Kızıl Düğün

Olay sadece düğün salonundaki soyluların değil binlerce Stark askerinin ölümüne de sebep oldu.

Robb’un Kuzeye geri dönüp savaşa devam etmesi 3000 askerden daha fazla zarara sebep olurdu.

Olurdu tabi ama Tywin’in " neden 10 kişiyi yemekte öldürmek 10 000 kişiyi savasta öldürmekten daha onurlu olsun " gibi bi lafı vardı o çok saçma oluyor. Hem planlayanlar insanları kurtarmak için yapmadı bunu.

Sonuç olarak Westeros’ta yine savaş var. Yani Robb’un ve askerlerinin bu şekilde ölmesini meşrulaştırmak çok yalnış. Westeros her türlü kana bulanacaktı.

Bu olayda Hisar ve Hightower Hanesi’nin parmağı var diyorlardı? Ne kadarı doğru bir bilgisi olan var mı? Yoksa ben Büyük Kuzeyli Komplosu ile mi karıştırıyorum :frowning:

Hightower’lar ne alaka ya Kızıl Düğün’le hangi teori o merak ettim

Olay gerçekleştikten sonra Brann misafirini öldüren birinin başına gelenleri anlattığında , o kişinin tanrılar tarafından kendi yavrusunu yiyen ama bir türlü doyamayan bir yaratığa dönüştürdüğünden bahsetti.
Her ne olursa olsun, Walder Frey aldatılmış olsa bile, kendi çatısı altındaki insanların canından evsahibi sorumludur. Walder Frey adam olsa idi diyecekti ki; Askerlerini de al sınırımdan çık. Direk savaş ilanı ederdi. Starklar zaten yenilecekti o zaman. Yinede Frey Taywin tarafına geçip kazançlı çıkabilirdi.
Bu kızıl düğünle;

3000 stark sancaktarı katledildi( düğün gecesi stark askerleri sarhoş edildi önce)
Boltonlar eski adetlerine dönerek kuzeyde deri yüzme vb. eski alışkanlık ve zülümlerine geri döndüler.(Stark ların yokluğunda olnlara dur diyecek kimse kalmadı)
Frey hanesi aynı şeyleri Nehir Ova da yaptı.

Stannis ve Davos unda dediği gibi Kuzey Bolton da kaldığı sürece Kuzey zarar görecek.
Bundan sonra Frey hanesi ağzıyla kuş tutsa hiç bir hane tarafından güvenilmeyecek( Lannisterlar dahil bu kızıl düğünü tasnip etmemişlerdir.) aynı zamanda binlerce yıl hatırlanacaktır.

Bu kızıl düğün ile siz savaş olsa idi daha fazla insan ölebilirdi diyorsunuz ama, bu düğünle emin olun çok daha fazla insan zarar gördü. Ve Bolton ların zülmünden kuzeyi kurtarmaya çalışırken bir o kadarı daha öldürülecek.

Düğün olmasa idi; Zaten Robb Stark babası öldüğü için güçlü bir amaçları kalmadığını ifade ettiği için, muhtemelen geri çekilirlerdi Kuzey’e . Frey Hanesi ve Bolton Hanesi , Karstark’lar gittiği zaman bu fırsatı görmüş ve Balish 'in deyimiyle, kumar oynamışlardır.

Etik olarak diziden bağımsız baktığınızda bırakın bin - onbin , Jaime’nin yarım milyon insanı kurtardım demesi gibi, yarım milyon insanı kurtarmak için olsa bile 1 insanı öldüreyim diyecek zihniyete karşıyım ben… Emin olun her zaman bir yol vardır. Bunu öldür çünkü bu kadarı ölmesin, kendini kandırmak, zülme kapı aralamaktır.

Şunu da belirtmek isterim ki; GoT ’ da bütün sezonlar içierisindeki bütün bölümler arasında en çok beni şaşırtan, izlerken adeta kanımı donduran bir bölüm olmuştur Kızıl Düğün… diğeri ise 5. sezon 8.bölüm olup bunu aksine severek, heyecanla izledim :slight_smile:

Jaime efendinin Deli Kralı öldürmesi neden yanlış?Çok doğru bir hareket.Bunun başka yolu yok.Oğlu Rhaegar darbe yapıp babasını öldürseydi belki.Ölmeyi hakedeni öldüreceksin elbet.İnsanları diri diri yakan yüzbinlerce insanı katledecek bir manyağı daha önce birileri öldürseydi ne Robert isyanı olurdu nede o kadar insan ölmezdi.

Lord Tywin zaten şehre girmişti. Jaime orda ikileme düştü. Kral ondan Lord Tywin 'in, yani babasının kellesini istedi. O yüzden kralı öldürdü. O kadar insanı kurtardım demesini bahane sayıyor. Hatta Ned Stark ona: " Krala hizmet etmek güvenliyken hizmet ettin." dedi. Lord Tywin gittiği her yerde terör estiriyordu zaten. Jaime başta çok yanlış yaptı. Sonradan yaşadıkları onu iyi biri haline getirdi.

Savaşın çıkış sebebi ise Rheager Targeryen, Robert’in nişanlısını (Lynna Stark) kaçırdı. O yüzden çıktı savaş. Kral Stark baba ile çocuğunu öldürttü belki ama, zincirleme reaksiyonu başlatan Rhager olmuştur.

Yani anlayacağınız, zaten şehir düşmek üzereyken Jaime Kral’ı öldürdü. Korumaya yemin ettiği kralı…

Savaş Lyanna kaçırıldığı için başlamadı.Kimse hemen ordu toplayıp sefere çıkmadı.Rickard Stark ve dört kuzeyli yiğidin babası Aerys ile görüşüp konuşarak oğullarını kurtarmak ve işi kansız bitirmek için başkente geldiler.Ancak Deli manyak oğlanları babalarını ve Starkları öldürüp Jon Arrynden Ned ve Robertın kellesini isteyince 4 hane ayaklanıp savaşa başlıyor.

Jaime babasının kellesini istediği için öldürseydi kralı alev ustasını öldürmezdi.Usta zaten emri almış.Kral ölseydi bile şehri yakardı.Jaime milyonları kurtarmıştır.Ayrıca herhangi bir insan babası ile korumalığını yaptığı deli arasında seçimde tabii ki babasını seçer.Üstelik yeminler bozulabilir.Yemin dediğin nedir ki?Birkaç cümle.

Tywin reisin terör estirmek bir yana şehri basarak daha uzun yıllar sürecek isyanı ve savaşı bitirdiğini düşünüyorum.Yıllar sonra Kızıl Düğünde yaptığı gibi.

Rhaegar, Lyanna’yı kaçırmasa ne Robert isyan edecek ne de Starklar buna karşılık verecekti. Savaşı başlatan Lyanna’nın kaçırılmasıydı. Gerçek bu işte. Yanlış olan fikrini, doğru göstermek için bin dereden su getiriyorsun. Hatalarını kabullenmekte büyüklüktür.

Savaşın gerçekleşmesinde Lyanna’nın kacırılması da bir etken, evet.

Ama koskocaman savaşı sadece Lyanna’nın kaçırılmasına bağlayamayız değil mi? Orada Mad King gibi bir kral var. Savaşın asıl gerçekleşmesinin nedeni Mad King’dir. Eğer Lyanna kaçırılmasaydı da eninde sonunda savaş olacaktı diye düşünüyorum.

Diğer yönden Mad king mükemmel bir kral olsaydı ama yine de Lyanna kaçırılsaydı bir savaş başlamazdı.

Edit: Önceki yorumlara konu buraya nasıl gelmiş diye hafif bir göz gezdirdim. Pek inceleyemedim ama Red Wedding olayında Frey ya da Bolton hanesinin hiçbir kabul edilebilir davranışının olmadığını düşünüyorum ayrıca.

Yahu bir kız için savaş çıktığı tarihin bir çok “gerçek” olayında da gerçekleşmiş olup sabittir. En yakın olayda da bir film de olsa bir destandan alıntı olan Truva örneği. Truva’lı kral Mad King değildi değil mi?
Kaçırılan kız Diyarın en güçlü hanelerinin başında gelen Barathon hanesinin Lordu Robert 'in nişanlısı. Aynı zamanda en güçlü bir diğer hane olan Stark’ların kızı. Robert Lynna 'yı o kadar çok seviyor ki, dizide defalarca üstüne basa basa bunu belirttiler. Hatta ölmeden önce Robert ile Cersei konuşurlarken Robert: “7 krallığın tamamı bile Lynna 'dan doğan boşluğu doldurmama yetmedi.” Dedi. Kral ister deli olsun, ister akıllı. Diyarı ejderhalarla ele geçirmiş, kibirli bir hane zaten Targeryen’lar prenslerini öylece teslim etmelerini mi bekliyordunuz? yada Lynna’yı teslim etseler bile savaşın çıkmayacağını mı? hiç zannetmiyorum.
Kabul edelim artık şunu; krallık kişilerin kararına bakar. Meclis falan yoktur. Savaşı kişiler başlatır. Kimselerin onayına da sunmazlar zaten. O yüzden parlamenter sistemler var. Seçim var. İstişare sistemleri var. Bir adam duygularıyla değilde mantığıyla hareket etsin diye. Kim olsa, orduya sahipse ordusunu alır nişanlısının peşinden gider. Wlader Frey hariç :slight_smile:
Ayrıca Ned Stark öldürüldüğünde de savaş sadece bu yüzden çıkmıştı değil mi? Kral kötü biri olduğu için değil…

