Kitap Yazmak İstiyorum ama Türkçem İyi değil ?

Gerçekten kitap yazmak çok istiyorum. Sorun ise kitap yazacak kadar türkçem hiç iyi değil… Neler önerirsiniz? Bir program falan yok değil mi ? Türkçe yazılarını noktaları virgülleri düzeltecek ? Bildiğim öyle bir program yok yada var da bilmiyorum. Aklımda güzel konular var ama bir türlü yazamadım. :slight_smile: Şimdiden teşekkürler.

Merhaba, öncelikle kitap yazmak istiyorsan kesinlikle geri durmamalısın. Kitap yazmak gerçekten çok hoş bir şey, insana amaç ve kendini ifade etme şansı veriyor. Ayrıca Word’un son sürümlerinde hepsine olmasa da yazım yanlışlarının çoğuna dikkat ediyor.

Bana sorarsan her yazarın bir yazış şekli vardır. O yüzden kuralların hepsini bilmek zorunlu değil. :stuck_out_tongue:

Starkmert’i cesaretlendirmek için yazdıklarına bir şey demiyorum ama bu yazdığını da katılmıyorum.

her yazarın bir yazış şekli vardır. Bir özgünlüğe sahiptirler ama hiç bir yazarın ‘‘bu cümlenin sonuna nokta koymasam olur’’ dediğini veya yaptığını görmedim. Dillerin kuralları vardır ve bir yazar bu kurallara uymak zorundadır.

Öncelikle içinde “yazma aşkı” olan herkese saygı duyarım ve ne olursa olsun bu ateşi beslemeyi tavsiye ederim. Çünkü ateş beslendikçe büyür ve güçlenir ve sonunda harika bir şey ortaya çıkabilir.

LAKİN! Buraya böyle koca bir lakin koymak zorundayım, özür dilerim. Şimdi kafanda bir sürü fikir/konu olduğunu söylüyorsun, bence bu çok iyi. Sonuçta “ilham” yoksa, yazamazsın. Fakat “Türkçem çok kötü.” diye, ekleme yapıyorsun.

Ne yazarsan yaz eğer yazdığın dile hakim değil isen; kelime haznen dar ise bu ciddi bir sıkıntıdır. Türkiye’de insanların günde 250 kelime ile derdini anlattığını söylenir, bu korkunç bir rakam. Bir yazar bunu en az 1000-1500 yapabilmesi gerekir. Şimdi 250 kelime ile kitap yazamazsın, değil mi? Şiir bile yazılmaz, onu bırak 4’lük mani dahi yazamazsın.

Bu yüzden senin yapacağın iki şey var.

1- Bol bol kitap okuyacak, kelime hazneni geliştireceksin. Ayrıca roman okumak sana yazım tekniği de öğretecektir.
2- Yazmak sadece kitap okumakla olacak, gelişecek bir şey değil. Kitap okumak sana kelime dağarcığı kazandırır ama yazmak, seni geliştirecektir. Yani yazmayı öğrenmek için yazmaya başlamak zorundasın. Kafa karıştırıcı mı? Şöyle anlatayım.

Bisiklet binmeyi öğrenmek için düşüp kalkmak zorundasın; araba sürmeye öğrenmek ilk aşama gerginlik verir, ehliyeti alınca tedirgin sürersin ama sürersin; zaman geçtikçe, kullanmaya ve sürmeye devam ettikçe bir bakmışsın artistlik hareketler çekmeye başlamışsın. Aynı mantık.

Bu yüzden ufak hikayeler, kısa hayran öyküleri vb. şeyler yazmaya başlayarak kendini ilk önce geliştir. Bunları yıllara hatta aylara göre çıktı al, biriktir. Atıyorum bir sene sonra hepsini bir karşılaştır, gelişmeyi kendi gözünle görürsün. Okulun gazete/dergi öbeği (topluluğu) gibi bir şeyi var mı? Ona katıl yahut arkadaşlarınla sen kur, pano falan yaptırın, hikayelerinizi yayımlayın orada. Birbirinizi eleştirin, eksikleri görün geliştirin.

Acele etmeden yap hepsini, kendini geliştirdiğine karar verince de ilk romanını yazmaya başla. Şimdiden hayırlı olsun.

Bu arada bir cümlede özne başta, yüklem sonda olmasına özen göster; nokta kullanmasını bil; bağlaçtan sonra virgül kullanma; bağlaç olarak gelecek ise de ve da’yı ayrı yazmayı bil, yeter. Direk değil direkt ama Türkçesi “doğrudan” yazılır(Okey adamım, print alır check eder getiririm, gibi cümleler beyin yakar. Yani özetle Türkçe olsun cümleler.). Yayın isimdir, “yayım” ise fiil. Yani yayınlamak değil “yayımlamak”. Bu temel dil bilgisine hakim olsan, yeter ilk aşama. Çok sık yapılan hatalar bunlar. Bunlara dikkat etmeden kısa hikaye bile yazsan ciddiye alınmazsın. Bir de Allah aşkına baş kahramanları “John, Chris, Ella” gibi yabancı hikayeler yazmayın, Türk edebiyat tarihinde isim yapanlar arasında olmazsınız, dahası zaten Türk edebiyatına katkı sağlamış olmazsınız; İngilizce yazın daha iyi madem. Bu konuda yaram var da. :stuck_out_tongue:

Yazmayı seviyorsan ve içinde bu aşk varsa, herkese söylediğim şeyi sana da söylüyorum; asla bırakma, vazgeçme ve ilerlemeye devam et ama bil ki uzun süreçli bir yoldur, kısa sürede yahut kestirmeden ulaşamazsın.

Abla valla yazmanı bekliyordum benim de içimde istek vardı hatta büyüyünce yazacam demiştim :smiley: bu uzun ve güzel yazın bana daha da ilham verdi.

Eehehe evet büyünce idi demi senin? :smiley: Bence sen şimdiden alıştırmalara başla, büyürken yazma yeteneğin de gelişsin, böylece büyüdüğünde yazmaya hazır olursun. :grin:

Evet birazcık daha büyüyeyim yazacam :smiley: söz yazıyorum zaten de öyle paragraf yazmadım. Yazdım da olay olarak değil sadece affettirmek için veya doğrum günü mesajı falan :smiley:

Anladım, onlar olmaz ama :slight_smile:

Biliyorum olmaz :frowning:

Güzel ve hoş eleştiri için teşekkür ederim. :slight_smile:

Körlük kitabını okudun mu? Paragraf diye bir şey yok, nokta dışında noktalama işareti yok. Yine de çok satıyor. Ben başında bıraktım ama…

Özdil’in kitabına karşı Abdülhamit ile ilgili kitap yazıp 2.500 tl fiyat çekme fikri, çık aklımdan. :expressionless: