Kitaplar

#1

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde ismi yada bir kısmı geçen 26 kitap vardır.
Alfabetik sıra olarak kitapların listesi;

B
-Beyaz Kitap
Bu kitap ayrıca Kardeşlerin Kitabı olarak da bilinir. Cilt olan bu kitapta, Kral Muhafızlarının 300 yıllık hayatında her muhafızın yaptığı hizmetler ve kahramanlıklar kayıt altına alınır. Kitap 60cm uzunluğundadır.

Kitap, Kızıl Kalede tutulur. Kitabın içeriğini güncellemek görevdeki Kral Muhafızları Lord Komutanı’na aittir. Her üyenin, yaptığı kahramanlıkların en az 1 sayfa kaydı ve açıklamaları vardır. Her muhafızın sayfasının sol üst köşesinde kendi sembolü ve sağ üst köşede de Kral Muhafızları’nın sembolü vardır. Kitabın Çizimleri, Baelor’un Büyük Septi’ndeki septonlar tarafından yapılır. Sör Barristan Selmy için tutulan kayıtlardan küçük bir parça;

Selmy sıklıkla Beyaz Kitabın sayfalarına bakardı, eski hizmetlerinin tutulduğu sayfalara bakardı. Şimdiye dek olmuş bazı karamanlıkları, zayıflıkları, diz çöküşleri ya da korkaklıkları görürdü. Çoğu hızlı adamların diğerlerinden daha güçlü, kılıç ve kalkanda daha yetenekli olduklarını görürdü. Ama yine de bunlar hırs, arzular, aşk, kızgınlık, kıskançlık, altın sevdası, güç açlığı ve diğer duygulara yakalanmış ölümlülerdi. Bunlardan en iyileri kusurlarını örtenler, görevlerini yapanlar ve kendi ellerinde kendi kılıçlarıyla ölenlerdi. En kötüleri ise… taht oyununu oynayanlardı.” (Ejderhalarla Dans, Bölüm 55, Kraliçenin Muhafızları, Barristan I)

-Bin Gemi

D
-Demirdoğanların Tarihi
Demir Adalar’daki insanların tarihini anlatan bu kitap Haereg tarafından yazılmıştır.

-Dorne’nin Fethi
Daeron I Targaryen tarafından yazılmıştır. Dorne’deki işgal olaylarını anlatmaktadır.
Kitaptan kısa bir alıntı;
Martell Hanesi’nin ordusu, Dorneluların iki favori silahını gösterdi, güneş ve mızrak. Ama bu iki silahtan güneş en ölümcül olandı.

-Dört Kralın Hayatı
Bu kitap Büyük Üstat Kaeth tarafından yazılmıştır. Bu dört kral Daeron I, Baelor I, Aegon IV ve Daeron II Targaryen krallarıdır.

E
-Ejderha Ailesi, Targaryen Hanesi’nin Sürgünden Yükselişi ve Ejderhaların Yaşamı ve Ölümü Üzerine
Resmen Targaryen Hanesi’ne adanmış bu kitap Üstat Thomax tarafından yazılmıştır. Bir kopyası da Kara Kalededir.

-Ejderiler (Targaryenler), Ejderhalar: Anormal Tarihi
Ejderhalar hakkında en önemli bilgileri içeren bu kitap Kral Jaehaerys I’in, Kralın Eli Septon Barth Tarafından yazılmıştır. Septon Barth düşmanları tarafından bir Septondan daha çok bir büyücü olarak görülmüştür. Çünkü bu kitabın kopyaları Baelor I’in döneminde yakılmış ve son kopyada zar zor bulunmuştur. Kitapta ejderhaların dişi yada erkek olmadığını iddia eder.
Kitaptan alıntı;
Ölüm, ejderhaların ağzından gelirdi fakat ölüm o yoldan geri gitmezdi.

-Ejderhaların Dansı, Gerçekleri
Bu kitap Büyük Üstat Munkun tarafından yazılmıştır ve iç savaş olan Ejderhaların Dansı’nı anlatır. Bazı yanlış bilinenleri de içermektedir.

-Ejderhaların Ölümü
Büyük ihtimal bu kitabın son kopyası Citadel mahzenlerinde saklanıyor. Bu kitap Aegon Ejderhafelaketi döneminde son Targaryen Ejderhası’nın ölümünün kayıtlarını içermektedir.

I-İ
-İnsanların Mucizeleri
Lomas Longstrider’ın yazdığı ünlü iki kitaptan biridir.

Kitapta, Valyrian yolları 9 harikadan 1’i olarak görülür. Diğer mucizeler ise Qarth’ın üçlü duvarları, Braavos’

J
-Jade Compendium
Jade Compendium, batıdaki efsaneler ve hikayeler koleksiyonudur. Colloquo Votar tarafından yazılır.

K
-Kan ve Ateş
Kan ve Ateş kitabı kana bulanmış parçalar halindedir ve yazarının kim olduğu bilinmemektedir. Kitap ejderhalar hakkında bilgiler içerir ve bazen kitabın ismi bazen Ejderhaların Ölümü olarak da adlandırılmıştır. Büyük ihtimal tek kopyası Citadel mahzenlerinde saklanmaktadır.

-Kara Centaur Olayları
Bu kitap Septon Jorguen tarafından yazılmıştır ve Gece Gözcüleri Lord Komutan’ı Orbert Caswell’in komutanlık dönemini anlatır.

-Kraliçe Nymeria’nın Aşkları

-Kayıp Kitapların Kitabı
Baş üstat Marwyn tarafından yazılmıştır.

M
-Mucizeler
Lomas Longstrider’ın yazdığı ünlü iki kitaptan biridir. Mucizeler kitabı, dünya üzerindeki yedi tane doğal mucizenin kayıtlarını tutar.

O-Ö
-Özgür Halkın Ateşi
Özgür Halkın Ateşi, Galendro tarafından yazılmıştır ve kitabın içeriği Valyria Tarih’ini inceler. Tamamının bir kopyası Westeros’ta bulunmamaktadır. Fakat Eskikasaba Citadel’de 27 parçası bulunmaktadır.

R
-Rhoynuluların Savaş Tarihi
Kitabın bir kopyası Kızıl Kale kütüphanesinde bulunabilir. Beldecar tarafından yazılmıştır.

S-Ş
-Savaş Makineleri
Savaş Makineleri çok zor yollarla bütün olarak bulunan bir Valyrian parşömenidir. Bütün içeriğinin tamımı Kıştepesi kütüphanesinde bulunabilir. Ayrmidon tarafından yazılmıştır.

-Semboller ve Kehanetler
Bu kitap Valyria Kıyametinden önce Aenar Targaryen’in bakire kızının öngörülerini içermektedir. Bu kitap kaybolmuştur ve Büyük Üstat Mrwyn’nin Kayıp Kitapların Kitabı’nda bulunan 3 sayfası bulunmaktadır.

-Shy Maid’in Ejderhalordu
Son zamanların edebiyatıdır ve Tyrion Lannister tarafından yazılmıştır.

-Sorular
Bu kitap Üstat Denestan tarafından yazılmıştır.

T
-Triarch Belicho’nun Hayatı
Kitap serisi Ünlü Volantis kahramanı Triarch Belicho’yu anlatır

Y
-Yüce Septonların Hayatı
Bu kitap Yüce Septonların hayatlarını incelemektedir.

-Yedi Noktalı Yıldız
Yedi Noktalı Yıldız, Yedi İnancının kutsal yazıtlarındandır. Bu kitap bazı bölümlere bölünmüştür. Bakire’nin kitabı gibi bu kitapta Yedi İnancının farklı yönlerini incelemektedir.

-Yedi Krallıktaki Büyük Hanelerin Soyları ve Tarihleri
Bu kitap Üstat Malleon tarafından yazılmıştır. Yedi Krallıktaki büyük hanelerin soylarını tanımlar ve çok büyük bir kitaptır.

Televizyon serisinde gösterilen bu kitabın ilk sayfasında olan kişiler;
Harkon Umber, Mycah Umber, Lucan Umber, Gareth Umber, Joseth Umber, Regan Umber, Corin Umber.

*Serinin ilk kitabında Lord Eddard Stark, bu kitabı kullanarak Roberth Baratheon’un çocukları hakkındaki gerçeği öğrenmiştir.

#2

2x08’de Tyrion’un okuduğu King’s Landing Kuşatmaları Tarihi kitabı vardı birde.

Çok güzel bir konu olmuş… Nasıl düşünmüşler bunları hayret verici. Kitap içinde kitap. Oyun içinde oyun gibi. Teşekkürler, çok güzel bir konu.

#3

Shy Maid’in Ejderhalordu adlı kitap Tyrion Lannister tarafından yazılmış.
İlginç. Hikaye kitabı falan mı ki?

#4


bilgi var ama 5. kitap ta yazıyor kitabı