Kuzeyin K覺vrak Zekal覺s覺: Roose Bolton

Karakter velim Etkinliinin Sonuncusu 戊, anketinin kazanan覺 %62 ile Roose Bolton olmutur.

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

6 Beeni

Roose Bolton. Son derece tehlikeli bir adam. Sava ba覺nda Walda ile evlendiini bildiimiz 羹zere kendisi gayet de planl覺 bir ekilde 癟al覺m覺. Atalar覺n覺n binlerce y覺ld覺r amac覺 olan Kuzeyi sahiplenmeyi baard覺. Evet , y繹ntemi karanl覺kt覺. Kuzey k羹lt羹r羹ndeki en b羹y羹k iki g羹nah覺 ilese de amac覺na ulat覺.

Kad覺n覺n son s繹zleri kam癟覺yd覺 ama Theon ayn覺 ekilde kar覺l覺k vermeye cesaret edemedi. Herhangi bir sayg覺s覺zl覺k, ona deriye mal olurdu. Eer Leydim, Lord Manderlynin bize ihanet etmek istediine inan覺yorsa, bunu Lord Boltona s繹ylemeli.
Rooseun bilmediini mi san覺yorsun? Aptal olan. Onu izle. Manderlyyi nas覺l izlediine bak. nce Lord Wyman覺n yemedii hi癟bir yemek Rooseun dudaklar覺na demiyor. Roose, Manderlynin ayn覺 f覺癟覺dan i癟tiini g繹rmeden hi癟bir arab覺 yudumlam覺yor. Bence, iman adam覺n bir ihanet giriiminde bulunmas覺 Rooseu memnun eder, elendirir. Rooseun duygular覺 yoktur. u 癟ok sevdii s羹l羹kler, onun i癟indeki b羹t羹n tutkular覺 y覺llar 繹nce emip bitirdiler. Roose sevmez, nefret etmez, h羹z羹nlenmez. Bu onun i癟in elenceli bir oyun. Baz覺 adamlar avlan覺r, baz覺lar覺 ku u癟urur, baz覺lar覺 zar atar. Roose insanlarla oynar. Sen ve ben, u Freyler, Lord Manderly, Rooseun yeni ve iman kar覺s覺, hatta pi癟i; bizler onun oyuncaklar覺ndan baka bir ey deiliz. Masan覺n yan覺ndan bir hizmetk璽r ge癟iyordu. Leydi Dustin kadehini uzatt覺, adam覺n kadehi doldurmas覺na izin verdi, sonra bir ba iareti yaparak Theonun kadehini doldurttu. Doruyu s繹ylemek gerekirse, dedi, Lord Bolton basit bir lordluk unvan覺ndan daha fazlas覺n覺 istiyor. Neden Kuzey Kral覺 olmas覺n? Tywin Lannister 繹ld羹, Kral Katili sakatland覺, 襤blis ka癟t覺. Lannisterlar eskisi kadar g羹癟l羹 deiller ve sen nezaket g繹sterip Rooseu Starklardan kurtard覺n. Yal覺 Walder Frey, iman Waldas覺n覺n krali癟e olmas覺na itiraz etmez. Lord Wyman 繹n羹m羹zdeki m羹cadeleden sa 癟覺karsa Beyaz Liman sorun yaratabilir ama Wyman覺n m羹cadeleden sa 癟覺kmayaca覺na eminim. Ancak Stannis kadar ans覺 var. Roose ikisini de ortadan kald覺racak, Gen癟 Kurtu kald覺rd覺覺 gibi. Baka kim kald覺?
Siz, dedi Theon. Siz vars覺n覺z. H繹y羹kler Leydisi, evlilik yoluyla bir Dustin, doumla bir Ryswell.
Bu s繹zler leydiyi memnun etti. G繹zleri p覺r覺ldayan kad覺n bir yudum arap ald覺 ve H繹y羹klerin dulu, dedi. Ve evet, eer 繹yle tercih edersem, bir g羹癟l羹k olabilirim. Bunu elbette ki Roose da biliyor ve beni ho tutmak i癟in elinden geleni yap覺yor.

Robb baa ge癟tii an Roose zay覺fl覺覺 sezmiti ve bunu 癟ok iyi kulland覺. Atalar覺n覺n amac覺na ulat覺.

Hi癟 羹phe yok ki Ramsay hepsini 繹ld羹r羹r. En iyisi bu olur. Yeni oullar覺m覺n erkeklik 癟ama geldiklerini g繹recek kadar uzun yaamayaca覺m ve 癟ocuk lordlar b羹t羹n hanedanlar i癟in felaket demektir.

Asl覺nda dediinde haks覺z say覺lmaz. Bunu da f覺rsat bilerek Robbu harcad覺. 襤steseydi d羹羹nde Robbu onca askerine 繹ld羹rtebilirdi ama son Stark kral覺n覺 bizzat 繹ld羹rmenin keyfini yaamak istedi. Baard覺 da.

Koyu renk z覺rh ve kan lekeli pembe pelerin giymi bir adam Robbun yan覺na gitti. Jaime Lannister selamlar覺n覺 g繹nderdi. Uzunk覺l覺c覺n覺 Robbun kalbine saplad覺 ve b羹kt羹.

Bir zamanlar, Theon Greyjoy isimli bir delikanl覺, Robb Stark覺n meclisinde yan yana oturduu Boltonla dalga ge癟erek elenmiti. Adam覺n yumuak sesiyle alay etmi, s羹l羹kleriyle ilgili akalar yapm覺t覺. O delikanl覺 癟覺ld覺rm覺 olmal覺. Bu adam, dalga ge癟ilecek bir adam deil. Bolton覺n ser癟e parma覺nda, b羹t羹n Freylerin toplam覺ndan daha fazla zalimlik olduunu anlamak i癟in adama bir kez bakmak yeterliydi.

Lord Tywin buradan fersahlarca uzakta, dedi Bolton sakince.Kral Topraklar覺nda halletmesi gereken pek 癟ok meselesi var.Bir s羹re daha Harrenhala y羹r羹yemez.
Ser Aenys ba覺n覺 inatla sallad覺.Siz,Lannisterlar覺 bizim kadar iyi tan覺m覺yorsunuz lordum.Kral Stannis de Lord Tywinin fersahlarca uzakta olduunu d羹羹nd羹 ve bu bitirdi onu.
S羹l羹kler kan覺yla beslenirken belli belirsiz g羹l羹msedi yataktaki solgun adam.Ben bitirilecek bir adam deilim s繹r.

Kendisi Ramiz Day覺 gibi adamd覺r. Ramsay覺n en g羹venilir adamlar覺 bile asl覺nda onun adam覺d覺r.

Derin nefesler al. Sana ne s繹ylediini biliyorum. Beni gizlice g繹zetleyecek ve onun s覺rlar覺n覺 saklayacaks覺n. Bolton g羹ld羹. S覺rlar覺 varm覺 gibi. Eki Alyn, Luton, Deriy羹zen ve dierleri. Ramsay onlar覺n nereden geldiini san覺yor? Onlar覺n kendi adamlar覺 olduuna ger癟ekten inanabilir mi?
Kendi adamlar覺, diye tekrarlad覺 Le,

Daha bir癟ok al覺nt覺 daha var. Belki Martinin bu denli kurnazl覺覺n覺 , korkutuculuunu vs vurgulad覺覺 birka癟 adam vard覺r sadece. Stannise kar覺 kaybedecekse bile b羹y羹k iler yapacakt覺r.

T羹m bunlar覺n 羹zerine evlat kayb覺n覺 yaam覺 ac覺 癟ekmi bir babad覺r.

