Kuzeyli Dağ Kabileleri-spoiler-

Kuzeyli Dağ Kabileleri

Kuzeyli dağ kabileleri, Winterfell’in kuzeyindeki dağlarda yaşayan bir kuzeyli gruptur. Yaşadıkları dağın etekleri Buz körfezi boyunca uzanır.

Tasvir

Kuzeybatıdaki sarp kayalıklarda yaşayan kavgacı kabileler, diğer kuzeylileri severler ve atalarının İlk İnsanlar’a dayandığını savunup Eski Tanrılara inanırlar. Önde gelen irili ufaklı 40 kadar dağ kabilesi vardır. Bu aileler İlk Flint’ler, Wull’lar, Norrey’ler, Burley’ler, Harclay’ler, Liddle’lar, ve Knott’lardır. Kurtların Ormanı’nın kuzeyindeki dağlarda bin yıldır yaşamaktadırlar.

Wull ve Flint’ler en güçlü kabilelerdir. Flint ve Norrey’ler, Armağan’a yakın yerde yaşarlar ve böylece boğazı geçen yabanıllara çokça maruz kalmışlardır. Norrey Kabilesi, Gece Gözcüleri’nin önemli bir dostudur. Buz Körfezi’nin yanında yaşayan Wull ve diğer kabileler, geçmişte Demir Taht’a karşı savaşmışlardır. Bu gibi hareketler ve kendi içlerindeki düşmanlıklar yavaş yavaş dağ halkının savaşçı bir karaktere sahip olmasına neden olmuştur. Savaşta, kabile şampiyonları iki elleriyle kullandıkları devasa kılıçlarla savaşırlardı. Sıradan adamlar ise taş fırlatır ya da dağ çukurluklarına malzeme yığarlardı. Onlara yaşayacakları arazileri vermek, bu gibi savaşçı geleneğe sahip kabileler için pek de muhtemel değildir.
Kendilerini gerçek bir soylu olarak görmemelerine rağmen, kabile şeflerine halk tarafından ‘’lord’’ unvanı verilmiştir, Winterfell’in Stark’ları. Kendi aralarında, kabile tarzıyla liderler “The [kabile adı]” eki getirirler. Kabile Liddle kendini ‘’The Liddles’’ olarak tanıtır. Mesela Lord Eddard Stark kabile tarafından “The Ned” olarak kabul edilir.

Yüksek yerde yaşamak ve yiyecek kıtlığı yüzünden, kış geldiğinde sayıları bir hayli azalır. Gençler Starkların yanına, kış kalesine gönderilir. Yaşlılar da sıklıkla avlanmaya giderler. Bir kısmını bahar geldiğinde bulurlar. Çoğu ise bir daha asla görülmez.

Önceki Olaylar

Beş Kralın Savaşı’nda bazı kabileler adamlarını Kral Robb’un yanında güneye göndermişlerdir ama güçlerinin çoğu dağlarda kalmıştır. Sonra, Stannis I Baratheon, batıdaki topraklarını demir doğumlulardan bağımsızlaştıran kuzeyli lordlara yaltaklanmaya çalıştı. İşe Yaşlı Torghen Flint ve Büyük Kova Hugo Wull’dan askeri destek sağlamakla başladı.

Stannis, kabilelerin Fatih Aegon’un önünde Torrhen Stark’ın diz çöktüğünden bu yana gördükleri ilk kraldı. Gece Gözcüleri’nin Lord Kumandanı Jon Snow’un nezaketle sunduğu öneri sayesinde gözleyebilmişlerdir.

Stannis dağ halkını toparlayabildi ve Derin Orman topraklarını özgür bıraktı. Glover Hanesi ve Mormont Hanesi’nin sadakatini kazandı. Ordu kar yüzünden zorlukla, Winterfell’i işgal eden Bolton ‘a karşı yürüyüşe geçti. Stannis’in kendine ait güneyli şövalyeleri hayatta kalmak için debelenirken; kabiledekiler akrabalarıyla kolayca kar ayakkabılarını giyip metanetle yollarına devam ediyorlardı. Sonuç olarak savaşın sonucu ve kabilelerin durumu bilinmiyor.

Yukarıda bir mantık hatası var sanırım; “The Stark” olmalı sanırım.

Bi de Kuzey Krallığı’nın tekrar kurulması için bir sebep daha işte.

bilmiyorum Ned olarak tanımlıyorlar. en azından çeviride öyle diyor. :smiley:

Eleştirim sana değil zaten, metine. Eline sağlık beklediğim bir konuydu çünkü.

Liddlelar favorim. Bran’e ettikleri yardım bir gün karşılığını bulacak…

Bu kadar Starklara bağlı olmalarının nedeni ne bu adamların

Kim bilir.
Belkide soyları vardır oralarda.
Eddard’ın annesi nereli mesela.
Dağlı diyen var, Skagos diyen var.

Beyler eğri oturalım doğru konuşalım, Eddard’ın annesi:

benim asadafsgaaf

Babaannesi Flint olduğuna göre, dedesi de dağ klanlarından biridir bence, böylece annesi da dağ kalnlarından birinden olmuş oluyo ama kim?
Yine de Skagos çok zorlama olur bence. Cık. O kadar uzağa gelin gitmemiştir babaanne.Kurt Ormanı civarı bir yerlerdir.

Ayrıca Ned’in babaannesinden dolayı Flintlere kanım kaynadı benim.

Liddlelar’ı sırf iki üç tane kıytırık kek bıraktı diye sevecek değilim, dur bakalım… tanıyalım iyice.

Wull’lar da iyidir. Jojen anlatıyodu, Theo Wull diye biri savaşta Ned ve Howland’ın yanındaymış.

Bi de bu dağ kabilelerinin nasıl her yerde kaynakları var ben çözemedim valla, MİT gibiler :OOO
Bran’la mağarada karşılaşan Liddle, Mormont’un Gece Gözcülerini İlk İnsanların Yumruğuna götürdüğünü ama ordan sadece mesaj taşımayan kuzgunların döndüğünü söylemişti ?!
Jojenle Meera da akıllıyız diye geçinirler, Bran da öyle. Bi tanesi de çıkıp sormadı ‘‘Nerden biliyon sen bunları amca?’’ diye.
Bizim aklımıza takılan sorular silsilesine bi tanesi daha eklenmiş oldu işte.
Martin bu cevapsız soruların bi tanesini bile ucu açık bırak, düşmez miyim senin peşine…