Lannister Hanesi kağıttan bir aslan mı?


#1

Bilindiği üzere Lannister Hanesi, köklerini (erkek tarafı) Andallara dayandırır. Gerçekten kimdir, nedir bilinmez. Zeki Lann’a kadar bu ailenin adı sanı hiçbir tarihi kayıtta yer almaz. Zaten hanenin kurucusu da kendisi. Oldukça güçlü ve korkulan bir hane olarak kabul edilir ve zengin. Lakin haneyi yeniden ihtişamlı hale getiren asıl kişi olarak Tywin Lannister gösterilir. Adamın atası Zeki Lann’a çektiğini söylemek güç olmaz.

Ozanlar ve hikayeciler tarafından Zeki Lann’ın piç doğumlu olduğu anlatılır; bir hikayeye göre İlk İnsanların Yüce Kral’ı olarak anılan Garth Yeşilel diye kralın sayısız çocuğunun arasına kılık değiştirerek girmiş ve adamı kandırmıştır. Zira Garth’ın o kadar çok çocuğu vardır ki hangisi onun hangisi değil ayırt edememektedir. Bu şekilde hak etmediği halde mirastan pay almış ve kaçmıştır. Diğer hikayelerden biri de Casterly Kalesine girmenin bir yolunu bularak hane üyelerini kurnazlıklar ve oyunlarla birbirine düşürmüş, hayalet taklidi ile kalenin perili olduğunu inandırarak hanenin kaçmasını sağlayarak kaleyi ele geçirmiştir. Bir başka hikayede kaleye girdiği söylenen yerden sıçanlar ve haşereler sokarak, kalenin bunlar tarafından istilasını sağlayarak haneyi kaçırmıştır. Diğer hikayede ise aynı yerden asla sokup, lordu parçalatmış ve kızlarını kendisine almıştır. Muhakkak ki şu ana kadar anlatılan tüm bu hikayeler mantık dışı ve başarı şansı da bir hayli düşük. Kaleyi fare vs. bassa onları yok etmenin bir yolunu bulurlar; olmadı gider kaleyi yıkar yenisi yaparlar ama tarihten silinmezler. Kaleden kaçırsa, adamların o kadar askeri gücü vs. var, gelir almaz mı oyun oynandığını anladığı zaman? Sonuç olarak hikayeler sadece ozanlar ve hikayeciler tarafından anlatılan eğlenceli ve dikkat çekmek için söylenen uydurmalar. Muhtemelen odur ki doğruluğu asıl ihtimal dahilinde olan hikaye şudur;

Zeki Lann, kaleye girmenin yolunu bulur, lordun kızını kaçırır ve 9 ay sonra kız, ona bir oğlan doğurarak babasının yanına geri döner. Zeki Lann da lordu, onun kızıyla evlenmek için ikna eder. Sonuç olarak lordun meşru bir oğlu olmaması halinde lordluk unvanı kızına -dolayısıyla Lann’a- geçecektir ki durum aynen bu şekilde cereyan etmiş olsa gerek ki Lannister Hanesi doğmuş. İlk kaya kralı olan Loreon Lannister’ın sonradan Zeki Lann olarak anılmış olabileceği de görüşler arasındadır. Lann, yarı efsanevi bir karakterdir.

Şüphesiz ki en az 8 bin yıllık tarihlerinde yaşanan her olayı bilemeyiz ama kaleyi ele geçirme şekilleri dahil son dönemlerinde -bilhassa Tywin dönemi- yaptıklarına bakarak Lannister Hanesinin gerçekten korkulacak bir hane olup olmadığını sorgulamak istiyorum.

Lannister Hanesinin gücü altın madenlerine dayanır. Bildiğiniz gibi altın, size asker ve erzak satın almanızı sağlayabilir. Savaşacak iseniz altın elzemdir. Lannisterlar kendilerini aslan gibi güçlü ve kral görürler. Lakin gücü altınlara dayanan ve altın madenleri sönmeye başlayınca güçleri de sönmeye başlayan bir hane gerçekten de güç sahibi midir?