Ramsay onu 繹ld羹rd羹. stat Uthor bir ba覺rsak hastal覺覺 diyor ama ben zehir diyorum. Domeric, Vadide Redfortun oullar覺yla dostluk etmekten keyif ald覺. Yan覺nda bir aabey olsun istedi, bu y羹zden pi癟imi bulmak i癟in Alayan Suya gitti. Gitmesini yasaklam覺t覺m ama Domeric yetikin bir erkekti ve babas覺ndan daha ak覺ll覺 olduunu d羹羹n羹yordu. imdi olumun kemikleri, hen羹z beikteyken 繹len kardelerinin kemikleriyle birlikte Dehet Kalesinin alt覺nda yat覺yor ve ben Ramsayle ba baay覺m. S繹yle bana lordum, eer akraba katilleri lanetleniyorsa, bir olu dier olu taraf覺ndan 繹ld羹r羹lm羹 bir baban覺n ne yapmas覺 gerekir?

Stark hanesi en sevdiim hane olsa da Roose da fazlas覺yla ilgin癟 gelen bir karakter. Seriye renk kat覺yor.

Bu arada bal覺kta tilkinin yan覺na b覺癟ak, kan falan ekler misin ne de olsa b覺癟aklar覺m覺z keskindir

8 Beeni

Bolton, zeki, g繹z羹 a癟覺k ve sessiz biri. Sessiz olandan korkacaks覺n der babam; kafas覺n覺n i癟inde ne doland覺覺n覺, ne planlad覺覺n覺 ve nas覺l biri olduunu tam bilemezsin; ummad覺k ta etkisi yarat覺r b繹yle kiiler.

Roose, siyaha yak覺n bir karakter olarak iyi bir kii olmayabilir ama h羹kmetmesini bilen ve insanlar覺n kendisine cephe almamas覺 i癟in bir 癟izgi sahibi olmas覺 gerektiini idrak etmi biri. Lord Rickard zaman覺ndan beri topraklar覺n覺 sessiz, sakin ve sorunsuz ekilde y繹netmitir; kimsenin kendi y繹netimi alt覺ndayken memnuniyetsizlik hissetmeyeceinden emin olmutur. San覺r覺m y繹netimi s覺ras覺nda bir denge politikas覺 g羹tt羹羹n羹 s繹ylersem yanl覺 olmaz. Bunu da iyi yap覺yor.

Aemon覺n k繹t羹 bir insan覺n iyi bir kral olduu g繹r羹lm羹t羹r s繹z羹n羹n lord versiyonu denebilir.

6 Beeni

ok ilgin癟 bir karakter, nedense seviyorum bu adam覺. Dizide Pi癟e harcatt覺lar ama kitapta onu yapacak y羹rek yok. Robbun d羹羹羹nden 癟ok iyi faydaland覺 ve Kuzeye hakim oldu. Kuzeyin Tywini dersek yanl覺 olmaz.

3 Beeni

襤yi hat覺rlatt覺n ekleme yapay覺m.

Tywin, g羹neyin Roose Bolton覺d覺r.*
襤癟 d羹nyas覺na 癟ok hakim olamad覺覺m覺z bir karakter ama bana g繹re i癟erisinde saf k繹t羹l羹k yok. Hatta siyaha yak覺n bile deil. Bana g繹re hala yapt覺覺 癟ou eyin ger癟ekten bir huzur ortam覺 olumas覺 i癟in yapt覺覺n覺 d羹羹n羹yorum. Bu biraz Tywinin Tyriona Savalarda 10,000 insan覺n 繹lmesi mi d羹羹nde birka癟 insan覺n 繹lmesi mi? Laf覺 gibi oluyor ama cidden ge癟miine bakt覺覺m覺z zaman Ned d繹neminde gayet sakin ve Kuzeyden memnun bir adam. G羹癟 ve iktidar覺 ikinci planda tuttuunu d羹羹nd羹羹m de bir adam. Cidden huzur istei daha fazla diye d羹羹n羹yorum. Robbun o kadar hatas覺 olmasa ve ger癟ekten iyi bir kral olarak y繹netseydi de Rooseun ihanet etmeyeceini d羹羹nenlerdenim. Belki ger癟ekten ilk g羹nden veri Robba ihanet i癟in yol ar覺yordu bilemeyiz ama ben nedense b繹yle olduunu d羹羹nenlerden deilim.

