Kral Robb Stark’ın Varisi 🐺

Arkadaşlar öncelikle bu teoriyi daha önce duymuş olabilirsiniz. Ben bu aralar her yerde duyuyorum ve daha iyi incelemek için forumda araştırmaya karar verdim. Fakat baya bir araştırdığımda böyle bir başlık bulamadım. Ben de açayım da tartışalım dedim.

Öncelikle size şu soruyu sorayım; Robb ölmeden önce varisi olarak kimi bıraktı? Çoğunuzun Jon Snow nam-ı diğer Kışyarı Piçi dediğinizi duyar gibiyim. Peki ya bunu nereden biliyorsunuz diye sormak istiyorum. Robb’un varisini belirlediği toplantıyı yazar bize vermemiş, dolayısıyla bize de okumadık. Daha sonradan kimse de bize Jon, Robb’un varisi de demedi. Hadi gelin o satırlara bir bakalım.

Rob ve Catelyn, İkizler’e Edmure’un düğününe giderken yağmur yüzünden bir yerde kalıyorlar ve Catelyn babasından duyduğu oranın kralının hikayesini anlatıyor. En sonunda konu veliahta geliyor;

…“Veliahtı onu başarısızlığa uğrattı.” Robb, elini aşınmış taşta gezdirdi. “Jeyne’i karnında
bir bebekle bırakmayı umuyordum… yeterince denedik ama emin değilim…”
“Her zaman ilk seferde olmaz.” Sen olmuştun gerçi. “Yüzüncü seferde bile olmayabilir.
Daha çok gençsin.”
“Gencim ve kralım,” dedi Robb. “Bir kralın veliahtı olmalıdır. Bir sonraki mücadelemde
ölürsem, krallık benimle birlikte ölmemeli. Kanunlara göre taht sırasındaki bir sonraki kişi Sansa, yani Kışyarı ve kuzey ona geçecek.” Robb’un ağzı gerildi. “Ona ve lord kocasına. Tyrion Lannister. Buna izin veremem. Buna izin vermeyeceğim. O cüce asla kuzeyin sahibi olmamalı. ”
“Hayır,” diye onayladı Catelyn. “Jeyne sana bir oğul verene dek bir veliaht ilan etmelisin.” Bir an düşündü. “Babanın babasının kardeşi yoktu ama
babasının babası, Lord Royce’un hanedanının alt dalına mensup bir oğulla evlenen bir
kız kardeşe sahipti. Üç kızları oldu, kızların hepsi Vadi’nin küçük lordlarıyla evlendi. Bir
Waynwood ve bir Corbray olduklarından eminim. En genci… bir Templeton olabilir ama…”
“Anne.” Robb’un ses tonu keskindi. “Unutuyorsun. Benim babamın dört oğlu var.”
Catelyn unutmamıştı; bu gerçeği görmek istemiyordu ama gerçek oradaydı
işte. “Bir Kar, bir Stark değildir.”
“Jon, Kışyarı’nı bir kez bile görmemiş küçük bir Vadi lordundan daha fazla Stark’tır.”
“Jon, Gece Nöbetçileri’nin kardeşi. Evlenmeyeceğine ve mülk edinmeyeceğine dair yemin etti. Siyahları kuşananlar ömür boyu hizmet ederler.”
“Kral Muhafızlarının şövalyeleri de öyle. Fakat Lannisterlar’ı durdurmadı bu, Sör
Barristan Selmy ve Sör Boros Blount’la işleri bittiğinde onların beyaz pelerinlerini çıkarmaktan çekinmediler. Eğer Sur’a Jon yerine yüz adam gönderirsem, bahse girerim ki onu verdiği yeminlerden azat etmenin bir yolunu bulurlar.”
Bu konuda kararım vermiş. Oğlunun ne kadar inatçı olabileceğini biliyordu Catelyn. “Bir piç miras alamaz.”
“Bir kraliyet fermanıyla meşru kılınmadığı takdirde,” dedi Robb. “Bir piçi meşru
kılmanın, bir Yeminli Kardeşi yemininden azat etmekten daha çok emsali vardır.”
“Emsal,” dedi Catelyn acı acı. “Evet, Dördüncü Aegon ölüm döşeğindeyken bütün piçlerini meşru kıldı. Peki, bu ne kadar acıya, kedere, savaşa ve cinayete sebep oldu? Jon’a güvendiğini biliyorum. Ama onun oğullarına güvenebilir misin? Ya oğullarının oğullarına? Şeytan Karaateş’in taht talipleri, Targaryen Hanedanı’nı beş nesil boyunca rahatsız etti, Cesur Barristan son talibi Basamaktaşı’nda katledene kadar. Eğer Jon’u meşru
kılarsan, onu tekrar piç yapmanın bir yolu yok. O evlenir ve ürerse, senin Jeyne’den
yapacağın hiçbir oğul asla
güvende olmaz.”
“Jon benim oğluma asla zarar vermez.”
“Theon Greyjoy’un Bran’a veya Rickon’a zarar vermediği gibi mi?”
Boz Rüzgâr, Kral Tristifer’in mezarının üstüne zıpladı, dişlerini gösterdi. Robb’un yüzü soğuktu. “Haksız olduğu kadar zalim bir soru bu. Jon, Theon’a benzemez.”
“Öyle olması için dua ediyorsun. Kız kardeşlerini düşündün mü? Onların hakları ne olacak? Kuzey, İblis’in eline geçmemeli, bu konuda hemfikiriz ama Arya ne olacak? Kanunlara göre Sansa’dan sonra o geliyor… senin öz kardeşin, meşru doğumlu…”
'“…ve ölü. Babamın başının kesildiği günden beri hiç kimse Arya’yı görmedi, duymadı. Neden kendine yalan söylüyorsun? Arya gitti, Bran ve Rickon gibi. Cüce ondan bir çocuk yaptığında Sansa’yı da öldürecekler. Geri kalan tek kardeşim Jon. Bir evlada sahip olamadan
ölürsem, Jon’un benden sonraki Kuzey Kralı olmasını istiyorum. Seçimimi destekleyeceğini ummuştum.”
“Yapamam,” dedi Catelyn. “Diğer konuların hepsinde Robb. Her şeyde. Ama bu…
saçmalıkta değil. Benden bunu isteme.” “İstemek zorunda değilim. Ben kralım.” Robb arkasını dönüp uzaklaştı, Boz Rüzgâr mezardan aşağı atladı ve Robb’un peşinden gitti…

