Lacuna Coil

Kuruluş

Grup, Ethereal adıyla müzik yaşantılarına 1994 yılında başladı ve ilk iş olarak aynı ada sahip iki parçalık bir demo çıkardı. Başarılı bir başlangıç yapan grup, kısa bir süre sonra Century Media Records ile anlaştı ve kendine yeni bir ad koydu: Lacuna Coil. Grupları için buldukları bu yeni ad, “boş spiral” (empty spiral) anlamına gelmekteydi.

1997 yılında yeni adlarıyla bir EP’yi hazırladılar. EP sonrasında Moonspell ile birlikte turneye çıkan grup, bu konserlerde kadrosuna gitarist Cristiano Migliore ve davulcu Cristiano Mozzati’yi dahil etti.

Gotik rock/metal dönemi (1999 - 2005)
[b]1999 yılında kadrolarına ikinci gitarist olarak Marco Biazzi’yi ekleyen grup, aynı yıl “In a Reverie” adlı ilk albümlerini yayınladı. Albüm sonrası Skyclad ile birlikte Avrupa’da albümün tanıtım turnesine çıkan altılı, 2000 yılında “Halflife” adlı EP’yi piyasaya sürdü. Aynı yıl “Unleashed Memories” adını verdiği ikinci albümünü de çıkaran grup, daha çok turneye çıkmaya ve daha kalabalık konserler vermeye başladı.

2002 senesinde “Comalies” adlı 3. stüdyo albümüyle Amerika listelerinde 178 numara olan Lacuna Coil, bu albümden “Heaven’s A Lie” ve “Swamped” adlı iki tekli yayınladı. Albüm satışlarıyla Century Media’nın şu ana dek en çok satan albümü özelliğini taşırken, grup ‘The Ozzfest’e katılarak hayran kitlesini genişletti.[/b]

Alternatif metal dönemi (2006 - Günümüz)
[b]2006 yılına kadar Avrupa’da ve Amerika’da konserler gerçekleştiren Lacuna Coil, aynı yılın Nisan ayında “Karmacode” adlı dördüncü albümünü piyasaya sürdü. Amerika listelerinde 28 numaraya kadar çıkan albüm, İngiltere listelerinde ise 47 numaraya yerleşti. Tarz olarak daha çok nu metal özelliklerini taşıyan “Karmacode”, Lacuna Coil’ın en sert albümü olarak nitelendirildi. Albüm içerisinde Depeche Mode parçası “Enjoy the Silence”ın yorumunu da bulunduran grup, “Closer” ve “Our Truth” adlı iki tekli daha yayınladı. Teklilere çekilen video kliplerle MTV’de ekrana gelmeye başlayan Lacuna Coil, “Our Truth” parçasını 2006 filmi “Underworld: Evolution”ın müziğinde kullandı.

Albüm sonrasında Rob Zombie ile beraber Amerika turnesine katılan Lacuna Coil, aynı zamanda bir kez daha ‘The Ozzfest’de sahne aldı. İngiltere’deki ‘Download Festivali’nde Metallica, Tool ve Guns N’ Roses gibi gruplarla aynı sahneyi paylaşan grup; In Flames ile birlikte Amerika’yı turladıktan sonra Within Temptation, The Gathering, In This Moment, Stolen Babies ve Kylesa ile beraber “The Hottest Chicks in Metal” turnesini gerçekleştirdi.

Lacuna Coil’ın ilk canlı performans DVD’si “Visual Karma”, 31 Ekim 2008’de piyasaya çıktı. “Karmacode” albümünün tanıtımı kapsamında gerçekleştirilen konserlerden görüntüler içeren DVD’ye promo videoları ve özel görüntüler de dahil edildi. Grubun yeni albümü “Shallow Life”, 2009’da piyasaya çıktı[/b]

Grup üyeleri

Cristina Scabbia - Bayan vokal (Kontralto)
Andrea Ferro - Erkek vokal (Tenor)
Cristiano Migliore - Gitar
Marco “Maus” Biazzi - Gitar
Marco Coti Zelati - Bas gitar ve klavye
Cristiano “Criz” Mozzatti - Bateri

Stüdyo albümleri
“In aReverie” (1999)
“Unleashed Memories” (2001)
“Comalies” (2002)
“Karmacode” (2006)
“Shallow Life” (2009)
“Dark Adrenaline” (2012)

Our Truth, Spellbound ve Trip to Darkness dinlediğim parçalar. Ben çok fazla bilgi sahibi değilim. Onerebilecegin şarkılar var mı?

Swamped,Heaven’s a lie,To myself i turned,Falling,Our Truth bunları mutlaka dinle bence.
Bide Apocalyptica ile Christina’nın düeti S.o.s(Anything but love) çok iyidir.

cristina scabbia, büyük burunun yakıştığı tek kadındır.

Zaten çok böyle bayan vokalli grup sevmeyen bi insan olarak bide Cristina ablamız A Tout Le Monde’u mahvettiği için gözümde, çok ön yargılı yaklaştığım bir gruptur ama konserde beğendim baya.

ergenliğimde evanescence ile birlikte çok dinlerdim -