Kızıl Çimen Savaşı


#1

KIZIL ÇİMEN SAVAŞI

Asiler ve Kraliyet ordusu o zamanlar ismi olmayan minik bir tepenin kenarındaki geniş bir düzlükte karşılaşıyor.
Kraliyet Ordusu sayıca daha üstün 40.000’e 30.000 olması muhtemel.
Kraliyet ordusunun sağ kanadını Lord Arryn,Ortasını Kral Eli Lord Hayford,Sol Kanadını Prens Maekar Targaryen,Dornelu Hafif atlılardan oluşan birliği Prens Baelor Targaryen ve Kuzgun Dişleri adı verilen okçuları da Bloodraven komuta ediyor.
Asilerin ise Sağ kanadını Lord Aegor Bittersteel ve Lord Shawney,Ortasını Lord Reyne,Sol kanadını Lord Costayne ve Hürsüvarilerden ve Şövalyelerden oluşan atlı brirliği ise Daemon Blackfyre ve ikiz oğulları Aemon ve Aegon komuta ediyor.
Savaş başlayınca her iki taraf da hem kanatlardan hem ortadan orduları ileri sürüyor ve göğüs göğüse çarpışma başlıyor.
Daemon ise atlı birliklerin en önünde kıskaç hareketiyle önce Kral Eli Lord Hayford’un birliklerini duman ediyor.Burada Wyl Waynwood ve Dokuzyıldız Şövalyesi’yle vs atıp öldürüyor.Ardından Lord Arryn’ın birliklerine dalıyor ve yenilmez Vadi Şövalyelerinin çok da yenilmez olmadıklarını gösteriyor.Lord Arryn’ın Daemon’un kılıcı Blackfyre’da can veriyor.Arryn birlikleri kaçışırken Gwayne Corbray onları geri toparlıyor ve de Valyria Çeliği kılıcı Leydi Forlorn ile Daemon’un üzerine atılıyor ve Daemon’un kılıcı Blackfyre ile 1 saat boyunca Valyria çeliğinin şarkısını söylüyorlar.Bir saat sonunda Daemon Kral Muhafızını önce yaralıyor ardından kör ediyor ama öldürmüyor hatta Üstad’ını çağırıp Şövalye’nin yaralarına bakmasını ve iyileştirmesini istiyor.
Bu sırada Bloodraven ve Kuzgun Dişleri isimli okçu birliği Ağlayan Tepe’ye çıkıyor,Prens Maekar askerlerini geri çekiyor,Prens Baelor ise Dornelularla beraber Ağlayan Tepe’nin arkasına çekiliyor.Asiler Savaş’ı kazandıklarını sanıyorlar.Ama bu kurgulanmış bir tuzak. Bloodraven Daemon’un sancağını gözlüyor.Ve önce İkizlerden büyük olan(galiba daha iri) Aegon’u okluyor. Daemon’un oğlunu hiç yanından ayırmadığını düşünce o bölgeyi ok yağmuruna tutuyor ve Kılıcı Taşıyan Kral Daemon Blackfyre ve İkizler’den küçük olan Prens Aemon Blackfyre ölüyor.Bunun üzerine Kralları ve Prensleri ölen Asiler kaçışmaya başlıyor.Ama Aegor Bittersteel Asileri yeniden toparlayıp hücuma geçiyor .Daemon’un kılıcı Blackfyre’ı alıp Ağlayan Tepe’deki Kuzgun Dişlerine hücuma kalkıyor. Bloodraven ile vs atıp bir gözünü çıkarıp elindeki DarkSister ile beraber tepeden aşağıya yuvarlıyor. Lord Peake bu sırada Roger of Pennytree’yi öldürüyor.Asiler tekrardan savaşta üstün taraf oluyor.Savaş Asilerin lehine dönüyor.
Prens Maekar bu sırada geri çektiği iyi teçhizatlandırılmış mızraklı piyadelerine falanks sistemine geçmelerini ve bir savunma hattı oluşturuyor.Prens Baelor ise kaçıyor gibi gösterdiği Dornelu atlıları ile Ağlayan Tepe’nin arkasından dolanıyor.
Prens Maekar’ın savunma hattını oluşturduğunu gören ve Aegor Asileri hattı yarmak için hücuma geçiyor ve Asiler sert bir şekilde Maekar’ın Kalkanlarına çarpıyor.Bu sırada Prens Baelor’un Dornelu Süvarileri arkadan Asilere saldırıyor.Dornelu Süvarilerin mızrakları ile Maekar’ın savunma hattındaki birliklerin mızrakları arasında kalan Asiler can veriyor.Savaş son kez yön değiştiriyor ve Kraliyetçilerin lehine sonuçlanıyor.Aegor Bİttersteel, Blackfyre’ıda alıp çok az bir birlikle savaş alanını terk ediyor.
Aegor Bittersteel Kızıl Çimen Savaşı’ndan sonra Daemon’un karısını ve çocuklarını alıp Essos’a kaçıyor.Daemon’un kızıyla kendisi evleniyor.Kendisiyle beraber kaçan Westeroslularla Altın Mürettebat isimli paralı asker birliğini kurup başına geçiyor.’‘Son nefesine kada Demir Taht’a bir Blackfyre oturtmak için yaşayacağım.’’ diye yemin ediyor.Ve öyle de ölüyor ama Demir Taht’a hiçbir zaman bir Blackfyre oturamıyor.


#2

Arkadaşlar İngilizce ve Türkçe kaynaklardan okuduğumda aklımda kalanlarla yazdım yanlışlık olabilir.


#3

Baya iyi anlatmışsın, gözümde canlandırdım adeta.
Ve şunu anladım ki, D&D Battle of Bastard’ın sonunu sadece Lord of the Ring’den araklamamış gidişat kısmını da Kızıl Çimendeki Çekiç ve Örs’den araklamış.
GoT-surrounded01


#4

Tam olarak değil aslında Çekiç ve Öra gibi olsaydı Bolton piyadelerine saldıran Yabanılların arkalarından Arryn Atlıları tarafından vurulması gibi olurdu


#5

Ölülerden kurulmuş sedd örs oluyor, etrafı sarmış piyadeler çekiç. Piyadeler mızraklarını savurup, bir adım öne atdıklarında Stark askerleri ölüyor yani çekiç darbeleri altında eziliyorlar. Ayrıca Bolton askerlerinin ölülerin etrafından dolaşıp Starkların etrafını sarması, Kraliyet ordusunun Ağlayan tepenin etrafından dolaşıp isyancıların etrafını sarmasına çok benziyor. Arrynlerin arkadan hücumunun ise hiç alakası yok, tek bir tarafdan etrafı sarmadan yapılan bir saldırıydı.