Varys’in dediği gibi; “Güç bir hiledir. İnsanlar nerede olduğuna inanıyor ise oradadır.” Eğer siz x kişisinin sizden güçlü olduğuna inanıyor iseniz zaten savaşı psikolojik olarak kaybetmişsinizdir. İnsanların algısı eğer sizin korkulacak güçlü bir kişi olduğu yönünde ise, size bulaşmamak için dört takla atar. Aynı Jaime’nin elini kaybettikten sonra da hala korkulacak biri olduğunu düşünmeleri ama kendisinin de kabul ettiği gibi korkulacak biri olmadığı, eski Jaime’den korktukları ve bunu asla öğrenmemeleri gerektiğini söylemesi gibi… Sizce de Lannister Hanesinin olayı tam da bu değil mi? Kağıttan bir aslan? İnsanlar, o aslanın kağıt olduğunu anlayamadığı için yıllarca gözlerinde büyütmüşler.(?)

Lannisterlar, Targaryenlere karşı Menzil Kralı ile bir ittifaka girip 55 bin kişilik ordu toplamıştır; Aegon’un ise sadece 10 bin adamı vardı. Doğal olarak Kral Loren, bu savaşı kazanacağı yönünde güçlü bir inanca sahip olsa gerek, lakin Aegon ve kardeşleri üç ejderhayı da salınca kaybettiler ve ertesi gün Loren diz çöktü.

Daha sonra Lannister Hanesi, Ejderhaların Dansı olayında ilk başta Rhaenyra Targaryen’ı desteklemişse de (Göl Kıyısı Savaşı, dansın en kanlı savaşı olduğu söylenir; orduları, bu savaşta parçalanmıştır. ) onun kaybedeceğini anladıklarından olsa gerek taraf değiştirip Aegon tarafına geçti.

Blackfyre İsyanı sırasında, tahta sadık kaldılar. Lakin Sör Quentyn Ball tarafından Lannis Limanı kapıları dışında yenilgiye uğratıldılar.

Lord Tywin Lannister dönemine gelindiğinde; babasının zayıf yönetimini devralıp sancaktarlarını hizaya getirmiş ve haneyi yeniden güçlü ve ihtişamlı günlerine döndürmüştür. (Kendisinin Zeki Lann’a çektiğini düşünüyorum, iyi bir savaşçı olmasa bile çok akıllı ve kurnaz bir insan.) Bilhassa Castemere Vakası, Tywin’in korkulan ve saygı duyulan biri olmasından büyük etkisi oldu ki bu olay üzerine yazılan şarkıyı, isyan etmeye eğilimli sancaktarlarına dinletmesi bile onların kuzuya dönüşmesinde yeterli hale geldi.

Castemere Vakasının nasıl gerçekleştiğini anlatmaya gerek yok; çeşitli sebeplerden isyan eden bu hanenin kalesi, aynı Castery Kalesi gibi madenler üzerine kurulmuştur. Yer altına kazdıkça buraları salonlara, odalara çevirdiler. Sonuç olarak Tywin kapılarına dayandığı zaman kaleye giriş çıkışları mühürletti ve nehrin akışını kaleye yöneltti; bunun neticesinde de kalenin madenden bozma salonlarını su bastı ve oraya sığınan yüzlere kişi yok olarak Reyne Hanesi tarihe karıştı. Bundan kısa süre önce de Tywin, Reyne ile birlikte isyan eden Tarbeck Hanesinin kalesini başına yıkmıştır. Bu iki hanenin, kötü yönetim yüzünden Lannister Hanesinin zayıf olduğunu düşünmesi sonucu isyan ettiği çok açıktır(aynı sebeple de çok zengin olmuşlardır.) ama besbelli ki Tywin’i tanımamışlar. :slight_smile:

Bu olaydan sonra da en bilindik ve yakın tarihte cereyan eden olaylar; Kral’ın Şehrinin yağmalanması ve Kızıl Düğün’dür.

Tywin, eski kral eli ve kralın eski arkadaşı olarak isyan sırasında sessiz kalmış, kuzgunlara cevap vermemiştir. Ne zaman ki prensin öldüğü haberi gelir, savaşın Targların aleyhine sonuçlandığını anlar, o zaman ordusunu alır ve KL’ye gelerek şehri yağmalar, yakar ve prensin çocuklarını öldürerek yeni kral Robert’a bağlılık yemin eder.

Ned Stark’ın ve kızlarının esir edilmesi ile birlikte Stark ve Lannister Haneleri arasında bir savaş meydana gelir, Robb Stark öncülüğündeki kuzey ordusu ile birkaç kez karşı karşıya gelen Tywin Lannister yenilir, bunun üzerine savaşı kazanma garantisi olmadığını görür ve Walder Frey ve Boltonlar ile işbirliği yaparak Kızıl Düğünde Robb Stark ve kuzey lordlarının öldürülmesi emrini verir. Böylece 5 Kralın Savaşındaki kuzey cephesi kapanır.

Karasu Savaşında ise Tyrion’un taktiksel manevraları sayesinde KL, Tywin ve Tyrell orduları gelene kadar tutulur. Unutmayalım ki Tyrell ordusunun zamanında katıldığı Renly tarafı, 5 kralın savaşında en büyük orduydu ki bunda Tyrelllerin gücünün büyük etkisi var.

Şu ana kadar meydana gelen olaylarda Lannister Hanesinin savaş/düşman karşısında şu tutumları dikkatimi çekti;

  1. Kendisinden zayıf olduğuna İNANDIĞI herkese karşı savaşmaktan çekinmiyorlar,
  2. Kendilerinden güçlü olduğunu idrak ettikleri an; en başta ya da sonradan hemen diz çöküyorlar,
  3. Kaybedecekleri savaşa girmiyorlar; gerektiğinde hızla taraf değiştiriyorlar,
  4. Düşmanını kesin yeneceklerine dair umutları sönmeye başladığında kurnazlık ve oyunlarla onları bertaraf ediyorlar(Bakınız Kızıl Düğün.).
  5. Güçlerinin başat kaynağı altın. Altın yok, güç yok.

Bütün bunlara şöyle bir baktığımızda Lannister Hanesini kağıttan bir aslan değil de nedir? Buyurun tartışmaya. :slight_smile:


#2

Vikiyi okumanı tavsiye ederim öncelikle. ikinci olarak Tywin’den önce de güçlü liderler varmış ancak şuan isimlerini tam bilmiyorum.

Lannister’lar Batı muhafızı. Emirlerinde binlerce asker onlarca gemi var. Sadece altın onlarn kazanç kapısi değil. Lannis Liman’ı da var.


#3

Tywin yegane güçlü lider demedim zaten… Oradan okudum da hazırladım bu yazıyı.

Tamam işte, liman da altın kaynağı. :slight_smile:


#4

Lannesterlar para ile satın alınan bir güce mi sahipti sanırım bunu demek istiyorsun ?
Yukarıda yazılanlardan bende bu sonucu çıkarıyorum güçleri yada aslanlıkları para ve kurnazlıklarından geliyordu ama kağıttan bir aslan olacak kadar güçsüz olduklarını da düşünmüyorum. Zaman zaman her tarih ve her hanede olduğu kadar hem iyi hem kötü yöneticileri olmuştur. Tywin gücünün zirvesinde Lannester iken babası ve kızı için aynı şeyi söylemek mümkün değil örneğin oğulları iyi birer lider olabilir ama şartlardan o da mümkün değil gibi

Lannesterların sahip olduğu Sadakati Starklar ile karşılaştırmadan yapamıyorum. Lannesterların parası, gücü, kurnazlıkları varken Starkların onur ve dürüstlükleri vardı ve sadece tek bir hane şuan için açık açık Starklara isyan etti Ki Stark toprakları bazı dönemler kuraklık ve açlıkla ve soğukla çok mücadele vermişken halk ama Lannesterlarda Tytos Lannester azıcık zayıf bir lider iken bile haneler isyan etmiştir sonrada Tywinde akıllılar susmuş diğerleri yok olmuştur


#5

Temel düşünce evet, bu… Lannisterlar sadakatlerini vs. hep altın ile satın alan insanlar. Senin de verdiğin Stark örneği gibi sancaktarlarının sevgi ve saygısını kazanmamışlar, bunun için uğraşmamışlar. Zaten Tywin de böyle şeylere değer veren biri olmadığı gibi gücün altın ve sanırım korkudan geldiğine inanıyordu. Lakin düşmanın senden korkmadığı zaman ne olacak? Altının olmadığı zaman ne olacak? Gücünün kaynağı bunlar olursa, o zaman bunlar elden gittiğinde herkes şunu diyecek; “Kral çıplak!” Hep çıplaktı ama insanlar şimdi gördü. Bu yüzden kağıt aslan tanımını yaptım. Korkak insanlar değiller, genelde kağıt aslan tanıtımı akla ‘korkak’ tabirini getirebilir ama bunu demek istemedim. Güçleri, kağıt aslanın gücü…

