Kraliyet Ailesinden Olsanız Tahtta Hak İddia Eder Misiniz?

Merhabalar , yine güzel bir sohbet konusu bulduğumu düşünüyorum herkesin de aşağı yukarı bir defa aklından geçirdiği birşeydir herhalde. Yine ASOIAF evreninde ve Westeros kıtasında olan Targaryen hanesine mensup bir Prens & Prenses olduğunuzu düşünün (18-19 yaş civarısınız yani gençsiniz anlayacağınız) ama sizden önce gelen ve sizden yaklaşık 1-2 yaş büyük bir varis daha olduğunu da varsayın. Bu varisle yani büyük kardeşinizle pek anlaşamıyorsunuz , arkanızda belirli bir soylu takımı bulunuyor yani sancak kaldırsanız kesinlikle katılacak haneler güçlü-güçsüz olsa da bulunuyor.Bu durumda isyan edip sancak kaldırır mısınız?

Şahsen ben büyük ihtimal sancak kaldırırım. Niye? Eğer bu veliaht prensle anlaşamıyor isem ileride beni ve ailemi de ortadan kaldırabilir. Ama şöyle bir olay da var ki isyan başlatsam arkamda bulunacak lordların sayısına ve gücüne de bağlı bir durum. Mesela bir düşününsenize ; sadece kuzeyli veya güneyli sancaktarların sizi desteklediğini pek başarı olabilitesi olmayan bir isyan olur değil mi?

Bugün “Prenses ve Kraliçe” kitabını okudum benzeri bir senaryo “Ejderhaların Dansı” adlı olayda da gerçekleşmiş durumda. Evet düşüncelerinizi bekliyorum.

1 Like

Taht için sancak kaldıran da sonunda başarılı olup tahta çıkanın hayatı cinayet veya katliam sonucunda ölümle sona ermiştir.Azıcık aklı olan hiç bu işlere girişmez.

Gider Braavosta balıkçı dükkanı açıp ekmek parasını çıkarıp sakin mutlu bir yaşam sürerdim.

3 Likes

Güzel konu :))

Ben şahsen sancak kaldırmam. Kendi hanemi oluştururum belki ama kendimden büyük birinin hakkını çalamam. Bana kötü hissettirir bu. Yani halkın sevgisi benim için çok önemli, ama tek olay bu da değil. HAKSIZLIK; seri boyunca ister istemez Stannis veya Robb gibi insanların yanında duruyoruz. Çünkü iddialarında haklılar (Robb biraz abarttı ama olsun). Mesela ben Balon’u haklı bulmam çünkü haklı bir amacı yok. Veya Renly’ ağabeyinin önüne geçmeye çalışıyor.

Zaten kral olup King’s Landing’teki yalancı aptallarla uğraşamam ama olsam da benim için önemli olan şey ahlak. İleri de çocuklarım da benden görüp aynı yola gidebilirler veya benim küçük kardeşim de aynısını bana yapabilir?

Asla kaldırmazdım yani, arkamda tüm Westeros da dursa…

1 Like

Güzel yazmışsınız yanlız yeni hane kurma amacınızı anlamadım? Gayrimeşru doğumlu değilsiniz sadece ikinci prenssiniz. Yeni hane kurmak saçma geldi bir an. :slight_smile:

Birincisi, Demir Taht şu anda Targaryen hanesine ait değildir. Bunu belirtmek istedim yine de. Demir Taht, Robert Baratheon’un deyimiyle fetih hakkıyla ve diğer açıdan da isyandan sonra kaçan Targaryen varislerinin dışında Targaryen varisinin kalmaması ve Robert’ın babaannesinin Targaryen olması sebebiyle resmiyette Robert Baratheon’a dolaylı olarak da Baratheon Hanesine geçmiştir.
Kraliyet ailesine mensup olsam, tahtta hak iddia etmem zorunlu olup olmadığına göre değişir. Eğer ağabeyim çok deli, zalim ve etrafını bile dinlemeyen bir aptalsa o zaman beni gizliden gizliye destekleyen insanlar zaten bulunur. O durumda tahtta hak iddia ederim. Eğer benden daha akıllı, iyi ve zeki küçük erkek kardeşlerim veya kız kardeşlerim varsa onları desteklerim taht için. Diyar için hayırlı olmayacaksa neden tahtta hak iddia edeyim ki? Kral olmak zor iş zaten. Her gün bir sürü mesele, sorun. Zaten taçlar ağır ve soğuk oluyor… Demir Taht da malum oturunca bir yerlerinizi kesiyorsunuz. Dediğim gibi akıllı, zeki, sorumlu ve iyi kardeşlerimi tahta geçirmeye uğraşırdım. Ben ise zaten zengin ve varlıklı bir aileye sahibim. Bran’in bir zamanlar düşündüğü adına şarkılar yazılacak bir şövalye olabilirim, Tyrion Lannister’ın çocukken kısa süreliğine de olsa da düşündüğü şekilde Yüce Rahip olabilirim, ya da Diyar’ın en bilgin ve yüce üstadı olabilirim hatta Diyar’ın kalkanı olan Gece Nöbetçileri’nin yeminli bir kardeşi olmayı bile düşünebilirim eğer pek sevilen biri değilsem. Belki de Dar Deniz’in veya Sur’un ötesindeki gizemlere adamalıyım kendimi ancak hâneme karşı sorumluluklarım var.

Tahtı Targaryen’lerde gösterme sebebim Demir Taht üzerinde bir tarihe sahip olmalarıydı; kaldı ki Baratheon hanesinin bana Demir Taht üzerinde ki tarihini anlatır mısın?