3 Beeni

A覺r覺 temkinli bir adam. En ba覺ndan beri ihanet amac覺 yoktu belki ama kendi adamlar覺n覺 s羹rekli savatan uzak tutmay覺 baard覺, Robb bir ekilde galip gelseydi bile muhtemelen en 繹nemli sancaktar覺 olacakt覺 uzun bir s羹re. Ramsaynin ipini sal覺yor ama bir yandan da s覺k覺 tuttuu a癟覺k. yle bir karakteri bile -eer uza覺nda deilse- bir ekilde kontrol etmeyi baar覺yor.

Duygular覺n覺 ve tav覺rlar覺n覺 癟ok iyi gizliyor (Leydi Dustin duygusuz olduunu s繹yl羹yor ama kat覺lm覺yorum) -Jon; Nedin ona pek g羹venmediini s繹yl羹yordu san覺r覺m son kitapta, ben burada bir yazar hatas覺 olduunu d羹羹n羹yorum zira Robb veya catten pek b繹yle bir ey duymad覺k. Onlar daha ziyade korkutucu buluyorlard覺-. Son ana kadar da ihanetini gizledi ve dikkat 癟ekmedi hi癟. Ayr覺ca Red Weddingde ba su癟lulardan olmas覺na ramen oradan da gayet iyi s覺yr覺ld覺. Fakat buraya bir erh d羹eceim: San覺r覺m son Theon povlar覺ndan birinde s覺k覺nt覺l覺 g繹z羹k羹yordu, pek belli etmek istemese de bence Stannisten korkuyor biraz

Karakter analizini neyse de 羹slubu en 癟ok houma giden karakterlerden biri Roose.

Roose: Tywin Lannister覺n laneti. Bizim ke癟i Tarbecklere veya Reynelere dan覺mal覺yd覺. Onlar, lord baban覺z覺n ihanetle nas覺l ba ettii husunda uyarabilirlerdi
Jaime : Tarbeckler veya Reyneler art覺k yok.
Roose : Ben de tam olarak bundan bahsediyorum.

Yine iman dostum Wyman ve Ramsay i癟in bu 癟ocukta ark覺c覺 ruhu var muhabbetine epey g羹lm羹t羹m :slight_smile:

1 Beeni

Bunu bir ara @ElissaFarman ile konumutuk. Ya Robb Nedi dinlemiyor (Ki her hareketinde 繹rnek almaya 癟al覺覺yor) ya da dediin gibi hata.

Wyman Manderly g羹ld羹 ama adam覺n alt覺 繹valyesi hemen ayaa kalkt覺. 繹valyeleri g羹zel s繹zlerle sakinletirmek Roger Ryswell ile Barbrey Dustine d羹t羹. Roose Bolton hi癟 konumad覺. Fakat Theon Greyjoy, adam覺n solgun g繹zlerinde daha 繹nce hi癟 g繹rmedii bir eyler g繹rd羹; huzursuzluk, hatta bir par癟a korku.

5 Beeni

Stannisin nas覺l biri olduunu iyi biliyor 癟羹nk羹.

