Kızıl Düğün hakkında bildikleriniz (spoiler)

Arkadaşlar belki biri bu konuyu anlatmıştır ama ben baya dolaştım bulamadım bileniz varsa anlatabilirmi tam olarak?

robb stark lannister’ların topraklarına doğru savaşa gider. tüm savaşlarını kazanır. dönüşte lannisterlerin sancaktarı olan minor bir ailenin kalesini kuşatır ve alır. sonra o ailenin kızıyla evlenir, riverrun’a öyle döner. freyler buna çok kızacaktır. zira ta en baştan robb stark freylere evlilik sözü vermiştir. birkaç elçilik olayından sonra walder frey, geçersiz olan evlilik sözünün tamiri için edmure tully ile bir kızının evlenmesini kabul eder. evlilik freylerin ikiz kulelerinde yapılacaktır. robb stark ve tüm kuzey ordusu oradayken o sıralar hand olan tywinn lannister’in boltonlar ve freylerle olan ittifakı sonucunda robb stark, catelyn stark doğranır. bildiğin doğranır. starklara bağlı tüm kuzey ordusu öldürülür. greatjon umber, wylis manderly, edmure tully gibi kuzey lordları ve onların çocukları freylerce hapsedilir. boltonlar starkların yerine geçerek warden of the north olurlar.

1. Kitap

Bildiğin üzere Robb İkizlerden bir Frey kızı ile evlenme koşuluyla geçebiliyor, fakat sonra başka bir kıza aşık olup onunla evlenince Walder Frey bunu hakaret olarak varsayıyor. Bunun üzerine aralarını tekrar yapmak için Edmure Tully bir Frey kızıyla evlenmeyi kabul ediyor. Düğün sırasında tüm ordu için çadırlar kuruluyor ve herkes güzelce sarhoş ediliyor. Ardından soyluların olduğu salonda Robb, Catelyn ve Jon Umber kalıyordu yalnızca sanırım, bir kaç kişi kalıyor işte o sırada müzisyenler arbaletleri çıkartıp saydırıyorlar Robb’a. Sonra Frey askerleri giriyor içeri başlıyolar kuzeylileri doğramaya. O sırada içeri kuzeyli birliklerde giriyor, Catelyn diyor aha kurtulduk diye onlarda Boltonların adamları çıkıyor meğer işin içinde Boltonlarda varmış. Onlarda bizimkilere girişiyor. Sonra Robb’un kalbine kılıç saplayıp, Catelyn’in de boğazını kesip öldürüyorlar.

Bildiğim kadarıyla Robb ile Talisa’nın evlenmesine sinirleniyor walder Frey buna karşılık Tully’lerden biri kızlarından biri ile evlendirecek oluyorlar Robb ile Catelyn düğüne gidiyor ama orada yanlarındaki askerler ile birlikte Frey ve Boltonlar tarafından katlediliyorlar. Roose Bolton Robb’u öldürüyor Boltonlar Kuzeye hakim oluyor. Catelyn ise daha sonra uzun uğraşlar sonucu diriltiliyor ve intikamını almaya çalışıyor hatta balataları sıyırıyor biraz Brienne ile karşılaşıyor onun kendisine ihanet ettiğini düşünerek asmaya felan kalkışıyor vs. ( Yanlış olan yerler olabilir ama olayın geneli böyle. )

Robb, Freylere verdiği sözü tutmadığı için, Walder frey ve Roose Bolton Tywin’in de katkısıyla bir komplo hazırlarlar. . DRobb’un kendisini affettirmek için Edmure ve Walder’in kızı Roslin’in evlenmesi gerekir. Düğün İkizlerde yapılır. Düğün de Robb’un askerleri dışarıda kalır. Boz Rüzgar’da barınağa bağlanır. Düğün ilerler ve gelin damat odalarına gider. Ardından Castemere Yağmurları çalar ve müzisyenler okçulara dönüşür. Robb dahil birçok kuzeyli soylu öldürülür. Catelyn de Roose tarafından. Sonra Boz Rüzgarın kafası Robb’un bedenine dikilir ve kafasına da tacı çakılır.

Tamam artık kaç farklı kişi yazdı yeter…

Bir yazayım diye koyuldum ben yazana kadar 2 kişi yazmış :smiley:

Dördünün arasında ki küçük farklılıkları bulmak zevkli oluyor, tavsiye ederim.

Offf bu starklar yazık be , bu boltonlar da nasıl kuzeyli kanı akıyor anlamadım.

Boltonlar zaten hep baş kaldıran bir hane. Geçmişte Starklar ile defalarca savaşmışlar.

Stark ve Boltonlarla bildiğin bir şeyler varsa bi konu açmalısın :slight_smile: bu gibi konular daha iyi aydınlanır diye düşünüyorum

http://forum.gameofthronestr.com/konu-bolton-hanesi.html

Bahsettiğim şeyler burada yazıyor.