Kitap Sonu ve Dizi Sonu Aynı Olmayacak

@Starkgaryen’ım gönderdi haberi, sağ olsun. Böyle bir haber için sana bir… :kissing_heart:

Bizi alt kısmı ilgilendirdiği için…oranın çevirisini atıyoruz.

Yani : Weiss ve Benioff, buna ilaveten, gelecek “Buz ve Ateşin Şarkısı” kitaplarında ne olacağına dair tam bir bilgiye sahip olmadıklarını eklediler.

9 Likes

Zaten dizi ve kitap sonunun aynı olmayacağı netti bence

Zaten mantık olarak dizi ile kitabın sonu aynı oldugu anlaşıldıgında kime satacaklar kitabı ki şahsen ben bu saçmalıgı izlemiştim niye kitabına para vereyim ki süzme salak olmam lazım para verip izlediğim zırvalıgın kitabına alacak kadar

1 Like

Off bugün aldığım en güzel haber. Lut fen hiçbir yeri benzememiş olsun

5 Likes

Sükürler olsun ya.Ne guzel bi haber bu​:tada: Benzer hicbir noktasi olmazsa daha mutlu olurum :blush:

Özellikle son iki sezondaki kalitesizlik ve saçmalıklar sonunun aynı olmayacağını belli ediyordu zaten.

@Symmachus ve beni umutlandırıyorsunuz ama😂
Bugün kitabı okurken Jon ikiye bölünmüş armalardan bahsediyordu. Ejderli Kurtlu flamalarin hayalini kuruyordum.
Bu açıklama güzel oldu King Jon👑

Edit: şimdi bu açıklamada da sorun var DD Martin’in sonunu biliyordu Martin’in biterememesi ihtimaline karşı

1 Like

Ya bence çok da önemi olan bir açıklama gibi gelmedi bana

1. Sonunda ne oluyor bilmiyoruz dememiş, gelecekte ne oluyor bilmiyoruz demiş. Yani evet en azından çok farklı bir ilerleyiş görebiliriz. Zaten bunun olacağı da belliydi. Dizide işlenmeyen, işlenemeyecek bir ton şey var. Madem işlenmeyecekse bunu DD’ye söylemenin anlamı yok.

2. Tam bir bilgi ifadesi kullanılmış. Yani bazı şeyler biliyor olabilir. Gene

3. Başka açıklamalar da var. DD’nin sonu bildiği, Martin’in ana karakterler aynı demesi gibi.

Ha umut var mı? Evet var. Ama teraziye koyduğumuzda dizi sonuyla aynı olması ihtimali daha ağır basıyor. Aksini düşünenler pollannacılık yapıyor ve kendini kandırıyordur.

Hopekiller olmak istemezdim ama durum böyle.

Gelecek kitaplar da neler olacağını bilmiyoruz diyor yani geleceği bilmiyoruz demiyorlar yani Aegon’a ne olacak Dorne’un planı ne gibi şeyleri bilmiyoruz demek istiyor bence ve sonu değiştirmiş olmaları muhtemel bence Martin’in yaptığı katil uşak ise ve bu izleyiciler tarafından anlaşılmışsa değiştirmeyin uşak olsun yoksa hiklaye mahvolur tarzında yaptığı açıklamayı unutmayın.

Harry Potter son 3 filmini izleyip kitabı alanlar var…! İlk 5i sevdim ama çocukken izlemiştim onları. Birkaç yıl sonra son 3 filmi de izleyince nefret etmiştim filmlerden. Acaba ben de mi sorun dedim filmleri tam bitirdikten birkaç yıl sonra kitaplara başladım. İlk başları yine güzel geldi ama sonlarda yine iğrenç gelmeye başladı ve ergenlerden nefret ettiğimi tekrar hatırlatmış oldu bu seri. Belki bazı insanlar da benim gibi yapıyordur yani başka serilerde de. Ayrıca Hobbit’in de filmleri berbat ama kitabı gayet güzel. Film ile seriden haberi olan biri(Hobbit 3 çıktığında izlediğim en iyi filmdi diyen arkadaşım vardı ıyy,) sonra kitabı okuyup güzel bir seriyle tanışabilir.