Lakin Stark Hanesi, altın vb. yönden güçlü olmadığı halde(hatta Manderly sancaktarları en zengin hane bölgenin) kuzeyde 8 bin yıl süren hükümdarlıklarını -en zorlu şartlarda bile- korumayı başarmışlardır. Robb Stark’ın ölümü sonrasında yıkılmaya yüz tutan Stark Hanesini, yine kendi sancaktarları iyi kötü tekrar kurmak, kurtarmak için şu an çaba sarf ediyorlar. “Yok olup gittiler, onların yerine ben kuzeyin hakimi olayım” düşüncesi yok… Lord Manderly, Rickon’ın yaşadığını öğrenir öğrenmez oğlanı himayesine alıp, başlarına geçirmek için Davos ile anlaşma yapıyor. Muhtemelen çoğu kuzey lordu yaşadığını bilmiyordur, bilse onlar da katılır. Kısacası Starklar, en zayıf anlarında bile -bence- Lannisterlardan daha güçlüler; çünkü sancaktarları onlara hala sadık; kalplerinde sevgi ve saygıları var. Karstark Hanesi vakasını isyan olarak değerlendirebilir meyiz sanırım, daha çok adamın çocukları yüzünden çektiği acı ve intikam duygusuna yenilip itaatsizlik etmesi olarak yorumlanabilir ama elbette her lordun/kralın gözünde bu, ihanet olarak kabul edilebilir. Lakin Bolton meselesi zaten evvelden beri Starklar için dikkat edilmesi gereken bir olaydı; kuzeyde Starkları devirip, yerlerine geçmek isteyecek kadar hırs sahibi yegane hane bunlar.

İki haneyi kıyasladığımızda biri sadakati altından gelen güçle alıyor, diğeri kalpleri kazanarak… Asıl güç kimde?


#6

Evet Lannisterlerin sancaktarları iyi gün dostlarıdır.Lannisterlerin bir ayağı kaysa Lannisterlera bide bunlar vurur.Ama starklar Altınla Korkuyla sadakatları almadığı için sancaktarlarının sadakatı daha kuvvetlidir. Ne demişler gerçek dost kara günde belli olur.Starkların en kötü durumu ama hala destek çıkıyorlar.yerlerinde lannisterler olsaydı çoktan şamar oğlanına dönmüşlerdir


#7

İşte ben de tam bu sebeple Lannisterların sanıldığı gibi güçlü olmadığını söylüyorum.


#8

Lannesterların sancaktarları Stark sancaktarları kadar sadık olmayabilir ama yinede bu güçsüzler zayıflar demek değil
binlerce yıldır Azam lordluğunu boşuna ellerinde tutmuyorlar


#9

Orası öyle ama benim söylediğim sahip oldukları güç, gerçek güç mü? Yazıyı tekrar okursanız orada değindiğim bazı hususlar var.

Varys’in dediği gibi; “Güç bir hiledir. İnsanlar nerede olduğuna inanıyor ise oradadır.” Eğer siz x kişisinin sizden güçlü olduğuna inanıyor iseniz zaten savaşı psikolojik olarak kaybetmişsinizdir. İnsanların algısı eğer sizin korkulacak güçlü bir kişi olduğu yönünde ise, size bulaşmamak için dört takla atar. Aynı Jaime’nin elini kaybettikten sonra da hala korkulacak biri olduğunu düşünmeleri ama kendisinin de kabul ettiği gibi korkulacak biri olmadığı, eski Jaime’den korktukları ve bunu asla öğrenmemeleri gerektiğini söylemesi gibi… Sizce de Lannister Hanesinin olayı tam da bu değil mi? Kağıttan bir aslan? İnsanlar, o aslanın kağıt olduğunu anlayamadığı için yıllarca gözlerinde büyütmüşler.(?)


#10

Bunlar son 40 yılda Lannisterların savaşa girdiği ve sürgün ve ya yok etdilmesin büyük rol oynadığı haneler.
Blackfyre
Rayne
Tarbeck
Darklyn
Tully
Stark
Targaryen
Baretheon(yani resmi olmasa da pratikde öyleler)
Florent
Whent
Darry


#11

Sıraladıklarının en önemli ve büyük olanlarına değindim yazıda zaten ve olayların nasıl gerçekleştiğini de yazdım. Yazıyı yeniden okuyun lütfen. Demek istediğim anlaşılmıyor besbelli.


#12

gerçek güç mü diyorsun ya gerçek gücün çeşitleri vardır
Sadakat sevgi Starkların ki
korku hile Lannesterlar
mecburiyet Tyreller (Targlardan gelen korkudan mecbur kaldılar )
Gücün nereden geldiğinin önemi yok önemli olan kontrol edebiliyor musun ? işte Lannesterlarda kontrol ediyorlar yani güce sahipler yeterli


#13

Güç dediğin şey nedir? Savaş gücünden bahs ediyorsan. Stark ve Lannister ordular bir çok kez mücadeleye girselerde çoğu kez bir birlerini baskın yaparak yenmişlerdir. Sadece bir kez Yeşil Çatal savaşında iki ordu karşı karşıya geldi. Onda da Lannister ordusu Kuzeylileri ezmişdir. Diğer yandan düşmanlarını yene biliyorsan bunu nasıl yaptığının önemi yok. Güç güçtür.


#14

Aslında güzel soru sordunuz; Güç nedir?

  • Korku, geçici bir duygudur. Karşındaki senden korkmayınca gücünü de yitirirsin.
  • Altın, sonsuz değildir. Onunla aldığın sadakatin devamlılığı da onun varlığına bağlıdır. Bu da genelde savaşlarla ya da ticaret/maden yataklarıyla olur ki ticaret bozulunca ya da maden yatakların tükenince Lannister gibi zayıflamaya başlarsın.
  • Hileyle/bel altından alçakça düşmanını yenmek ise korkakların işidir. Düşmanını açıkça yenemeyeceğini düşünen herkes işi alçaklık ile halletmek ister.

“Yeneyim de nasıl yenersem yeneyim.” düşüncesi kişi/lerin şereflerini, insanlıklarını ve daha fazlasını yitirmesine neden olan eylemler yapmasına kapı aralar. Savaşın vs. de ahlakı olmalı; insan kalmak için.

Hal böyle olunca geçici güç dediğimiz yukarıdaki şeylerin gerçek güç olduğunu düşünmüyorum. Varys’in söylediği gibi bu bir “oyun”, “ilizyon”


#15

evet geçicidir senden korkmadıkları an korkmayı hatırlatacaksın castemere yağmurları

varken sonsuz gelir örnek cebimizdeki para :smiley:

bu bel altı vuruşu kimin yada ne için yaptığı vururkende ne kazandığı önemli
örnel zeki Lann

buz ve ateş evreninde bunun doğru olmadığını gördük 5 kitaptır kendi dünyamızda ise Abd 2. dünya savaşını nasıl kazandığında bu dediğin yani gerçekliği yok
(Abd pearl harbor japonlar tarafından bombalanınca savaşı kaybetmişti ama 2 tane atom bombası atarak savaşı kendi lehine çevirdi )

evet ilizyon ve Lannesterlar bu ilizyonu en iyi yutturan aile
Starkları düşünürsek yada hesaba katarsakta varys haksız deriz


