Leydi Ashford ve Sansa Üzerine Bir Teori

o evliliğin çok kolay iptal olabilecek hatta belkide iptal olduğundan önemsenmiyor
kağıt üstünde o evlilik tıpkı Margearynin evlilikleri, özellikle son evliliği gibi

Tyrion zaten evli değil mi? Tysha yaşıyorsa? Kitapta en azından… Kitapta aslında Tyrion ölmeden Sansa kimse ile evlenemeyeceğini söylüyor…dizide ise hemen Ramsay ile evlendirdiler (hala sinirliyim o konuda!) Ama kitapta nasıl bir yol izleyip ikisinin evliliğini sonlandıracak Grrm göreceğiz… Tysha yaşıyordur belki onu ortaya çıkartır ya da Tyrion gidici…

Tyrion’ın evli olması durumu çözebilir ama evlilik iptali meselesi biraz karmaşık. Ben zaten Tyrion ile evli kalmasını istiyorum tabii.

Senaristler önemsemedi biz niye önemsiyelim ki ? Tyrion ile evliyken paldır kültür Remzi’ye verdiler.Ne nikahı bozdular ne bir imama götürdüler hadi diyelim senin dedigin olsun,Tyrion’un Jon’a soylediklerini unutttun galiba ?

Tyrion : Mustakbel eşim nasıl ?
Jon : Sessizlik
Tyrion : (Sırıtır) merak etme o evlilik formaliteydi,aramızda bir sey olmadı.

Kaldı ki söylemesine gerek yok,biliyoruz zaten.Tyrion sıkkını bu yuzden eledik.İsin açıkcası Tyrion’un finali gorecegini sanmıyorum.Harcayacaklar gibi duruyor.oyle hissediyorum ve baslıktan kopmama adına bu konuyu kapatıyorum.anlayısın icin tesekkurler :grin:

kitapta evli biz biliyoruz ama diyar bilmiyor Tyrion ın evli olduğunu

“Tyrell’e ihtiyacın var,” diyerek araya girdi Jaime, “ama burada değil.
Ondan, Tommen için Fırtına Burnu’nu almasını iste. Adamın gururunu okşa ve
ona arazide ihtiyacın olduğunu söyle, babamın yerine. Mance kendini kudretli
bir savaşçı olarak görüyor. Ya sana Fırtına Burnu’nu verir ya da işi eline yüzüne
bulaştırıp aptal gibi görünür. İki durumda da sen kazanırsın.” “Fırtına Burnu?”
Cersei düşünceli görünüyordu. “Evet ama... Lord Tyrell, Tommen’la
Margaery’nin evlendiğini görmeden Kral Topraklarından ayrılmayacağını açıkça
söyledi.” Jaime iç geçirdi. “Öyleyse bırak evlensinler. Tommen evlilik şartlarını
yerine getirecek yaşa gelmeden yıllar geçecek. Ve gelene kadar, bu evlilik her
zaman iptal edilebilir 
George-R.-R.-Martin-Buz-ve-Ateşin-Şarkısı-_4-Kargaların-Ziyafeti

“Ağabeyi ölünce Kışyarı Leydisi olacak kadar büyük. Onun bekâretini al
ve Kışyarını almaya bir adım daha yaklaş. Onu hamile bırak ve ödülü kazanmış
sayılırsın. Şartları yerine getirilmemiş bir evliliğin iptal edilebileceğini
hatırlatmama gerek var mı?” “Yüce Rahip ya da İnanç Konseyi tarafından. Şu
anki Yüce Rahip’imiz, komut verildiğinde havlayan eğitimli bir köpek.

George-R.-R.-Martin-Buz-ve-Ateşin-Şarkısı-_3-Kılıçların-Fırtınası

bir alıntı daha vardı bulamadım onu
neyse işte kitaptada bahsedilmiş iptal etmek bu kadar kolay

Diyar’da “boşanmak” pek hoş görülen bir şey değil sanırım… Hatta boşanmaya örnek var diyemem de Tyrion dışında ama o da zaten evlendiren rahip sessiz kaldığı için vs. sus pus olmuştu galiba. Özetle kimsenin bilmediği bir evlilik, olmayan bir evliliktir mantılı var ortada.

Bunun dışında misal Doran eşinden ayrı yaşıyor ama boşanmadılar; Jorah da aynı, karısı ile hala evli. Boşanma örneği yok ama Yüce Rahip iptal edebilir “tamamlanmadığını” kanıtlarsan ki bunu nasıl yaparsın? Pek hoş bir durum değil bir kadın için bence.

Orta Çağ Avrupa’sında boşanma diye bir şey yok, yasak. İstisna durumlar var sadece. Misal Elizabeth’in babasının hikayesini izledi iseniz adam baya sorun yaşamıştır bu konuda. Sadece Papa boşanmayı sağlayabilir. Borgia dizisinde kadın, kocasının görevini yerine getirmekten yoksun olduğunu iddia ederek boşanma talep etmişti; Papa da kardinaller önünde kadınla birlikte olmasını talep ediyordu asamdan (kevaşe bir tane) adam bunu gururuna yediremeyip reddedince de Papa, kadının doğru söylediği sonucuna varıp boşanmayı kabul ediyordu. (Aslında normal şartlarda kadını muayene etmeleri gerekiyordu :smiley: )

Bu evrende de Papa, Yüce Rahip. İki taraftan biri boşanma için başvurması gerekiyor adama; Sansa nereden çıkıp talep edecek? Zor. Tyrion için de zor. Bu yüzden -şimdilik- evli kalmak zorundalar. Tyrion’un ilk eşi olması da 2. evliliği iptal etmez, Aegon ve Maegor gibi sürüyle kadınla evlenen kral örneklerimiz de var sonuçta.

Bir de Tyrion ve Sansa’nın Joffrey Cinayeti sorunu var, adam yargılamak ister. Malum yeni rahip baya otoriter ve güç sahibi.

Kral ya da Targaryen olmayıp iki eşi olan lord vs var mı Westeros tarihinde? Ben hep onlara özgü/sadece onların yapabildiği bir şey diye düşünmüştüm?

Bildiğim yok, ileride olabilir. Ejderhaları yüzünden ensest ve çok evliliği kabul ettiriyorlar ama dikkat edersen başka hanelerin kızları da bunlarla evleniyor ve birbirlerine kuma geliyorlar. Yani erkekleri belki yapmıyor ama kızlar, Targlarla evleniyor ise başka kraliçe üstüne kraliçe oluyor veya çocukları enaest yapıyor, rahatsız olmuyorlar.

Diğer yandan son 300 yıl içerisinde ensest yapan amca-yeğen Stark var.

Bu istisna durumlar da bize gösteriyor ki imkan ve gücün varsa her haltı yiyorsun.

Lannister ikizleri gücü elinde tutsa idi evlenmelerine kim engel olabilirdi? Günah, çirkin, iğrenç diyorlar ama sonuçta evlilikler geçerli oluyor, evlilik dışı olmuyor çünkü inançlarına göre yeminler ediliyor.

Ben de lady ashford ile Sansanın hikayelerinin benzer olacağını düşünüyorum. Targeryan olan koca adayının Aegon olması en mantıklısı bu durumda. Ancak şu an Sansa’nın kimliği gizli ve böyle bir teklif imkansız. O zamana kadar Harry’nin öleceğini ya da evlenmeden Sansa’nın kimliğinin açığa çıkacağını düşünüyorum ve bir şekilde vadi kuvvetlerinin de yardımıyla kuzeyin Sansa’nın eline geçeceğine inanıyorum (hatta benim beklentim varis harry’yi Sansa’nın kendisine bağlaması daha sonra serçeparmağı ekarte edip kuzey ve vadi gücünü elinde toplaması) ancak böyle bir durumdan sonra aegon sansa’ya politik bir teklif yapabilir ancak Sansa bir şekilde onu da oyalayacak ve o sıralarda aegon ölecek.
Ben Sansa’nın kraliçe 1. Elizabeth gibi bakire kraliçe/lady olarak anılıp elindeki toprakları ölene dek güzel yönetip bekar öleceğini düşünüyorum. Martin tarihten ilham almayi seviyor ve bu zamana kadar boşuna bakire beklettiğini düşünmüyorum ve kızın bakireliğine çok vurgu yapılıyor

Sansa gelip, Kuzey’i ele geçirene kadar başta Jon olmak üzere diğer Kışyarı çocukları ne yapacak acaba? Misal Jon, kendini dağlara taşlara mı vuracak yoksa Sur yıkılana kadar kendisini öldüren NW’nin içinde yaşamaya devam etme kararı mı alacak?

Kuzeylilerin, Boltonlardan kurtulmak için yaptığı onca kompo/plan ve Stannis ne olacak? Stannis öldü diyelim ki ölecektir, Sansa gelene kadar ne yapacak kuzeyliler? Rickon 1 sene sonra mı gelecek misal adadan?

GRRM’in tarihten ilham aldığı daha doğrusu onun deyimiyle “ödünç” aldığı bir gerçek de “ilham” almak yahut “ödünç” almak, komple aynı şeyi kendi karakterine yaşatmak olmaz. Yani Sansa bana göre 1. Elizabeth, o zaman aynen onun gibi olacak demek GRRM’e uymuyor. Aç Tudor tarihini oku o zaman, ne gerek asoiaf diye bir seriye? GRRM de bu durumu zaten kendi cümleleriyle ifade ediyor. Hatta tarihi romanların sorununun okuyucunun hikayenin sonunu bilmesi diye ifade ediyordu ama epik fantastik seride böyle bir şey olamaz. (Bu arada Elizabeth özünde bakire değildi, dahası Stark kardeşleri arasında tek bakire kız Sansa da değil, Arya da öyle.)

Aşağıdaki alıntı Cass.'ın çevirip, benim editliğini yaptığım yazıdan alıntı. ( @Cassiopeia ne dersin, yayımlasak mı forumda? O kadar çevirdin, düzenledim ben de… Yalan oldu maalesef.)

GRRM, serinin "Taht Kavgası"nı oluşturan Westeros mücadelelerinde ağırlık olarak İngilizlerin Güller Savaşı döneminden esinlenmiştir. Ayrıca Kırmızı Düğün sahnesi için İskoç tarihinden de etkilenmiştir, Black Dinner, yani Siyah Akşam Yemeği gibi. Zaten kendisi de İngiliz ve Fransa’nın orta çağ tarihinden bir çok şeyi ödünç aldığını dile getirmiş; 100 yıl savaşları, Haçlı Savaşları ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi Güller Savaşı, en çok etkilendiği ve hakim olduğu konuların başında geliyor.

Elbette yaşanmışlıkları ve tarihsel kişilikleri birebir alıp kopyalamadığını, kendinden eklemeler yapıp, tabiri caiz ise yeniden yorumladığını da eklemiştir. Örneğin Tywin Lannister Kralyapan Warwick yahut Tyrion da Gloucester’ın Richard’ı değil. Bu yüzden Güller Savaşına bakarak oradaki tüm karakterleri alıp serideki karakterlerle birleştirmeye çalışmak serinin okuyucuları olarak bizi yanlış çıkarıma sürükler. Zaten aksi olsaydı o zaman seride de neler olacağını da kestirebilirdik, değil mi? Lakin ASOIAF evreninde hiçbir şey önceden kolayca kestirilemez.

bence de foruma koyalım,kaç saat uğraştım ben onu çevirmek için :smile:

Fikir dile getiriyorum ben de senin gibi ne bu sert tavır? Biz burda sözlüye kalkan çocuk değiliz sen de sıfırcı hoca değilsin. Saygılı konuşalım.

Bence asıl dikkat edilmesi gereken olay Sansa’nın somut bir güce sahip olması ve bakire olarak ölmesi. Bana arkadaş Elizabeth-Sansa benzerliğini buradan kurdu gibi geliyor : ). Kuzey’e önce mi sahip olur sonra mı orası işin ayrıntı meselesi. Kuzey’in Kralı kitaptaki gibi Jon Snow olabilir, Sansa Arrynlerle yardımcı bir güç olabilir. Ama savaştan sonrası için Kuzey Leydiliği hususunda en uygun ve olası aday Sansa. Rickon’un kurt isminden dolayı ölme ihtimali oldukça fazla. Arya pek yönetici olma havasında birisi değil, başka bir işlev bulur. Bran odun oldu.

Arkadaşlar, Tudor/tarih konularına girmişsiniz ben de şu konuda: Sansa Stark X Jon Snow Birlikteliğinin (JONSA) Öngörüleri, Paraleller, İpuçları # 1 York’lu Elizabeth ve Henry Tudor birlikteliği ile Jonsa arasında ilişki kurmuştum. Belki okumak istersiniz…

Tamam, güzel çevirmişsin çünkü yazık olur ya :slight_smile:

Küfür yok, aşağılama yok, hakaret yok ve azarlama da yok. Doğal olarak saygısız konuşma da yok. Seni tanımıyorum ne diye seni durduk yere azarlayım, manyak mıyım ben? :face_with_raised_eyebrow:

Sanal ortamın en olumsuz yanı maalesef işte bu tarz “kendi algımızı” karşı tarafınmış gibi algılamamız. Sana karşı saldırgan bir duygum yok, merak etme. Kimseye saygısızlık yapmam, karşı taraf yapmadan. Rahat ol. Zamanla beni tanırsın. :slight_smile:

Kitapta neresi odun? Diziye göre mi yoksa kitaplara göre mi yorum yaptın, anlamadım şimdi. Dizi ise yorum yapmam, bilirsin. :slight_smile:

Brandon Stark 5 kilit karakterden birisi ve bu karakterlerin kaderlerinin kitaplardan farklı olmayacağı görüşündeyim.

Gerçi Bran’ın birgün lord oalcağına ilişkin göndermeler de var. Ama Bran odun olsa da olmasa da pek o taraklarda bezi olmaz gibime geliyor bilmiyorum.

VIII. Henry bu boşanma mevzusundan dolayı bir çok sıkıntı ile karşılaşıyor. Mezhep değiştiriyor, sanırsam Fransa ile savaşmak zorunda kalıyor falan yani bayağı zordu ortaçağda boşanmak.

Bunu bilmiyordum doğru mu bu? Ki Elizabeth’in aslında erkek olduğu ile ilgili aşırı uçuk teoriler bile duymuştum.

Magazinsel diyelim. Geçmişte Robert Dudley isimli şahısla bir gönül ilişkisi yaşamış. Muhtemelen yatmıştır da deniyor.

Erkek mi? Oldukça saçma şeyler üretmişler, Elvis hala hayatta demek gibi. :grin: Gerçi tarihte kadın Papa var. :crazy_face:

Doğru aslında baya magazinsel bir bilgi bu ama en iyi İngiliz tarihçiler bilir herhalde.

Kesin bir şey söylemek asla mümkün değil böyle konularda. Kadının yatağına kamera falan koymadık sonuçta. Belki de katı bir şekilde evlenmeden olmazcıdır.

Zaten babasına bakıldığında bu kadının evlilikten ve aşk meşk işlerinden soğuması kadar doğal bir şey yok.