Leydi Tasyürek'in Brienne ve Jaime plani

Selam herkese !

Öncelikle belirtmek isterim ki, bu teoriyi bir yerde okumadim, ama illa ki benim gibi düsünenler olmustur. Dürüst olmak gerekirse, kontrol etmedim.

Ilk kez böyle detayli, daha dogrusu biraz karmasik bir teori basligi açiyorum. Konuyu en iyi sekilde aktarabilir miyim bilemiyorum, basliga verecegim isim için bile uzun uzun düsünmem gerekti ve hala içime sinmis degil. Neyse anlasilir ve düzgün olmasi için özen gösterecegim ; hatalarim olursa simdiden affola.

Önce bir durum özetlemesi yapalim, bir hatirlayalim…

Brienne, Podrick ve Hyle, artik Catelyn Stark’in (nam-i diger, Leydi Tasyürek) emrinde olan Sancaksiz Kardeslik tarafindan esir alinmislardi.
Yargilama gününde, Podrick ve Hyle’a hiç sorular sorulmamis, söz hakki verilmemisti. Birinin zamaninda Tyrion Lannister’in yaveri, digerinin ise Randyll Tarly’nin sövalyelerinden biri olmasi onlari suçlu ilan etmek için yeterli olmustu.
Halbuki Brienne’in üzerinde aslan basli bir kiliç ve Kral Tommen tarafindan mühürlenmis, tasiyicisinin Kral’in isini yaptigini ilan eden bir belge olmasina ragmen onun konusmasina, açiklama yapmasina izin verilmistir. Tabi elbette o noktada Brienne de çoktan suçlu ilan edilmistir, ki üzerinde tasidiklarina bakarsak zaten Brienne yoldaslarindan daha da hain görünüyordur Tasyürek ve Sancaksiz Kardesligin gözünde.
Ama buna ragmen, yoldaslarinin aksine, onun konusmasina izin veriliyor ve bana öyle geliyor ki, Sancaksiz Kardeslik gönülsüzce Brienne’in konusmasina izin veriyorlarmis gibi davraniyorlar, fakat aksine onun söyleyeceklerini aslinda duymak istiyorlar, Tasyürek duymak istiyor. Brienne’i konusturuyorlar, ustaca, bunu nasil yapacaklarini biliyorlarmis gibi. Ve biliyorlar tabi, Tasyürek sagolsun. Onun sayesinde, Brienne’in hassas oldugu noktalari çok iyi biliyorlar.

Neler konusuluyor peki o esnada ?

Brienne’i “Kral Katili’nin fahisesi” diyerek yüzünü gizleyen Tasyürek’in huzuruna çikariyorlar…

Brienne irkildi « Beni neden böyle aniyorsunuz ? »
"Onun adini her söylediginde bir gümüs geyik alsaydim, dostlarin Lannisterlar kadar zengin olurdum." (diyor adamlardan biri)
"Ben sadece… Anlamiyorsunuz."
"Anlamiyor muyuz ?" Iri adam güldü. "Bence anliyoruz. Üstünde aslan kokusu var leydi."
"Yaniliyorsunuz."

O noktada baska bir haydut öne çikiyor ve Yeminkâr’i gösterip, kilicin yanilmadiklarinin kaniti oldugunu söylüyor. Ek olarak Myrli Thoros, Kral Tommen tarafindan mühürlenmis belgeyi çikariyor ortaya.

"Kiliç iyi bir amaç ugruna bana verildi," dedi Brienne. "Sör Jaime, Catelyn Stark’a bir yemin vermisti…"
"…dostlari leydiyi öldürmeden önce vermis olmali," dedi sari cübbeli iri adam. "Kral Katili’ni ve yeminlerini hepimiz biliyoruz."
"Sör Jaime, Leydi Catelyn’e kizlarini söz vermisti ama o Kral Topraklari’na vardiginda kizlar gitmisti. Jaime beni Leydi Sansa’yi aramam için gönderdi…"
"…ve kizi buldugunda," dedi kuzeyli genç adam, "ona ne yapacaktin?"
"Onu koruyacaktim. Güvenli bir yere götürecektim."
Iri adam güldü. "O güvenli yer neresi ? Cersei’nin zindani mi ?"
"Hayir."
“Istedigin kadar inkâr et. Kiliç senin bir yalanci oldugunu söylüyor…” (devami var ama burada kesiyorum)

