Kraliçe Arya Stark ve Kral Jon Snow

(DİKKAT: Başlık güncellenmiştir.)

*Reddit’den bir kullanıcı yazmış, ben de elimden geldiğince çeviriyorum. Kendi yorumlarımı da katarak yazıyorum. Siz de fikirlerinizi söyleyin.

İDDİA: Arya, Jon’un Kraliçesi olacak. Haliyle Jon da Kral.

Başlamadan önce şunu söylemek gerekiyor. GRRM’in açıklamasına göre 1. kitap diğer 4 kitaptan daha çok foreshadowing içermektedir, bu yazarın pişman olduğu bir durum ayrıca çünkü bazı şeylere çok erken foreshadowing yaptığını belirtmiştir.

Türkçesinde “kraliçe” diye ifade edilen bu cümlenin İngilizce aslında “queens” yani “kraliçeler” diye ifade edilmiştir. Bu, bir çok yanlış ve eksik çeviriden bir tanesi.

Ned, karısı Cat ile “evlilik” işini konuşurken kendisini kraliçelerin babası olarak ifade ediyor; çoğul dil kullanmış. Sansa, Robert’ın veliahdı ile nişanlanmış iken diğer kızının yani Arya’nın da nasıl kraliçe olmasını bekler?

Ned, gerçekçi bir şekilde böyle ifade edemez; seride karakterler normalde söylemeyecekleri şeyleri söylüyor ise bu bize yazarın, (onların ağzından) gelecekteki olayları ima olarak ifade ettiği şeylerdir. Diğer bir ifade ile o bir foreshadowing olsa gerek.

Ned, bunu kızına söylediğinde de Arya, “Hayır, o Sansa.” diyerek karşı çıkıyor. Yukarıda olayın daha detaylı bir şekilde ifade ediliş biçimi. Yani aslında Ned, Arya’yı 2 kez kraliçe olacağını ifade etmiş oluyor; biri dolaylı diğeri doğrudan. Yine soruyoruz; Ned, nasıl olur da Sansa veliaht ile nişanlı iken Arya’nın da bir “kral” ile evlenip kraliçe olacağını ifade edebilir?

Nitekim Arya da zaten “Hayır, o Sansa!” diyerek hem babasının yanlış ifade ettiğini hem de “kraliçe” olma hayalinin ablasına ait olduğunu hatırlatıyor. Arya, böyle şeyler hayal eden ve isteyen bir kız değil.

Aslında bu mesele ile ilgili Jon’un benzer bir konuşma gerçekleştirdiğini görüyoruz. Eğer dikkat ederseniz benzer kısmı görebilirsiniz.

“Kral,” dedi kuzgun. Uçup Mormont’un omzuna kondu. Tekrar, “Kral,” diye bağırdı kafasını ileri geri oynatırken.

“Bu kelimeyi seviyor,” dedi Jon gülümseyerek.

“Söylemesi kolay bir kelime, sevmesi de kolay.”

“Bence sizin taç giymeniz gerektiğini düşünüyor lordum.”

1. kitabın 1. Jon Snow POV’u. Bahsi geçen kuzgun’un Kankuzgun’u tarafından warglandığı hemen hemen bilinen bir şey aslında. Daha sonraki kitaplarda da Jon’a “Kral Jon Snow” demişti. Yani burada aslında “kral” derken, Jon’u kast ediyor ama Jon hiç üstüne alınmıyor(zaten sonraları da alınmıyor) ve “Mormont için bunu söylüyor.” diyor. Özetle Ned’in Arya’ya “kraliçe” olacaksın demesi ve Arya’nın da “Hayır, o Sansa.” deyip, hiç üstüne alınmaması gibi. Oysa biz biliyoruz ki Jon aslen kral olarak doğmuş biri ve 6. kitapta da Kuzey Kralı olarak da tahta çıkması bekleniyor. Jon için yapılan “kral” foreshadowing’i gerçeğe dönüştü ise Arya için yapılanın gerçeğe dönüşmeyeceğini beklemek çelişkili olur.

Aslında buna işaret olarak kullanılan başka bir argüman daha var. Yine Ned’in bir sözü. Fakat bu sefer Sansa’ya.

“Tatlı kızım, beni dinle,” dedi babası yumuşak bir sesle. "Yeterince büyüdüğün zaman, sana yakışır, seni hak eden, cesur, nazik, güçlü, soylu bir lordla evlenmeni sağlayacağım. "

Elbette ki aynen söylendiği gibi Sansa, Joffrey ile evlenip kraliçe olamıyor ama bir Lord olan Tyrion ile evlenip “Leydi” olarak kalmaya devam ediyor, aynen ulukurdunun isminin Leydi olması gibi. Arya’ya ise “kral” ile evleneceksin, diyor.

Bazı okuyucular Ned ve Arya’nın bu konuşmasını Cersei’nin Maggy ile konuşmasına benzetmiş. Biliyorsunuz 3 soruya karşılık 3 cevap olmuştu. Cersei prens ile ne zaman evleneceğini sorduğunda kral ile evleneceği cevabını almış ve sonrasındaki soru-cevap kısmıyla devam etmişti.

Arya: “Kral’ın konseyinde yer alabilir miyim?”

Ned: “Sen kral ile evleneceksin.” (Alysanne’nin kral ile evlenmesi ve onun konseyinde yer alarak en güvendiği danışmanı ve sağ kolu olması vurgulanmış.)

s

Arya: " Kaleler inşa edebilir miyim?"

Ned: “(Sen) kale yöneteceksin.” (Kraliçe Alysanne’nin kraliçe olarak bir kalenin inşasını desteklemesi hatırlatılmış.)

s

Arya: “Yüce Rahip olabilir miyim?”

Ned: “Oğulların şövalye, prens, lord ve belki de Yüce Rahip olacak.” (Yine aynı kraliçenin çocuklarından biri rahibe olmuştu.)

Daha sonra Cat’in düşüncelerine geçiyoruz.

Kuramı ortaya atan kişiye göre bu da bir önceden ima durumu, ben öyle güçlü bir ima olduğunu düşünmüyorum gerçi ama yine de ekledim. Burada Jon’un oğlu vs. olacağını ima etmiş ve yukarıda Arya’nın oğulları ile paralel bağlantı kurmuş galiba; “senin oğulların lord, prens, şövalye olacak…” meselesindeki lord, bu winterfel lordluğu şeklinde olabilir yani.

Alys karakterini Arya ile karşılaştırıyor ve onu hatırlıyor. Nitekim Sur’a ilk geldiği zaman da ilk saniyeler ona benzetmiş(çünkü aynı saç rengi ve göz rengine sahip)ti. Burada da kızın kafasındaki karlı TAÇ mecazı ile Arya’nın Jon’un kraliçesi olacağına dair gönderme olduğunu düşünülüyor.

Briennie’nin 4. kitaptaki hanlı POV’unda Gendry ve çocuklarla karşılaşma sahnesi. Brienne, Sansa’yı ararken hana geliyor ve burada Willow ve Gendry ile karşılaşıyor, Willow’un soylu bir kız gibi emirler vermesini ve yaşça çok daha büyük olmasına rağmen Gendry dahil herkesin “doğal” bir şeymiş gibi ona itaat etmesini garip buluyor ve kızın görüntüsü ve soylu gibi emir yağdırması yüzünden onun “Arya” olup olmadığını sorguluyor. Ayrıca Willow’un kalesini yöneten bir “kraliçe” gibi tarif ediyor.

Alys Karstark meselesinde olduğu gibi burada da Willow üzerinden Arya benzetmesi ile kraliçe işareti verildiği şeklinde yorumlanıyor.

