Littlefinger'in Ölmedigine Dair Teori

littlefinger
serçeparmak

Nette kulaç atarken,Petyr baelish yani namı değer littlefinger ile ilgili böyle bir teoriye rastladım.Bilen arkadaşlarımız zaten biliyordur da ben bilmeyenleri bilgilendireyim.Maksat muhabbet olsun…

Malumunuz,7.sezon’un finalinde baelish’nin öldüğünü görmüştük daha doğrusu öldürüldüğünü ama bazı arkadaşlar bunun bir aldatmaca olduğunu,Faceless men’le anlaşma yaptığını ,ve aslında ölmediğini söylüyor.Simdi,bu kısma geçmeden önce evvela littlefinger’in bazı vukuatlarını hatırlayalım…

kral’in eli olan jon arryn’i karisi lysa arryn’e oldurttu.

kral robert’in ned stark’tan baska caresi olmadigini biliyordu. kral ned’i ikna etmek icin winterfell’e gidince yine jon arryn’in karisi lysa arryn’e 'kocami lannister’lar oldurdu diye mesaj gondertti.

ned stark’in lannister’lardan hoslanmadigini biliyordu bu haberle aralarini psikolojik olarak iyice acti.

ned stark kral’in eli olmayi kabul edip baskente geldiginde, oglunu winterfell’de oldurtmeye azmedip, suikastte kullanilan hancer tyrion lannister’in deyip iki buyuk aileyi kafa kafaya getirdi. ned stark’i baskentte istedigi gibi manipule etti.

buyuk ihtimalle ned stark’in jon arryn’in olumunun uzerine gidecegini de hesapladi. nitekim ned stark oyle yapti ve sonunda cersei ve jaime arasindaki gercegi farkedip cersei’ye ‘buralardan git kral avdan donunce ona gercegi anlatacagim’ dedi. bunun sonunda cersei kendini ve cocuklarini korumak icin kral’i oldurttu. pic oglu joeffrey’i de ned stark’i.

bunlarin sonucunda cikan savasta baratheon kardesler birbirine girdi, starklar ve sancaktarlari koyun gibi kesildi, lannisterlar ciddi yara aldi, jaime kilic kullandigi elini kaybetti. baelish ise lannisterlar ve tyrellerin arasini yapip iyice nufuzunu artirdi.

sonra olenna tyrell ile birlikte joeffrey’i oldurdu. sucu tyrion’in ustune atti. tywin firsati ganimet bilip hic sevmedigi oglunu sacma bi mahkemede cezalandirip oldurtecekken, oglunun dovuserek yargilanma talebiyle dumur oldu. tyrion’in sampiyonu koskoca oberyn martell bu dovusten kafasi karpuz gibi patlamis bir sekilde cikip tabut icinde evine dondu.

tywin hic sevmedigi ve sucsuz oldugunu bildigi halde oldurtmeye calistigi oglu tarafindan tuvalette olduruldu.

cersei babasindan sonra tyrelller’le basa cikmak icin sacma sapan adamlari destekledi sonunda hem kendi rezil oldu hem de ugruna kral oldurttugu cocuklarini kaybetti. bu arada tyrell sulalesi de kul oldu.

men et manus/Ekşi Sözlük

Bunları niye hatırlattım ? Baelish’i sıradan biri değildi.Kafası zehir gibiydi.Westeros’un en sohretli,en kudretli ailelerini dogrudan veya dolayli harcayan adamın,hesapsız kitapsız hareket ettiğine inanmak zor.Bizim bildiğimiz baelish’i,kılı kırk yaran bütün olasıkları hesaplayan bir adamdı eee haliyle ölüm şekli beraberinde şüpheler getirdi.Neyse mevzuya döneyim…

Şuraya Youtube linkini bırakayım

Buraya da Reddit linki

Arkadaşlar özetle şöyle diyor ;

• 7.sezon 4.bölüm de,Bran ona “Kaos bir merdivendir” sözünü hatırlattıgında littlefinger’in korktuğunu görüyoruz çünkü bu sözü Varys’e söylemişti.Bran,bunu biliyorsa babasına ihanet ettiğini ve Teyzesini ay kapısından attığınıda biliyordur.Yani Littlefinger tehlikede olduğunu anlamıştır ama buna rağmen kışyarı’ndan ayrılmıyor.başka bir şey yapıyor.Kardeşleri birbirine düşürmeye çalışıyor…

• Arya’nın Fm ile bağlantısı olduğunu öğrendikten sonra bir kadınla konuşuyor,Kadın ona “Zamanın dolduğunu” söylüyor ve baelish’i ona Jaqen’in Arya’ya verdiği gümüş sikkelerden birini veriyor !

• Bu sikke sadece " Ölüm ve Yaşam için verilir" Kadın normal bir casus değildi,Faceless men’di ve Littlefinger’in yerine öldü.

• Littlefinger,Braavos’luydu.Faceless men’i biliyordu ve bağlantıları sayesinde kurtuldu.

17 kez neyi düzelttin sorması ayıp :confused:

Başlığı acarken dikkat etmemişim.Her okudugumda hata buluyorum.Siliyorum,yazıyorum…Siliyorum,yazıyorum…Haa çok mu önemli dersen değil ama bu durumu takıntı hale getirdim.O kadar düzenlememe rağmen yine de icim rahat degil.Bir yerde yanlis yaptim mı diye bakıp duruyorum ve illa bir şey buluyorum.Sanırım en iyisi bakmamak.

Gördüm ve hiç ihtimal vermiyorum hatta şu dizi üzerinde hala kuram kasanları anlamıyorum.

Öyle deme hacı Youtube iyi para veriyor :joy: Adamlar sırf reaksiyon videolarından ki çoğu koftiden,dünya para kaldırıyor :smile: Kitapları bitirsem dizi baslığıyla ugrasmam.Ben geyik olsun diye açıyorum.Senin gibi kafa patlatmıyorum.Senin masallahın var.kitaplardan alıntı yapıyorsun.Sayfalarca yazıyorsun.Butun baslıkların el emegi goz nuru.Ben ordan burdan alıyorum ama onu bile beceremeyip 17 defa duzeltme yoluna gidiyorum(Bu arada 18 oldu) :joy: Senin seviyene gelmem için 40 fırın ekmek yemem lazım.

Bir şey yok esasında, daha buz ve ateşin dünyası, dunk ve egg gibi şeyleri okumadı ki yüksek kurul bunları okumadan maester zinciri vermiyor. Külliyet Lordu olan şahsım böyle değil ama :sunglasses: :stuck_out_tongue: Korsan bakmam falan diyor Ned Starkcılık yapıyor ama Ned Starklar yaşamıyor bu dünyada benim gibiler kazanıyor :smiling_imp:

Buna kendi cevap versin.Ben daha çırağım bana laf düşmez.aranıza girmiyeyim :smile:

Eyvallah :grin:

@Symmachus haklı, ek kitapları aşırı pahalı yahut Türkçesi yok diye okumadım ve korsana da karşıyım :slight_smile:

Bir tarafın eksik kaldığının farkındayım ama bahsi geçen konular genel hikaye akışından kopuk çoğu zaman; ben mevcut serinin geçtiği olaylara elimden geldiğince vakıfım ve olmaya çalışıyorum, her şeyi tamamen aldım mı elime? Hayır. İlgili konusu geldikçe okuyorum o bölümleri.

Youtuber’ların meselesinin farkındayım aslında :slight_smile:

Bence bu konudaki inat anlamsız. Bir kitabın fiyatı 50 lira Hatta kitapların bölündüğü düşünüldüğünde tek bir kitap 100. Yani ha 89 lira buz ve ateşin dünyası almışsın ha ejderhaların dansı almışsın aynı şey. 9 kitap Yok, 10 kitap var, böyle düşün.

Hepimizin her şeyi bilmesine olanak yok.Hergun yeni bir şey öğreniyoruz.Ben bu forumdan çok şey öğrendim/öğrenmeye devam ediyorum.Kitaplar konusunda çömezim.daha ilk kitabı bitirmedim eee bilgi sahibi olmadan da fikir sahibi olunmaz.Teorilerinizi okuyorum ama fikir sunamıyorum bende bu eksikliği dizi kategorisinde gideriyorum çünkü bu konuda fikir sahibiyim.Butun bolumleri defalarca izledim.Dizideki karekterleri tek tek inceledim bu yuzden rahatım.bazen kitapları okumuş arkadaslarla ters dusuyoruz.Ben diziye göre yorum yapıyor veya başlık açıyorum onlar kitaba göre cevap veriyor ve hatta bazen tartışma kültüründen uzaklaşıp hadsizleşiyorlar.en basitinden bu başlık.LF kitapta ölmediği için bu başlık okuyuculara saçma gelebilir ama dizide öldü.Eee bu konuda fikir beyan etmenin neresi saçma ? Teori gercek dışı olabilir.mantıklı gelmeye bilir.Ticari amaçlı olabilir.bunlar ayrı konu.ama forumda dizi kategorisi olduguna göre tartışmakta mahsur yok.Herkes fikrini beyan edebilir yeter ki Saygı çercevesini aşmasın.Zaten bir yanlışım varsa bunu kabullenecek olgunluktayım.Çocuk degilim.Ergen degilim. yetiskin bir insanım ama tartıştığım kisilerden de aynı tutumu beklerim.gecenlerde senin Troll dedigin arkadasla tartıstık.Yaptıgını trolluk sanıyordu ama degildi isi hakaret boyutuna getirdi.

Mesela sen bu teori için “Hiç ihtimal vermiyorum hatta dizi üzerinden kuram kuranları anlamıyorum.” dedin.Bu bir görüştür.Fikir beyan ettin.Ama ima da bulundugum arkadaslar hakaretamiz cumlelerle,egoist söylemlerle,kibirli tavırlarla saldıraya geciyorlar.direkt seni hedef alıyorlar.Keske herkes sizin gibi olsa.

Her insanın bütçesi aynı değildir.Bize ucuz gelen bir rakam başkalarına pahalı gelebilir.Hele ki öğrenciyse yada asgari ücretle çalışan bir işçiyse.Bunlar bahane degil,insan isterse alır diyebilirsin bunada saygı duyarım.İsin orjinallik kısmına katılıyorum.mesela kitapları pdf formatında ücretsiz indirebilirdim ama ben izmir’den arkadasa getirttim.Haaa çok mu param var ? yok ama kitaplardan okumak daha zevkli oluyor.Dusunsene tam kitaba odaklanmıs okuyorsun babaannen arıyor ve seni 40 dakika telefonda tutuyor yada sevgilin mesaj atıyor.bilmem felanca barda seni bekliyorum diye butun dikkatin dagılır gider.Kitapta bu dertte yok teli sessize alıp sessiz sessiz okuyorsun :smile:

Ben hiçbir yerde illa al demedim. Bu bakış açısına da gıcığım. Yani zaten bir insana bir şeyi yaptırmaya zorlamazsın, bu konuda güç göstermezsin. Bu default bir şeydir. Ya da subjektif zevkler konusunda yargılamazsın. Her açıklama başına besmele gibi sen bilirsin ama benim zevkime göre ama mı yazalım yani? Zaten bilindik bir şey bu gereksiz bu tarz uyarılar.

Şimdi ablanın ekonomik durumunu bilemen tabi. Ama bazı şeylerde psikolojik sumrular vardır. Mesela bir insan toplam 145 lira civarı kitap alabilir. Ama 145 lirayı tel bir kitaba vermez. Eğer bu psikolojik sınırdan dolayısıysa bınun anlamsızlığı Üzerine ikna etmeye çalıştım.

Ben al dedigini yada bu yönde zorladığını yazmadım veya ima etmedim.zaten öyle bir şey yapmamışsın.Kendi fikrimi beyan ettim.Senin tezine karşı bir tez sunmadıgım için de sonuna “Saygı” ekledim çünkü ikimiz aynı şeyi söylüyoruz.Maddiyat ile Psikoloji eninde sonunda aynı kapıya çıkar.Birbirlerinden bagımsız degiller.Ben isin maddi yonune, sen isin psikolojik yonune degindin.Senin anladığın sekliyle,yanlış algıya sebep olacak bir şey yazdıgımı dusunmuyorum.

Bu arada ben Ottoman’ı erkek sanıyordum (niye öyle düşündüysem artık ) Beni bilgilendirdigin icin tesekkur ederim.Bundan sonra Hacı felan demem :grin:

ben ayda zorlasam 8 10 kitap okuyabiliyorum, hatta günde 1 kitap bitiren tanıdığım var
zaman çarkı, buz ve ateşin şarkısı gibi ağır kitaplarda bu sayısı tabiki düşer ve birde başlayıp beğenmediğim, içine giremediğim yazar, kitaplar var bunun için pdf çok iyi oluyor. Yine okuduğum kitaplardan alıpta kütüphaneme koymak istediklerim var. Asla para vermeyeceğim kitap ve yazarlarda var
yani pdf korsan deyip sıyrılmakta saçma korsan kaset, cd, dvd vardı ne oldu youtube sildi süpürdü hepsini pdf, epub, whatpad falanda mağlesef kitabı süpürecek. Görünen köy durumu var . tabiki kitabı tutması okuması o kitap tadı, kokusu başka ama e booklara da alışmak lazım
tartışma konusuna kendi yorumumu atmak istedim :smiley:
LF ye gelirsek öldü artık o kaldı 6 bölüm getirmezler! Diyelim ki geldi finalde onun gösterirler son sahnede replikte yok bitti gitti