Kuyruklu Yıldız Sembolizmi ve Azor Ahai

Geek Teori’nin çok büyük heyecanla girdiği bu konu gerçekten çok ilgi çekici. Her şeyin ama her şeyin bu konuya bağlandığını söylüyor ve verdiği bir ton örnek bunu destekliyor.

Kısaca bahsetmek gerekirse

Dany’nin dothrak hizmetçilerinden öğrendiğimize göre o inanışta Ay ve Güneş karı koca ve Qarth efsanelerine göre eskiden gökyüzünde 2 tane ay varmış ve biri güneşe fazla yaklaşarak çatlamış. Binlerce ejderha savrularak alevleri yutmuş ve dünyaya düşmüşler.

Teoriye göre eskiden gerçekten 2 tane ay varmış ve birine ay tutulması sırasında meteor çarparak çatlamış ve ay parçaları dünyaya düşmüş. alevli meteor parçaları insanlarca ejderhaya yoruldu ve kültürler, efsaneler buna göre şekillendi.
Dünyada yaşayan tüm halklar ve inanışlar buna göre şekilleniyor. Hepsi ayrı bir şekilde kültürlerine bu olayı alıyorlar örnek olarak boğulmuş tanrı inancını vermiş.
Ay parçaları yani bir anlamda Ay suya düşüyor ve boğuluyor ama diğer ay gökte sağlam bir şekilde duruyor.
ÖLEN BİR DAHA ÖLEMEZ AMA DAHA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE YENİDEN DOĞAR

Azor Ahai konusunda ise AA=Güneş Nissa Nissa=Ay Ay’a çarpan meteor=Kılıç Nissa Nissa’nın çığlığı=Meteorların düşüşünün çıkardığı sesler veya kaos, insanların telaşı vs

Ejderhalar ve alevli kılıç ikilisinin de bir çok kez beraber kullanıldığını hepimiz gördük böyle bir örnek vermiş:
Ejderhaların küçükken kerametti. Büyüdüklerinde ölüm ve tahribat oldular. Dünyanın üzerinde duran alevli bir kılıç.

-Xaro Xhoan Daxos

En son bir ton örneğin içinden seçtiğim güzel bir örneği buraya koyuyorum. Uzun gece anlatılmış resmen.

Sandor Clegane ve iri yarı kardeşi Yürüyen Dağ lakaplı Sör Gregor da durdurulamaz savaşçılar arasındaydı. Önlerine çıkan herkesi birer birer devirdiler. Günün en dehşet verici anı Sör Gregor’un ikinci mızrak mücadelesinde yaşandı. Gregor’un mızrağı. Vadi den gelen genç bir şövalyenin boğaz zırhının altına öyle şiddetli bir darbeyle girdi ki, genç şövalye o anda canını kaybetti. Genç şövalyenin cansız bedeni Sansa’nın oturduğu yerin birkaç metre ilerisine düştü. her biri diğerinden daha zayıf kalp vuruşlarıyla şövalyenin kanı yere boşaldı, zırhı yepyeniydi. Çeliğin üstüne güneş vurdukça, zırhın kollarından ateş akıyormuş gibi görünüyordu. Pelerini güzel bir yaz günündeki gökyüzü gibi maviydi. Kenarlarına sıra sıra hilaller işlenmişti. Kan pelerine doğru yürüdükçe rengi koyulaştı ve hilaller teker teker kızıla boyandı.

Genel hatlarıyla kısaca böyle bir teori kesinlikle videoları izlemenizi öneririm.

Ben bu teoriyi gerçekten tuttum. Gelecek yeni videoları sabırsızlıkla bekliyorum. Ne düşünüyorsunuz?