Ayrıca ulu kurtlarla da ilgili bir ekleme yapmış. Kurtlara verilen isimlerin, sahiplerinin geleceğine gönderme yaptığını artık hepimiz iyi kötü biliyoruzdur, değil mi? Hayalet ile birlikte 6. kitap sonrası Jon’un bir çeşit hayalete dönüşeceği gibi Arya’nın kurdu isminin savaşçı bir KRALİÇEden alıyor. Hatta Nymeria hem bir “prenses” hem de bir “kraliçe” olarak tarif ediliyor. Robb’un kuzey krallığını yeniden ihya etmesi sonrası Arya dahil kardeşleri prenses-prens olarak anılıyor. Nitekim Harrenhall sahnesinde Arya’nın evlenmesi beklenen Frey oğlanı ile konuşması buna örnek. Frey oğlanı evleneceği prensesi anlatıp duruyordu hatta evlenemeyeceği haberini alınca bu yüzden ağlamaya başlamıştı. Eh, herkes bir prens ve prensesle evlenmek ister. :slight_smile:

Arya’nın kılıcına “iğne” ismini verip, “dikmek, dikiş yapmak.” gibi ifadelerde bulunuyor yani onun iğnesi ve onun dikiş tarzı bu şekilde… Çok kere “iğne işi” ifadesini kullanıyordu. Bu da uzun gece sonrası kraliçe olarak ile rolüne gönderme olabilir diye düşünülmüş, yani işte krallığı bir araya getirmek, toplamak, dikmek sağlamlaştırmak gibi.

Arya meselesi ile ilgili son birkaç şeye daha değinmek gerekiyor, asoiaf içinden ziyade GRRM’in açıklamalarına.

GRRM, Arya’nın 40 yaşındaki bir yetişkinin olgunluğa sahip olduğunu söylemiş; 5 yıllık zaman atlamasını onun için (fiziksel olarak yeteri kadar büyüsün diye) yapmak istemiş ama diğer karakterlerin onun büyümesini 5 yıl boyunca bekleyemeyeceği için vazgeçerek “12 yaşında dünyayı fethetmesi gerekiyorsa, öyle olsun.” demiştir. Ayrıca 6. kitapta çiçek açacağını belirtmiş ve Arya’nın kitaplarda geldiği duruma bakacak olursa sadece zihinsel değil cinsel yönden de olgunlaştığı, onun için böyle şeylerin olağan hale geldiği gözler önüne serilmiş durumda.

Diğer yandan en can alıcı açıklamalardan biri de GoT’un çizgi romanın yazarı olan Daniel Abraham, GRRM’in arkadaşlarından biri ve ayrıca komşusu. Yaptığı bir değişikliği (diziye göre) ona gösterir ve GRRM, eski haline getirmesini söyler.

Have you collaborated at all with George R.R. Martin in the process of adapting the novel to comics? If so, what’s the creative process there?
I’ve spoken to George a lot in the process. The biggest issues we have are continuity questions. There are things about this story that only he knows, and they aren’t all obvious. *There was one scene I had to rework because there’s a particular line of dialog – and you wouldn’t know it to look at – that’s important in the last scene of “A Dream of Spring.” - Daniel Abraham

Bahsi geçen diyalog üstü kapalı belirtilmişse de Daniel, çizgi romanı hazırlarken diziye göre bir diyalog yazıyor ve GRRM’e bunu gösterdiği zaman karşı çıkarak “Bu kısımı eski gerçek haline getir, Yaz Hayali kitabının son sahnesi için önemli.” olduğunu söyleyerek, bir foreshadowing olduğunu belirtiyor.

Dizide bilhassa dikkat çekici ve son kitabın son sahnesine işaret gösterebileceğimiz tek değiştirilmiş DİYALOG “Ned’in kralla evleneceksin” sahnesinin “lordla evleneceksin” diye değiştirilmiş olması.

