Kuzeyli Komplosu Ejder Ayağı

Olsun kocası yaşlı adam. Evlilik şartı gerçekleşmediği için bozulabilir.

Ya şu gerdeğe girmediği sürece bozulabilir evlilik meselesine niye hep giriyorsunuz ki? Gerdeğe girse evlilik bozulamaz mı yani? Nerede görülmüş? Ayrıca nasıl ispat edebilir ki? Bakire değil, adam oldu bu iş dese bitti yani. :smiley: Şaka bir yana demir adaların evlilik yöntemleri de farklı herhalde, ashara uzakta olmasına rağmen evlendirmeyi başardı euron. Kısaca her bölgenin kendi inancına göre evlilik töreni ve şartları varmış gibi bir izlenim edindim, lakin hiçbir konu da belirli değil.

Bence bu konuda fazla kasıyorsun gibime geliyor :/. Hayır evrendeki adamları biraz takın ya Tywin Tyrion’a Yüce Rahip onların emrinde olmasına rağmen bak al hemen kızın bekaretini yoksa evlilik bozulabilir hemen diyorsa bitmiştir olay. Evet evlilik adetleri farklı Demir adalarda ama çok zor olduğunu düşünmüyorum zira Asha Stannis hakkında adam evli, evli olmasa belki diye düşünüyordu.

Neyini kasıyorum ki? Yani istiyorsa boşanır evli biri, bu kadar basit bir şey ama bu evlilik konusunu kim açsa “evlilik tamama ermedi, boşanabilir.” şeklinde bir argüman sunuyor. İyi de yani gerdeğe girse boşanamaz mı? diyorum ben de. Boşanır. Niye illa meseleyi gerdek kısmına bağlıyorsunuz, asıl siz kasıyor ve sınırlandırıyorsunuz meseleyi işte. :smiley: Yani kasmayın, rahat olun, geleneklere göre evlenen aynı şekilde de boşanır, istediği kadar da bebe yapsın sorun yok. He tamamlanmamış bir evliliği bitirmek daha kolaydır, o kadar. Bir değeri yoktur çünkü, tüm mesele bu ama bu kadın bakire değil, yani mesele Asha’nın bu iddiayı asla kanıtlayamayacak olması ama sorun yok, yine de boşanabilir, eğer Demir Adamların kadınların boşanma talebini geri çeviren bir gelenekleri yoksa.

Tamamlanmamış bir evliliğin sona ermesi daha kolay. Bir de şu var ortaçağ mantığında boşanmak diye bir şey Yok, evliliğin geçersiz sayılması diye bir şey var. Benim anladığım evren için de aynı mantığı Martin kullanmış durumda.

Batı kültüründe “katolik” inancında boşanma diye bir şey yok. Diğer mezheplerde var, hatta Henry Tudor(Elizabeth’in babası olan) sırf bu boşanma meselesi yüzünden kendine ait bir kilise kuruyor ve böylece Papa’nın otoritesinden çıkarak istediği gibi at koşturma imkanı buluyordu bu konuda, en azından izlediğim diziden böyle çıkarım elde ettim. Elbet tüm mesele boşanma arzusu vs. şeklinde basit bir sebebe dayanmıyor, ana sebep kilisenin otoritesinden kurtulma, politik amaç ama demek istediğimi anladın.

Muhtemelen evet, bu dönemi konu almıştır ama tamamen alıp yapıştırdığını sanmam her ne kadar şu ana kadar boşanma konusunda pek bir şey görmeyip, onun yerine daha çok ayrı yaşayan çiftler görsek de; Martell Çifti ve Jorah Çifti gibi.

Ben böyle bir sey hatirlamiyorum.
Benim hatirladigim, Maege ve Galbart’i galiba Moat Cailin’i tekrar almak için yaptigi plani, stratejiyi Howland Reed’e anlatmalari için gönderdigi sadece. O planin, stratejinin en önemli noktasi Howland Reed ve adamlarinin söz konusu bölge hakkindaki bilgileri.
Jon ile bir alakasi oldugunu hatirlamiyorum ben. Hee Jon’un vârislik konusu var tabi ama bunun Maege ve Galbart’in Howland Reed’e gitmeleri ile ilgisi yok, ki neden olsun? “Howland Reed’e stratejimi anlatin, birde ek olarak Jon’u vârisim ilan ettigimi de söyleyin” gibi bir durum yok.
Ben mi yanlis hatirliyorum? Ya da ben seni hala yanlis mi anliyorum?
Tabi önceki yorumumda da söyledigim gibi, eger Galbart ve Maege sag salim Howland’a ulastiysalar ve akabinde Red Wedding haberi geldiyse, Galbart veya Maege iste o zaman belki “Robb bu savasta ölebilecegini biliyordu, hatta bu yüzden piç kardesi Jon’u da vâris ilan etmisti” demis olabilirler, hatta bunu laf arasi da söylemis olabilirler ve belki ondan sonra bir komplo hazirlanmis olabilir. Ama tabi bunu yapmalari için, Howland’in Jon ile ilgili gerçegi açiklamasina da gerek yok, “Kuzey unutmaz” kafasi bile yeter komplo hazirlamak için.

Bu sadece küçük bir parçası. Zaten yorumda da uzun uzun belirttim eğer Robb kuzeye olan emirler kapsamına almadıysa bile eğer Kuzeyli komplosu çıktıysa tek alternatif o çadırdakiler. O çadırdakilerin ilk durağı Howland Reed

Jon’u varisi yapıyor Robb Catelyn baya itiraz ediyor ama söz geçiremiyor. O sırada Bran ve Rickon ölmüş Arya ve Sansa’da esir biliniyordu. Jaime’de serbest bırakıldığı için kızlardan tüm umudu kesmişti Robb. Bu kararını bir mektuba yazıp Galbart Glover ile Maege Mormont’a veriyor ama onları Howland Reed’e yollaması sadece Moat Cailin planını anlatmak için Jon’la alakası yok.

He işte, sorun bu, benim hatırladığım kadarıyla Robb Jon’u vâris ilan ettiği mektubu (belgeyi) Maege ve Galbart’a vermiyor. Onlara verdiği mektuplar, durumu, stratejisi, planları ile ilgili yanlış bilgiler içeren mektuplardı. Çünkü Robb yolculuk sırasında Maege ve Galbart’ın yakalanabileceklerini biliyor ve onların işkenceli bir sorguya maruz kalmamaları için o mektupları veriyor. “Demir Doğumlular o mektupları okurlar ise zaten benimle ve planlarımla alakalı her şeyi bildiklerini sanacaklar, Maege ve Galbart’a bilgi almak için işkence yapmayacaklar” şeklinde düşünüyor.
Dolayısıyla, durum buyken, sizce Maege ve Galbart’a Jon ile ilgili kararının yazılı olduğu bir mektup verir mi?

Olabilir o zaman sorun şu, mektup nerede? Bu da başlı başına bir komplo kaynağı.

Jon’u varis ilan ettiği bir belge var sonuçta imzalanmış bir şekilde eğer onlara vermediyse belge yok oldu ya da bizim haberimiz olmadan başka birine verdi.

Belgenin nerede olduğu bilinmiyor işte, ama Maege veya Galbart’da olmadığı kesin.
Bence yok oldu, yani nereye gönderebilirdi ki sonuçta? Red Wedding’den sonra Robb’un eşyalarına ne olduysa, belgenin de arada kaynadığını düşünüyorum.
Ama belge yoksa da, bu kararı bilen, şahit olanlar var nihayetinde.

Belge imzalandıktan sonra Robb’un bunu Reed’e giden lordlara vermesi ilk aşama pek akla yatmıyor aslında, yani belgenin güvenliğini sağlamak için mi? O zaman tehlikede olduğunu biliyor muydu ki? Robb’un eşyaları arasında olsaydı Frey çoktan bulurdu, karıştırmadan duracaklarını sanmam; yağmalamışlardır.

Bu durumda Robb -biz görmeden- birilerine verdi yahut kıyım sırasında bir şekilde biri kurtuldu da belgeyi kaptı desek, belgeyi bilenlerin sayısı zaten kısıtlı… Ben birine vermiş olabileceğini düşünüyorum ama kim, bilinmiyor.

Mesele belge değil haber etme zaten. Ben belgeden bahsetmedim. Ancak Robb’un haber etmesi ya da etmemesi çok önemli değil zaten, bunlar onun Jon’u varis ilan ettiğini biliyorlardı ve bizim bildiğimiz kadarıyla tek bilenler onlardı. Teorinin en önemli noktası bu. Durum böyleyken önemsiz bir belgeye niye bu kadar takılındı onu anlamadım.

Aklıma bir tek Blackfish geliyor ama o da vasıfsız görünen bir piçe güvenip de direk belgeyi çıkarmaz eğer onda ise bekleyecektir. Kimseye vermediyse de belge İkizlerde yok oldu ya da Freylerin eline geçti. Freylerde ise çoktan ortaya çıkardı ya da yok edilmiştir.

Ben belgeye takilmadim ki, sadece belgenin Maege ve Galbart’a verilmedigini söylüyorum. Hem diyorum ki, belge olmasa bile, hayatta olan ve Robb’un kararini bilenler var.

Eger Freyler ve tabi Boltonlar o belegeyi buldular ise, yok etmislerdir. Birilerinin bunu ögrenme riskini göze alamazlar, özellikle de Boltonlar.

Ben sana istinaen söylemedim zaten. Genel olarak bu eksende ilerlemesine olan çemkirmeydi sadece. Çok gerekli bir ayrıntı değil. Ama Martin genelde karmaşık olay örgülerini seven birisi. Belge yok edilmeye çalışılırken sızabilir. Sarhoş bir Frey ağzından kaçırır vs vs.

Frey ve Bolton bunu görmüş olsalar idi Jon hayatta olmazdı. Kayıp lordları onlar da biliyor sonuçta.

Evet, o da var.
Dizide hani Boltonlar Sur’a adam gönderiyorlar ya? Sadece Bran için miydi? Ayni zamanda Jon’u da ortadan kaldirmak gibi bir planlari var miydi?
Ve kitapta da var miydi böyle bir durum?