Küçük Sorular [3]

Küçük sorular 1 ve 2 başlığı zamanında çok yararlı iki başlıktı ama ikisi de kapandı…Bu yüzden ben de bu başlığı tekrar açıp konu açmaya değmeyecek buz ve ateşin sarkısı evreninden sorularınızı sorup cevap alabileceğiniz ve soruları tartısabileceğiniz bir ortam oluşturmaya karar verdim.
Bu konu bize lazım.

İlk soru benden o zaman; Yahu Martelllerden kimse kalmadı. Quentyn de dizide yok. Başka bir Dornelu ve güçlü birisi bize tanıtılmadı. Kim bu Dany’yi destekleyen -yine de askerlerini göndermeyen- yeni Dorne Prensi KİM YAA?

Burası sadece asoiaf için.

He iyi o zaman pardon; çok daha iyi zaten kitaplar daha mükemmel. Dizide soruların cevabı kolay kolay verilemez zaten.

1 Like

Sizce Martin kitaptaki büyük olayları kafasında bitirip küçük rötuşlarla mı uğraşıyordur yazıya geçirirken yoksa dizide olanlardan sonra yazarlara bahsettiği dizide gördüğümüz ana olayları da değiştirir mi?

Zannetmiyorum değiştirsin. Ufak rotüşlar ekler, karakter bolluğundan, herkesin olaya bakışı farklı olduğundan ve çoğunu göreceğimizden, daha zengin mantıklı olayları izleriz.
Kitapta Shreen’in yakılmasını mesela öyle beklemiyorum, bir hazırlığı olacak onu göreceğiz herşey iyi tartılıp düşünülecek, böylece okuduğumuz şey bize zevk verecek. Dizide işte bu zevk kayboldu.
Yazarın bizi böyle bekletmesi de işte bu zevki bize sunmak için ince elemesinden diyorum ben.

Kitap daha güzel devam eder ama bu kadar bekletip bir de kötü bir çıkarsa ortalık iyi karışır. :grinning:

1 Like

sanmam kötü çıkacağını, olaylardaki, farklılıklar bile bizi mest edecektir.

1 Like

13 posts were split to a new topic: Stannis Baratheon Ölecek mi?

Yüce Üstatlar tarafından Batıdiyar’ın siyasi tarihinin yazıldığı kitap hakkında bikgi verebilecek?

1 Like

Hangi üstat o? Buz ve Ateşin Dünyası kitabını yazan mı? Anlamadım.

Yüce Üstatlar* olark düzelteyim onu herhangi bir üstat değil yani

Aklımdakileri yazayım, hepsini bilmiyorum.

• Üstat Yandel, Buz ve Ateşin Dünyası kitabını yazdı. Westeros tarihi ve efsaneleri üzerine ve elbette haneleri de tanıtan bir içeriğe sahip(GRRM’in yayımladığı).

• Üstat Vanyon, Against the Unnatural kitabını yazdı. İçerik hakkında çok fazla bilgi yok ama yukarıdaki kitapta ismi geçiyor; Batı’da Valyria öncesinde bile ejderhaların gezindiğine dair kayıtlar içeriyormuş.

• Ateş ve Kan, Aliüstat Gyldayn tarafından Targaryen Hanesini anlatmak üzere yazıldı(Haziranda çıkacak inşallah.).

• Aliüstat Marwyn tarafından yazılan Kayıp Kitaplar kitabının içeriği bilinmiyor ama sanırım ağırlıkta kehanetler üzerine bir derleme. Rüyacı Daenys Targaryen tarafından yazılan İşaretler ve Kehanetler kitabından kayıp üç sayfanın içinde olduğu iddia ediliyor.

Diğerlerini arkadaşlar yazabilir sanırım, benden bu kadar. :stuck_out_tongue:

1 Like

Atrş ve Kan’da valyria’daki diğer hanelerden, targların konumundan filan bahsediyoru mu? Yoksa sadece bu bildiğimiz targları daha ayrıntılı mı anlatıyor

Ateş ve Kan sadece Targaryen Hanesinin tarihi üzerine yazılı, diğer haneler sadece etkileşime geçtikleri dönemlerde olan bitenlerde bahsi geçiyor, ayrıntı yok yani.

Hep targ hep targ azıcık Stark yaz ula Martin…

İnsanlar targların 7 ceddini ezbere biliyor. Bari Stark Lannister Ya da en önemli hane olan arrynlerin filan yapsalar

@alpaltu @Sarquist

Aslında Stark Hanesi, Martin’in en sevdiği hane olmasına karşın sanırım çevresindekiler onu Targaryen üzerine yazması için teşvik etmiş. Malum ejderhaları olan, elf gibi görünen popüler bir hane olunca… :slight_smile:

1 Like

Neden en sevdiği olduğunu açıklıyor mu bilgin var mı ?
Öyle çevreye :unamused:

Söyledi ise bile hatırlamıyorum. Targaryen meselesini forumdan bir arkadaş açıklamıştı bu arada, ayrıntılar aklımda kalmamış. Zaten Ateş ve Kan kitabını yazıp, bitirme sebebi de yeni diziler için talep etmeleriymiş.