İşte burada görüyoruz ki Robb, Jon’u meşrulaştırıp varisi yapmayı kafasına koymuş ve bunu Catelyn’e açıklayarak tepkisini ölçüyor ve “söylediğine göre” beklemediği bir tepki alıyor. Catelyn varisi olarak Arya’yı veya Vadi’den uzak bir akrabasını bırakmasını istese de Robb cevaplamadan gidiyor.

Peki varisini açıkladığı toplantıda neler oluyor? Bir bakalım;

…”Karımı Nehirova’da bıraktım. Annemin başka bir yerde olmasını isterim. Bütün hazineni tek kesenin içine koyarsan, seni soymak isteyenlerin işini kolaylaştırmış olursun. Düğünden sonra Denizgözcüsü’ne gideceksin, bu kral emridir.” Robb ayağa kalktı, Catelyn’in kaderi bir çırpıda belirlenmişti. Robb bir yaprak parşömen aldı. “Bir mesele daha var. Umuyoruz ki, Lord Balon arkasında bir karmaşa bıraktı. Ben aynı şeyi yapmayacağım. Henüz çocuğum yok kardeşlerim Bran ve Rickon öldü, kız kardeşim bir Lannister’la evli. Benim ardımdan kimin geleceğini uzun uzun ve çok fazla düşündüm. Şimdi, gerçek ve sadık lordlarım olarak sizlere, kararımın şahitleri sıfatıyla bu belgeyi mühürlemenizi emrediyorum.”
Bir kral gerçekten, diye düşündü Catelyn yenilmiş bir halde. Robb’un Moat Cailin için kurduğu tuzağın, az önce Catelyn’i düşürdüğü tuzak kadar iyi işlemesini umuyordu sadece.

Şimdi burada görüyoruz ki yazar Robb’un varisini açıkladığı kısımları yazmamış. Sadece açıkladıktan sonra Catelyn’in düşüncelerini söylemiş. “Tuzak” diyor Catelyn. Ama Jon’u daha önceden Catelyn’e söylememiş miydi? Neden bu bir tuzak olsun?