Orası önemli bir detay değil, sadece söylemek istedim. Elbette Demir Taht’ı kuran Targaryenler’dir, kaldı ki Baratheonlar’ın Targaryen kanı taşıdığı rivayet edilir.

Yaa ben her şeyi beğenen biri değilim de hep Yunus balıklı bir hanem olsun istemişimdir :dolphin: o yüzden

Robert Aegon (gerçekten Rhaegar’ın oğluysa tabi) kadar Targaryen kanı taşıyor şüphesiz , lâkin bunu yüzüne söylersen kafanı bile vurdurabilir. Neyse konudan şaşmayalım arkadaşım.

@Afalinaemre Hahahhaa , yunus balığı güzelmiş. Ama ne bileyim garip geldi kraliyete bağlıyken yeni hane filan.

Orada bahsettiğim Robert Baratheon’un taht sırasında Rhaegar’ın oğlu Aegon’dan önce gelmesi değil. Kral Toprakları’nın işgalinden sonra bilinen hiçbir Targaryen varisi kalmamıştı. Prens Viserys, annesiyle birlikte kaçmıştı. Prenses Daenerys zaten bu olaylardan sonra doğmuştu ki o da ağabeyi Viserys’le Essos’ta. Prens Aegon’un ve Prenses Rhaenys’in ise Gregor Clegane tarafından öldürüldüğü düşünülüyordu zaten. Jon Kar’ın (kitapta Rhaegar ve Lyanna’nın oğlu olduğu açıklanmadı henüz) ise kimliği malum sadece Eddard Stark tarafından biliniyor. Bu da hiçbir Targaryen varisinin kalmaması anlamına geliyor. Bu da Robert’ı Batıdiyar’da bulunan tahttaki en büyük hak sahibi yapıyor. Bu olay Robert’ı tahta geçiren bir olay değil zaten; çünkü belki Prens Aegon ve Prenses Rhaenys ölü bilinse de Prens Viserys’in yaşadığı biliniyor ve iddiası kesinlikle Robert Baratheon’dan daha güçlü bu durumda onu Kral Toprakları’na çağırmaları gerekirdi. Ama Robert tahtı kılıçlar ve kanla aldı. İsyanla aldı. Kan bağı sadece Robert’ın Demir Taht’taki hakimiyetinin meşruiyetini arttırmasını sağladı.

Bu biraz Renly - Stannis olayı benzeri. Ben şahsen şöyle yaparım. Mesela benim önümdeki kişi Joffrey gibiyse diyar için tahtta hak iddia ederim. Ama Rhaegar gibiyse hak iddia etmem abime sadık kalırım aksi takdirde krallığı savaşa götürmekten başka bir şey yapmış olmam sonuçta.

Şahsen Rhaegal de hiç sağlıklı değil. Ejderhalar orayı burayı yakabilirler kafalarına göre :grin::grin::grin:

Şaka yapıyorum tabii ama Rheagar Rheagal karışıklığı üzerine gülmeden duramıyorum :joy::joy::joy:

Bu arada nick ismin de çok hoşuma gitti @house_aydin

1 Like

:joy::joy: hahah rhaegal ejderhaydı demi ya. hahahaaha

Stannis gibi bir durumda olsam ederim,Renly gibi verasette sonradan gelsem etmem.

Benden önce gelen varisin nasıl birisi olduğuna bağlı. Renly’nin durumunda olsam kaldırabilirdim herhalde.

Stannis sevimsiz bir adam ama kötü bir kral değil. Niye edesin ki?

Bir çoğunuz isyan etmem kendimden küçük kardeşi desteklerim filan yazmış. Arkadaşlar kendiniz inanıyor musunuz yazdıklarınıza? Soylu olara doğup büyüyeceksiniz ve isyan etmeyeceksiniz? Bence bende dahil buradaki kişilerim yüzde 90’ı isyan ederdi.

Benim büyüğüme bağlı. Büyüğüm bana iyi bir yetki vermezse, onun yönetim şekline göre hak iddia edebilirim. Eğer ki büyüğüm Aerys gibi biriyse mesela kesin hak iddia ederim. Robert gibi birisi olsa, bana hak ettiğim yetkiyi vermezse problem yaratabilirim ama hak iddia etmek yanlış olur, huzurlu bir diyarda yaşayanlar, o huzuru bozanı neden desteklesin ki. Büyüğüm yoksa hak iddia etmeye gerek yok ztn direk tahta otururum. Lafı uzatmayayım en iyisi, huzurlu bir diyarda büyüğüm tahta oturduysa hak iddia etmem, iyi yönetemiyorsa ederim.

Benden önce 20 abim olsa bile isyan etmezsem şerefisizim

3 Likes

Ben “en iyi olanın” yönetmesini doğru bulan biriyim. Sonuçta yaşça büyük olmak, kişiyi en iyi yapmaya yetmez. Yönetime geçecek olan kişiyi de böyle ihtiyarlar heyeti gibi bilgece kişiler tarafından seçilmesi uygun bence. Türk tarihinde sürüsüne bereket örnek var. Elbette tüm bunlara rağmen tarihte taht kavgaları olmaya devam etti, yine de “yaşça büyük” mantığından daha olası geliyor.

Ben en iyisi isem ben geçmek isterim ama “isyan”? Sanmıyorum. En kötü yanında olarak yönetimde pay sahibi olurum ama kötü bir hükümdar ise, hele ki zalim ise isyandan fazlasını yaparım. :smiley: