Led Zeppelin - Led Zeppelin III

albüm-incelemeleri

#1

Led Zeppelin - Led Zeppelin III

Led Zeppelin III, İngiliz müzik grubu Led Zeppelin’in üçüncü stüdyo albümüdür. Yayınlanma tarihi asıl olarak 1970’dir ve ocak ayından ağustos ayına kadar çeşitli yerlerde dağıtımı tamamlanmıştır.

Bu albümde, folk rock esintileri görmek oldukça mümkündür. Zaten bu albüm, Led Zeppelin’in deneysel bir albümüdür. Farklı türler üzerine yoğunlaşmış ve alışılmış Zeppelin parçaların dışına çıkılmıştır.

Şarkılar, Galler sınırları içerisinde Bron-Y-Aur adlı küçük bir kulübede yazılmış ve bestelenmiştir. Aynı zamanda Bron-Y-Aur adlı bir tane de kayıkları vardır. Robert Plant’in sık sık o kayıkla gezintiye çıktığı söylenir ve grupla beraber tabi ki. Ve bu isim, albümün dokuzuncu şarkısının adıdır.

Şarkıların sözlerinde, Robert Plant’in ve Jimmy Page’in parmağı vardır. Şarkıdan şarkıya ise, John Bonham ve John Paul Jones da sözlerin yazımında katkısı vardır. Ancak Gallows Pole isimli şarkının sözleri anonimdir.

Albümdeki şarkılardan sadece Immigrant Song’un single’ı çıkmıştır. Bunların dışında, albümdeki bazı şarkıları, başka gruplar ve yapımcılar kullanmıştır; Immigrant Song, İsveçli yazar Stieg Larsson’un Milenyum serisine dayanan film A Girl with Dragon Tattoo’nun ana soundtrack’idir. Ancak remix versiyon kullanılmıştır. Başka bir örnek olarak da; Out On the Tiles da Megadeth’in United Abominations albümünde cover olarak bulunmaktadır.

1.Immigrant Song
2.Friends
3.Celebration Day
4.Since I’ve Been Loving You
5.Out on the Tiles
6.Gallows Pole
7.Tangerine
8.That’s the Way
9.Bron-Y-Aur
10.Hats Off to (Roy) Harper