teoriye genel manada katılıyorum ama bununda hikayenin bir yüzlerinden hatta eksik yüzlerinden biri olduğunu düşünüyorum mesela

ben ejderhaya yorulması olarak yorumlamıyorum olayı bence gerçekten ejderhalarda bu meteorların arasında geldi. Neden mi ? Kehanetteki Kırmızı yıldızın kanaması
bence ayı parçalayan kırmızı yıldız ejderhalara da ev sahipliği yapıyordu, ayı parçalarken kendinden birkaç parçada ayrıldı o meteorlarla dünyaya düştü. AA nın rütieli belkide ejderhalara sahip olmasını. kontrol etmesini sağlayan ritüeldi. karısının kanın ve ateş objeleri var.
teori videoların kim olduğuna değinmese bile AA nın ve nissa nissa nında var olduğu geçiyordu.
teoriyi kendimce seriye bağlayacak olursam AA nın Jon olduğunu, öldüğünde karanlık çökeceğini, kırmızı yıldızın bu sefer çarpacak bir ayda olmadığından düşüp parçalanacağını, Jon un cenaze ateşinde (tuz ve duman ) dirileceğini düşünüyorum.

İlk videoyu şimdi izledim. Düşüncelerimi açıklamam gerekirse güzel ve oldukça mantıklı noktaları var ama doğru olsa bile bazı noktalar birbirine çok zorlama bir şekilde bağlanmış. Genel olarak beğendim. Olaylara yeni bir bakış açısı da sağlıyor. Konu dışı olacak ama videonun başında dediği asoiaf gelmiş geçmiş en iyi en güzel seridir lafı irrite etti beni. Yorumlarda şimdi Lotr fanboyları ağlar falan demişler ama anlayamadım bu nasıl bir düşünce yapısıdır ki zaten fantastik edebiyat sadece bir kaç seri ile kısıtlı bir alan bile değil. Bugüne kadar yazılmış bir çok harika seri var. Bence burada fanboyluk yapan tayfa kendileri oluyor ama neyse kişisel görüştür diyip geçeyim. Genel olarak beğendim videoyu.

Ya zaten bu vidwoyu çeken 16-17 yaşında bi çocuk, her okuyucuyu kendisi gibi sanıyor. Lotr fanboyu diyor, edebiyat klasiği okuruna fanboy :smiley: dünya algısı o kadar.

Video serisini ilgi ile takip ediyorum. Benim en sevdiğim yönleri Asoiaf dünyasında neden mevsim bozukluğu olduğunu ve Uzun Gecenin neden olduğunu açıklaması. Ayrı milletlerin aynı büyük olayı kendilerine yorumlama fikri ise Kral Katili Güncesinin en sevdiğim özelliğidir.

Mezun olmuş ve şu an iyi bir işte çalıştığını söylemişti. Yani dediğin yaşta olması imkansız ki o yaşta olsaydı böyle sağlam videolar çıkarması neredeyse imkansız olurd. Sıkı bir takipçisi olarak söylüyorum insanlar bazen konular hakkında agresif yorumlarda bulunabilir herhalde onları söylerken de diğer serileri gömmüyor. Kanala binlerce saçma yorum da geldiği varsayılırsa sinirlenip fanboy demesi de anlaşılır. GOT 7x6 için en saçma bölüm demiş ve sırf bu fanboylara cevap için video çekmişti izlemeni öneririm. Gerçekten sinir ediyorlar insanı.

3.video geldi arkadaşlar yukarıya ekledim onu da. Bu videoda AA’nın aslında kötü tarafın şampiyonu ve uzun geceye sebep olan adam olduğunu, kantaşı imparatoru ve AA’nın aynı kişi olduğu konusuna değinmiş. Jon snow üzerinden kantaşı imparatoru ve azor ahai sembolizminin aynı anda yapıldığını da eklemiş. Yine bir sürü kahramanın aslında bir kişiyi temsil ettiği konusuna da değinip Asshai ve çevre topraklarla ilgili bilgiler vermiş.

ben 3. videoda evrendeki insanların karakter yapısını atladığını düşünüyorum
AA geçmişte iyi bir insan olabilir ama zamanlar hükmettiği alandaki insanlar bozmuş olabilir. Bu noktayı atlayarak AA efsanesi buralarda işleniyor buralar kötülük kaynağı AA da kötü!
Zaman çarkında vardı iyi ve kötünün kesin ayrımı bu seride saf kötü yada saf iyi karakter yok
bunu ben video yorumuna da atayım :smiley:

sağlam video sağlam ingilizce demek türkiye’de, yabancı teori videolarının çevirileri şeklinde işini yürütüyor.