Çok Korkunç Bi Katliam Bence Hem Dizide de İzledim Gerçekten Çok Acıydı Ama Starkların Hala Umutları Var Onlar Rickon,Bran Ve En Önemlisi Arya

Tywin’i askerlerinin yaptığı yağma ve tecavüzlerinden dolayı Kralın Şehrindeki halk yılarca ondan nefret etti. Jaime’den ensest ilişkisi yüzünden nefret etsem de kralı öldürmesi yaptığı en iyi şeydi. Hatası daha erken yapmamasıydı. Büyük haksızlığa uğradı Kingslayer diye aşağılanarak. Ben Arthur Dayne, Barristan Selmy gibi sürekli ne kadar onurlu olduğundan bahsedilen kişilerin Deli Kral’a bu kadar sadık olmasını eleştiriyorum.

Ghost of high heart 3.kitapta kehanetlerinden birinde şöyle diyor.

“bir nehirde sürüklenen, daha önce balık olan, yanaklarında kanlı gözyaşlarıyla ölü bir kadın gördüm ( Catelyn Tully) ancak onun gözleri açıldığı anda korkuyla uyandım.”

"Rüyamda, yağmurda uluyan bir kurt gördüm (Greywind) ama kimse onun acısını duymuyordu. davullar, zurnalar ve çığlıklarla karışık çınlamalar duydum ama en acılı ses ufak zillerden geliyordu (Aegon Frey). "

Dizinin ilk sezonu izleyip bırakmış bir arkadaşımın tanımıyla “hadi Starkların daha fazla a.ına koyalım, çok yaşa Lannisterlar!” mottosuyla düzenlenmiş düğündür.

Yazar klasik iyiler kötüleri her zaman yener klişesi uygulamak istemediği için bu olayı kurgulamıştır.

Ortaçağ İngiltere tarihinden bolca faydalanan Martin kılıçta ustalığın savaşta başarının entrikalarla,ihanetlerle ve komplolarla dolu dünyada işe yaramadığını hazin bir şekilde anlatıyor.

Tıpkı Cesur yürek filminde olduğu gibi.İsyanda savaşlarda rakipsiz olan William Wallace ihanetlerle masa başı oyunlarla düzenbazlarla başa çıkamıyor.Savaşta ele geçiremeyen zalim kral tuzak kurarak ele geçiriyor.
Zaten Tywin Lannister kral Uzunbaşlı Edwarddan esinlenip oluşturulmuştur.İkisinin arması da aslan.

Aslında bu mevzuya geliş sürecinin en büyük sebebi Robb ve annesidir.Roose bolton ilk başlarda Robb’un yanında yer aldı hatta en buyuk destekcisi diyebiliriz.Robb ona guven verip eli yapsaydı kızıl dûğun yasanmazdı.Maalesef o guveni veremedi.Kendi kafasinin dikine gitti.Ee bu adamlarda bos insanlar degiller.hane yonetiyorlar ve politik davranmak zorundalar. Roose bolton da Lannister’leri sevmemesine ragmen kaybeden tarafta yer almamak icin saf degistirdi.aynı sekilde Walder frey… o da Robb’u destekledi hatta damadı yapmaya calıstı ama olmadı.Robb sozunde durmayarak onuda karsısına aldı.Robb’un yasini ve tecrubesizligini goz onune alırsak en buyuk suc anasındadır.zaten Jaime’yi bırakarakta tüy dikti.Kadın hem savası baslatan hamleyi gerceklestirdi hemde savası bitiren.tabii bu arada olan Robb’a ve sayısız gunahsıza oldu.Nice yigitler öldu nicesi sakat kaldı.Starkların en buyuk dusmanı ne bolton’lar dı ne de Lannister’ler , o Tully kadınıydı.

Roose haklı sayılamaz bence Robb yaya orduyu ona vermişti diye hatırlıyorum ama Roose inadına devam etti…