Aynen buras覺. Bazen b羹t羹n seriyi hatmettiini d羹羹n羹yorum :slight_smile:

1 Beeni

Jonun bildii kadar覺yla deniyor. Hem bir kesinlik yok hem de orada Nedin onuru ve Jonun iyi bir g繹zleminin sonucundan kaynaklan覺yor olabilir. Ned 繹yle adamlara g羹venecek bir adam deil. Roose d覺ar覺dan bak覺ld覺覺nda biraz 羹rk羹n癟 bir adam. Nedeni yok diyor ama i癟erisinde belli ki bir 羹phe var. Onurundan dolay覺 da kimseye iftira atmak ve bu adama g羹venmeyin diyememi olabilir. Jon ise bir ekilde bunu hissetmi olabilir. (Tabi bunlar sadece tahmin. yle olmutur demiyorum ama bana mant覺ks覺z gelmiyor.)

1 Beeni

Teekk羹r ederim :blush::blush:

@BasbugStannis evet senin dediklerin de mant覺kl覺 ama Robb, Ned ile beraber lordlarla falan buluuyordu san覺r覺m. Ned elbet kendi yorumunu falan yapm覺t覺r unlar en g羹vendiklerim tarz覺. Senin dediklerin de doru elbet belki Robb fark edemedi bunu.

H羹km羹 veren k覺l覺c覺 indirir :slight_smile:

Kuzeyin en zekisi olabilir. Starklar 5 bin y覺ld覺r bunlarla m羹cadele ediyor ama her seferinde bunlar bir yolunu buluyorlar. Roose bunun canl覺 kanl覺 kan覺t覺

Kuzeyin Kral覺 olmas覺n覺 istiyorum.
Huzur istiyor, ve en gerekli ey bu.
襤yi bir y繹netici ve iyi bir komutan
襤yi politika yap覺yor.
Eer kral olursa kuzey en az覺ndan huzur bulabilir
Jaime uzun 繹m羹rler versin
Screenshot_32

Grinin en saf tonudur Roose Bolton. Yanl覺 giden eylerin fark覺nda. Eer Robb Jeyne Westerling ile evlenmeseydi ve Jaimeyi 繹ld羹rseydi Roose asla ihanet etmezdi. Ama Kuzeyi kurtarmaya 癟al覺覺yor bir az da olsa. Kral veya Kral Eli olmaya becerikli bir adam. Keke baka bir olu olsayd覺, Domeric 繹lmeseydi.

1 Beeni

Bu adam taht oyuncular覺n覺n en iyisi
o kadar olay olmas覺na ramen hala dimdik ayakta ve denge i癟in 癟al覺覺yor, yedi krall覺kta en iyi oyuncu olarak bilinen Taywin bile b羹y羹k zaaflar覺 olan bir adam ken o bunlara sahip deil ya da belli etmiyor taktiksel olarak doru ad覺mlar at覺yor,Robb kararlar覺 sonucu zay覺flayan Kuzeyde yeniden d羹zen getirmeye 癟al覺覺yor ve baar覺yor da .

Davran覺lar覺na iyi niyetli yaklaamam ama yiidi 繹ld羹r hakk覺n覺 ver demiler. Zeki ve kurnaz bir adam. Serimizin Putini. Ufak tefek c覺l覺z ama s繹z羹ni her daim dinlettiriyor. Ramsayi idare edebilen bir insan her eyi idare eder. Umar覺m doru anlarda zeki hamlelere devam eder ve serinin sonunda dehet kalesinde Ramsayi deil Rooseu g繹r羹r羹z

1 Beeni

Roose: 襤nsanlar senden korkuyor.
Ramsay: G羹zel.
Roose: Hay覺r, g羹zel deil. Benim i癟in hi癟 繹yle s繹ylenmedi. yle olsa burada oturur muydum san覺yorsun? Elencen senin olsun, seni bu konuda azarlamayaca覺m, ama daha saduyulu olmal覺s覺n. Huzurlu bir diyar ve sakin insanlar. Bu her zaman benim y繹netim eklim olmutur. Senin de b繹yle olmal覺.

1 Beeni

Babuum. ok seviyorum kendisini. Ama癟lara deil halka hizmet etmek gerektiini anlam覺 biri.

Starklar覺n bir s繹z羹 vard覺r, Lin癟 Is Coming diye.