Kök Hücre Hayat Kurtarır( Yardım)

#1

Arkadaşlar, her yıl 20-40 bin insanın organ nakline ihtiyacı olduğu gibi maalesef ilik kanseri binlerce kişinin de sağlıklı bireylerden gelecek Kök Hücre bağışına ihtiyacı var.

Nakil için genelde ölmeniz beklenir ama Kök Hücre için yapmanız gereken tek şey Kızılay’a gidip form doldurmak ve 3 tüp kan vermek. Sonrasında da genetik ikizinizin sizi bulmasını beklemek. Bulduğunda da yapacağınız şey ne ağrı verici ne de risk içeren bir işlemdir; size birkaç gün kök hücrenizi arttıran iğne yapıyorlar ve sonra kan verir gibi makineye bağlanıp, kök hücrenizi topluyorlar. Siz birinin hayatına tutunmasına vesile olmuş bir şekilde mutlu mesut işinize devam ederken hasta yakınları da sonunda rahat bir nefes alıyor.

Paylaştığım haber küçük bir çocuğa ait; 2 aydır kendisine ilik arıyoruz ama maalesef bulunamadı. Sağ olsun duyan başvurmuş ama bu öyle ha deyince bulunan bir şey değil maalesef. Eğer 2-3 hafta içerisinde de bulunmazsa maalesef…

Sizden ricam sağlıklı iseniz Kök Hücre bağışı için Kuzılay’a gitmeniz ve bu haberi paylaşmanız, belki çevrenizden biri uyumlu çıkabilir yahut siz uyumlu olabilirsiniz.

Lütfen damdan düşenin halini anlamak için illa damdan düşmeyi beklemeyin çünkü bir manası kalmıyor.

Teşekkürler.

3 Likes