Kuzeyli Komplosu Ejder Ayağı

Kuzeyli komplosunu aşağı yukarı biliyorsunuz. Bu konuda forumda açılan onlarca konu var. Kısaca Jon Snow’un varis ilan edilmesinden yola çıkarak Kuzeylilerin gizlice Jon Snow’u kral yaptırmak için komplo kurduğuna yönelik.

Şimdi bildiğiniz üzere Robb Stark Jon Snow’u meşru hale getirdi. Ancak bunu gizli kapaklı bir şekilde yaptı ve Maege Mormont ile Galbart Glover’ı planlarını anlatmak üzere Bozsu gözcüsüne gönderdi. Yani bir komplo varsa da bunun üssü Bozsu Gözcüsü olacak. Peki oraya sahip olan insan kim? Howland Reed. Jon’un aslında kim olduğunu bilen tek insan.

Jon anne tarafından bir Stark olabilir ve Stark gelenek ve göreneklerine göre büyütülmüş de olabilir. Ancak o aslında bir Targaryen. Bu durumda Howland’ın onlardan bu durumu gizlemesi, hmm peki o zaman madem demesi demek Kuzey’in gizli bir Targaryen’e geçmesi demek. Yani yalan üzerine yeni bir hanedanın kurulması demek ve bu durumu gerçekten ne kadar hazmedebilir insanlar tartışmalı bir durum.

Öte yandan Jon’un aslen bir Targaryen olması Kuzey’in dezavantajına olacak bir durum değil. Meseleye mantık açısından yaklaşırsak uzun vadede Kuzey’in 6 Güney krallığına karşı koyması zor bir durum. Dorne gibi direnebilirler ama bu sadece nesiller süren bir savaş anlamına gelir. Ayrıca bu insanlar kinci, intikamcı. Kuzey bağımsız olsa bile Lannisterlar, Freyler ve diğerleri güneyde rahat rahat takılmaya devam edip arada canları sıkıldığında Kuzey’e saldıracaklar.

Ancak elde kanunlara göre tahtın asıl varisi olan bir insan var. Bu sayede tahta yarı yarıya Stark olan ve Güneyli terbiyesine göre büyümüş olan birisi geçebilir ve bu sırada Güney unutmaz lafını tüm dünya duymuş olur.

Artık Daenerys’in varlığı iyiceden Westerıs’da duyulmaya başlandı ve pek çok aile buna göre Strateji geliştirmeye başladı. Martellar, Greyjoylar… Daenerys ejderleriyle geldiği zaman kendisi için yarı Stark ve asıl varis olan potansiyel Ejder binicisinden daha iyi bir alternatif olmayacaktır. Gerçi Dany gelecek bize katılacak belki Jon da Ejder sürer fazla varsayıma dayanan ve bizim için olmasa da evren içi insanlar için üstüne strateji yapılmayacak bir şey. Ancak Howland Reed’i ayrı tutmak gerekiyor. Çünkü bu adam geçmişte Yüzler Adasına gidip Yeşil adamlarla konuşmuş birisi. Buz ve Ateşin bir araya geldiği ana denk gelmesi de fazla manidar. Bran Meera’ya orada babana ne anlattılar diye sorduğu zaman bunu söylemek bana düşmez demişti. Zaten orada gizemli bir şeyler olduğuna ikna olmak için buna gerek de yok oturup çay içecek halleri yok. Zaten bataklık insanları yeşilgörüye ve benzeri şeylere hakim bunu da unutmamak gerekiyor. Yani kısacası Howland Reed muhtemelen sadece Jon’a ilişkin aile soyunu değil, Jon’un muhtevasını, seçilmiş prens, buz ve ateşin şarkısı muhabbetlerini, Jon’un olası kaderini bilen, eğer Yeşilgörü yeteneği varsa daha fazlasını da bilebilen bir şahsiyet. Yani Kısacası Howland Reed’i yanı başındaki Margeary ile evlenmeyi akıl edemeyen adamlarla bir tutmamak lazım. Zaten Dany’nin vizyonundan ve Melisandre kehanetlerinden yola çıkarak Jon’un başka ejderleri uyandırma ihtimalinden daha önce başka bir konuda bahsetmiş, bu durumun Moqorro’nun 6 Ejder olayıyla da uyumlu olabileceğinin altını çizmiştim.

Olayın başka bir ayağı da sancaksız kardeşlik. Catelyn’e karşı olan antipatiden ve son zamanlarda iyice korkunçlu bir hale gelmelerinden dolayı millet başa bela olacağını düşünüyor bir şekilde. Ancak ilerleyiş hakkında fikir almak için bence dizi önemli bir kaynak.

Sancaksız kardeşlik kuzey’e gitti.
Brienne kuzey’e gidip Stannis’i öldürdü
Son olarak Jaime kuzey’e gitti.
Gendry Kuzeye gitti
Sancaksız kardeşlik R’hollor’un rehberliğinde ilerliyor. R’hollor’un en büyük olayı ne? Ötekilere karşı olan savaş. Zaten son zamanlarda iyice amaçsız bir hale gelmişler ve sağda solda dolaşarak Frey kesmekten başka bir halt yapmaz olmuşlardı. Dolayısıyla bunların buradan yola çıkarak R’hollor sayesinde ötekilere yönelmesi çok yüksek ihtimal. Jaime’nin bizimkilerin safına geçmesi bu sayede güzel bir şekilde bağlanır. Öte yandan gelelim Kuzeyli komplosu ilişkisine, Bildiğiniz üzere en son Edmure geçmişte sevdiği hatunu çitileyin o sazlı heriflw aynı kayığa Jaime’nin kara mizah anlayışı gereği konulmuştu. Herkes biliyor ki bu adam esasında yeditelli tom. Brynden’da yüksek ihtimal onlara katıldı ve ayrıca Nehirova kuşatmasından sonra bazı adamlar siyahlar giymeyi kabul etti ki onların da Jon’u Bilgilendirmek için Kuzey’e gittiğini söyleyenler var. Zaten bütün bunlara Thoros’un görü yeteneği de eklendiğinde bazı sırları görmemesi için bir sebep yok. Tabi burada Howland ve Sancaksız kardeşlik bir arada hareket ediyorlar demiyorum. Ancak çok ince temaslarla bir araya gelme olasılığı bence epey yüksek. Ayrıca Dayne hanesinin Jon konusundaki önemini, Dayne lordunun bunlarla takıldığını ve hatta halasının Beric ile nişanlı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ha bundan ne çıkar derseniz benim aklıma bir şey gelmiyor ama gene de bir köşede bulunsun.

