Kitap okurken çabuk sıkılıyorum okuyamıyorum

kitap
kitap-serisi
buz-ve-ateşin-şarkıs

Arkadaşlar diziyi bitireli 3-4 ay oluyor ben bu seride yeniyim bitirdikten sonra kitapları da okumaya karar verdim ilk kitabı aldım 1,5 ay falan oldu 70. sayfaya geldim haftada arada falan okuyarak okuma isteği gelmiyor sıkılır değilim fazla ama normalde de kitap alışkanlığım yoktur ben bitirmek istiyorum ne yapmam lazım okumam için tek oturuşta fazla fazla okumak istiyorum

öncelikle ilk kitap ilk sezonun % 90 aynısı
ilk kitabı okurken biraz zorlanman dizinin etkisinde olman normal
ikinci kitaptan itibaren olaylar gidişat farklılaşınca daha çok saracak, kapılacaksındır
ikinci bir durumda ilk kitaplar hangi yazar tür konu ne olursa olsun bana zor geliyor. Özellikle ejderha dövmeli kızın ilk kitabında ilk 60 sonradan da 100 sayfaya gelene kadar nasıl zorlandım anlatamam, şuan seninde zorlanman doğal biraz şans ver eğer olmuyorsa olmuyordur zorlama

Olmuyorsa zorlama demişsiniz ama ben seriyi okumak istiyorum salmamı mı söylediniz?

hayır tabiki ilk kitabı oku ikiden 3 ten sonra olmuyorsa aynı devam ediyorsa diyorum

Valla kitap okuma alışkanlığın yoksa zorlanman normal. Ama bu alışkanlığı edinmek için fantastik kurgu iyi bir seçenektir ya da daha geniş kapsamda ilgini çeken şeyler. Asoiaf güzel seridir ama diziyi izlediysen ilk 3 kitap sıkıcı gelebilir biraz ve diziden farklı son iki kitap da pek beğenilmiyor. Yani hiç bilmediğin başka şeyler okusan daha iyi.

Vallahi arkadaşlar söylemiş zaten, üzerine ne ekleyebilirim bilmiyorum.

Genel anlamda kitap okuma alışkanlığı olmayan yahut az olan arkadaşların bir kitabın içine odaklanıp, uzun süre okuma yapmasının güç olduğu aşikar.

Muhtemelen çevrenizde dikkat dağıtıcı bir sürü etken de vardır; tv, bilgisayar, telefon gibi. Bunlardan kurtulmanız fayda verir. Diziyi kısa sürede bitirdiğin için ilk kitabın sıkıcı gelmesi de çok doğal, aynısı bende de olmuştu. İlk yılı izledikten sonra alıp okudum ve %90 aynı olunca, aynı şeyleri izliyormuş gibi hissettim. Yıllar sonra, diziyi de unuttuktan sonra, okuyunca çok zevk aldım. Sırf bu 1. kitap vakası yüzünden yıllarca seriyi okumadım, ancak geçen sene yaz ayında başladım tekrar ve birkaç ayda bitirdim. :slight_smile:

Şimdi tavsiyem şu: her gün en az 15 dk. kitabı oku, kaç sayfa okursan oku ama oku. Üç gün sonra bunu 5 dk. arttır ve 20 dk. yap ve bu şekilde devam ettir. Hemen bir oturuşta 100 sayfa okuman gerekmiyor sonuçta, zorlama o şekilde. İlk önce senin “kitabı” hayatında bir alışkanlığa dönüştürmen gerek. Dönüşmeye başladığında da zaten arkası çorap söküğü gibi gelir ama kesin her gün zaman ayır okumak için, fire verme. :slight_smile:

Kolay gelsin.

Kitaba iyice odaklanman lazım eline aldığında her şeyi unut yoksa okuyamazsın alışkanlığın yoksa.

yanıtlarınız için hepinize teşekkür ederim

Bak kardeşim ilk kitapta çok sıkılıcaksın çünkü neredeyse diziyle aynı. Ama sonraki sezonlarda dizinin ne kadar eksik kaldığını ve kitabın ne kadar mükemmel olduğunu anlıycaksın. Okuman hızlancak baya bi ve elimden bırakmak istemiyceksim. Anlamadığın yerler olabilir çünkü hikaye biraz karışık. Ama forumdan herhangi birine sorarsan cevap verir illa ki. Direkt konu da açabilirsin…

Aynı dertten muzdaribim. Kültürlü, bilgili olmak istiyorum olamıyorum. Böyle kavgalar etmek istiyorum.

Ama olmuyor. Çocukluktan alışmayınca sıkıntı veriyor kitap okumak.
Genelde böyle oluyor:

haklısınız tam olarak bu

Daha bu muhteşem kitabı okurken sıkılıyorsun kitabı hiç okuma.Diziyi ezbere bilsen bile ilk roman her bölümü tadından yenmeyen enfes bir eser.

Biz ise bu ilk kitabı ve sonraki romanları 6 yıldır sürekli olarak okuyoruz.Hatta ilk kitabın her bölümünü ezberledik.