Kitap serisinden beğenilen alıntılar

Buraya elimizde bulunan alıntıları paylaşırsak güzel olur diye düşündüm.

“Görünüşe göre, düğünler mücadelelerden daha tehlikeli hale geldi. Zehirleyen kimmiş. Biliniyor mu?
“Dayısının yaptığı söyleniyor. İblis.”
Stannis dişlerini gıcırdattı. “Tehlikeli bir adam. Bunu Karasu’da öğrendim.”

“Kılıcını kınına sok Corbray,” dedi Genç Lord Hunter. “Hepimizi utandırıyorsun.”
“Hadi Lyn,” dedi Redfort diğerlerininkinden daha yumuşak bir ses tonuyla. “Bu hiçbir işe yaramaz. Lady Forlorn’u yatağa yatır.”
“Leydim susadı,” diye ısrar etti Sör Lyn. “Ne zaman dans etmek için dışarı çıksa, bir damla kırmızı istiyor.

1 Like

Bir adamı lord yapan şey taşlar değil, adamın kendisidir

-Stannis Baratheon.

Lord Stannis. Meşru bir talebi var. Çok deneyimli bir savaş kumandanı ve kesinlikle merhametsiz bir adam. Gerçekten haklı haklı bir adamdan daha korkutucu bir şey yok dünyada.

-Varys.

2 Likes

Bana tarih anlatma, efendi. Daemon Blackfyre bir asiydi ve tahtı gasp etmek istiyordu, Acı Çelik ise piçin tekiydi. Kaçtığı zaman Daemon’un oğullarından birini Demir Tahta oturtacağına yemin etti. Bunu asla yapamadı. Kelimeler rüzgardan ibarettir ve sürülenleri Dar Deniz’in ötesine götüren rüzgar, onları çok nadir geri getirir. Viserys Targaryen denen çocuk da dönmekten bahsediyordu. Ejderha Kayası’nda parmaklarımın arasından kaçtı da ne oldu,hayatını satılık kılıçların peşinde koşturarak geçirdi. Özgür Şehirler’de ona‘Dilenci Kral’ dediler. Eh, ben dilenmediğim gibi kaçmam da. Robert’in varisive Westeros’un gerçek kralıyım. Benim yerim adamlarımın yanı. Seninkiyse Braavos. Bankacıyla git, dediğimi yap.”
“Emredersiniz,” dedi Sör Justin.
“Belki bu savaşı kaybederiz,” dedi kral suratsızca. “Bravoos’ta öldüğümü duyabilirsin. Bu gerçek bile olabilir. Buna rağmen paralı askerlerimi bulacaksın.”
Şövalye tereddüt etti. “Majesteleri, eğer ölürseniz-”
“- Sen benim intikamımı alacaksın, ve Demir Taht’a kızımı oturtacaksın. Ya da denerken öleceksin

3 Likes

resim

resim

3 Likes

Eee Dany nin ve Jon hakkı çok daha az gülünecek bir şey değil bu

Nasıl çok daha az???

Stannis gaspçının kardeşinden başka bir şey değil. Stannis’in en ironik yanı bu zaten. Diz çökün bana ben Westeros’un gerçek kralıyım falan diye dolaşıp duruyor. Bir atarlar, giderler falan. Ama kendisi bir hainin kardeşinden başka bir şey değil.

Ayrıca “akraba katili” bir adamın kardeşi, eksik yazmayalım. :slight_smile:

Stannis i öyle çok seven birisi değilim fakat taht onun hakkı. Robert koydu çekici Rhaegar a ve sonrasında gelişen olaylarla tahtı aldı ve targlar kaçtı. Sürüldüler , kimse de bir şey diyemedi.

1 Like

Onun hakkı?

7 krallığı oluşturan ve siyasi yapıyı oturtanlar Targaryenler. Bir tarafta ben tek siz hepiniz diye dalan tanrı soylular bir tarafta çakallıkla, lobicilikle başa gelen kukla bir kral.