Bu sekilde devam ediyorlar. «Yalancisin, hainsin »…
Arkadas madem bu kadar eminsiniz, süpheniz yok, neden kisa kesip idam etmiyorsunuz ?
Tabi o noktadan sonra Brienne ne söylese inanmayacaklarini düsünüp sessiz kaliyor, daha fazla açiklama yapmiyor. Bir kabullenis var. Tek bir ricasi oluyor :

“Yaptigimi düsündügünüz hainlik her ne ise leydim, Podrick ve Sör Hyle o hainligin bir parçasi degiller.”

Tam da bunun üzerine,

"Onlar aslan," dedi tek gözlü adam. "Bu yeterli. Onlari asalim derim. Tarly bizim yirmi adamimizi asti, bizimde onun birkaç adamini asmamizin vakti geldi."
[…]
"Onlari birakin," diye yalvardi Brienne.

Ve Leydi Tasyürek ilk defa o zaman konusuyor. Kilicin adini soruyor, “Yeminkâr” cevabini alinca bir seyler söylüyor, adamlardan biri aktariyor :

“Hayir, diyor. Yeminbozan, diyor. Bu kiliç ihanet ve cinayet için yapildi. Leydim kilica Sahte Dost adini veriyor. Tipki senin gibi.”
“Ben kime karsi sahte oldum?”
“Ona,” dedi Kuzeyli adam. "Bir zamanlar kilicinizi onun hizmetine adadiginizi unutmus olabilir misiniz leydim?"
Tath Bakiresi sadece bir kadinin hizmetine girmisti. “Bu olamaz,” dedi. “O öldü.”
“Ölüm ve misafir hakki,” diye mirildandi Uzun Jeyne Heddle. “Eskiden oldugu kadar anlamli degiller. Her ikisi de.”

Ve Tasyürek kimligini açiga çikarir. Brienne $ok olur, gözleri dolar.
Thoros durumu açikladiktan sonra, Brienne söyle der :

“Ben ona asla ihanet etmedim. Ona bunu söyleyin. Yedi üstüne yemin ederim. Kilicim üstüne yemin ederim.”
“Kelimeler rüzgardir, diyor, » dedi kuzeyli adam. « Sadakatinizi kanitlamak zorunda oldugunuzu söylüyor.”

Allah Allah ! Iki dakika öncesine kadar Brienne’in hiçbir açiklamasina inanmayan, onu çoktan hain etmis, asmak isteyen Sancaksiz Kardeslik ve tabi Leydi Tasyürek, simdi ona sadakatini kanitlamasi için sans veriyorlar.
Ne oldu ki birden?

Amaç basindan beri Brienne’i hassas oldugu konular ile, yoldaslarini öldürme tehdidiyle konusmasini saglayip Leydi Tasyürek’in planlari dogrultusunda bir karar almasini saglamakti (Bu planlara daha sonra deginecegim, esas teori de onlar zaten). Ve elbette ayni zamanda Brienn’e istedikleri “kivama getirmek”, bir diger amaç da buydu, hatta en önemlisi, esas amaç buydu.
Neyse yani Tasyürek gerçekte kim oldugunu gizleyerek önce Brienne’i tartti orada, degerlendirdi, hala tanidigi gibi mi diye emin olmak istedi. Öte yandan onu planlarina uygun duruma getirdi. Sonra dogru zaman oldugunu düsündügü anda, kimligini açiga çikardi. Ve ondan sonra esas konuya girdiler… Jaime konusuna.

“Benden ne istiyor?”
“Oglunun hayata dönmesini ya da oglunu öldüren adamin ölmesini istiyor,” dedi iri adam. “Kargalari beslemek istiyor, onlarin Kirmizi Dügün’de yaptigi gibi. Freyler ve Boltonlar, evet. Onlari leydiye bir veririz, istedigi kadarini. Leydi senden sadece Jaime Lannister’i istiyor.”

