Kral Toprakları'nın Yağmalanması

Kral Toprakları’nın Yağmalanması

Savaş: Robert’in İsyanı
Tarih: 283AL
Yer: Kral Toprakları
Sonuç: İsyancıların zaferi

Lannister güçleri şehri katlediyor. Resmi Büyüt

*Kral Toprakları’nın yağmalanması isyan içinde bir yıl boyunca meydana gelmiştir.

Taraflar
+Batı Toprakları’nın ordusu -Arda kalan kraliyet ordusu

Kumandanlar
+Tywin Lannister -Aerys II Targaryen

Askeri Güç
+12,000(Batı Orduları) -Bilinmeyen(Kralın Şehrinde kalan azınlık ordusu)

Kayıplar
+Bilinmeyen
-Aerys II Targaryen
-Rossart
-Manly Stokeworth
-Prenses Elia
-Rhaenys

Savaş
Trident Savaşı’na kadar tarafsız kalan Lord Tywin Lannister 12,000 kişilik kuvvetle Kral Toprakları’na yürüdü ve Kral Aerys’a bağlılık iddiasıyla şehir kapısından içeri alınmayı talep etti.Kral Aerys II, Varys’ı dinlemeyip Büyük Üstat Pycelle’in tavsiyesiyle kapıları Lannisterlara açtı.Pycelle, Rhaegar’ın ölümüyle Krallığın yeni bir krala ihtiyacı olduğunu düşündü ve bunun Tywin olmasını umdu.Sonra Lannister kuvvetleri Robert’in adına etrafı yağmalamaya başladı. Aerys, en son kral elini (Rossart) çağırıp “Hainler şehrimi istiyor. Ama ben onlara hiçbir şey vermeyeceğim, küller dışında. Bırakalım Robert kavrulmuş kemikler ve pişmiş etlerin üstünde kral olsun!” diyerek şehrin her tarafına çılgın ateş yerleştirilmesini emretmişti. Sonra Aerys, Kral Muhafızlarından biri ve Tywin Lannister’ın öz oğlu olan Jaime Lannister’dan kendi babasını öldürmesini emretmişti.Onun yerine Jaime, Lord Rossart’ı ve sonrasında Kral Aerys’ı Demir Taht’da öldürdü. Tywin tahtı Robert için güvende tuttuklarını ve Targaryenlerden sonsuza dek vazgeçtiklerini kanıtlamak için şövalyeleri Gregor Clegane ve Amory Lorch’u geriye kalan kraliyet ailesinin icabına bakması için yolladı.Gregor, annesi izlerken tahtın veliaht prens Aegon’ı öldürdü ve sonra Prenses Elia’a tecavüz edip öldürdü.Amory, prenses Rhaenys’ı babasının yatağının altından sürükleyerek çıkardı ve öldürdü. Eddard Stark kısa bir süre sonra oraya ulaşıtı ve Jaime’yi Aerys’ın cesedinin aşağısına yığılmış olduğu tahtın üzerinde oturuyorken buldu.Tywin Lannister, Elia, Aegon ve Rhaenys’ın cesetlerini göstermişti.Bu acımasız davranıştan sonra Eddard Stark ve Robert Baratheon arasındaki tartışma Starkların savaşı bitirmek için güneye kendi başlarına gitmelerini sağlamıştır.

Sonuç
Eddard Stark ve Robert Baratheon, Rhaegar’ın ailesinin öldürülmesi hakkında tartıştılar.Eddard haksız bir katliam olduğunu düşünürken Rhaegar’ın çocuklarının ölümü Robert’i memnun etmişti.Eddard Stark güneye gitti ve Fırtına Sonu Kuşatması’nı kaldırdı sonrasında Joy Kulesi’ne gitti. Lyanna’nın ölümü dolayısıyla tutulan yas Robert ve Eddard’ı uzlaştıran etken oldu.
Ser Jaremy Rykker ve Ser Alliser Thorne gibi yağmalamadan kurtulanlar için Tywin iki seçenek sundu; Gece Nöbetçilerine katılmak ve ya ölüm.

Yağmalamadan Alıntılar

Kral Toprakları’nı yağmalamadan sonra gördüm.Bebekler, yaşlı bir adam, oyun oynayan çocuklar o gün gibi katledilmişti.Sayabileceğinden daha çok kadın tecavüze uğramıştı.
-Jorah Mormont

O fetihte hiç onur yoktu.
-Eddard Stark

Düzenleme için Sinister’a teşekkürler.

Şehirden ne istemişler ben onu anlamadım :’((

Lannister bu yapar. Bide isyan savaşlarının sonuçlarına bakıyorlar hangisi kazanıyorsa o tarafa geçiyorlar. Kazanıyorlar. Kraliyetle kaybeden Martell ve Tyrell ailelerinin emekleri boşa gidiyor. Daha sonra taht Lannisterlara geçiyor, başları sıkışıyor ve Martell Tyrell hanelerini güçlenmek için çağırabiliyorlar =) Lannister bu yapar.

bu lannisterlar’ı olaylar tam sıcakken fetihten sonra cezalandıracaktı robert hepsini affetti görüyoruz olanları…

Evet bende şaşırdım açıkçası neden affeti bir çok kişiyi anlamıyorum.Ama Lannisterlar hala yaşıyor yani benim için hava hoş :smiley: