Klasik Kitap Tavsiyeleriniz?

Uzun zamandır fantastik okuyorum ve biraz ara vermek istedim. Klasiklerin neredeyse hiçbirini okumadım desem yalan olmaz. İlk başta beni sıkmayacak, başlıca klasik kitapları okumak istiyorum. Bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir?

Sefiller :smiley:

bak burada hem türk hem dünya klasiklerinden 40 kitap karması yapılmış
http://www.ilknokta.com/kitap/150577/Ortaogretim-100-Temel-Eser-Set-40-Kitap.html
isimlerini alıp tek tek de alabilirsin

klasiğe girermi bilmiyorum ama nobel edebiyat ödülü almış şu kitap.
Yaşlı adam ve deniz, Hemingway’in kitabı, okunmalı bence, süper bir işleyiş var. Ben küçük yaşta okumuştum etkilemişti beni. konusuna bakabilirsin internetten.

jane eyrie

hemingway iyi yazar ama ben pek sevmiyorum çok dürüst ve biraz karamsar

çok sağlam bir katolik kendisi bunun etkileri var .D

karamsarlık neyse ama dürüstlük pek katolik işi değil.
tabi şikayetim dürüst olması değil.
ne zaman nerede konuşacağını pek bilmeyen bir doğrucu davud kendisi :smiley:

haklı değilsin diyemem :smiley: ama küçükken okudum ve hala durur kitabı bende beni etkileyen bir kitaptı.

Charles Dickens-Büyük Umutlar

Ekteki resimde olduğu gibi 34 tane kitap buldum sizin ve internetin sayesinde. Bunları üçer dörder alır okurum artık. Size de göstereyim dedim. Aralarından kötüsü varsa veya bunlara eklenebilecek iyi kitaplar varsa yorum atarsınız.

Sefiller olamyan listeyi liste saymam…

Alacağım sitede Sefillerin iyi bir çevirisini bulamadığım için onu eklemedim. Ayrıca dışarıdan alacağım onu.

bütün jane austen kitapları.

büyük umutlar, suç ve ceza güzel kitaplardır. klasik değil ama angela’nın küllerini de tavsiye ederim.

ha bir de fareler ve insanlar

eklemelere devam; vadideki zambak,1984, jane eyre

karamazov kardeşler çok ağır gelebilir.
denmeleri ele bence,montaigne kibirli adamın tekidir,sevmezsin.
delifişeği okumadan önce şeker portakalıyla güneşi uyandıralımı okursan daha iyi olur.
bunlar dışında iyi bir liste olmuş :smiley:

eğer hala okumadıysan; Faust…

çok bilinen bir kitap değil ama george orwelin paris ve londra da beş parasızı da güzel kitaptır.fakirliğin ne olduğu hissettiriyo.okumadıysan orwellin bütün kitaplarını oku güzeldir

Teşekkürler. Hepsini ekledim. Liste bayağı arttı ama üçer beşer alıp okuyacağım artık. Hepsini birden almaya kalksam 500 TL civarı tutuyor. Zaten 1 - 2 yıla ancak bitirebilirim bunları. Araya Ejderhaların Dansı’da girecek birde. Çıktığı anda alacağım, affetmem :slight_smile:

Sefiller’i şiddetle tavsiye ederim okuduğum en güzel kitaplardan biridir, ancak ben 550 sayfalık versiyonunu okudum orjinali 1000 sayfa diyorlar.