#16

Lannisrterların altınları var, hileye yatkınlar bu yüzden fazla çaba sarf etmeden kazana biliyorlar, korku salıyorlar. Tamam bunların hepsini ilizyon olarak kabul edelim, gerçek güç değil diye ele alalım(yani senin mantığına göre). Lannisterların imkanları sadece bunlarla sınırlı değil ki!
Westerosdaki 5 şehirden birini yönetiyorlar. Mesela Eski şehiri ve Beyaz Limanı ele alalım, bu şehirleri yöneten haneler azam lord olmamalarına rağmen neredeyse azam lordları kadar güçlüler. Misal vereyim Hightower tek başına 20000 bin askere çıkara biliyor. Ve ya Ejderhaların dansı sırasında taraflar Starklardan önce Manderlyleri kendi taraflarına çekmeye çalışıyor çünki şehir yönetiyorlar ve güçlüler. Büyük haneler arasında bir şehre doğrudan sahip olan tek hane Lannisterlar. Bunun Lannisterlara diğer büyük haneler karşısında ne kadar fazla üstünlük sağladığını anlata bilmişimdir inşallah. Yarın öbürgün Tyrell ve Hightowerlar savaşlarda farklı taraflarda ola bilir bu zaman Eskişehirin gücü ve zenginliyi Tyrelllerin lehine değil aleyhine olur ama Lannisterlar için ise böyle bir şey söz konusu bile olamaz.
İkinci güç kaynağı Batının toprakları. Madenleri listedışı bıraktığımızda bile Batı Menzilden sonra Westerosun en zengin bölgesi haliyle bu güç Lannisterlara yansıyor.
Diğer bir yandan Lannisterların gücü Casterly kayasından geliyor. Bin yıllardır hiç bir zaman fethedilemedi. Lannisterlar kaybetse bile Casterly kayası hiç bir zaman alınmadığı için bir müddet sonra Lannisterlar güçlerini toplayıp yeniden savaşa girer ve kazanırlar. Mesela Ejderhaların dansı sırasından Batı ordusu neredeyse hepsi savaş için gitmişken Greyjoylar tüm gücüyle Casterlye saldırdı ama alamadılar. Eğer alsaydılar Lannisterların sonu olurdu her halde ama Casterly kayasının gücü Lannisterlarda olduğu için saldırı başarısız oldu. Ayrıca o zamanlar II Aegon krallıkdaki en sağlam kale olduğu için Krallık hazinesinin 1/4 ünü Casterly kayasına saklanması için gönderdi.
En son olarak da Lannister ordusuna değinmek istiyorum sayıları sadece Menzil ordusundan geri kalır ama herkes Lannister ordusununun Tyrell ordusundan daha kalifiye olduğunu bilir. Ağır zırh kuşanan Lannister askeri Westerosdaki sadece Vadi ordusundan geri kalır diğerlerini ise ezer geçer. Aynı Yeşil Çatalda olduğu gibi. Fısıltılı Orman, Kamplar, Öküzağzı gibi kuzeylilere karşı alınan yenilgilerse sadece başarısız komutanlar yüzünden alınmış yenilgilerdir yoksa askerlerin zayıflığından kaynaklanmaz.

Benim Lannisterların güçlü olduğunu ispatlamak için sunduğum argümanlar böyle: Korku, Zeka, Altın, Şehir, Donanma, Batı, Casterly, Ordu. Eğer bu tüm saydıklarımdan hiç biri Lannisterları güçlü yapmıyorsa o zaman Westerosda hiç güçlü hane yok. Çünki diyarda ağırlığı olan tüm haneler bu saydıklarımdan bir ve ya ikisine sahip oldukları için güçlü kabul edilirken Lannisterlar bunların hepsine sahip tek hane. Bu yüzden 7 Krallığı en güçlü, en zengin, en şaşalı, en korkulan ve bazı bakış açılarına göre en büyük hanesi Lannister hanesidir.


#17

Darklyn ve Blackfyre hanelerini çökerten yegane hane Targaryen Hanesi’dir. Darklyn Hanesi’nin yok olmasını Barristan Selmy sağlamış ve kral bu haneyi tamamen ortadan kaldırmıştır. Keza Blackfyre Hanesi’nin de sona ermesini sağlayan kişi Barristan Selmy’dir. Şu an fark ettim de Barristan Selmy hakikaten büyük bir şövalyeymiş :smiley:


#18

Ee bu mantıkla bakarsak Targlarda Ejderhaları olmadan hiç.


#19

Yegane hane demek doğru olmaz. Blackfyre hanesine karşıTargaryen hanesiyle birlikde neredeyse tüm Westeros haneleri savaştı. Özellikle Lannisterlar bu savaşta hanelerinden büyük kayıplar verdi.

Yukarıda yazdığım hanelerin hepsi direkt olarak Lannisterlar tarafından yok ve sürgün edildi demedim zaten. Büyük pay sahipidirler dedim. Darklyn hanesinin yok edilmesinde de Targaryenlerdan sonra en büyük pay Lannisterlara düşüyor. Blackfyreların yok edilmesinde ise en büyük pay dağılımını Targaryen, Baretheon, Barristan Selmy, Lannister diye sıralaya biliriz.


#20

Konuyu 2 haneden çıkartıp Kuzey ve Güney olarak değerlendirmek daha mantıklı.

*Kuzey de ilk insanların kanı hakim iken Güney ise andallarim gelişi ile örf ve adet dersem yerinde olur, tamamen değişti.

*Lanistirlar kadar olmasada menzil topraklarıda yeteri kadar zengindir.( manderly hanesinin güneyden sürülmesi )

*** Güney kadar ihanet dolu olmasada (yanlış biliyorsam düzeltin) straklardan Türiyen bir başka hane bozstarklar bizzat, orj starklar tarafından ortadan kaldırıldı.