Bunun üzerine, Brienne umutsuzca Jaime’nin ne kadar degistigini, kendisini Sansa’yi bulup güvende tutmak için görevlendirdigini anlatiyor.
Tasyürek bunlari umursamiyormus gibi davraniyor ama bence o kadar umrunda ki (kizlari ile ilgili sonuçta)! Sadece planladigi sekilde ilerlemek için duymazdan geliyor ve Brienne’e iki seçenek sunuyor.

“Seçmek zorunda oldugunuzu söylüyor,” dedi kuzeyli adam. “Kilici alin ve Kral Katili’ni öldürün. Ya da ihanet suçuyla asilin. Kiliç ya da yagli ilmek, diyor. Seç, diyor. Seç.”

Brienne seçim yapmayi reddediyor. Uzun bir sessizlik oluyor. Ve Tasyürek emri veriyor ; “Onlari asin.”

Yine tehdit, zorlama taktigi. Brienne’in kendi hayati umrunda degil, ilmek boynuna geçirildiginde ve cani yandiginda bile, bunu Tasyürek iyi biliyor ama digerlerini kurtarmak için sonunda Brienne’in boyun egecegini de biliyor.
Ki Brienne yoldaslarinin birakilmasi için yalvariyor, "Babam onun fidyesini öder" diyor mesela Podrick için. Ama Tasyürek fidye pesinde degil, onun ne istedigi belli ; Jaime.
Devaminda Podrick asiliyor, can cekisiyor ve Brienne daha fazla dayanamayip seçimini yapiyor ; bir kelime bagiriyor.

Bu arada, bilenler vardir mutlaka, Brienne’in bagirdigi kelime "Kiliç"
GRRM, Kis Rüzgarlari’ndan bir Pov’un okumasinin ardindan, fanlar ile bir söylesi, soru-cevap gerçeklestirmis. Bir kiz Brienne’in ne söyledigini sormus, GRRM ise bu soruyu fanlara yöneltip tahminleri istemis. Herkes aklina ilk geleni bagirmis, saçma sapan cevaplar çikmis ortaya « Jaime ! », « Safir ! » gibi. Sonra ikinci siradan bir ses yükselmis, “Kiliç!” demis. Ve GRRM bunu onaylamis. Yani Brienne sonunda Podrick’in hayatini kurtarmak için “Kiliç ya da yagli ilmek” arasinda öncesinde yapmayi reddettigi seçimi yapiyor; “Kiliç” diyor.
(Kaynak)

Durum özetlemesi yaptigima göre, yavas yavas teoriye geçeyim.

Tasyürek’in esasindan Brienne ile bir derdi yok, ve hatta Jaime ile de bir derdi yok. Onun tek derdi Kizil Dügünün intikamini almak. Jaime ve Brienne’in bu olayla alakalari yok; onlarin ölmelerini istemiyor, onlari kullanmak istiyor.
Brienne de, Jaime de ona ihanet etmediler ; verdikleri sözü tutamadilar belki ama ortada bir ihanet yok. Tasyürek bunu bilmiyorsa da, sorgulama sirasinda Brienne bu konuda onu yeterince bilgilendirdi. Inanmamasini gerektirecek bir durum da yok, malum, Brienne’in ne kadar onurlu ve dürüst oldugunu en iyi bilenlerden biridir Tasyürek.
Neyse yani dedigim gibi, Tasyürek’in onlari öldürmek gibi bir derdi yok, hatta böyle bir istegi bile yok bence. Kadinin en büyük istegi, dedigim gibi, Kizil Dügünün intikamini almak. Kim bunun sorumlulari? Twyin Lannister (öldü); Roose Bolton ve Walder Frey.

Yukarida Sancaksiz Kardeslerden biri ne diyor ?

"Kargalari beslemek istiyor, onlarin Kirmizi Dügün’de yaptigi gibi. Freyler ve Boltonlar, evet. Onlari leydiye bir veririz, istedigi kadarini. Leydi senden sadece Jaime Lannister’i istiyor."

Sancaksiz Kardeslik’in Tasyürek’e verebilecegi Freyler ve Boltonlar, onlarin sadece askerleridir ya da en fazla Walder Frey’in ogullarindan, torunlarindan biri veya ikisi, en fazla üçü.
Tasyürek’in umrunda bile degil bunlar. Öldürse içi bir gram rahatlamaz, esir alip bir sey elde etmeyi amaçlasa… Cok anlamsiz, ayrica Walder Frey’in umrunda bile olmayacaktir, bunu çok iyi biliyor Tasyürek, Catelyn haliyle tecrübe etti.
Yani Tasyürek, Walder Frey’i istiyor, Roose Bolton’u istiyor. Sancaksiz Kardeslik onlari veremez ona.
Peki kim bunu yapabilir? Kim onlardan birini Tasyürek’e verebilir? Jaime. (Roose Bolton’u veremez, bu zor, her açidan. Ama Walder Frey’i vermesi mümkün)
Jaime’yi ise kim bulup getirebilir ? Brienne. (Kardeslerden birinin seçenekleri sunarken “Kilici alin ve Kral Katilini öldürün” demesine bakmamak gerek, hemen öncesinde Tasyürek’in Kral Katili’ni istedigini söylüyorlar. Ki zaten nihayetinde Brienne’in görevi Jaime’yi Tasyürek’e getirmek oluyor, bunu Ejderhalarin Dansi’nda görüyoruz.)

Özetle, teori su :

Brienne Jaime’yi getirecek, içi yana yana yapacak bunu ama Podrick’i kurtarmak için baska çaresi yok.
Sancaksiz Kardeslik ve Tasyürek, Brienne üzerinde uyguladiklari taktigi veya bir benzerini Jaime üzerinde uygulayacaklar. Belki Podrick’i Brienne’i ikna etmek için kullandiklari gibi, Brienne’i de Jaime’yi ikna etmek için kullanabilirler.
Nihayetinde, Tasyürek gerçek kimligini açiga çikarip “Sana özgürlügünü verdim. Kizlarimi bulup güvenli bir sekilde bana göndermen için. Sözünü tutmadin. Bana borçlusun” diye girecek konuya.
Ve son olarak, seçimini yap diyerek seçenekleri sunacak… “Bana Walder Frey’i ver. Ya da öl. Seç.”

Jaime, tipki Brienne gibi, mecbur oldugu için Tasyürek’in istedigini yapmayi kabul edecektir.
Sonrasi nasil olur derseniz… Detayli bir sekilde söyleyemem elbette ama kabaca aklima gelen fikir söyle :
Jaime, yaninda kilik degistirmis, Lannister askerine dönüsmüs Sancaksiz Kardeslik ile birlikte Ikizlere gider. Brienne de gider, hatta Tasyürek de onlarin yaninda olur, pelirini giyer, basligi ile yüzünü gizler. Freyler merak etse bile, Jaime’den dolayi kadindan yüzünü açmasini istemezler, hatta buna cesaret bile edemezler.
Jaime bir ziyaret sebebi uydurur. Bir Lannister yalakasi olan Walder bu ziyaretten çok memnun olur tabi, ziyafet bile düzenler. Freyler içip içip sizarlar. Gece çöktügünde, Sancaksiz Kardeslik kalede dagilir ve Walder’in Kizil Dügünden sorumlu olan ogullarini öldürürler. Nihayetinde esas sorumlu Walder Frey’i yatagindan alip Tasyürek’e getirirler. Onun hesabini Tasyürek keser.
Ayni gece, gizlice ya da bazi noktalarda Jaime’nin yardimi ile kaleden ayrilirlar.

Bonus teori :
Arya, Tipki Kizil Dügünün gerçeklestigi sirada olay yerine varmasi gibi, bu kez de tam intikam gerçeklestigi sirada olay yerine gelecektir. Hatta neler oldugunu aninda kavrayip intikama katkida da bulunacaktir.