GEÇELİM JON’UN KRAL OLACAĞINA DAİR KURAM KANITLARINA

Kuzgun’un(Mormont’un kuzgunu) garip bir şekilde olacakları önceden söylemesi gibi bir durum var, Jon lord kumandan seçilmeden önce de onun omuzuna uçup bunu ifade etmişti misal…

Kedi için yapılan yorum… Black Bastard diyerek Jon’a gönderme olabileceği düşünülüyor ki okuduğumda ben de öyle düşündüm. Kitapta Jon siyah saçlı değil ama esmer tenli(en azından Robb’dan esmer) ve Black Castle da bir karga… yani siyah piç…

Gilly ile ilk tanışma sahnesinde kız Jon’dan yardım isteyip önünde bir kralmışcasına diz çöküyor. Haliyle bu bir gönderme olabilir deniyor.

Ayrıca Arya kısmında belirttiğim Jon sahnesi de var.

EK OLARAK: GRRM’in bir diğer açıklamasına göre Jon, Arya, Dany, Tyrion, Bran gibi karakterlerin hikaye sonlarını 25 yıl önce planladığı gibi bitireceğini, onların hikayelerinde bir değişiklik olmadığını ifade etmiştir. Hikayenin sonu 25 yıl önce planlandığı gibi bitecek.

Bknz: Kitap Serisinde Jon ve Arya İlişkilerine Dair İpuçları

6 Likes

Okuduğum kadarıyla zorlama gibi geldi. Yazıyı düzenleyebilir misin? Yarısı okunmuyor.

Bu seride favori karakterlerimden başı çeken Arya, kendisinin zamanında savaşçı kraliçe Nymeria gibi bir pozisyon üstleneceğini düşündüm hep, aslında Arya’nın hayat çizgisine dikkat ederseniz bu süreçte kendisini eğiten kalıcı bir kılıç ustası olmadı ya da stratejiler öğrenebileceği uzun süreli bir ustası da olmadı, ancak hayatta karşısına çıkan her kişiden öğrenmesi gerekeni öğrendi, burada Sansa’ya göre oldukça başarılı bir yol izledi.Bunları belirtiyorum çünkü bende ileride Arya’nın kraliçe olabileceğine inanıyorum ancak…

Şu seride Jon-Arya ikilisini hiç yakıştıramadım bu zamana kadar, onların arasındaki abi kardeş ilişkisinin en güzel haliydi, Jon bu zamana kadar Arya’ya hiç o şekilde bakmadı bakmaz da çünkü o Sansa’dan farklı olarak Jon’un kim olduğuyla kabullenen tek kız kardeşi, ve birçok ortak noktaları da vardı yine Sansa’dan farklı olarak. Jon ilerde kral olabilir, Arya da kraliçe ama ikisi de farklı yerlerde yaşan kral ve kraliçeler olarak hayatlarına devam ederler.

1 Like

İkiside ne kral olacak ne de kraliçe jon gece nöbetçilerine yeminli ve en son ölüyordu aryada braavosda tek başına geri dönsede ailesi yok artık

İlk başta çeviride yardım istediğin yer “Bran’ın hikâyesinin sonunu biliyorum ve Daniel Abraham, benim için AGOT’un Grafik romanını çeviriyor, Tyrion’ın hikâyesinin sonunu biliyor. (Bunu kıskanıyorum)” bu Bran’ın öleceği anlamına gelmiyor bence. Martin muhtemelen serinin gidişinde önemli bir etkisi olduğu için Bran’ın sonunu ikisine de söylemiş Tyrion’ın sonunu sadece diğer adama söylemiş.

Onun dışında teori çok zorlama. Bir tek Jon’un kral olma teorileri biraz daha mantıklı geldi. Arya kısmı daha çok cinsiyet rollerini kızına kabul ettirmeye çalışan bir baba üzerine kurulu. Ned sürekli kızına bunu kabul ettirmeye çalışıyor.

Jon’da ise Kuzgun’un kral demesi, Robert’ın krallar karın altında saklanıyor demesi gösterge olabilir bence.

1 Like

Bence Mormont’un kuzgununun dediği şeyler gerçekleşecek. Bana göre kitaptaki Aegon’un oynayacağı rolü Jon’a verecekler.

1 Like

Jon Ak Gezenlerle yapılacak devasa savaş sonunda ölecektir.Ne kadar kıymetliymiş şu Demir Taht ve krallık.İnanın hiçde rahat bir şey değil kral olmak.Yedi Krallığın sorunlarıyla uğraşmak para,adalet ve yardım isteyen insanlarla muhatap olmak.Robert hep şikayet ederdi.

Arya ise ne leydi nede kraliçe olacak.Kadınlara biçilen rolden nefret ediyor.Savaşçı ve katil olarak seriyi tamamlayacaktır.

1 Like

Jon da Dany de ölür taht Gendry ile Arya’ya kalır artık :slight_smile:

1 Like

Kuramın orjinal dili, okumak isteyen olursa… Arya; https://www.reddit.com/.../spoilers_extended_aryas.../ ve Jon; https://www.reddit.com/.../spoilers_extended_on_jon.../

Link hatalı sanırım. Kontrol eder misin tekrar?

Yanlışı düzeltelim, Nymeria bir kraliçe değil bir Rhoynar prensesidir. Rhoynar kültüründe kral ve kraliçe bulunmaz hükümdarlar prens ve prenses olarak isimlendirilir. Martell’ler hâlâ Rhoynar geleneklerini sürdürdüğü için Martell’lerin Lordu veya Leydisi yoktur prens ve prensesi vardır.

Arya: https://www.reddit.com/r/asoiaf/comments/5obh9w/spoilers_extended_aryas_ultimate_fate/
Jon: https://www.reddit.com/r/asoiaf/comments/5et2go/spoilers_extended_on_jon_snows_ultimate_fate/

@Venator benim bildiğim, savaşçı kraliçe ve prenses diye anılıyor. http://awoiaf.westeros.org/index.php/Nymeria

1 Like

Kendisi hem prenses hem de kraliçedir. İngilizce bilmeyen arkadaşlar için de kendi çevirim olan Türkçe sayfasını da bırakıyorum.

http://viki.gameofthronestr.com/Nymeria

2 Likes

Selamlar, ilk çevirdiğim kuramlardan biriydi, bazı kısımları düzeltip, yeni bulduğum şeyleri vs. de ekleyerek başlığı güncelledim, bilginize. Saygılar sevgiler selametler.

Bence asla gerçekleşmeyecek bir teori. Jon Nights Watch a yeminli. Arya ise yüzsüz tanrıya (ölüm) hizmet eder gibi geliyo bana.

Hoş geldin. Sanırım ilk yorumunmuş. :slight_smile:

Aslında buraya; Kış Rüzgarları "Arya Stark" ve "Braavos" bakarsak Arya’nın 6. kitabın en azından yarısında Westeros’a döndüğü sonucunu çıkartabiliriz. GRRM’in söyleşilerinden birinde de Arya’nın FM olmadığı, hala çırak (yahut kalfa demek daha doğru) olduğu ve bizim onun FM olacağını farz ettiğimizi, ifade etmişti. Arya, kendisi olmayı bırakıp “hiç kimse” olur ise zaten hikayeden otomatikman çıkar çünkü artık Arya Stark yoktur. Dahası ömrünü Braavos’ta FM olmayı öğrenmeye adamış bir kişi vardır. Bir senede FM olunmaz, sonuçta yıllar süren bir eğitim sürecinden bahsediyoruz. FM yetenekleri ile bir Arya Stark’ın hikayede rolü büyüktür ama FM olan ve artık Arya Stark olmayan bir “hiç kimsenin” değeri yoktur.

Diğer yandan Jon bir ölü ve ölümüyle Sur’da ettiği yemin sona ermiştir. Nitekim kendisi zaten teknik olarak doğuştan “kral” olan biri, bilen kişi sadece bir kaç tane insan ve bir kısmı da öldü.

Kısaca “asla gerçekleşmez gibi” deme bence. :slight_smile:

2 Likes

Bana zorlama gelmedi olabilirliği yüksek bi teori yine de yakıştıramıyorum, serideki diğer ensest ilişkileri kabullenmeme rağmen ve bu ensest bile olmasa da arya-jon bana “meşru” gelmiyor

3 Likes