Ohh beklediğim haber.

Bence aynı olacak gibi ama böyle olacaksa son ellerini kessin yazar daha iyi

Bence yine aynı olur ana karakterler aynı olacak demişti Grrm yaptığı açıklamada da sonu böyle mi olacak sorusuna ‘‘evet hayır evet hayır’’ demiş yani evet böyle olur ama yolu daha detaylı farklı çizerim diyor gibi bence. Senaristlerinde beğenilmeyeceğini bile bile böyle baştan savma sezon çekmelerini anlamlandıramıyorum ya cidden beceriksizler kasti olarak alay etmek için böyle bir senaryo yazdılar ya da gerçekten böyle olacak kitapta. Böyle büyük bir yapımda bana sonunu öğrenmeden karakterleri kafalarına göre yazacaklarmış gibi gelmiyor GRRM’in bir türlü kitapları bitirememesi adamlara kaynaklık edecek bir şey bırakmadı daha da diziyi batırmaktansa sonunu öğrenip alelade sıkıştırdılar gibi hem TV dünyasında kalıcı bir iş bıraktıklarını biliyorlar hemde büyük paralar dönüyor sonuçta.

Muhtemelen böyle ama aslında ben bu bakış açısını da anlamıyorum. Dizi ile kitap uyumlu giderken bile dikkat etmedikleri pek çok şey vardı ve zaten kitaptan ayrıldıktan sonraki kısmı hiç dahil etmiyorum bile. Yani kafanıza göre hikayeyi yazdınız çizdiniz, büyük ölçüde sıvadınız ama gene de yaptınız bir şeyler. Arkadaş madem öyle sanki kitaba öncesinden çok bağlı kalmışsınız gibi neden olay örgüsünü ve karakter gelişimlerini adam gibi işlemeden illa kitaptaki sona zorluyorsunuz? Yap kendi kurgunu olsun bitsin. Dizi bittiği zaman da Martin açıklama yapsın bu final serinin temasına uygun olmakla beraber kitaptan ayrıldığı için farklı şekilde yazılmış çizilmiştir desin. Eğer böyle olsaydı:

1. Kimse bu kadar sövmeyecekti sona.

2. Kitap farklı olacağı için ilgiler daha fazla olabilirdi. Hem Martin hem de senaristler ekmeğini iyi yerdi.

Bence evet-hayır dediği kısımlardan evet olan Edmure Tully’nin de dizi gibi ölmeden devam etmesi, o konseyde bulunması ve krallığa aday olması, hayır olan kısım ise tahta oturması… Edmure the ‘‘vasıfsız’’ :grinning:

Arkadaşlar bu adamlar şaşıtıcı olsun diye Night King’i Arya’ya öldürtmüş insanlar yine bu yüzden neden şaşırtsın diye sonu değiştirmiş olabilirler.

How many children did Scarlett O’Hara have?

Bu soru her şeyi açıklıyordu zaten.

son bölümde gördüğümüz sonuç aynı olacak ama farklı yönlerden detaylı anlatımla gerçekleşecek diyordu yazar. allahala ben mi yanlış anladım acaba. sonunu değiştirmem teknik olarak mümkün değil diyordu bi araştıralım.

Adam sonunu değiştirmez de DD değiştirir dizide

Açıkçası aynı sonu beklemiyorum. Bran’in tahta oturmasını bir türlü kafamda oturamıyorum. Geçen Bran POV’larına baktım. Kral olacağına dair foreshadowing ya da ima bulamadım ki Martin imalara bayılan bir yazar. Tabi belki de ben bulamamışımdır :sweat_smile:. Ima olsa bile insan üstü tanrıya yakın bir varlığın ülkeyi yönetmesini Martin gerçekçiliğine uyduramıyorum. Çünkü gerçek hayatta hiçbir ülkeyi her şeyi bilen bir varlık yönetmiyor.