Böyle iste !
Eksikler vardir mutlaka, illa ki kafaniza yatmayan kisimlar da vardir, hatta komple teoriyi imkansiz da bulabilirsiniz.
Düsüncelerinizi yazin, degerlendirelim, tartisalim :slight_smile:

Arya seride de mi Kızıl Düğün'ün intikamını alacak?

Teoride ufak tefek hatalar vardır mutlaka onları yazmayacağım. Teori akla mantıklı geliyor. neden olmasın ? Arya’nın yaptığını Catelyn yapacak.

Ben çok sevdim teoriyi (özellikle de Arya kısmını) ama olacağını sanmıyorum. Hangi plan işe yaramış ki bu da yarasın? Leydi Taşyürek’in gideceğini sanmam ama Brienne mutlaka gidecektir. Sonuçta yeminini asla bozmayacak birisi varsa o da Brienne’dir. Ayrıca bu kadar az kişi nasıl Frey Ordusunu yenecek?

Lady Stoneheart GRRM’in kafa yapısına ters bir karakter. Ölmesi lazım. Jaime ve Brienne’in hikayesi paralel gidiyor zaten. Brienne, Catelyn’den haince bir emir alacak ve bunun sonucun da onu, yani koruyacağına yemin ettiği kişiyi öldürecek.

Mantıklı teori ama Arya gelmesin erken onun için.

Aleykümselam,

Duygu seni ilk kez bir kuram başlığı açarken görüyorum, bir hoş oldum, ellerine sağlık. :slight_smile:

Öncelikle söylemem gerekir ki genel olarak çok başarılı bulduğum, kafama yatan bir kuram oldu. Taşyürek konusunda çok sığ düşünmüştüm, yani kadının ana derdinin Jaime’yi öldürmek vs. olduğunu… Podric ölmemiş miydi? diye soruyorum ister istemez ama anlaşılan öldüğünü tam olarak görmesek de öldü kabul etmek hatalı bir yaklaşım oldu. Zaten biraz düşününce Sancaksızlar için 12 yaşındaki bir oğlanı -suçsuz yere- öldürmek hoş ve kabul edilebilir değil.

Peki, Jaime onlara istediğini verdiğinde ne olacak? “Haydi git!” mi diyeceklerdir? Jaime, KL’ye döner mi? Sanmam. Göndermezler. Belki ondan sonra ciddi manada esir edilir ve kuzeye mi gidilir? Frey sonrası bir sonraki hedef Bolton olacaktır ama Jon/Stannis tarafı bu işi halletmiş olacaktır diye düşünüyorum. İşte ondan sonra gelsin benim Cat/Jon entrikaları. hihiihihihih

Arya gelir mi? Bu konudaki fikrimi biliyorsun, bence Arya buraya gelmez; doğruca kuzeye gidecektir. Yani son dk. eğlenceye katıp bir Frey de ona kestireyim… düşüncesi ile hareket etmez GRRM.

Aşağıdaki alıntı yüzünden böyle düşünüyorum, tek sebep bu değil elbet ama çıkış noktası bu.

Jon kızın saçlarını okşadı. “Seni özleyeceğim küçük kardeşim.”

Arya ağlayacak gibi duruyordu. “Keşke sen de bizimle birlikte gelseydin,” dedi.

“Bazen farklı yollar aynı kaleye çıkar. Kim bilir?” dedi Jon. Kendisini tutacak, üzülmeyecekti. “Artık gitsem iyi olur. Benjen amcayı biraz daha bekletirsem, Sur’daki ilk yılımı tuvalet kabı temizleyerek geçireceğim.”