Son olarak serinin ilerleyişi açısından bence jon’un pokemon gibi Snow Stark ve Targaryen şeklinde evrimleşmesi bence yakışık almaz. Çünkü bu çocuğun karakterinde piç kimliği çok önemli bir yer tutuyor. Her zaman Stark olma arzusu falan. Bu olduktan ve kuzey Kralı Jon Stark dedirttikten sonra abi sen aslında Stark falan değilmişsin Targmışsın demek meseleyi garip yerlere sokacaktır. Zaten dizide bile adamı Stark yapmadılar, Snow demeye devam ettiler.

Kısacası ben eğer Jon’a yönelik böyle bir komplo varsa Jon’un Targaryen olduğu bilgisinin de bu konuya dahil olduğu ve komplonun bir parçası olduğunu, kitapta Kuzeydeki Kral Jon Stark olarak değil direkt Targaryenliğe atlayabilme ihtimalinin yüksek olduğu görüşündeyim. Zaten kitabın ismi aslında Ejderlerle danstı. Bu kitap başta 3 ejderin yükselişiyle ilgili olup malum Martim’in Yazma tekniğinden ötürü yetişemeyip ismen öyle kalmış olabilir.

Her neyse sizin düşünceleriniz neler?

Moat Cailin’i ballandıra ballandıra anlatıp Ramsay Bolton’ın o kaleyi ele geçirmesini bize sunan yapımcılar daha sonra orayı adete bir asfaltlı yola çevirip herkesin geçebildiği bir yola çevirdiler. Yani demem o ki böyle şeylerin düşünülüp senaryoya aktarılacağını düşünme, ilk okul çocuğunun bile yazabileceği bir sezon senaryosu ile bitecek dizi. Kitabın Ejderhalarla Dans olmasının sebebi Aegon isimli prensdir Jon Snow değil. Prens Aegon hikayeye bu kitapta dahil olmuştur. Howland Reed oyun falan kurmaz dizide sadece çağırıldığında ensesine vurulup “Doğru mu lan bu dedikleri ?” diye sorulup onay alınacak adam rolünde olacaktır.

Dostum zaten diziden bahseden yok. Dizide komplo falan da yok. Zaten siyasal altyapı çok basit olduğu için Robb veraset olayına bile girmediler. Ben kitaptan bahsediyorum. Ha diziden verdiğim örneğe binaen söylediysen onu sadece dizinin ilerleyiş konusunda bize bir fikir verebileceğini belirtmek için söyledim. Yani ana hatlar benzer olsa da gidiş yolu çok farklıdır.

Ejderha sadece kitabın son kısmında çok az göründü. Yani sırf bu yüzden böyle bir isim koymaları bana mantıklı gelmiyor. Zaten martin’in 1 sene sonra çıkıyor dediği kitabı 5 sene bekletmesi bir noktada toparlamakta çok feci zorlandığının göstergesi bence. Kitap aslında 3 Ejder Dany Aegon ve Jon’un yükselişiyle bitecekti ama nasip olmadı sadece başlangıç attı ve öyle de kaldı.

Ejderha kitabın başlarında Tyrion’ın bölümlerinde görülüyor aslında ama esas sahneleri sonuna doğru oluyor. Aslında 3 ejderin en önemli ortak noktaları hayata adeta sıfırdan başlamaları. Jon hepten sıfırdan başlayacak hayata. Aegon Varys’den öğrendiğimiz kadarıyla fakir bir hayata adapte olarak yetişmiş , Daenerys ise son kitapta başına gelen malum olaydan sonra adeta sıfırdan başlıyor hayata. Üçü de tabandan tavana çıkmaya çalışıyor. Bir anlamda üçü de hayatları ile dans etmeye başladılar. Hepsinin yükselişini ileride göreceğiz. Jon’un Stark olmayacağını düşünüyorum ben de. Aegon’un diğerlerinden yegane bir avantajı var o da etrafında hainler yok.

Bilemiyorum daha çok başlangıç dersek daha uygun olur. Ejderhaların doğumu, Ejderhaların görünmesi falan. Zaten mektupta ilk Ejderhaların dansı kitabında ana konu Dany ve Dothrak işgaliydi.

Ya bu teoriler çok sıkıyor :confused: Kuzey bir şekilde Jon’a kalacak ama nasıl bilmiyorum. Belki Kışyarı Lordu Rickon olur.

Ben Kuzey’in işgal edileceğini düşünmüyorum. Jon bir şekilde o saldırıyı durduracak

Stannis o savaşı kazanacak sen rahat ol.

Kuzeyli Terbiyesi ve ‘Kuzey Unutmaz’ demek istedin sanırım? [quote=“Symmachus, post:1, topic:11167”]
Ayrıca Dayne hanesinin Jon konusundaki önemini, Dayne lordunun bunlarla takıldığını ve hatta halasının Beric ile nişanlı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ha bundan ne çıkar derseniz benim aklıma bir şey gelmiyor ama gene de bir köşede bulunsun
[/quote]

Dayne şu an Dorne’da; yani Beric öldükten sonra onlardan ayrıldı, zaten en başta onlarla olma sebebi de Beric’in yaveri olmasıydı. Yanlışım yoksa GRRM, döndüğünü söylemişti, nitekim Thoros ve diğerleri ile de değildi, olmadığını gördük.

Ayrıca GRRM, Dayne Hanesini daha çok görmekten bahsediyordu galiba, muhtemelen Jon meselesi ve Dorne’da olan bitenler yüzünden diye düşünüyorum.

Son kitabın ismi “Kurtların Zamanı” idi ama Bahar Rüyası diye değiştirilmişti. (Duygu bu konuda forumlardan birinde bir şey okuduğunu söylemişti ama resmi bir açıklamadan ziyade ‘yorum’ gibi gelmişti bana.) Bu isimden Starkların döneminin başlayacağı izlenimi oluşmuştu bence; Jon da Targ ama aidiyeti Stark olan bir Targ; yani Targaryen(ejderha) Kurdu gibi bir şey…(aslında Türk mitlerinde ejder-kurt motifi baya yer kaplar ha, acep GRRM bizim mitlere de göz atmış mıdır? :smiley: )

Jon’un kuzeyli inanç ve kültürüyle yetişmiş yarı Stark olan bir Targaryen olması ve daha da önemlisi Demir Taht’ın kralı olarak doğması Kuzey için çok büyük bir artı ve prestij sağlar. Lakin mevcut durumda kuzey öyle karmaşık ve parçalanmış ki aynı şey güney için de geçerli. Dediğin gibi kuzey kolayca unutmaz ve intikam almaya her daim eğilimlilerdir; Deli Kral vakasını tam olarak sindirdiklerinden emin olmasam da bunun Jon’a olumsuz bir etkisi olabilir mi? Tam kestiremiyorum ama Reed’in yerinde olsam tehlikeye atacak değilim. Yani mevcut şartlarda Jon’un Targ kimliğini gizlerim ve onun Starkların başına geçerek Kuzey Kral’ı olması için elimden geleni yaparım; zaten annesi benim dostum, beni kurtarmış; babası ile bir gönül bağım olmasa da adam özünde haksızlığa uğradı; kimseyi kaçırıp tecavüz etmedi, sevdiği kadınla evlenmek istedi o kadar… Bu şekilde yaklaşırsam ki yaklaşıyorum Jon’un Targ kimliği de benim için sorun teşkil etmez hatta belki sonsuza kadar unutmaya eğilimli bile olabilirim ama Dany gelip, kuzeye “diz çökün! Yaşayan tek Targ benim! Atalarınızın yeminini ondurlandırın!” dediği zaman, Jon’un Targ kimliği benim kullanacağım bir silah ve kalkan olur. Yani neresinden bakarsanız bakın; Jon şu anda kuzeyi birleştirip, yükseltecek ve ileride halasının olası tehditlerine karşı kuzeyi koruyup, güvende tutacak bir karakter; Rickon ile hiçbirini yapamazlar yahut Bran yahut diğer Stark kızlarıyla; nitekim hepsi Jon’dan küçük ve yönetme meselesinde becerisi/tecrübesi olmadığı gibi Jon’un güney karşısında sağlayacağı yarardan yoksunlar. Lakin kimliğini haddinden erken açıklarsam Jon’un tehlikeye girmesi hatta kuzeyliler tarafından bile dışlanma ihtimali var; kuzey lordları şu an Jon’a baktığında “Ned Stark”'ı görseler de babasının kim olduğu ortaya çıktığında akıllarına İsyan sırasında ölen kardeşler, babaları, çocukları ve dostları gelmeyecek mi? Fakat bahsettiğim şu şart oluştuğunda Jon, onlar için kurtarıcı simit olur, öncesinde ise hoşnutsuzluk hissetme ihtimalleri azımsanmayacak oranda.( Zaten mektupta Jon’un kimliğinin son kitapta ortaya çıktığını yazmıştı GRRM.)

Telefonumu daha fazla itaatsizlik ederse asacağım

Sadece mesele o değil, Beric ile adamın halası nişanlıydı. Evet onları terk etti ama başka işleri olduğu için mi(adam lord sonuçta, hem de en güçlü lordluklardan birinin lordu haydutlarla takılıp hain mi ilan edilsin) yoksa bunlardan adam olmaz artık bir alakam kalmadı dediği için mi ayrıldı bilmiyoruz. Eğer ikincisi değilse bağlantısını sürdürebilir ve hatta lordken çok daha fazla faydası olur. Gerçi Kayanyıldız uzak. Ama gelecek neler getirir bilinmez.

O kurt zamanı galiba kışı ifade eden bir kelime. Yani Kings of Winter, kış geldiğinde kral biziz biz kış adamlarıyız falan.

Aslında bunun cevabını Jorah’a bakarak anlayabilirsin. Evet Ned’den kendisini pışpışladığı için hoşlanmıyor ama adam Rhaegar’a çok büyük bir saygı duyuyor başından beri ve Ayı adası Kuzey’in Yozgat’ı gibi bir yer. Aerys gibi çok kötü örnekler olduğu gibi Rhaegar gibi muhteşem insanlar da var. Sonra suru restore eden Alysannia var. Ayrıca Sansa ve Jon’un düşüncelerinden öğreniyoruz ki öyle pis ejderler gibi bir düşünce hakim değil. Jon için Daeron Targaryen çocukluk kahramanlarından birisi sonradan Robb’un da Daeron’a benzer biçimde genç kurt lakabı alması bence güzel ayrıntı. Sansa için ejderha prensi Aemon. Yani Targaryenleri iğrenç ensest tiranlar olarak anmıyorlar. Zaten Aerys’in son zamanlarda kimseye hayrı yoktu ve Rhaegarla arasında kutuplaşma vardı. Çok yüksek ihtimalle Rhaegar o Harrenhal turnuvasını babasını indirmek amaçlı lordları toplamak için düzenledi vesaire. Yani kan Aerysle Rhaegarla değil.

Kaldı ki bu tarz şeylerde kan borcu önemli. Targaryenler bunun bedelini çok kötü şekilde ödedi. Eşitlendi gibi oldu. Ayrıca aradan zaman geçtiğini ve şıanda o yakılan Starkları yakınen tanıyan kimsenin olmadığı gibi Lannisterlarla daha kötü olduğunu hatırlatırım. Jon Umber’in nasıl Robb’u kuzey Kralı ilan ettiğini hatırla

Ejderlerle evlendik ve hepsi öldü.

Yani adam kısaca biz ejderlere diz çöktük ama onlar gitti neden tekrar bağımsız olmuyoruz diyor.

Tabi gene de Kuzeyde ejderlerin geri dönüşü ciddi bir muhalafet yiyebilir. Sonuçta izole bir bölge ve geçmişte ejdere karşı savaştı. Ama arada ben aman aman o kadar ciddi bir kan davası durumu olduğunu düşünmüyorum ve Jon targ olsa da hala Robb’un varisi ve Hatta taht sırasında Eddard’ın çocuklarından hemen sonra geliyor. Kabul etme meselesi de sonraki sürece bağlı. Adam Winterfall’i aldı, Ramsay’i kesip Kuzey’i kurtardı, Starkların yaşamasını sağladı vesaire. Üstelik birde ölümdwn dönme gibi fantastik şeyler falan da işin içine girerse Kuzey’in yürü be Kuzey’in ejderhası, alayına kan ve Ateş Demir taht bizim olacak diye ortamlara çıkması muhtemel.

Bence bu bencilce bir hareket olduğu gibi doğru olamaz. Yani çünkü böyle yapıldığı takdirde Kuzey’in başına Stark diye. Yedirerek Targaryen geçirmiş olacaksınız ve binlerce yıl dürecek bir hane yalan Üzerine kurulmuş olacak. Howland Reed meseleyi gizleyebilir. Ama böyle bir plan varsa da durumu açıklar. Tabi bahsettiğim şey tüm kuzeye duyurması değil, Maege Mormont ve Glover gibi Robb’a en fazla sadık iki insana güvenmesi. Şimdi nasıl güvensin falan diyeceksin ama Şeride en fazla üstünde durulan olaylardan birisi de fazla paranoyanın kötü olması. Bu insanlardan şüphe etmesi için tek bir sebep bile yok. Kaldı ki Robert öldü şuanda yok öyle birisi. Jon’un Robb’un varisi olduğu bilgisi Jon’un Rhaegar’ın olduğu bilgisi fazla farklı değil tehlike açısından. Yani diyelim Cersei Jon’un Rhaegar’ın oğlu olduğunu duydu. Robb’un varisi olduğunu duyduğu zamandan daha fazla yapabileceği ne var? İki türlü de Lannister yanlıları çocuğu öldürmek için elinden geleni yapacak. Üstelik reel olarak bu targ olayı ispatlanması mümkün değil. Bunun için ciddi bir kesimin Jon’u onaylaması, Ejder sürmesi falan gerekir.

Neden Jon Dany’e karşı kalkan olsun? Eğer Jon kendi ejderlerini summonlarsa başka ancak şuanki durumda hoşumuza gitsin gitmesin Ejderli ablanın tercihleri meşruiyet kanıtlama anlamında çok büyük öneme sahip. Yapılabilecek en doğru Strateji Jon’u Kuzey Kralı yaptırdıktan sonra Dany ile evermeye çalışmak ve buz ve ateşin birliği adı altında yardırmak. Ama Dany’nin tavırları da önemli öyle Ned Stark nasıl onurlu olabilir ki haindi bir kerem diye dolaşmaya devam ederse çok fena terslenebilir ama zaten bu tarz Konularda Tyrion’un sağlam ayar çekeceğini düşünüyorum. İlk defa Dany’nin yanında kiriliçim miriliçim ik mik etmeden gerçeği olduğu gibi söyleyebilecek olan birisi olacak. Şimdiden diyaloglarını çok merak ediyorum neyse bu başka bir konu.

Zaten ben Bozsu gözcüsünden kuzgun kaldırıp Stannis gibi gerçekler budur hepinize duyurulur denmesini beklemiyorum. Ancak belli bir aşamada buna benzer bir şeyi düşünmüşlerdir ve lordların önemli bir kısmı ise bu meselede komplo kuruyordur. Yani Kuzey Targaryen destekçisi derin devleti gibi düşünebilirsin. Mesela o mektubu yazan kişinin Lyanna Mormont olması sence tesadüf mü? O kadar ablası varken? Bir mesaj verilmiş olabilir aslında burada net biçimde.

Son kitap mu? Yapma ya. Bir dahaki kitapta Jon’un öğrenmesini beklemiyorum ama en azından biz öğrenelim no troll piliz.

Telefondan uzun konular yazmama sebeplerimden biri. :slight_smile:

Thoros bile varlık amaçlarını sorgulayacak hale geldiğinde göre Dayne hayli hayli sorgulamıştır, diye düşünüyorum. Çünkü önceden belirttiğim gibi burada olma amacı Beric idi ama Sancaksızları haydut gibi de görmüyordu ama Cat sonrası ve Beric’in ölümüyle burada kalması için bir sebep kalmaması gibi senin de söylediğin gibi oğlan Kayanyıldız Lordu; hanesinin başına geçmesi gerekiyor. Belki dirsek ucuyla irtibatta kalabilir ama haydut gibi yaşan bir öbekle iletişim kurmak, bilhassa bu kadar uzak mesafeden, zor iş. Zaten iletişim halinde kalsa ne olacak? Askeri yardım mı gönderecek? :smiley:

Evet, kışla ilgili bir yorum yapılmış ama sorun şu ki daha doğrusu benim aklıma takılan şey şu ki bahsi geçen kış aynı zamanda Uzun Gece; bitmeyen kış ki bu dönem Starkların değil Ötekilerin zamanı.

Elbette unutmayalım ki tüm seri bu son kitapta nihayete eriyordu; yani Uzun Gece sonrası Şafak Savaşının akabinde kurtların döneminin başlayacağını da işaret etmiş olabilir; yani çifte mana taşayabilir; “kışla ilgili” diyebilirler ama evet starkların dönemi başlıyor derler ise o zaman spoilerın dik alası olmaz mı? Bildiğin kitabın sonunu söylemiş olurlar, yanlış mıyım? Nitekim isim değiştirilmiş de.

Haklısın, Diyar şu an Targaryenlere karşı bir hoşnutsuzluk hissediyormuş gibi olsa idi en başta Stark hanesinin çocukları onlardan kahramanlar edinmezdi ve iyi şekilde anılmazlardı. Yine de Stark Hanesinin başına; Kuzeyin tepesine bir Targaryen’i kral yapmak ile aynı şey değil bu. Bu adamlar artık bağımsızlık istiyor. Ben öyle görüyorum. Stannis’in peşinden falan da gitmeyecekler, onu Bolton’a karşı kullanıyorlar.

Lakin dediğim gibi Jon’u desteklerler ama Bran ve Rickon var iken Targ kökenli yarı Stark bir oğlanı ilk aşamada istemezler; bahsettiğim şartlar oluşur ve benim gördüğümü görürlerse psikolojik ve duygusal olarak böyle bir şeyi kabul etmeye razı olurlar; bir nevi ölümü göster sıtmaya razı et psikolojisine benziyor. Her şey yolunda iken burun kıvranlar totoş sıkışınca burun kıvırdığını kurtarıcı görür.

Bencilce bir hareket olmaz, biraz pragmatik olur ama mevcut şartlarda da duygusal hareket edemezsin(Ned ve Robb etti de ne hayrını gördü?). Nasıl Ned, kardeşine söz verdi ise Reed’in de ağzını kapalı tutacağına dair Ned’e söz verdiğini düşünmek güç olmaz. Gerçi sanki çocuklarına söylemiş gibi bir hissiyata kapıldım; şu hikaye meselesini anlatırlarken ama öyle olsa bile onlar bile Bran’a söylememeyi tercih etmişler.

Evet, Jon’un kimin varisi olduğu Cersei açısından ‘tehlike’ bazında çok büyük değişiklik yaratmaz; iki şekilde de kendi aleyhine hareket edip, yok etmek isteyeceğini düşüneceğinden o da cephe alacaktır ki bu ihtimali düşünüp öldürme planları bile yapmıştı. Fakat ben ağırlıkta kuzey insanları için psikolojik şartların oluşması üzerinde duruyorum; riske girilecek bir şey mi? Ya “hayır!” derler ve Jon’u dışlarlar ise o zaman ortada gerçekten piç gibi kalır; Reed kendi bölgesini düşündüğü kadar Jon’un güvenliğini ve geleceğini de düşündüğünden eminim. İkisini de riske atmadan uygun ortamı oluşturmaya çalışacaktır. Hatta belki çok iyimser davranıp hiç söylememeyi de düşünebilir, bu da bir ihtimal; “oğlan kendini stark gördü, bırakalım ölene kadar böyle bilsin.” düşüncesi hakim olabilir, kesinkes şu diyemeyiz.

Jon’un kimliğini bilenler bunun kanıtını da barındırıyorlar, herhalde diye düşündüm. Diğer yandan Dayne Hanesinin bu bilgiye vakıf olduğundan eminim, onu da geçtim şu Rahibe(Jon Con.'un yanında gezen) kadın Wylla olabilir, ciddi şüpheleniyorum ondan.

Sırf tipi Stark’a benziyor diye; “Senin Targaryen olmana imkan yok!” demek de mantıklı değil. Hikayeyi baştan sona anlatmak zaten kafadaki bazı şeyleri oturtmaya yarar.

Yani; Ned gibi bir adam nasıl piç sahibi olur? sorusuna olmadı ki cevabını verip Jon’un kardeşinin oğlu olduğunu söylemek, insanların kolayca inanacağı bir şey çünkü öbür türlüsüne görseler de inanmakta zorluk çekiyor insanlar. Üç Kral Muhafızı neden Lyanna’yı korudu da Viserys’i korumaya gitmesi? sorusuna da 10 numara mantılı cevap olur; çünkü Kral Muhafızının en başat görevi KRALIN KENDİSİNİ korumaktır. Lyanna nasıl olur da Rhager ve Kral’ın ölümünden haftalar sonra öldü? sorusuna da güzel bir cevap; doğum sonrası öldü, kafaya yatan bir soru. Şu ana kadar Ned’in hikayesini sorgulayan kimse çıkmadı, sorgulasa sayısız boşlukla karşılaşırdı. Unutma ki Ned, sırf yeğenini korumak için onun ve kendi hayatını bir yalanın üstüne inşa etti. Ned bunu dedi; “14 yıldır bir yalanı yaşıyorum.” Onu korumak için katlandığı şeyler; Reed niye yalanı devam ettirmesin?

Haliyle Jon’un ejderha çağırmasına hiç gerek yok ilk aşamada. Ayrıca ne demek Jon niye Dany’e karşı olsun? Kadın gelmiş; “Diz çök, itaat et, beni ve Aegon’u kral ve kraliçeniz olarak tanıyın!” diyor, ejderhalarla tehdit ediyor, niye diz çöksün? Evlilik kısmını hoş dedin de Aegon’u hemen unuttun. Jon ve kuzey de bu kadar mezhebi genişti zaten iki kocalı Hürmüz’e oğlan verecekler. :smiley: Jorah’a bakıp da sıkıntı olmaz deme; Reed pektabi Jon’u -o bilmeden- halası ile evlendirilmesine sessiz kalacak değildir.

Jon da sorguladı bunu; ablası varken en küçük kardeş niye cevap verdi? Ablasından biri Stannis’in yanına katıldı. Bence bu kuzey komplosunun ana üssü Bozsu; Reed ve yanındaki lordlar. Ve dikkat edersen de “Starktan başka kral tanımayız!” diyor; Mormontlar böyle biri. Stark dediniz ama bu Targaryen bilin denebilir mi Leydi Mormont’a? Reed nasıl desin yanındaki iki lorda bunu. Söylediğin gibi ve benim de sürekli savunduğum gibi ancak ileride, uygun şartlarda, söylemeyi planlamış olabilir. Şimdilik sırrı kendine saklayacaktır.

Evet, mektupta öyle diyordu; şimdi de çok farklı olduğunu sanmama ama belki biz 6. kitapta öğrenebiliriz, bakalım. Haliyle unut yani Reed’in Jon’un kimliğini açığa vuracağını. :smiley:

Sancaksız kardeşlik bence kapsamını genişletebilir. Tapınakçılar gibi bir şey olabilirler. Zaten başlarında şeyran gibi bir kadın var. Kayanyıldız lordu kendilerine istihbarat sağlayabilir, lojistik destekte bulunabilir ve komplolara yardım edebilir.

Thoros’unki gidişattan memnuniyetsizlikten çok amaçsızlık gibi geliyor bana. Tanrı’lar bana bir şey göstermiyor falan. Çözülemeyecek sorun değil.

Uzun gece ötekilerin zamanı, ama sonuçta yenildiler. Bu uzun gecede bence Starkların önemli bir rolünün olacağına delalet olabilir. Hem meseleyi sadece uzun gece olarak düşünme biraz daha genel kışlae üzerinden düşün

Kesinlikle bencillik olur. Howland Reed şahsi olarak yakınlık hissedebilir. Ancak bu tüm kuzeyle ilgili bir husus ve bu konuda tek başına karar veremez. Kaldı ki meselenin Demir taht boyutunda benle aynı fikirde olduğunu belirttin, peki meseleye kuzey olarak bakacak olursak neden çocuğun targ olması tehdit olsun? Eğer Stark kral edilecekse de bomba gibi bir kart olmuş olur elde. Yani çocuk Targmış o zaman keselim öyle bir şey olmaz bence.

Meseleye şöyle bak, Kuzey bağımsız oluyor bir de üstüne Demir tahtı kuzeyliler ele geçiriyor. Yani daha fazlasına erişim Olanağı varken neden soğuk ve kasvetli kuzeyle yetinsinler? Ayrıca gerçekçi olmak gerekirse konuda da belirttiğim üzere bağımsızlık uzun vadede onlarca dul getirecek bir şey. Bunun yerine hazır savaşırken taht ele geçsin. Bunun için doğru bir ismi taşıyan bir starktan daha iyisi var mı?

Kemiksiz bir Targaryen tipi olan Aegon hakkında bile çocuk bir sahtekar diye yaklaşım içine girmişlerken Jon’a kim nasıl inanır? Hayatında dışarı çıkmayan bir bataklık insanının lafıyla mı? E-devletten alınma iki belgeyle mi? Geçiniz sadece Citadel’de tarafsızlığı bilinen biri tarafından yapılan bir belgeyle veya bazı alakasız güneyli lordların(Hightower, Dayne vs) onayıyla olabilir o da sadece insanları bunu duyunca abooov bu nasıl yalan dedirtmekten hmm diye düşünmeye iter. Meşruiyet için ejderha kesinlikle şart. Zaten Jon Ejder sürsün, millet kendi kendine düşünür acaba bu Ned’in uğradı balıkçı Değersiz Aegon’un uğrak mekanlarından Mıydı diye.

Stark piçi meselesi kimse için bir şey ifade etmez. Robb Stark, Jon Snow bunlar da evlilik öncesi ilişki yaşadılar gayet onurlu olmalarına Rağmen. Onlarla ned bir mi diyeceksin ama ben açıkçası öyle aman aman ned aşırı ahlaklı tarzı bir şey görüp duymadım. Kaldı ki savaştan hemen önce peydahlamış da olabilir. Hem adamın babası ve kardeşi öldü, bacısı tecavüze uğradı(yani öyle biliyor) yapabilir doğal olarak.

Son kışımın ise evren içi hiçbir geçerliliği yok. Burada bizim değil onların inanmasından bahsediyoruz. Tabi Brandon milletin beynine girip bu replikleri HD izletirse başka :joy:

Onun dışında o neşe kulesiyle ilgili meseleler İnsanın kafasını karıştırabilie ve bu hikaye de güzel oturur. Ancak kesin kanıt sayılmaz. Yani Rhaegar’a olan feci bağlılıkla açıklanabilir bir durum her ne kadar tatmin edici olmasa da.

Öyle olsa tabiki karşı çıkar ama olacağını pek sanmıyorum. Aslında bu konuda ne yazarsak yazalım farazi olur çünkü Aegon ne yapacak abla geldiği zaman kimi tercih edecek hiçbir malumat yok elde. Ancak böyle büyük çaplı bir plan varsa Dany geldiği vakit kesin onunla iletişim kurmaya çalışacaklardır. Zaten serinin şöyle bir özelliği de var, olaylar asla düz gitmez. Birileri bir şeyler planlar ancak onlar bozulur. Gene de planlara yakın şeyler gerçekleşebilir. Mesela Jon’a doğru lordların gelip meşru edip savaşa sokması olmadı ama çok daha başka şekillerde Jon savaşa girdi. Bunun gibi pek çok şeyi örnek gösterebiliriz. Tyrion Aegon’a git westeros’a aç bayrakları dedi, sana yardım eder dedi. Konsey ya Dany ile birleşirse dedi. Ancak bunlar olmaz böyle. Aegon bir şekilde devreden çıkar. Sonra Jon ve Dany buluşur, Tyrion’un gözünden aha şimdi denkler diye pasaj izleriz falan.

Neticede Jon Targaryen ve Stark hanedanlarından. Yani bir ismi Stark. Sonuçta bu da onu Stark gibi yapar. Baratheon Velet’leri nasıl Lannister diye anılıyorsa benzer mantık geçerli. Robb Kuzey Kralı yapıldığında daha ensestten kimsenin haberi yokken o kardeşlerin hepsi Lannister falan deniliyordu,

Howland’ın Mormont’a gücenmemesi için tek bir sebep bile yok. Zaten muhtemelen çocuklarına da anlatmış olduğunu düşünüyorum.

Az önce sordum gerçi tekrar soruyorum, söylese be yapacaklar? Lannisterlara mı satacaklar çocuğu. Hiçbir mümkünatı yok. O halde?

manderly’nin şu sözü kuzeyli lordların jon’un kimliğini bilme ihtimallerini benim için artırıyor:

“Birazdan, Frey dostlarımın şerefine kadeh kaldırmak için ziyafete dönmek zorundayım,” diye devam etti Manderly. “Beni izliyorlar sör. Gözleri gece gündüz üzerimde, burunları ihanet ufuneti almak için etrafı kokluyor. Onları gördünüz. Kibirli Sör Jared ve kuzeni Rhaegar; bir ejderhanın adını taşıyan o pis sırıtışlı solucan.’’

şimdi bu adamların rhaegar’a tecavüzcü filan demeyip,ejderha diye bahsetmeleri -ki gördüğümüz üzere targaryen taraftarları bunu rhaegar için iltifat olarak kullanıyor- garip biraz. hatta rhaegar frey’in rhaegar adını taşımasını biraz targaryenlere hakaret olarak alıyorlarmış gibi geliyor bana bu cümlede.
bence howland ve ashara jon için ortak çalışıyorlar ama işin içine kuzeyli lordları da sokmuşlarmıdır emin değilim açıkcası. çok tehlikeli jon için. ama bilme ihtimalleri son iki kitap kalmışken karmaşıklığı çözer biraz. :slight_smile:

Zaten bu tecavüz hikayesine öyle pek inanan olduğunu zannetmiyorum. Yani bu biraz Ned Stark hain söylentisi gibi bir şey.

Su kismi ve hatta biraz da sonraki paragrafi pek anlamadim.
Robb’un Maege ve Galbart’i varislik planini anlatmalari için mi gönderdigini söylüyorsun?
Eger öyleyse, benim hatirladigim kadariyla, alakasi yok.
Robb, Maege ve Galbart’i Demirdogumlulari Kuzey’den defetmek üzere kurulan plani aktarmalari için göndermisti, ki planin islemesi için Reed’lerin Moat Cailin bölgesi ile ilgili bilgileri ve rehberliklerine ihtiyaçlari vardi, bu yüzden özellikle oraya gönderiyordu zaten. Hatta birde her birine yanlis bilgilerle, planlarla dolu mektuplar vermisti yakalanmalari gibi bir durum olursa diye, önlem olarak.
Yani kisacasi, Maege ve Galbart’in gidisinin Jon ile ilgisi yok.
Yani bu Kuzeyli Komplosu Ejder Ayagi, yanlis anlamadiysam, tamamen Maege ve Galbart’in, hatta Jason Mallister’in, veya onlardan birinin Howland Reed’in yanina vardiklari, savas planini aktardiklari, ama tabi Red Wedding haberinden sonra dogal olarak iptal ettikleri, sonra Howland’a “Robb piç kardesi Jon’u vâris ilan etti” demeleri ve Howland’in harekete geçmesi, plan yapmasi varsayimlari üzerine mi kurulu?
Biraz daha netlestirmen gerek :grin:

Hayır tam olarak onu söylemiyorum, ancak Robb genel olarak planlarını aktarma görevi veriyor ve 100 gece gözcüsü karşılığında Jon’u varis ilan etmek de bu planların bir parçası. Çünkü Robb Stark’ın Jon’u varis ilan etmesinin en temel amacı Krallığın ölecek olursa karışıklığa sürüklenmesini engellemek istemesi. Annesine aynen böyle söylüyor. Hatta Balondan örnek veriyor. Yani amaç kesin bir şekilde Jon’u varis yapmak ve şimdi kral kim olmalı tartışmasını tamamen kesmek. Normalde bunu amaçlayan bir adamın kuzgunlarla her yere bu emri göndermesi lazım. Ancak savaş var. Eğer duyulacak olursa Şurda satın alınıp Jon’u şişleyecek adam bulmak hiç zor olmaz. Bu yüzden ne yapacak? Gizlice yayacak. Kendisinin ölüp ölmeyeceği belli değil bu yüzden haberdar olmaları lazım lordların. Zaten Kuzey komplosunun temel dayanağı da bundan ibaret.

Her neyse bizim bildiğimiz bunu kesin olarak bilen sadece iki kişi var ve bunlar da Robb’un Emirler’ini kapsamını bilmesek de kuzeye getirmekle görevli. Ancak eğer kuzeyli komplosu gerçekse bu durumdan gizlice Lordların haberdar olması meselesi için alternatif bir güçlü kuram Yok. Yani çıkmışsa bu ikisinden çıkması lazım. Mesela sence başla ne olabilir? Yani lordlar Jon’u nasıl öğrenmiş olabilir? Bu ikisi sayesinde. Robb belki de Jon’dan haberdar etmeyi emretmedi. Ama sonuçta Robb öldü ve şimdi kral olması gereken kişi Jon. Bu yüzden bundan bahsetmemek için bu ikilinin sebepleri Yok. Zaten kuzeyli komplosu varsa da bu ikisinden başka alternatif Yok veya fazla zayıf. Her neyse dediğimi tam anlatabilmek için lafı çok uzattım farkındayım Sadeye geleyim.

Bunların durağındaki ilk lord kim? Howland Reed. Yani Jon’un gerçekte ne olduğunu bilen tek insan. Benim soruşturduğum şey ise buna Howland’ın ne tepki vereceği. Ben şahsen Howland’ın Jon’u gizlemek he Stark he demek yerime bu ikisine meseleden haberdar ettiğini ve Jon’un Targaryen olduğu bilgisinin komplonun bir parçası olduğunu düşünüyorum. Bu dar anlamda herkesten meseleyi gizleyip savaş somunda iplik gibi dizilmiş Maega, Howland ve Glover’ın evlat senimle konuşmamız gereken bir şey var demesi şeklinde de olabilir. Ama bence Kuzey’in demirbaşları ve komplo içindekiler meseleden haberdar çünkü birincisi eğer saklarlarsa kuzeyi bir yalan uğruna savaştırmış olurlar ve ikincisi aslında ejderlerin geri döndüğü düşünüldüğünde bir Targ daha fazla işe yarar. Üçüncüsü Howland muhtemelen mistik bir adam bu yüzden ejderleri bilme ihtimali yüksek ama bunlardan ayrıntılı biçimde konuda bahsettim.

Yani kısaca görevleri başka olsa da Reed’in yanına giden lordlar Jon’un varisliğini biliyor. Ayrıca size ilginç bir ayrıntı da belirtmek istiyorum. 5. Kitapta Dişi Ayı, Lyanna’nın adaya döndüğünü, diğer iki kız kardeşinin anneleri ile birlikte olduğunu söyledi ki kendisi de Stannis ile birlikte; hani Stark dışında Kral Tanımayız diyen Mormont Hatunları. Ve biz bu kızların hiçbirini (öldürülen varis hariç) anneleri ile Robb’un yanında görüp duymadık. Zaten küçük kız dahil ne işi var ada dışında ortalık yerde savaşın olduğu bir dönemde? Jon bile şaşırmıştı anneleri kayıp biliyo ve neden cevabı Lyanna yazıyor? Diye sorgulamıştı. Yani diğer kardeşler de orada olmalıydı Jon’a göre. Demek bunlar anneleri ile görüşmeye gitmiş canlar, iki kız orada kalmış, Lyanna adaya dönmüş yönetimi üstlenmiş ve muhtemelen de Dişi Ayı da annesinin gözü kulağı olmak İçin yahut başka bir vazife için şu an orada. :star_struck:

Gerçi pek konuyla alakalı değil ama benim merak ettiğim başka bir nokta acaba Asha’ya ne olacak? Eğer bu Kuzey Kralı muhabbetleri ayyuka çıkar ve Asha da Kuzeyde kalmaya devam ederse %300 Jon’a yamamaya çalışacak kendisini. Senin kraliçen olurum falan. Asha da esasında tam Jon’un tipi. Hem güzel hem de iyi kılıççı. Aeron’un Bunlar evlense iyi olurdu dediği amca(Victarion) yiğenden birisi gene aralarında Yiğenlik ilişkisi olan ejderhaların avına çıkmış olurlar böylece .d

Asha ve Theon’un kuzeyde, Jon ve Starklar ile kalacağını düşünüyorum. Demir Adalara geri dönemezler, gidecek başka yerleri de yok, en azından amcaları Dany ile dönene kadar. Fakat hoş bir misafirlik olarak başlayacağına dair şüphelerim de var. Hele Theon nasıl paçayı yırtacak merak içindeyim.

Asha çapkın bir kadın olduğu için evet, bir ihtimal Jon ile birlikte olmaya kalkabilir ama kraliçen olam diye dolanmaz, nitekim onun ve kuzeyin bunu kabul etmeyeceğini de iyi bilir; istila girişimlerinden sonra kuzey iyice kıl kaptı Greyjoylara.

Asha’nın en son planı Kuzeyle bir olup Demir tahta karşı isyan başlatmaktı yalnız. Bence bunu pek düşünmüyor. Zaten Victorian biraz aklı varsa kuzeyli bir lordla evlenir diyordu. Bu kısım ise altı çizilerek belirtildi.

Bekar lordlardan birine verelim, yalnız şu an kendisi evli. :smiley: