlatan bir senaryo da izleyebiliriz. Ya da Ramsay tam bu sırada ikisini yakalayıp kafalarını kesip birbirine monte eder.

Rickon, Ellaria Sand, Trystane ve bir ihtimal Doran ölmez diye düşünüyorum. Diğerleri çok yüksek ihtimal ölür.

6 yaşına basacak 6. kitapta. Kardeş, arka arkaya ileti yerine tek bir ileti içerisinde yazarsan daha uygun kaçar. :slight_smile:

Bu arada listeye Karabalık da eklendi. :smiley:

Çılgın Bakir Karabalık’ın sonu nasıl olur? Ölür mü yaşar mı?

Kusura bakma alışkanlık haline geldi :smile:

Konuyla alakalı değil ama bir şey sormak istiyorum 6 sezona kadar blu tv de izledim ama 7 sezonu izleyecek bir platfrom bulamıyorum yardımcı olurmusunuz

Maalesef ben bilemiyorum ama bilen bir arkadaş cevap verir, merak etmeyin.

Ben ölmeyecek oyumu senin listenden stannis karabalık pyp ve grenn e veriyorum. Stannis bence özel bir karakter grrm için. Povunu göremesekte karakteri oldukça özenle oluşturulmuş.bence shireen öldükten sonra jon’un kral eli ya da komutanı olabilir.kızıma karşı bir vazifem var diyordu .varisi olmayınca ve herşeyi kaybedince jon’dan başkasına gitmez bence.ayrıca jon team de savaş konusunda deneyimli kimse yok. Dany barristan a, aegon connington a sahipken.
Öte yandan jon un ya da onun gece kralı olması durumunda öledebilir.karabalık; grrm savaş ayağına toplu katliam gerçekleştirmezse ölmez bence.hatta ben sonunda abisinin sözüne gelip evleneceğini düşünüyorum. :smile: pyp ve green jon tarafının baharatı gibiler.ölmeleri için bir sebep yok . Ek olarak ben senin listen dışında hodor un da ölmeyebileceğini düşünüyorum.özellikle uzun duncan ın soyundansa. Belki dizinin aksine aklı başına gelir ve önemli biri olur. Dizide o olay neye hizmet etti hodor un olayı hikayeye katkısı neydi anlamadık.bence etkileyici bir sahne olsun diye öldürdüler.

Stannis “Ben tek gerçek kralım” diye ortalıkta gezerken, piç birinin komutanı ya da kral eli olmaz(kral elleri Güney’e has kuzeyde yok). Siz hiç c.başkanı olduktan sonra MV olan siyasetçi gördünüz mü dünyada? Buradan anlayın. Stannis’e ihtimal bile vermiyorum. Ölecek.

Yok, bence Hodor sahnesi kesinlikle GRRM’den gelen bir bilgi; son yıllarda sığ sahneler yapan adamların böyle etkileyici sahne çekmesi ihtimali düşük. Zaten HODOR ismi gerçekten dizideki gibi kapıyı tut meselesinden geliyor ama o sahne birebir dizide olduğu gibi olacağını sanmam. Hodor, Bran’ı Sur ötesine taşıyan vs. bir karakter, vazifesi bitti bitiyor, bu saatten sonrası yazar İçin yüktür, ölür.