Lannister Hanesi

Beyler bu Lannisterlar nasıl bu kadar zengin?Tamam,Casterly Kalesi’nin altında altın rezerveleri var ama sırf Demir Taht’ın Lannisterlara 80 milyon ejder borcu var.Bilen var mı?

Çünkü, Tywin Lannister altın sıçıyor. ( MU ACABA)

Ciddi bir konu,ciddi mesajlar.Tamam?

Çünkü seninde dediğin gibi ALTIN madenleri var + Lannisterlar, azam lordu oldukları için kendilerine yeminli olan diğer hanedanlardan vergi topluyor + ticaret yapıyorlar, Vaes Dothrak’ta bile Lannis Limanı’ndan gelen tacirler var.

Ayrıca sadece Casterly değil, Altın Diş ve Lannis Limanı’da altın rezevleriyle dolu. Ve bu altınlara sahip lordlar deminde dediğim gibi direkt olarak Lannisterlara vergi ödüyor.

Anladım,teşekkürler.

Bu nasıl Krallık? Lannister topraklarında çıkan altınların belirli bölümüne el koyamıyor mu Krallık? Görüntü mü her şey ya?

Normalde öyle olması lazım eğer senin özerk devletinse kullanırsın ama burada işler farklı yürüyor. Dizinin en dengesiz yanı bu bence; bir yanda mucizevi olaylar gerçekleşirken, diğer yanda basit şeyler nedense olamıyor bir türlü. Martin amca ana hikayeyi yazarken bunlara dikkat etmemiş hiç.

El koyarsa Lannisterlar isyan çıkartır.

İsyan çıkarsın evet, Krallığa karşı gelebilecek güçteyse başkasına neden boyun eğiyor ?

yiyosa el koysunlar a Lannister always takes his revenge

Dediğinin olması için Osmanlı Devleti gibi beylikleri ortadan kaldırıp siyasi birliği sağlaman gerekir. Yönetim biçimi farklı anlayabiliyor musun? Klan yaşantısı. Vergisini ödedikten sonra Krallık hiçbir şekilde yaptırım uygulayamaz. Yani iç işlerinden serbestler. Biraz saçma konuştum ama derdimi anlatabilmişidir inşallah :smiley:

Biz öyle bi klan tanımadık, biz öyle bi kanuni tanımadık!

Vergisini ödedikten sonra iş bitti olmaz benim bildiğim. Yani öyle medeni kanun gibi işlemez, sanmam…
Ayrıca yıllarca Krallar gelmiş gitmiş hiç mi birlik sağlanamıyor ya, hep bi magazin ve Cerseiler mi var :))

Şöyle diyim; 7 farklı bölgeyi 7 farklı devlet gibi düşün. Özerklik gibi. İçlerine işlerine müdahaleler sınırlı. Vergisini verir köşeye çekilir. Eski yıllardaki İngiltre Klan yaşantısını araştır bak biraz, çok benziyor zaten.

Feodalizmi bilirim. Benim söylediğim, altınların ve zenginliğin tamamı Krallığa aksın değil. Yanlış anladın. Belirli oranlardan bahsettim, vergide de bu oranlar var. Söylediğim örneğin Westeros tarihinde var mı yok mu diye soruyorum. Belkide var?

Hee olabilir tabi ki. Ben tamamına el koymaktan bahsettiğini sandım.

http://forum.gameofthronestr.com/konu-feodalizm.html

bak burada Westeros’daki feodal anlayışla ilgili bir çeviri var, belki yardımcı olabilir.