Daha sonra Leydi Maege’in Catelyn’e kadınların liderliğiyle ilgili bir konuşma yaptığını duyuyoruz. Buraları da koyacaktım ama fazla uzatmak istemiyorum.

Hepinizin anladığı gibi Robb’un varisi olarak bir Stark bırakmak istemesi, varisinin Kuzey’i tanıması gerektiğini filan söylüyor. En başta Jon gibi duruyor. Ama Catelyn bunu bildiği halde tuzağa düştüğünü hissediyor. Biz buradan anlıyoruz ki varis Catelyn’in istemeyeceği ve daha önce ona söylenmeyen birisi.

Peki ya kim olabilir? Kuzey’i tanıyan, bir Stark olan, Robb’dan sonra da Üç Dişli Mızrak Kralı olabilecek olan? Yoksa Kraliçesi mi demeliydim; bu kişi bana sorarsanız Catelyn’dir. Kuzey’de Robb’dan daha fazla bulunmuş, evlilik yoluyla bir Stark, ayrıca doğumdan bir Tully. Yani Nehir Toprakları ona sadık kalabilir. Catelyn bu yüzden tuzağa düştüğünü hissediyor. Bu yüzden Leydi Maege ona kadınların da lider olmaları gerektiğinden bahsediyor. Bu yüzden Robb onu Denizgözcüsü’ne gönderiyor. Karısı yani Kraliçe bir yerde, eğer Robb ölürse Kraliçe olacak kişi başka bir yerde.

Şimdi bir bakalım yazar bunu bizden neden saklasın? Robb ölüyor ve sonradan krallığı da yıkılıyor. Şimdi Robb’un bu varis olayını söylediği kişilere bakalım. Lord Jason Mallister, Galbart Glover, İri Jon, Catelyn Tully, Edmure Tully ve Maege Mormont.

Jason Mallister, kalesinde oğluyla beraber tutsak. Galbart Glover en son Bozsu Gözcüsü’ne gidiyordu ama yeri hakkında bir bilgi yok. İri Jon, İkizler’de rehin tutuluyor. Catelyn, öldü ve daha sonradan dirilip Sancaksız Kardeşliğin başına geçti. Edmure, Casterly Kayası’nda rehin ve Maege de Galbart ile beraberdi.

Esir olmayan üç kişi görüyoruz ki bunlardan biri Catelyn. Kendisi Robb’un tacına sahip ve zaten bir birliği yönetiyor. Leydi Maege ve Galbart Glover muhtemelen Bozsu Gözcüsüne ulaştılar çünkü Bataklık İnsanları, Moat Cailin’e saldırdı. Yani bu bilgiyi sakladılar. Kendileri nerede bilmiyoruz. Ama kızının dediğine göre Leydi Maege iki küçük kızıyla Ayı Adası dışında. Galbart Glover da Derinorman Kalesi’nde olamaz. Ya Bozsu Gözcüsü’nde kaldılar ya da bir komplo için saklanıyorlar.

Yani kısacası ben Robb’un varisinin Catelyn olduğunu ve Maege ile Galbart’ın bunu bildiğini söylüyorum. Tabi onu başa geçirmek gibi bir planları yok. Kendisi öldü olarak biliniyor. Ayrıca bunlar Manderly’yle birlikse Rickon’un yaşadığını biliyorlar ve belge iptal oluyor. Tabi hiç bilmediğimiz çok değişik bir kişi de çıkabilir. Yani sonuçta George bu, her şeyi yapar. Bekleyip göreceğiz. Umarım yakın zamanda Mormontların gizemini anlarız. Leydi Mormont iki kızıyla kayıp. Bir kızı Stannis ile beraber. En küçük kızı Ayı Adası’nda tek krallarının Starklar olacağını söylüyor.

Son olarak ben şahsen Kuzey Komplosu’nun gerçek olduğuna inanıyorum. Howland Reed’den efsane bir çıkış bekliyorum. Sonuçta Kuzey unutmaz. Anlayamadığım şeylerse Ryswell’ler ama bunu başka bir konuda konuşuruz :slight_smile:

Sizin düşünceleriniz neler? Sizce Robb, varisi olarak Catelyn’i bırakmış olabilir mi veya Kuzey’de bir komplo var mı?

2 Likes

Hangi Stark Çocuğu Starkları Yeniden Yükseltecek?

Catelyn bir Stark değil.Varis bırakacak bir erkek değil.