Bu kralların meşru olması falan zaten saçma bir mevzu hiçbirinin meşru bir talebi yok bence. Gücü elinde bulunduran tahtı alıyor Targaryen’lerin demir tahtta hak iddia etmeleri ne kadar meşruysa Stannis’in veya Tommen’ın iddia etmesi o kadar meşru. Only the strongest shall rule Mandalore

1 Like

Şaka bir yana olay şu, yani senin de dediğin gibi tahtı kim güçlüyse o alıyor. Özünde Targaryenler de tüm krallıkları sadece ejderleri var diye gasp etmiş olan bir aile. Ancak ironik olan durum Stannis’in tavrı. Yani sanki asırlar önce Baratheonlar tüm diyar krallarınca seçilmiş, tanrıdan onay almış gibi falan davranıyor. Vay ben gerçek kralım, neden bana biat etmiyorlar hainler falan. Saçma ve çelişkili bir yaklaşımı var.

1 Like

Stannis in kral olduğunu vurgulayıp herkes diz çöküp istediğimi yapsın tavrı hoşuma gitmiyor fakat Robert tahtı kendine aldı ve varisi olarak Stannis var Dany falan daha sonra

Doğru bu çelişkiye düşüyor buna lafım yok. Ayrıca şunu da söylemek istiyorum ki lobicilik falan da her ne kadar hoşumuza gitmese de bir çeşit güç. Farzı misal ileride Serçeparmak veya herhangi bir karakter tahtı herhangi bir şekilde ele geçirirse bu da Stannis’in talebi veya Targaryen’lerin tahttaki yeri kadar meşru olacaktır aslında.

Bana kalırsa meşruiyetin sürdürülebilirliği de önemli.

7 krallık arasında daha önce birbirine üstünlük sağlayabilmiş olan yok. Dolayısıyla kim gelirsw gelsin tahttaki iddiası diğer krallıklar tarafından küçümsenecek ve neden biz değil denilecektir. 5 kralın savaşı bunın en önemli örneğidir. Diyarda çok deli kral gelip geçmiştir, çok iç savaş yaşanmıştır ama hiçbir zaman aynı anda bu kadar fazla kral doluşmamıştır diyara. Çünkü Baratheon sadakati sadece bazı lordların kişisel çıkarları için veya arkadaşlık ilişkileri sayesinde duydukları bağdan fazlası değildir. Onlar ölünce neden tekrar bağımsız olmuyoruz derler ya da neden biz olmuyoruz.

Ancak Targaryenler tanrıların kanını taşıyor, gerçek bir üstünlüğe sahipler ve kimsenin yapamadığını yapmışlar. Bu yüzden onların üstünlüğüne karşo doğal bir inanç var. Bence Varys’in p Tyrion’a sorxuğı bilmecede varmak istediği yer burasıydı. Güç halkın inandığı yerdedir ve kimse de ejderha efendilerine inançta yetişemez.

Tanrı kanı meselesine gelinirse efsanelere göre Baratheonlarda da Tanrı kanı var(durrandon hanesinden kalma) ve Stannis in büyükannesi de Targ yani dediğine göre o da Tanrı kanı taşıyor o zaman Stannis falan direk Tanrı kanı taşıyor ? Tamam tahtı alan kişi güçlü olan kişidir ama yasalara göre taht Stannis e ait bu çok açık ortada

Eğer Barth hanesi ortada Targ yok diye, onlarla akraba sıfatıyla geçti ise tahta; bu durumda tahtın asıl sahibi olamazlar, Jon olur. Öyle de.

Güçlü olan çöküyorsa da tahta o zaman hak sahibi diye bir şey yok

Onların taşıdığı tanrı kanı sadece bir efsane. Bir geçerliliği yok. Babaannesinin Targaryen olduğunu da Renly’e göre üstatlardan başka umursayan yok. Böyle şeylerde evren içi bakış açısı önemli. Genelde insanlar bir damla ejder kanı var onlarda diye görüyorlar ve pek üstüde durmuyorlar.

Renly o olayı güzel açıklamıştı kan bağını sadece üstatlar umursar diye. Sonuç olarak Robert o tahta oturdu ve kendisi kral oldu kimsenin de sesi çıkmadı. Robert da meşru evlat vermediği için taht Stannis e geçti bu kadar basit aslında.

O zaman işte tüm mesele kimin elinde kalırsa

1 Like