Kitaplarda Çağ Atlamak

Bir kitabın çağ atlaması konusunda ne düşünüyorsunuz? Kendi kitabım için böyle bir şey düşünüyorum, eğer ilk kitap güzel olursa ve beğenilirse tabi. Seride çağ atlamayı ve örneğin ilk kitapta kılıç, ok varsa ikinci kitapta ateşli silahlar gibi silahlar getirmeyi düşünüyorum. Hem bu sayede kitap serimi bir nevi kurgusal tarih ansiklopedisine çevirmeyi düşünüyorum, bizim tarihimize paralel olaylara yer vermeyi ama kitabın ayrı bir evren olduğunu unutmadan seriye devam etmeyi düşünüyorum. Buna göre ilk kitabı düzenlemem gerekecek. Sizce böyle bir fikir edebiyat okurları tarafından beğenilir mi ayrıca Fantastik Edebiyat’ta bunun örnekleri var mı?
Bahsettiğim çağ atlamaları da basit değil, ortaçağ’dan 1700’lere, ordan geriye kabile dönemlerine, ordan uzaya falan geçmeyi düşünüyorum.

Aslına bakarsan düşünce orjinal bir düşünce. Tabi okur tarafından nasıl karşılanır onu düşünmek lazım. Hikayede kopukluğa neden olabilir belki. Düşünüyorum mesela, GoT çağımızda geçse o kadar sevmezdim belkide. Eskinin ve geleceğin daha bir cazibesi oluyor herhalde. Eğer dersen uzay çağında falan geçireyim Star Wars gibi, o zamanda “çok uçmuşsun bilader. Biz ne diye okuyorduk devamı ne çıktı” olmasın. Şimdi düşünsene Stark gezegeninden uzay gemileri yola çıkıyor falan. Hani olamayacak bir şey değil ama hikayeyi bir bütün olarak okumak daha iyi olur bence. İlk çağı anlattın birinci kitapta. Sonra devamını beklerken hop ikinci çağa geçtik biz dersen insanın aklında çok soru işareti kalır. Özetle fikir güzel ama tutulmayabilir diyorum ben.

Öncelikle cevapsız soru bırakmayacam hatta tam tersi geçmişe dönmek soru cevaplar. Çokça bahsedilen bir kahramanın hayatının sonraki bir kitapta konu alınması falan mesela. Ayrıca benim kitabımda kutsal hanedanlar yok ve hanedanlar önemsiz, hatta Cumhuriyet devrimi dönemi var yani uzaya geçmeden adamlar hanedanları falan yıkıyor.

Çokça bahsedilen kahramanın hayatının anlatılması güzel olabilir. Mesela Star Wars’dan yine örnek vereceğim aklıma o geldi. Darth Vader’ı görüyoruz 3 film. Sonra çıkan filmde onun çocukluğu çıkıyor karşımıza. Hoş olur diyorum ben. Tabi hikayedeki (varsa) baş kahramanı tamamen unutmak olmaz bence. Hikayeleri bir yerlerde ortak olsa ve buluşsalar iyi olur.

Şu an planladığım şu. Ilk başta ortaçağ sonlarına doğru, artık şövalyelik önemsizleşmiş ama hala silahlar yok. Sonra ilk kitaptaki iki karakterin oğlu ve onun macerası tabi arada bi 30 yıllık ara ki bu ara ilk ateşli silahların bulunması için yeter ve tabi daha büyük devletler var artık toplar falan sağolsun. Üçüncü kitap biraz geçmişe, demirin ilk dönemleri, roma ve ortaçağ arası bir dönem. Dörtte biraz ileriye ve cumhuriyet devrimine ve devrimin arkasındaki karanlığa. Beşte yine geriye, üçteki dönemin biraz daha gerisi ve 4 kitaptır adı geçen birkaç kahramanın öyküsüne ve aralarındaki bağlantıya. Ki bu karakterler tanrı aynı zamanda ama eskiden insanmış. 6’da ilk kitabın sonunda bir olay var, oradan devam ama binlerce yıl sonra, uzay çağında, ilk gezegen yok olmuş durumda falan. 7’de gezegenin yok olmadan önceki durumları hatta bir polisiye, tamamıyla büyük çaplı epiklikten uzak ya da polisiye değil de 70’ler dönemi falan gibi ya da 50’ler. 8’de gezegenin yok oluş nedenine dair. Şimdilik böyle şeyler var kafamda.

çok ağır bir işe kalkışmış olursun tavsiye etmem . Bence 2. kitaptan sonra okuyucu kaybedersin.
paylaştığın taslaklar üzerinden devam edersen daha iyi işler çıkaracağına inanıyorum…

Aslında kurduğum evreni önce ortaçağ kitapları ile tanıtıp hayranlarım olursa internetten falan belli bir kitleye sorduktan sonra yapmayı da düşünüyorum. Evrenim çok büyük ve tek gezegenden fazlası var, bunu sınırlamak istemem.

sana kalımış bir durum ama dediğin gibi bir kitleye sahip olursan o zaman ciddiyetle düşün … hem ortaçağ ile ilgili hem farklı gezegenlerle ilgili sen baya aşmıssın gibi … ayrıca bişey sorucam, diyelimki çağ atlattın karakterle bunları görebilecekmi yaşam süreleri uzun felanmı yoksa 5-10 yılda bir mi çağ atlayacaklar… ya da başlangıç karakterler sadece hikayenin girişi mi…

Karakterler ölecek ya da doğmamış olacak, sadece ilk ve ikinci kitapta aynı karakterler var ama ilk kitabın ana karakterleri ikincide yan karakter.

bunu toparlamak yıllar alır , çok tıtız bır sekılde calısma yapman kurgusal evrenınde kı her elemanı yerıne oturtman tarıhsel ve gelecektekı bagını ıyı kurman lazım , 30 sene ateslı sılahlar ıcın yeter demıssın ama oyle degıl , dunya her anlamda aynı anda gelısmez ınsanlıgın bır bolumu yukselırken bırkısmı asagıda kalır gelısemez bu bugunde boyledır , o yuzden kurgusal evren modellemelerınde bılınen ınsanlık tarıhıne paralel bır sey yapmak ıstıyrosan zorlanırsın
tavsiym odur kı ana temanı hıkayenın ana ksmını yazıp bıtırmen oncelıkle sonrasında bu kurgunun etrafnı gerıye ve ılerıye dogru sekıllendırebılrısın

Aslında geleceğe gitmek yerine geçmişe dönebilirsin. Bir olay olmuş, bunun sonucunda dünya gerilemiş falan.

Aslında ateşli silahlar zaten var ilk kitapta ancak yalnızca altından yapılma ve gümüş mermili tabancalar var, genellikle gemi kaptanları tarafından veya belirli lordlar ve subaylar tarafından kullanılıyor. Yaygın olmaması sebebi şu an bilinen barutun patlama sonucu demir veya çelik gibi silah yapımında yaygın kullanılan metalleri eritmesi. Barut batıdan, arap kültürü ile benzer kültür taşıyan bir bölgeden geliyor. Kitaptaki ticaret ve iletişim ağı ortaçağ için çok iyi durumda olduğundan teknolojinin yayılması kolay. Ilk kitabın sonundaki bir olay yeni bir barut türü ortaya çıkarıyor. Ilk barut kullanışsız olduğu için tabanca modelleri çok kötü olduğundan yeni barut ile beraber 30 yılda gayet iyi tabancalar ortaya çıkabilir, daha doğrusu toplar ve tüfekler.

‘Barut bulundu, mertlik bozuldu’ olmasın ama. :smiley:

Olacak ne yazık ki. 300 krallık tekrar birkaç imparatorluk haline gelecek

Açıkçası büyük bir kopukluk olabilir ve bu da okuyucunun kafasını karıştırabilir. Çok iyi bir kurgu yapman lazım :slight_smile:

hikayenin bütünlüğünü ve sürekliliğini sağlayamazsın diye düşünüyorum Edwin. 1 kitap bir mevzuya girip girişini yaptıktan sonra 2. kitapta çok ayrı şartları,karakterleri yerleri tekrar anlatmaya kalkarsan okuyucu kaybedersin.

Benim amacım çok kitaptan oluşan bir seri değil binlerce tarihi olan fantastik bir evren yaratmak. Benzer bir seri bulabilirsem nasıl yazıldıklarını inceleyebilirim. Yani ben bir evreni yaratacam, ilk kitapta sadece o kitabın geçtiği andan ayrıntı verecem ve önemli ayrıntılar. 2’de de aynı şekilde ve 1 ile ortak ama ayrık yönleri olacak. Genel olarak tüm kitaplar 1’den devam niteliğinde olacağı için ilkini okumadan olmaz ama 2 okunmadan 3 okunabilir olacak.

O zaman sen de bir seriyi barutsuz zamanda yaz. İsteğe bağlı olarak barutlu olarak ayrı bir seri yaz. Buz ve Ateşin şarkısında Kahramanlar çağı yazmak gibi. :slight_smile:

Demek istediğini tam anlamadım. Birini barutsuz, birini barutlu yaz derken tam olarak nasıl yani?

1 de sadece ayrıntı verirsen de ilgi çekemezsin. Tolkien gibi ilk olarak olayların geçtiği serini yaz sonra olayların öncesini vb. yazan kitaplar çıkar. Eğer ilk kitapta ayrıntı olursa sadece yayınevleri 2. kitabı basmak istemez,papaz olursun adamlarla :smiley: