Kuzeyli Komplosu Ejder Ayağı

Bolton dizide adam mı gönderdi? Hatırlayamadım.

Kitapta böyle bir şey yok, sadece Arya ile evleneceğini duyuran bir mektup ve sonrasında da Ramsey’den geldiğini iddia edilen dişer mektup var; bunun dışında bir şey olmadı.

Bilseler idi Frey neyse de Bolton, bir piçi küçümsememesi gerektiğini biliyor, malum kişi yüzünden ve Ramsey de zaten asla kendi haline bırakmaz idi Jon’u; hem Freyler zaten Lannister’lara da haber ederdi hemen.

Bu yüzden belgenin şu an birinin elinde olduğundan şüphem yok, aksi halde bulunurdu çoktan. Ben hala giden lordlara vermiş olabilme ihtimali üzerinde dursam da çok başka birinde de çıkabilir.

4.sezonda, Ramsay babasına Bran ve Rickon’un ölmediklerini söyleyince, onların Jon’u yanına sığınmış olabileceklerini düşünüyorlar ve Roose Bolton adamını Sur’a gönderiyor araştırsın, çocukları bulursa da öldürsün diye.
Adamın adı Locke. Jaime’nin elini kesen adam işte. Kitapta bu karakterin adı Vargo Hoat, dizide değiştirmişler.

Neyse işte adama Jon’u da öldürmesini söylemişler miydi, onu hatırlamıyorum.

Ah şimdi hatırladım, tamam. Yok, kitapta böyle bir şey olmadı. Sadece Cersei’nin Jon girişimi oldu ama eline yüzüne bulaştırdı malum şekilde.

Boltonların surla ilgili öyle bir girişimi asla olmadı. Sadece Cersei Karakazanları göndermeyi planlıyordu ama plan işe yaramadı.

bundan emin miyiz ? Çünkü
Martin Sağ gösterip sol vurma denir ya o yönde usta bildiğimiz tek şey Cat ve Robb un Jon un varisliği üstüne tartıştığı sonrasında herkes burdaysa belgeyi imzalıyorum dedi Ama içeriği söylemedi.
bu konuda 2. bir soru işareti belge imzalandıktan sonra Cat in sakin olması, Jon varis ilan edilse Cat sakin olabilir miydi ? Demek ki o da belgede istediği birşeyler aldı.
ben bu konuda kafamın karışması Geek teori videosuyla oldu orada Cat varis dedi ama bundan çok emin değilim olmaması için bir sebepte yok açıkcası,
Ama Jon varis ilan edilmemiş olabilir yada Cat in onay ile olabilir yada bam başka Şartla
bir diğer konu Jon Kuzey kralı olması demek kuzeyde Winterfell oyalanması demek bu yönden de yazarın böyle bir yola gireceğini sanmıyorum.

aslında gizleyebilir Stark kalmamış ortada varis ve yasal hak yiğene geçmiş Stark olarak devam etsin zatende Ned in evlatlığıydı diyebilir

Gendry hakkında birşey demek istiyorum aslında Stanis hakkında
Stanis Gendry nin Robertın piçi olduğunu bilen ve onaylayabilecek tek kişi. İlerde Gendry’nin meşru olma ihtimali (ben Jon un Westerosta piçliği kaldıracağını düşünüyorum ) olursa, Roberta benziyor bu onun piçi yada x bir kişi y ye benziyor bu onun piçi demek çok saçma olacağından Stanisin onun Robertın piçi olduğunu söylemesini bundan sonra meşru olmasını bekliyorum. Bu durumda Stanis bence kitap sonuna kadar yada büyük savaşa kadar hayatta kalacak ki ben Jon a diz çökmesinide bekliyorum şöyle ki
İsyan sırasında Stanis Fırtına burnunu Tyrellere karşı savundu bu destek deniyor ama kim kardeşi babası evde yokken başı belada iken evini savunmaz buna destek demek ne derece doğru bilmiyorum ben

Bir diğer konu Stanisin, Renly ye Fırtına burnunu Stanise ise Ejderha kayasını vermesinden dolayı öfkeli olduğu söyleniyor. Ama ben bunda bişey göremiyorum çünkü Demir tahtın varisi Ejderha kayasına lord olur. O sıra Robert evlenmemiş ve meşru varis kendisi iken Stanisin buna içerlemesi tuhaf… bence hedef saptırma var burada
Stanis kardeşi kral olduğunda Targların dönme ihtimali kalmadığından kardeşinin hükümdarlığını kabul etti bence, güçlü bir Targeryan dönmesi durumunda bence çok kolay diz çökecek ve şuanda kitapta ordu savaş deneyimi olarak gerçekten büyük savaşta AA ya yardımcı olabilecek tek komutan
bir diğer konu İsyanda Barth, Tully, Arryn ve Starklar Targları indirmişti, Tyrel ve Dorn ise Targlar lehine savaşmıştı, şimdi bu Targların deviren ailelerin bu sefer onları tahta çıkarmak için ilk destekleyen hane olmasını, Dorn ve Tyrellerin ise tam tersi Targlar alehinde hareket etmesini bekliyorum. Bunun için hepsinin başında meşru lord olmalı Barthlarda Stanisten başka alternatif yok şuan için

buna katılıyorum ama Jon a yönelik komplo olduğunu düşünmüyorum bir komplo var kaymağını Jon yiyecek ama onun için oluşan komplo yok bence

Robb, Lyonel Corbray’i varis ilan etti. Cat’in dediği uzak akraba oydu.

Bana kalırsa bu ihtimal %5 falan.

Şimdi bak, düşün. Güneyi Lannisterlar toplamış. Robb’un varisi bir Lannisterla evlendirilmiş. Lysa’dan tık yok. Krallık gitmiş. Kışyarı yanmış kül olmuş. Robb kalpazanlara yalvaracak duruma gelmiş. Bu durumda Kuzey mücadelesini sırf yıllar önce kurulmuş zayıf bir kan bağı yüzünden ne idüğü belirsiz keyfinde bir vadi lorduna Robb neden bıraksın? Adam mücadele edeceğine gider Lannisterlara diz çöker hatta belki bir prenses de kapar.

Geek Teorinin o videosu bence hiçbir gerçeklik ihtimali olmayan bir şey. Böyle bir olay asla görülmüş değil. Duyulmuş da. Ctelyn neden varis olsun? Bu kadın Tyrion’un kaçırılmasından tutun Jaime’nin serbest bırakılmasına aldığı saçma kararlar yüzünden krallığın batmasını sağlayan kişi. Yani sırf Mormont kızıyla yaptığı bir savaşım ortasında kadınlar muhabbeti yüzünden Cat neden varis olsun? Üstelik neden Kuzeyliler bir Güneyli kadınını kabullensin? Daha bir sürü sebep var ama bu teori Mance aslında Rhaegarmış, yok Dany Ned’in piç kızıymış gibi teorilerle aynı klasmanda.

Öte yandan karşı çıkmak diyorsun ancak Cat ve Robb bunu konuştular. Cat ikna etmeye çalıştı. Robb hayır dedi ve Cat büyük bir çaresizlik içinde kararını çoktan vermiş dedi. Zaten kendisinin iç dünyasında asla hayır olamaz buna müsaade etmem tarzı bir şey duyamadık. Zaten Robb genç daha. Çocuğu olur diye düşünüp can sıkıntısını bağrına basması daha yüksek ihtimal. Hem Catelyn Mallisterlara götürülmeyi bir ceza olarak görüyordu ve rehine mi oldum diyordu. Şimdi varis ilan edilmiş bir kadın neden böyle düşünsün?

Kişisel bir düşünceyle kuzeyi bir yalan uğruna savaştırmak bence bencilce olur.

öncelikle yazdığımı tam okumamışsın
ben Cat’e ihtimal vermiyorum ama Jon un varis olmadığı yönünde fikrimi değiştirdi dedim yada demek istedim. Çünkü gerçekten Cat’in ne olursa olsun Jon un varis ilan edilmesine sessiz kalacağını düşünmüyorum bence Robbla tartıştıktan sonra fikrini değiştirebilecek adamlar yolladı onunla konuşmaya… biz sadece bir yönünü gördük
dahası belgenin muhatabının bilgisine sunulması lazım. Kuzeye gittiyse mesele yok, Jon a gidiyordur, sizin dediğiniz doğru. Ama ben başka birinin belki kuzey için bir vekil olduğunu düşünüyorum belgede. Cat işte o noktada olabilir. Nede olsa 4 kardeşi de küçük reşit değildi Robba birşey olması durumunda zatende kuzeyin yönetimi Anneye yani Cat’e gececekti. Belgede yine Jon meşru olmuş olabilir yani her ikiside istediğini alacak. Ben zannetmiyorum Robbla tartıştı beni dinlemeyecek razı geleceğini Cat in
2. ihtimal belgenin muhatabına ilan edildiği bu durumda belge bence Nehirovadaydı. şuanda Karabalıkla Sancaksızlara doğru gidiyor belkide LS nin istediği şeylerden biri bu belgeydi
Neden nehirovada olduğunu düşündüğüme gelirsek böyle bir belge üstlerinde gezmez, Muhatabına gitmeli yada iklan edilmeli. İlan edildiyse güvenli bir yerde saklanmalı bu kişi neresi Robb için önce Winterfell (ki şuan deği) sonra Nehirova

geek teoriyi bana anlatman gerekmiyor kaçırdığım unuttuğum ayrıntılar için izliyorum o ve diğer kanallardaki videoları sonra hepsini birleştirip birşeyler çıkarıyorum bazen saçma olsada :smiley:

yalan değil tam starklar yok, hak yarım Starkta napacak bu adam??? o Stark değil hakkı yok mu diyecek?? Ki zaten Ned e bir yemin verdiği belli Jon konusunda, ama bu yeminin içeriğini de bilmiyoruz. Belki ölene kadar, belki Ned ölene kadardı (ki bunu hiç sanmıyorum ), belkide Jon sorana kadar

Açıkçası bundan emin değiliz. Robb lordlarla tam olarak ne konuştu bilmiyoruz. Bize Cat üzerinden verilen bu

Sonrasında Cat POV larına baktığımızda bu konuyu hiç düşünmez. Yani George o konuyu muallakta bırakmak istiyor.

Seninle burada aynı fikirdeyim. Ned Stark’ın soylu doğmuş iki oğlu ve kızı dururken anne tarafından Stark ama aslında bir targaryen olan Jon’un uzun süreli kuzeye hükmedebileceğini sanmıyorum. Asoiaf hanelerine baktığında yazar ne olursa olsun her zaman yedek bir varis yaratıyor. Hiç bir hanenin YÖK olmasını istemiyor gibi. Misal Baratheonların Edric’i, Arrynlerin Harold’u veya Edmure Tully ölürse diye hemen eşini hamile bıraktırdı.

Bunları neden söylüyorum. Nasıl hiç bir Stark’ın ‘’ eğer Edmure ölürse x Stark bebesi nehirovayı alır’’ sözünü kabul etmiyorsam. Jon’unda kuzey topraklarını alacağına inanmıyorum.

Bilinen bir gerçek var ki Andallar Westeros istilasına başladığında bir tek kuzeye giremediler.

Nedeni çok basit olmakla birlikte bizim dünyanızda bile var olan bir durum.

Almanların Rusya karşışında mağlup olmasının nedeni ile aynı.

Yani Güney’in canımız sıkıldı turnuvalar, bakire kızlar, ve tatlı şaraplar ayol bıktık hadi kuzeye saldıralım diyeceğini de sanmıyorum. Kuzey toprakları jeolejik açıdanda sıkıntılı bir bölge tarımı zor. insanları bir daha ki kışı nasıl atlatacağız endişeyle yaşayan insanlar. Sert insanlar.

Böyle bir komplo var mı bilemem. Ama Jon üzerinden yapılması çok zor. Senin de bildiğin gibi Kuzey’in en zengin Lordu Richon’un yaşadığını biliyor. Ve onu arıyor. Bulduğunda kuzeye Jon’u mu geçirir yoksa Rickon’u mu?

Neyse düşüncemin özü Jon kuzeyi yönetibilir evet ama yönetirse bu uzun süreli olmaz. Olmamalı.

Öncelikle yorum için teşekkürler.

Bundan neredeyse eminiz.

“Balon Greyjoy arkasında bir karmaşa bıraktı, ben böyle bir şey olsun istemiyorum, kızkardeşim bir Lannisterla evlendi”

Şimdi tabi bu seride bir şeyler hakkında %100 demek için Martin olmak lazım. Ancak bu sahneden çıkan ve görünen bu. Alternatif bazı teoriler var mesela aslında Robb vazgeçti annesini varis yaptı gibi. Ama bu düşünceler bana oldukça zayıf geliyor.

Benim temel düşüncem Jon’un Kuzey de dahil olmak üzere tüm diyarın kralı olacağı yönünde. Tabi bu noktada Kuzey’i bir Stark’a bırakacaktır. Ama bir süre için kuzeyi elde tutabilir. En azından geçiş sürecinde.

Öte yandan ben olaya Martin tarzını dikkate almadan Howland açısından yaklaştım. Yani Jon varis. Ama aslında Stark değil. Kuzeyli lordlar belki Stark olmayan biri için savaşabilirler okey. Ama önce gerçeği bilmeleri lazım.

Pek çok denediler ama. Moat Cailin civarında sayısız savaşın olduğu söyleniyor. Üstelik eskiye göre bir avantaj var, 6 krallık birleşmiş durumda. Zaten ilk versiyonda Lannisterlar Kuzeye doğrudan giriyprdı. Elbette pek çok şey değişti ama kemik unsurlar değişmez ve coğrafya da bunlardan birisi. Fethedilemez değil yani,

Neden ikisi birden olmasın?

Yani Rickon’u Kışyarı lordu olarak düşünürken

Jon’u da gerçek kral olarak selamlarlar.

Rica ederim, ne demek.

Şimdi bu kararın verilmesinin en büyük etkeni ne? Sansa’yı mirastan men etmek.

Ama gel son duruma bakalım.

LF Sansa’yı kullanarak Kuzeyi alma planları yapıyor.

Bran, bu vasiyet’in yazılma nedenlerinden biri. Ölü biliniyor. Sorun şu ki değil. Kuzey’in gerçek varisi. Ve hak iddia ederse sonuna kadarda hakkı.

Richon, Brandan sonraki varis, Manderly yaşadığını biliyor ve taçlandırmayı planlıyor.

Arya, olasılıksız Aegon gibi hiç tartışılmaz düşünülmez ama LS yaşadığını biliyor ve Robb’un tacı ile onu arıyor.

Jon, eğer Robb onu meşrulaştırmış ve varisi ilan etmişse kaçındığı şey tam olarak Kuzey’in başına gelecek. Robb’un yaptığı kelimenin tam anlamıyla başka bir karmaşa yaratmaktan başka bir işe yaramıyor.

Diyelim Jon krallığını ilan etti robb’un Planladığı gibi. Rickon gelse napıyon lan benim tahtımda dese ne yapabilir? Al sana karmaşa Robb efendi dhshhdhd

Ever olabilir bu konuda bir sıkıntım yok açıkçası. Kısa süreli olabilir dedim. Ama Kuzey Ned Stark’ın çocuklarınındır. Buradan taviz veremem.

Böyle bir şey yok. Şuandan (yani 5.kitaptan) bahsedilirsin eğer.

Vadi, sözde Tahta sahip ama tarafsızlıklarını hala koruyorlar. Taht çağrı yaptığında cevap vereceklerini hiç sanmıyorum.

Nehirova, Savaştan en çok etkilenen bölge bitik durumdalar. Lannisterlerden nefret ediyorlar.

Dorne, mızraklarını lannisterlere saplamak için bilemek ve zehir sürmekle meşguller. Menzil ile araları yüzyıllardan beri olduğu gibi açık.

Menzil, Greyjoy istilası altındalar yağmalanıp talan edilmekteler. Lannisterler ile kapalı bir biçimde taht mücahedelesi veriyorlar.

Fırtınaburnu, altın mürettabat ile birlikte griff saldırıları ile meşguller.

Yani tüm bu krallıkların tek bir amaç uğruna birleşip kuzeye saldırma ihtimali. Robb’un beni varis bırakma ihtimali kadar.

Şimdi şöyle olursa kabulüm. Jon’un Targ olduğu ortaya çıkar ve o sırada aslından ortada görünmeyen bir Ned’in çocuğu belirir (hangisi olduğu umrumda değil.) Jon da der ki ‘’ pardon canım kuzenciğim yerini almış bulundum kusura bakma buralar senindir’’ der, kenera çekilir. Kuzencik de durur mu ‘’Jon kuzum Demir taht seninmiş davanda sonuna kadar arkandayım kuzey senin için savaşacak der’’ o zaman kabulümdür. Saçma bulabilirsin ama eğer Jon bir Targaryen olduğunu öğrenirse hala kuzeye hükmetmeye kalkarsa sıkıntı büyük demektir. Jon sonra kral olur yerine kuzeye bir Stark’a bırakır ama Jon kral olduktan sonra Jon’un 3. Çocuğunun kuzeyde hak iddia etmeyeceği ne malumumuz? Buralar babamınmış siz sadece koruyucusunuz deyip kuzeyi kendine isteme ihtimalini güçlendirir. Tek derdim Jon’un yerini bilmesi.

Jon kuzey desteği alabilir. Ve alır da ama buna karar vermesi gereken kişi bir Stark olmalı. Jon değil.

Naçizane fikirlerim bunlardır.

Orası öyle. Ama neticede Robb Jon’u meşru hale getirdi ve varisi ilan etti, yani tüm Stark hanesi gelse de Jon şuanda Kuzey’in gerçek kralı.

Ancak sen bir noktada haklısın, böyle bir durum kargaşaya sebep olabilir. Abim benim öldüğümü zannediyprdı ama ölmefen ayaktayım diyebilir. Ancak bunun yerine kuzenler koordine hareket edip Starklar kuzeyi ele geçirirken Lannisterlarun Baratheonlarla yaptığını onlar da bir Targaryen olan Jon’la yapmaya çalışırlar.

Ben böyle geleceği belirsiz durumlarda serinin kemik noktalarına bakarım. Yani ilerleyiş ne? Seri ne yönde gidiyor?

Jon bir şekilde demir tahta oynayacak, sonucu nasıl olur bilemesem de. Ancak seri başında anne tarafından olan ailesi bunun için biraz engel teşkil etmekteydi. Çünkü mevcut düzenin en büyük destekçileriydi. Üstelik Jon’un sura gitmesi her şeyi daha fazla zorlaştırıyordu.

Ancak ilerleyen süreçte bazı şeyler değişti.

Starklar demir tahtla düşman oldular.

Öte yandan Robb’un varisleri öldüğü sanıldı, bunun üzerine Robb Jon’u varis ilan etti. Bu sayede ona Kuzey yolunu açmış oldu. Öte yandan mevcut gerçek Kışyarı lordunun(Brandon Stark) Jon hakkında gerçeği öğrenebilecek yegane kişilerden olduğunu da hatırlatırım. Yani bu veraset muhabbetinden çıkan sonuç bir iç karışıklıj değil, Starklar tarafından güçlü bir şekilde desteklenen bir Targaryen olur

Ben buradan taviz vermedim şahsen. Hatta Brandın’un kışyarı lordu olarak tüm diyara Jon’un gerçeğini anlattığı bir mektup yollamasını falan bekliyorum sksls

Ben şuandan bahsetmiyorum. İşe uzun vadeli olarak bakıyorum. Aslında Lannisterlarun doğrudan kontrol altına aldıkları sadece birkaç krallık var. Ama bunu sen biliyorsun, ben biliyprum. Diyar Lannisterlar bastırdı isyanı kafasında, oldukça Zeki olan Samwell bile Jon’un belkilerine bu sefer AKP düşecek abi, kesin diyen muhalife bakıyormuş gibi bakıyordu.

Şimdi benim görüşüm zaten seninkine çok yakın. Ben Jon karakterinde bir insanın The North is mine! And I will take belogs to me! Kafasına gireceğini asla zannetmiyorum. Hatta Jon kompleks yapar millet Jon’u ikna etmeye çalışır falan. Yani kısaca Jon King in the North and Westeros olurken Brandon Lord of Winterfall and warden of North

ben birde Sahte Arya’nın çıkış zamanını manidar buluyorum.
Sansa ve Tyrion kral katilleri olarak aranırken, bunların gideceği yer kuzey olmalı diye düşünmeleri lazımdı. Ya da Sansa ortaya çıktığında kuzey lordları onun çevresinde toplanır ve de onun sahte olduğunu ilan edip krallığı küçük düşüreceği gibi, ama bunlar hiç önemli değilmiş gibi Sahte de olsa Aryadan kuzey kraliçesi yarattılar ve kuzeyi onun vasıtası ile Boltonlara geçmiş gösterdiler.