Kurt Vakti


#1

Kurt Vakti; Kışyarı Lordu, Kuzey’in Korucusu Cregan Stark’ın Kral’ın Şehri’ni 131(FS) yılında altı günlüğüne yönettiği zamanı anlatmak için kullanılır. Ayrıca bu ismin gecenin en karanlık zamanına ithafen konulduğuna inanılır.

TARİH
Nehirli lordların oluşturduğu Genç Savaşçılar ve Cregan’ın adamlarının oluşturduğu kuzeyli savaşçılar Kral’ın Şehri’ne yaklaşırken, Kral Aegon II Targaryen odasında ölü bulunmuştur. Bunun üzerine Lord Corlys Velaryon, Aegon’un yeğeni Aegon III Targaryen’in Demir Taht’a geçmesi ve barışın sağlanması için diyara elçiler yollamıştır
Lord Cregan aslında bir siyah destekçisiydi ve Aegon II’ye düşmandı. Buna rağmen merhum kralı kimin zehirlediğini öğrenmeye çalışmış ve onun için adalet aramıştır. Bu yüzden aralarında Deniz Yılanı Corlys ve Tahtaayak Larys’in de bulunduğu yirmi iki kişiyi tutuklamıştır. Bu gelişmelerin üzerine on bir yaşındaki Aegon III, Cregan’ı Kral Eli yapmıştır.
Aegon III’ün üvey kız kardeşleri Baela ve Rhaena Targaryen, Corlys’in eski mevkisine kavuşabilmesi için kralı ikna etmişlerdir. Bu işi sağlama almak için Kara Aly Blackwood, Cregan ile evlenmeyi kabul etmiştir. Böylece Lord Velaryon yargılamadan kurtulmuştur.
Geriye kalanların on dokuzu suçlu bulunmuş ve siyahları giyip Gece Nöbeti’ne gönderilmeye razı olmuşlardır. Sadece Tahtaayak Larys ve Sör Gyles Belgrave idam edilmeyi kabul etmışlerdir. İdamlardan bir gün sonra Cregan, göreve geldiği henüz bir gün olmasına rağmen Kral Eli görevinden çekilmiştir. Bazı adamlarını Boğaz’ın güneyinde bırakarak Kuzey’e geri dönmüştür.


#2

Lord stark siyah destekcisiydi derken ne demek istio


#3

129-131 yılları arasında yapılan ve Ejderhaların Dansı olarak geçen iç savaşta rhaenyra targaryen’in destekçilerine ‘siyahlar’ deniyordu. Rhaenyra destekçisi manasında yani.


#4

Cregan Stark Kral Eli görevinden canlı ve tek parça ayrılmış.Büyük başarı.


#5

Starklar doğru zaman gelene kadar adamlarını güvende tutmuşlar, diyar savaştan zayıflayınca da işleri yoluna koymak için gelmişler. Belki bu olay olmasaydı savaş birkaç sene daha sürebilirdi. Burada dikkat edilmesi gereken meselelerden biri de Cregan istese o zaman sağ kalan az sayıdaki küçük ejderhayı yok edebilir, Kuzey’in bağımsızlığını ilan edebilirdi. Fakat Fatih Aegon’a ettikleri yeminin gereği olarak Targaryen Hanesi’ne sadık kaldı. Stark onuru. Bu Kurt Saati olayı yazarın bize Kuzeylilerin “genelde” entrikalardan uzak, kesin ve düz insanlar olduğunu anlatma biçimi.


#6

@rhaenyss

Bu arkadaş bence Starkları güzel temsil etmiş ne diyorsun Cregan babaa