Kitaptan Sapmalar ve Ejderhalar

İki güzel röportaj;

Birinci röportajda George R.R. Martin dizi ile ilişkisinden ve kitaptan sapmalar hakkında konuşuyor.

RAR: Bakıldığında kitaptan sapmalar artmaya başlamış gibi görünüyor – Sezon 1’de çok yok fakat Sezon 2’de oldukça fazlaydı…

GRRM: Bence bu devamlılığı sağlayan bir süreç ve bazı sapmalarda bu sürecin doğasında var. Yani, yaptığınız… herşey, herşey ile ilişkilidir. Kısacası eğer birinci sezonda küçük bir değişlik yaptıysanız bu dördüncü sezonda çok büyük değişimlere sizi götürebilir. Çünkü; olması gereken şey olmamıştır, gelmesi gereken adam hiç gözükmemiştir ve bu kitaptaki olay çizgisidir. Fakat sonraki sezonda gözükür ve karaktere hazırlık yapmak zorunda kalmazsınız. Bi bakmışsınız ki her şey büyümüş ve sizde bununla uğraşmak zorundasınız.

İkinci röpörtaj ise yapımcılar DAvid Benioff ve D.B. Weiss ile EJDERHALAR hakkında.


Taht setinin üzerinde, yapımcılar David Benioff ve Dan Weiss, Kral Joffrey’in yemek şöleni için cömertce süslenmiş tahtadan masada oturuyorken, ejderhaların büyümesini ve tatlılıktan çıkıp, canavara dönüşmesini yavru timsah yada rottweiler’la kıyaslıyor.

“Ejderhalar için çok ilginç zamanlar.” Benioff devam ediyor. “Doğduklarında çok güzellerdi. Geçen sezon, hala tatlı bir halleri vardı. Ama şimdi, iyice uçan ejderhalara dönüşüyorlar. Kitaplardaki ilginç şeylerden biride bu ve umarım ki dizide, bu dünyanın kitle imha silahları hayat bulacak. Ve ejderhalar büyümesi demek problemlerin büyümesi demek.”

Weiss ekliyor.
“Daenerys için onlar hala tatlı. Ejderhalar onun bebekleri. Ama, onun bebekleri, bir evi birkaç dakika içinde yakıp kül edebilir ve giderek Dany’nin etrafındaki herkese dehşet saçıyorlar. Daenerys bazı noktalarda, bebeklerinin büyüdüğü gerçeğini hesaba katacak.”