Frey Tayfasının da işini Cat. ve Sancaksızlar halleder iken Bolton tarafını Jon/Arya hatta Stannis halleder diye düşünüyor, temenni ediyorum. Gerçi Arya bu savaş meselesine vaktinde gelir mi işte %100 emin değilim, sonuçta tahminler…

Yorumlariniz için hepinize tesekkür ederim :blush:

Hatalar bulursan yaz lütfen, mutlaka farkedemedigim eksikler, terslikler vardir :blush:

O hiç belli olmaz aslinda.
Leydi Tasyürek gitmeli, intikamini kendi elleriyle almak istiyorsa (ki istiyordur, baskasina birakmaz) gitmekten baska sansi yok. Walder’i kaleden çikarip ona getiremezler.
Frey ordusunu yenecekler veya kaledeki herkesi öldürecekler diye bir sey yok. Kalede hayalet gibi dolanip öldürmeleri gereken kisileri öldürecekler, sessizce. Zaten askerler kalede yasiyorlar ise bile, onlarin kaldigi bölüm farklidir. Frey hanesi üyelerinin apartmanlari belli bir kisimdadir, orayi koruyan askerlerin sayisi da bellidir. Ve eminim ki onur konugu olan Jaime’ye de kalenin o bölümünde bir oda verilir. Jaime “adamlarini” da yakininda ister, kimse bundan süphelenmez. Ve dedigim gibi, Walder’in Jaime’nin ziyareti serefine bir ziyafet düzenlemesi ve o ziyafet sirasinda Freylerin içip sizmasi mümkün; bu Sancaksiz Kardeslik’in isini daha da kolaylastirir.
Genel olarak, yasanacak olayi da aslinda daha anlamli yapar tüm bunlar; Walder Kizil Dügünde ekmegini ve tuzunu paylastigi misafirlerini katletmisti, bu sefer ise ekmegini ve tuzunu paylastigi misafirleri onu ve ogullarini katledecek.

Son iki kitap, gelsin ama artik :slight_smile:

:smile:
Tesekkür ederim. Aslinda bende teori çok ama baslik açmaya degecek teori az.

Aslinda ben de öyle düsünüyordum, daha dogrusu herkes Tasyürek’in Jaime’yi öldürmek istedigini düsündügü için ben de bunu bu sekilde kabul etmistim, hiç üzerinde durmamistim. Ama geçenlerde “Hayir/Evet” basliginda biri "Tasyürek Jaime’yi öldürecek mi diye sorunca, nedense o zaman takildim. “Bu kadin neden Jaime’yi öldürmek istiyor ki?” diye düsündüm, o yüzden kitabi açip Brienne Pov’unu okudum ve okudukça Tasyürek ile ilgili düsüncelerim netlesti ve bu teori çikti ortaya.

Orasini bilemem, o ayri konu. Ben sadece Tasyürek’in neden Jaime’yi istedigini ele aldim.
Ama su da var, Jaime’yi bir kere özgür birakti, neden bunu tekrar yapmasin? Jaime’yi öldürerek elini bir sey geçmeyecek ki, ve teoriyi anlatirken de dedigim gibi, Tasyürek’in Jaime ile bir derdi yok aslinda, ondan intikam almak istemesini gerektirecek bir sey yok. Jaime ona ihanet etmedi, kötülük etmedi, aksine adam sözünü tutmak için elinden geleni yapti.

Boltonlara gelirsek, bence de o tarafi Jon (ve belki Stannis) halledecek zaten.

Arya kismi dedigim gibi, bonus teori :smile: Kizil Dügün gerçeklesirken Ikizler’e varmasi gibi, bu sefer de Tasyürek’in intikami gerçeklesirken oraya varmasi çok anlamli olur gibi geldi bana. Yani esasinda bu düsüncemin bir temeli falan yok. Temenni diyebiliriz, “Ya tutarsa teorisi” de diyebiliriz :smile: Öyle aklima geldi, yazmadan edemedim.

Tyrion Lannister, Lannisterların arasında en yakın davrananıydı. Catelyn takas konusunda ona güvenmişti. Ayrıca kendisinin kocasını öldüren Joffrey’i öldürdüğü sanılıyor. Gene kızıl düğünün baş sorumlusu olan Tywin’i öldürdü.

Ancak ona bir süre yaverlik yapan ve sonra da bir kenara atılan bir çocuğu Lannister yaveri diye astılar.

Benim buradan anladığım heriflerin düşman olması için Lannister ismini taşıması ve o ismi taşıyanlara az veya çok yardım etmeleri yeterli.

Her ne kadar biz Jamie’yi sevsek de adam Catelyn’in küçük çocuğunu öldürmeye çalıştı ve başarısız olmasına karşın sakat bıraktı hayatını mahvetti.

Evet Brienne’yi Jamie’ye ulaşmak için kullanmaya çalışıyorlar. Hatta belki de Jamie’yi Freyleri öldürmek için bir şekilde kullanmaya çalışabilirler.

Ancak bence Jamie’yle bir dertleri yok kısmı fazla fazla iyimser olmuş. Eğer böyleyse sancaksız kardeşlik sadece acımasız değil tutarsız da.

Doğru ama ilk seferde serbest bırakmasının sebebi ona kızlarını getireceğini düşünmesi idi bu sefer niye serbest bıraksın? Freyleri öldürmesine yardım etmesi karşılığında ödül mü? Zaten ölmemek için yardım etmiş olacağı için takas gerçekleşmiş sayılmaz mı? Yazarın Jaime’yi KL’ye göndereceğini sanmıyorum yakın zamanda. Çünkü gider ise İnanç ve diğer tüm meselelerde Cersei’yi tutup çıkartır ve onun için işleri kolaylaştırır… Boltonlar için de kullanamaz mı? Sonuç olarak -şimdilik- Lannister Hanesine sadıklar ve Stannis gibi bir bela var iken onun Lannister desteğini kullanmak isteyeceklerini düşünebilirler?

O dizide oldu, kitapta İkizlerde değildi.

Kuramı iyi oku; orada zaten asma girişimi(girişim diyorum çünkü aslında oğlanın öldüğünü dalan görmedik.) Brienne’yi ikna etmek için… Haydi Taşyürek yapar da Sancaksızlar sırf başlarındaki karı manyak diye her önüne geleni öldürmesine müsaade mi edecekler?

Bu kısımda haklılık payı var, Jaime ile bir dertleri yok diyemeyiz. Lannister ismini taşıyan herkes ile bir dertleri var.

Aslinda dedigim gibi, orada esas amaçlari Brienne’i zorlamak. Yoksa Tyrion’a yaverlik etmis ufacik çocuktan ne istesinler? O kadar cani, adaletsiz mi bu Sancaksiz Kardeslik? Ki senin de belirttigin gibi, Catelyn’in gözünde Podrick’in yaverlik yaptigi Tyrion kocasinin ölüm emrini veren Joffrey’i ve Kizil Dügünün bas sorumlusu Tywin’i öldüren kisi her seyden önce.

Cok dogru. Ama bence Cat bu defteri Jaime’yi zamaninda serbest birakarak kapatti. Elbette bunu yapmasinin geçerli bir sebebi var ama yine de tekrar ayni defteri açamaz; bence Jaime’yi bu konuda yargilama hakkini öyle ya da böyle kaybetti.
Hem bence su da var, Bran’in intikamini almak istiyorsa, Theon’un pesine düsmesi gerekir.
Jaime’yi artik Bran konusunda yargilayamaz, bu hakki, firsati kaybetti, bile isteye. Catelyn için Bran konusunda çok daha kötüsü oldu yani zaten.

Ama bir konuda sana katiliyorum, “Jaime ile bir derdi yok” demem yanlis olmus. Oglunu sakat birakan adam sonuçta, bir kizginligi, can yakma istegi elbette vardir. Ama dedigim gibi, o defteri kendi elleriyle kapatti, tekrar açip hesap soramaz, hele ki Bran’i öldü biliyorken ve bu durumun Jaime ile hiç alakasi yokken.
Söyle bir konusma çikar ortaya :
C : Oglumu pencereden ittiniz, sakat biraktiniz.
J : Artik ölü olan oglunuzu mu? Yaninizda büyüyen Theon Greyjoy tarafindan yakilip asilan oglunuzu?
C : :no_mouth:

Bu sekilde daha açiklayici oldu sanirim :smile: Saçma olur gerçekten.

Olabilir. Bu sekilde anlasma yapabilirler. Jaime onlara yardim edecegini ama karsiliginda kendisinin, Brienne’in, Podrick ve Hyle’in özgür birakilmalarini isteyebilir.
Yani tamam, Cat zaten “Bana borçlusun” diyerek Jaime’den yardim isteyecek ama Jaime’nin “Dogru diyor, yardim etmeliyim, hiçbir talebim de olmamali” seklinde düsünecegini sanmiyorum.

Ayrica, daha da önce de dedigim gibi, Cat’in tek istegi Kizil Dügünün intikamini almak. Diger küçük, çoktan kapanmis hesaplarla, düsmanliklarla ugrasacagini hiç sanmiyorum ben. Dolayisiyla Jaime’yi öldürmek veya esir tutmak gibi bir düsüncesi oldugunu sanmiyorum, ne isine yaracak ki hem? Ne kazandiracak ona? Kadin sanki Kizil Dügün öncesinde ne yasandiysa hepsini a$mis, geçmiste birakmis gibi. Robb’un tacini elinden düsürmüyor, bu benim için bunun kanitlarindan biri.

O zor. Boltonlar uzakta, karmasik bir durum içindeler ve kuzey’de, zaten karisiklik var ama tam bir kaos ortami da yakindir ayrica. Öyle bir durumda Cat ve Sancaksiz Kardeslik kuzeye adimlarini bile atamazlar.
Walder Frey ise elinin altinda gibi resmen. Hepsi Nehir Topraklarindalar.

Degil miydi?
Kiliçlarin Firtinasi - Bölüm 52 - Arya XI

Evet orada biraz yanlış anlaşılma olmuş olabilir gerçekten.

Birinin bir çoçuğa daha sert müdahale etmesi önceki kişinin suçlarını kapatmaz. Catelyn daha önce Jamie’yi affetmedi. Sadece kızınu alabilmek umuduyla serbest bıraktı. Yani defterin kapatılması gibi bir durum yok bence. Muhtemelen Jamie’yi görünce Hani lan kızlarım diyecek, anlaşmayı bozdun diyecek yakmak isteyecek falan.

Yalniz daha sert müdahale demeyelim ona, çocuk öldürüldü (Catelyn’in bildigine göre).

Konu affedip affetmemesi degil zaten.
Bence o defter kapandi, öyle ya da böyle, farketmez, kapandi. Ve Catelyn kapatti. Ek olarak “Theon kapatti”.
Öldü diye bildigi oglunu sakat birakan adami bu saatten sonra öldürse ne olur? Öldürmese ne olur?
Ve benim teorime göre, o adama ihtiyaci var, o kapanmis defteri açmaz. Hiçbir anlami yok o saatten sonra. Sadece hayatta oldugundan emin oldugu bir kizini ona güvenli bir sekilde gönderme sözünü tutmadigi için borçlu oldugunu söyleyebilir.
Dedigim gibi, bence kadinin esas amaci Kizil Dügünün intikamini almak. Bran’in intikamini almak istiyorsa “Theon” diye sayiklardi, “Jaime” diye degil. Ne diye Brienne’e “Jaime’yi istiyorum, onu getir bana” diyor? “Bran’i sakat biraktin” diyerek hesap sormak için mi?

He evet, varmış. Lakin kale içine girememiş. Dışarıdaki mücadeleye denk gelmişler ve Sandor durumu anlayınca pırrr… Acep bu ikisi gene karşılaşır mı iyi ikililer :smiley:

Catelyn’in 24 saatini bilmiyoruz. Theon için de sayıklayıp bir şeyler düşünüyor olabilir.

Valla burada bilmiyorum biraz bakış açısı farklılığı giriyor devreye. Yani benim yakınıma birisi zarar verse sonradan onu takas için serbest bıraksam ve adam öyle ya da böyle sözüne sadık kalamazsa cezalandırmaya çalışırım elime fırsat geçerse.