Üstelik Kral Katilini saldığı için kuzey lordlarının çoğu ona diş bileniyor.Varis değil.

Robb, varisi olarak Jon Stark’ı bıraktı.

0 Likes

Cevaplamadan gitmiyor; Arya ölü diyor ve o kişi de hiçbir şekilde Kışyarı’nı görmedi… Jon o kişiden daha çok Stark, Kışyarını görmemiş birini varis yapacak değilim diyor.

YENİLMİŞ BİR ŞEKİLDE kısmını gözden kaçırma, yani artık kabullenmiş, değiştirmeyecek oğlunun kararını… Bahsettiği tuzak da Cat’i yanından nazikçe kovalama kısmı. :slight_smile:

Cat bir Stark olmadığı için yasal olarak onu Stark Kraliçesi olarak atayamaz, yok böyle bir hakkı. Kuzey de zaten asla kabul etmeyeceği gibi kadına hoş gözle bakmıyorlar, yaptığı şey yüzünden.

Jon’un kral olacağı ise zaten işaretleri verildi. Arya'nın ve Jon'un Nihai Kaderi

Kuzey komplosu da var, teoriler kısmında bu konuda bir başlık açmıştım.

0 Likes

Cat’i varis olarak bırakmış olma ihtimali var mı var evet ama düşük bir ihtimal bence

0 Likes

Kesin olan şey Sansanın varisliğini fes etti yada büyük sınırlamalar koydu belge ile…
2. Konu Cat şöyle ola bilir Arya yı varis ilan ederse Arya dönene kadar yada resmi olarak 16 . yaş gününe kadar o bölgelerin yönetimi Cat e geçer. Arya nın öldüğü kesinleşirse işte o zaman iş değişir .
Tek başına Cat in kuzeye varis olduğuna bende katılmıyorum. Jon’un varis ilan edildiğini de Düşünmüyorum, istemiyorum da

Kuzey komplosu Rickon büyük ihtimal yada Sansayı başa geçirmek olan bir komplo bence
Rickon u söylemeye gerek yok ama LF de Sansayı güzelliği kızı olması hiç bir işine yaramadan Varis Harry ile evlendirmek için saklamıyor bence. Öncesinde yada sonrasında Sansayı destekleyecek lordları tespit edip gizlice haber verdi yada verecek bence

0 Likes

Bende de Jon. Sansa’yı Lannister evliliğinden dolayı istemiyor.Bran ve Rickon’u öldü sanıyor. Cat de bir Stark değil onun etrafında Kuzey birleşmez.
Ama ikinci bir ihtimal daha var o da Arya. Robb’un varis kriterlerine uyuyor. Leydi Maege’in kadınların liderliği ile ilgili konuşması bunu işaret ediyor olabilir. Senin dikkat çektiğin Cat’in tuzağa düştüğü düşüncesi de bu olabilir. Ayrıca Leydi Stoneheart olarak kendine biçtiği görev sadece Freyleri bulup asmak olmamalı. Brienne ve Jaimeden Arya yı muhtemelen isteyecektir.

Arya olmasıda bir ihtimal ama dediğim gibi bence de varis Jon.

0 Likes

Robb, Arya’nın öldüğünü ve annesinin bunu kabullenmesi gerektiğini söylüyor. Robb’a göre tim kardeşleri ölü, bir tek Jon var.

0 Likes

Ben Cat’in varis yapıldığını zannetmiyorum.
Yapılmış olsa bile Cat artık ölü sayılır. Zombi gibi birşey oldu.
Jon’u varis yapmıştır diye düşünüyorum.

0 Likes

herhangi bir kuzey lordu veya catelyn tully derim ben

0 Likes

Ben oradaki “tuzağa düşme” olayını Robb’un Catelyn’i artık onun kafasını karıştıramayacağı kadar kendinden uzağa göndermesi olduğunu düşünüyorum. Tuzağa düşme olayını Robb sevdiği kadını açıkladığında da kullanmıştı çünkü Cat. Robb varis olarak Jon Snow’u belirtmiştir bence. Okurken bana aksi herhangi bir şey hissettirmemişti kitap

0 Likes

ben tuzağı şöyle düşünüyorum Cat in ısrarı Arya ne olacağı üstüneydi
annesini kırmamak hemde Jon un konumunu güçlendirmek için Aryayı varis yaptı, Öldüyse haberi gelecek ve o durumda da Jon un meşru olacağına dair madde var bence, Önceliği Arya ya vermiş olarak (nasılsa öldü diye düşünüyordu) Annesi hem çocuklarının hakkını korumuş hem, kuzey ve Nehirova liderliğini perçinlemiş oldu sonrasında annesi Jon a itiraz edemeyecekti.
Dahası böyle bir durum kitap için daha çetrefilli yol açar. Sansa varis ama değil, Arya kuzey kraliçesi, Rickon hiç bahsedilmiyor, Jon ölümden dönmüş Targ, Cat ölümden dönüş ama çocuklarından hangisi varis belli değil, Tacı Arya için saklıyor ama Lannester olmayan Sansa ve doğal varis olan Rickon olacak birde

0 Likes

İşin sonu önemli. Eğer Jon meştulaştırıldı ise hepsinden öne geçer. Ben Jon’n Kuzey Kralı, Rickon’un ise Kışyarı Lordu olacağını düşünüyorum. Unvanlar ayrılacak, Üç Dişli Mızrak’da Jon’a ait olursa zaten krallık merkezini bile değiştirebilir

1 Like

Hatırladığım kadarıyla Robb Jon’un varis olmasını belli şartlara bağlayacaktı hayatta olan herhangi bir Stark’ın iddiası Jon’un iddiasından daha sağlam olacaktır Bran ve Rickon’un yaşadığı öğrenilirse işler değişir.

1 Like

Şart şu idi; Robb’un çocuğu olmaz ise varisi kardeşi Jon’dur.

0 Likes

Ama o zamanlar Brandon ve Rickon öldü sanılıyordu yani anlaşma geçersiz olur bence onların yaşadığı öğrenilince.

0 Likes

Çok özür dilerim de niye? Ölü sanması ve ölü olması arasında fark yok… Ölü sanmasa idi o kağıtta Bran yahut Rickon yazacaktı, ölü sandığı için Jon yazıyor. Oğlan meşrulaştırıldığı zaman iş bitmiştir, yaşça Bran ve Rickon’dan büyük, büyük erkek evlat her daim başa geçer.

0 Likes

Bence kardeşlerim öldüğü için gibi bir madde vardır. Şu Maege ile Galbart’ı görelim artık yaa…

0 Likes

Öyle bir madde olması için sebep yok. Hangi vasiyet böyle yazılmış tarihte ki bu oğlan böyle yazsın? Zaten onların ölü olduğu herkesçe bilinen bir şey. Herkesin bildiğini “kardeşlerim öldü diye piçi aldım varis yaptım” diye dipnot düşmesi…

Orada tek şart vardır… “Bir çocuğum olmadan ölürsem… varisim şu kişi…” bitmiştir. Vasiyet bu, günlük değil. Neyi ne için yaptığını yazmazsın vasiyetlerde; Robert’ın vasiyetine bak.

0 Likes

Sonuçta görmedik vasiyeti, ayrıca sadece 6 kişinin gördüğü bir vasiyette neden yazmaması çok saçma. Bence teker teker kardeşlerim öldü, Arya ölü biliniyor, Sansa bir Lannister ile evli diye yazar en sonunda bu yüzden der.
Robert’ın vasiyetinde bile Eddard’ı neden koruyucu olarak seçtiği yazıyordu. Oğlum 16 yaşına gelip erişkin olana kadar. Yani oğlu küçük olduğu için.

0 Likes

kesinlikle katılıyorum zaten ben Jon kuzey kralı olsa bile Rickon ortaya çıktığı an ona verecek dedim hep
benim demek istediğim Cat ve kuzeyliler için kısa sürelide olsa bir karambol ve bilinmezlik olacağı yönünde

ha işte o yüzden Arya yı varis yaptı diye düşünüyorum bende ihtimal olsa bile çıkıp gelebilir o gelmezse Jon meşru kuzey kralı olacak gibisinden birşey var belgede mutlaka
Arya öldü nasılsa annem birşey diyemez, artık engel olamaz kuzey jon a geçecek gibi bir tuzak işte
ve zaten çocuğu yani varisi olana kadar geçerliydi bu belge, kim öleceğim bugun diye düşünür ki önemde daha aylar yıllar olmadı ilk savaşa kadar vaktim var diye düşünüyordu

0 Likes